Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Izrada šiljaka i stalaka HOME MADE

Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Arter View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Arter Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.kolovoz.2019 u 08:03
@Vlado Jr.
 je, evo oprosti sta nisam otiša u ducan i potrosija 20ak tisuca kuna, pa da tvoj ego bude na mjestu. 

I da, vidimo po tvojim komentarima da se nikako ne uklapaš u svoju izjavu "Možda onda normalni krenu postat po forumu".

I super ako ideš, bar ce ostat normalna komunikacija gdje se ljude da usmjerit konstruktivno a ne samo izjavljujuci kako nesto ne valja, to može svatko. Još uvijek nisi objasnija sta je trebalo uraditi da bi stalci bili kvalitetni, osim otici i iskeširati par tisuca kn i da sve bude ok...
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.kolovoz.2019 u 08:23
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Stenli, konstatacija iz prethodnog posta, da je bolja pločevina 5 mm, od pločevine 10 mm naprosto ti ne stoji. Druga je stvar, ako je tebi u pojedinom slučaju odgovaralo da ti svira stalak. Međutim, deblje ploče su bolje i daleko od toga da ubijaju zvuk.
U ovom postu pišeš kako je željezo, ili preciznije čelik, loš materijal za izradu stalaka. Nisi potkrijepio zašto, kao niti koji materijali bi bili bolji.

Vjerojatno misli na aluminij, koji je nešto mekši pa je bolji spram vibracija, ajmo reć. No ako je to, tom aluminiju fali masa koju ima željezo, pa onda tu masu treba nadoknaditi dodatnim volumenom ispune. Jer ideja stalaka je stabilnošću i masom umiriti zvučnik i umrtviti vibracije, ako se ne varam.

@Arter: DIY trud je hvalevrijedan, meni stalci izgledaju lijepo. Amigo ti je prvi rekao odličnu konstruktivnu kritiku, a ta je da antivibracijska guma na podlošcima nema smisla, jer djeluje na različitom principu nego šiljci - ako si šiljcima dobio veliki tlak na površinu i time umrtvio zvučnik, a ispod stavio podlogu koja 'radi' (stlačiva je), upravo njome si kompromitirao svrhu šiljaka. A oko samih podložaka, one su nužno zlo (u zvučnom smislu mogu napraviti samo štetu) i obično se naprave od nečeg tipa aluminija, koji je uvjetno rečeno nestlačiv ali ipak relativno mekši (ne prenosi toliko vibraciju, bolje umrtvljuje). Jasno, bolje će biti bez podložaka, direktno šiljci na pod. A osnovno, trebaš pune varove jer ti dobro dođe ta ispuna od pijeska - nije samo stvar u goloj masi, taj materijal će kvalitetnije umrtviti vibraciju nego čelik koji to baš i ne čini. Dakle imat ćeš učinak inercije ali ne i učinak umirivanja vibracije, koji ti je koristan. 

I onda s tim prilagodbama imaš stvarno ok stalke za zvučnike s kojima ih koristiš. 

Ja osobno 'nemam problem' ni oko DIY ni ako netko kupi gotovo i plati koliko košta. Osobna stvar. Jasno da kod kupljenog plaćamo nečiji posao, ali i ekspertnost u dizajniranju i izradi, koja se pretače u kvalitetu. Bar bi to tako trebalo biti s dobrim stalcima. Sve se to može dobiti i s DIY pristupom uz adekvatno znanje, trud, alat i malo vještine.

Editirao zed_alive - 08.kolovoz.2019 u 08:24
Na vrh
Arter View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Arter Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.kolovoz.2019 u 08:23
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Sve što je začetniku teme rečeno, rečeno mu je u najboljoj namjeri. Ako to shvati tako, neće mu možda trebati onoliko vremena koliko mu je trebalo da shvati zašto klavijatura od 43 000kn toliko košta. To i je vrijednost ovog foruma za razliku od ostalih mjesta (HR) gdje se govori o audio opremi.

Uz to, budimo realni, uvodni post je ipak lagano u stilu "evo za koliko se može napraviti čvrst i funkcionalan stalak, a ne davati neke velike novce". Pogotovo sa troškovnikom detaljnim u kunu i spremnost da se daju savjeti u tom smjeru. No, tek kasnije saznajemo da je rađen po Rondo stalku, pa su onda stvari još malo jasnije.

Sve ok, ali već smo puno puta imali takve ili slične teme, pa ne treba iznenaditi nedostak lajkanja nego nešto kritičniji pristup. Ipak se ovdje radi o jednoj običnoj cijevi zavarenoj pod pravim kutem na dvije obične željezne  ploče. Tema više za neke druge forume, ali eto, ovdje je.
Nitko iz nje neće ništa novog naučiti, ali možda iz okolne rasprave i hoće. Osim ako ne nastane bezvezna "klaonica", kao što zna biti, onda samo katanac pomaže.

Koliko ja vidim, nije se nikoga vrijeđalo na bilo koji način, a sad kako tko reagira na kritiku ... to je posve druga stvar. Meni su osobno neke kritike ovdje pomogle (igrom sliučaja, isto jedan DIY uradak) i na tome sam zahvalan. Mogao sam se ljutiti, derati i slično, ali samo bih propustio priliku nešto naučiti.

Sten, sve to stoji, i prihvacam kritiku kao sto je napisao @Amigo, kao što je napisao @Apparatus, @Deki777, @Open Ear, @Alexatpost...to su kritike i savjeti koji su konstruktivni i vrijedni i koji doprinose svima

A od dotičnog @Vlado Jr. i @Gašo je samo pljuvanje jer nije nešto top kvalitete, a ništa nisu napisali konstuktivno da napišu šta bi trebalo promijeniti, koji materijal i sl. Nego samo pljuvanje, pljuvanje... E to nisu kritike vec, da prostiš, izd***vanje  i lijecenje svog ega. Nebi da izlazim sa ovim stalcima na cestu pa mogu nekog ozlijedit.... Cijenio bih njihove komentare, ma koliko god znanja imaju, da su barem u jednom napisali konstruktivno nešto šta je trebalo napraviti i objasnili zašto. 
Na vrh
Arter View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Arter Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.kolovoz.2019 u 08:43
I ako bi mi netko mogao pojasniti što na ovim stalcima iz RONDO trgovine, kakve i dotični @Vlado Jr. ima, a tu se spominju, što točno utjece na kvalitet? Pitam jer me zanima, jer sam se po ovome svemu vodija prilikom izrade.. I kod ovih stalaka je čelik u pitanju, šipka sa navojima itd..., pa ako može smjernica na šta treba pripazit? Hvala
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.kolovoz.2019 u 10:16

Stenli, konstatacija iz prethodnog posta, da je bolja pločevina 5 mm, od pločevine 10 mm naprosto ti ne stoji. Druga je stvar, ako je tebi u pojedinom slučaju odgovaralo da ti svira stalak. Međutim, deblje ploče su bolje i daleko od toga da ubijaju zvuk.
To što veliš je tvoje iskustvo (pretpostavljam iz prve ruke, kao što obično pišeš), a ono što ja rekoh je moje iskustvo, iz prve ruke kao što obično pišem.

Da mi sad treba stalak, znam sigurno da ne bi bio od željeznih/čeličnih ploča debljine 10mm, da ne kažem i više. Jer takav sam imao i bio je doslovno ... "Što se dogodilo sa zvukom"? Da ne povjeruješ. Doslovno.
"Tanje" varijante su se manje "čule", vjerovao ili ne. Ili, možemo reći, ako se i nisu manje čule, a ono su manje kvarile sam zvuk od onih drugih, što u konačnici dođe na isto.

U ovom postu pišeš kako je željezo, ili preciznije čelik, loš materijal za izradu stalaka. Nisi potkrijepio zašto, kao niti koji materijali bi bili bolji.
Čime da potrkrijepim osim slušnim dojmovima, iz vlatite slušaonice?

Što se tiče materijala ... nitko nije ni pitao. Uostalom, o tom sam već pisao u par navrata, pa mi se baš i ne da.proteza
Uostalom, tko se hoće igrati s time, prije ili kasnije će skužiti to što rekoh u ovoj temi. Pisanje/obrazlaganje samo po sebi obično bude gubljenje vremena u ovakvim slučajevima. Jer, svatko može pisati što hoće. Treba probati... slušati.
Gamut CD3->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani2 (mod/sig)
Support: SolidTech Radius, Atacama XL600
IC:Sumić SCBH - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.kolovoz.2019 u 10:28
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

... Covjek je radio stalke od celika. Sten spominje zelkjezo, i to jos vulgaris, a to ne postoji. Zeljezo samo po sebi je los gradjevni materijal, meko i krto, i nigdje se ne koristi. Celik je tehnicko zeljezo i ima odgovarajuci postotak ugljika i jos nekih elemenata...
Kao i aluminij, koliko se sjećam iz srednje škole. Vjerojatno i aluminij koji se koristi u hifiju (od kutija uređaja do polica/stalaka) isto nije čisti aluminij, nego nekakva legura koja ima svoj naziv. Pa opet svi ovdje govorimo jednostavno o alumiju. Nadam se da sad jasnije.

Kao i riječ "vulgaris", jer se radi o običnoj (lat. vulgaris) željenoj/čeličnoj cijevi, koju možete kupiti bilo gdje, i to je ono što svaka željezarija ima na lageru kad im dođete po cijev, ovakvog ili onakvog oblika.

Samo kolokvijalno izražavanje, za koje sam mislio da smo se već navikli. Ali netko uvijek želi cjepidlačiti haha
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.kolovoz.2019 u 10:36

To što veliš je tvoje iskustvo (pretpostavljam iz prve ruke, kao što obično pišeš), a ono što ja rekoh je moje iskustvo, iz prve ruke kao što obično pišem.

Al si ga formulirao ko neku apsolutnu istinu. 
Tvoje slušno iskustvo je tvoje slušno iskustvo, ono ovisi o sustavu koji si slušao u prostoru u kojem si ga slušao.

"Tanje" varijante su se manje "čule", vjerovao ili ne. Ili, možemo reći, ako se i nisu manje čule, a ono su manje kvarile sam zvuk od onih drugih, što u konačnici dođe na isto.

Ili ti je malo više vibracije naprosto bolje leglo na tonalni balans u tvom sustavu. 
Ili nešto deseto. Jer stalak nije samo ploča, a slušao si na različitim stalcima.
I kako bi mogao cijeli slušni dojam stalka pripisati samo ploči. Kao da si u stanju to razlučiti, koliko upravo ploča doprinosi zvuku, a koliko je to do ostalog.

Računam da su ozbiljni proizvođači radili ozbiljne ekspertize oko toga što je bolje. Lako moguće da svaki od pristupa (deblja ploča, tanja ploča) ima svoju plus i minus stranu, odnosno da stvari naprosto nisu tako mahinalno jednostavne.
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.kolovoz.2019 u 10:38
Covjek je napravio stalke i siljke. Sigurno 95% clanova ovog foruma ne moze/ne zna napraviti stalke a da budu slicni ovima ili bolji. Doduse, ne mora ni znati, nije ovo bravarski forum. Svaka konstruktivna kritika je dobro dosla, ali treba pohvaliti i rad i entuzijazam ovog samograditelja. Napravio je to da poboljsa svoj sistem, kud ces vise...

Ja nikad nisam radio stalke, premda bi ih mogo sam napraviti. Obrada metala i zavarivanje nisu mi tajna, dapace. Isao sam pogledati moje stalke, magnet ih hvata, znaci celicni su. To su Sonus Faber stalci kupljeni zajedno sa zvucnicima. Stalci su celicni, bocno imaju drvene dijelove prevucene kozom, u istom stilu kao i zvucnici. A zvucnici su pricvrsceni na ploce stalaka vijcima. Meni trenutno bolji stalci ne trebaju.

Sten, velis da celik nije dobar za izradu stalaka. Barem tebi. A vecina stalaka na trzistu je ipak od celika. Zanima me koji materijal ti smatras dobrim za izradu stalaka, tj. boljim od celika?

Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.kolovoz.2019 u 10:57

Kao i aluminij, koliko se sjećam iz srednje škole. Vjerojatno i aluminij koji se koristi u hifiju (od kutija uređaja do polica/stalaka) isto nije čisti aluminij, nego nekakva legura koja ima svoj naziv. Pa opet svi ovdje govorimo jednostavno o alumiju. Nadam se da sad jasnije.

Samo kolokvijalno izražavanje, za koje sam mislio da smo se već navikli. Ali netko uvijek želi cjepidlačiti haha

Aluminij i njegove legure imaju slicne karakteristike, dobro, legure su cesto cvrsce, zato se i proizvode. Zeljezo i celik imaju gotovo dijametralno suprotna tehnicka i mehanicka svojstva. Celik je cvrst, tvrd, elastican... a zeljezo sve suprotno. Tu je razlika i trebalo bi je uzimati u obzir. Meni je to struka, a tebi cjepidlacenje, OK. A ja isto napisem pa mozda netko nesto i nauci... nije zgorega znati...   mig

Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.kolovoz.2019 u 11:12
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

... Sten, velis da celik nije dobar za izradu stalaka. Barem tebi. A vecina stalaka na trzistu je ipak od celika. Zanima me koji materijal ti smatras dobrim za izradu stalaka, tj. boljim od celika?
Zadnji dobar stalak koji probah bio je Focalov iz Electra serije. Radi se o kombinaciji aluminijske (jel) cijevi ponešto nepravilnog oblika (ispunjene pijeskom) i MDF ploča (pretpostavljam, možda je bilo nešto drugo, slično, nisam mu strugao boju da budem siguran) cca. 1,5cm gore i dolje. Eto, ukratko.

Pod čelikom se mislilo na "vulgaris" cijevi i deblje željezne ploče, koje se obično upotrebljavaju u DIY izradi stalaka. Moguće da bi se mogli napraviti dobri stalci od tanjeg čelika (čeličnog lima npr. pogotovo za cijevi), ili od nekakvog "dorađenijeg" ali nisam čuo pa neću tvrditi.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente