Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Izrada šiljaka i stalaka HOME MADE

Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Arter View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (3) Pohvala (3)   Citiraj Arter Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Izrada šiljaka i stalaka HOME MADE
    Objavljeno: 07.kolovoz.2019 u 12:49
Pozdrav, 
već neko vrijeme gledam neke stalke i sve skupa mi je to nekako nerealno skupo 
pa sam se odlučio sam za izradu istih. 
Postavljam par slika i cijene, pa ako nekome pomogne. 

Znaci, stalke sam radio od kvadratne cijevi debljine stjenke 0,3 mm, te promjera 80x80 mm.
Gornja ploča je lim dimenzije 150x190 mm, debljine 5 mm
Donja ploča je dimenzije 250x300mm, debljine 5 mm
Ukupna težina jednog stalka je 10 kg, što je više nego dovoljno i jako stabilno. 

Ploče sam rezao na giljotini, te mi je otac (inače bravar) povario to sve.
Trošak materijala 140 kn 

Sve sam to obojao na špricu sa crnom bojom sa efektom kovanog željeza
Cijena bolje u Bauhausa 35kn

Nakon toga sam krenuo u izradu šiljaka.
U strojoprometa sam kupio aluminijsku šipku promjera 25 mm te dao susjedu da mi na tokarskom stroju izradi šiljke.
Cijena šipke od metra 65kn
Ruke - dvije pive :) 

Podloške sam kupio sa Aliexpresa. Stigli su za manje od dva tjedna.
Na njih sam sa dojnje strane zalijepio antivibracijsku gumu koju sam dobio sa zvučnicima
Cijena za 8 komada 70 kn

Za postavljanje šiljaka na stalke sam koristio šipku sa navojima promjera 6mm koju sam rezao na 35 mm
Sa gornje i donje strane sam stavio matice te od gore ukrasnu kapicu
Šipka 1m (Bauhaus) 6kn
Matice 16 kom (Bauhaus) 6kn
Ukrasne kapice(Bauhaus) 15kn

Zvučnike sam učvrstio za stalak sa "ŽVAKAMA" (ne znam drugo ime, tako mi je reklo u knjizari)
Cijena 18kn

I u konačnici to sve skupa izgleda ovako. Ne mogu bolju sliku trenutno jer mi je od male tona igračaka ispred :D

Ako kome treba neki savjet ili kote nekakve neka se slobodno javi

BTW. slike sam morao ovako uploadati jer mi nikako drukčije nisu htjele raditi

Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.kolovoz.2019 u 13:19
Stijenka cijevi je debljine 3 mm, a ne 0,3 mm. mig Bilo bi dobro da cijevi napuniš sačmom, ili barem kvarcnim pijeskom.
Pitanje je treba li ti guma ispod podložaka? Koncepti šiljaka i gume se suštinski razlikuju u smislu načina odvođenja, odnosno prigušivanja vibracija. Ako ne želiš da ti se grebe pod, zalijepi tanki filc.
Drugo mi se čini super odrađeno. Čestitke.

Editirao amigo - 07.kolovoz.2019 u 13:20
    Moj HiFi
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.kolovoz.2019 u 16:04
A vidljivi varovi veličine omanjeg krmenadla? Ili mi se samo pričinja. Konceptualno je to okej, s tim da bih ja punio pijeskom kako reče Amigo. Od filca je još bolja čoja ljepljena cijanoakrilatom. Čvrsta, lagano se smiče laminatom, a tanka kao da je nema. I šiljke bih drugojačije napravio.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.kolovoz.2019 u 16:11
Za ovu veličinu stalka, ak se napuni pijeskom to je više nego ok.
Ja bih osobno stavio tri šiljka umjesto četiri (ne zbog estetike). 
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.kolovoz.2019 u 18:11
Dobri stalci su "nerealno skupi" jer se ne koriste "vulgaris" željezne cijevi, koje su, kako rečem već mnogo puta, zapravo vrlo loš materijal za tu namjenu (police za komponente, ista stvar). A koriste se, uglavnom u DIY varijanti jer je jeftino, to je sve.

Ostalo bitno je Amigo već rekao, s time da se ne bih uopće zamarao sa sačmom, pijesak je dovoljno dobar za većinu namjena.

Btw. težina stalka ne govori ništa o njegovoj kvaliteti. Štoviše, jedan od najtežih stalaka koje imah bio je zvučno uvjerljivo najlošiji.
Ovdje nije korištena predebela ploča gore i dolje, što je dobra stvar. Obično "znalci" idu na 10mm ploče (pa i više ako se nađe pri ruci, jer bit će teže, "bolje") i to ubije zvuk samo tako. Naravno, to se ne skuži dok se ne proba neki pošteniji stalak. Ali taj obično i košta, pa pitanje proba li se uopće.
Gamut CD3->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani2 (mod/sig)
IC:Sumić SCBH - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S
Support: SolidTech Radius, Atacama XL600
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.kolovoz.2019 u 18:22
Mislim da ako ovdje naspe imao pijeska otici ce pomalo sve van kroz nogavicu, posto vidim da je vareno samo na cetri tocke(varovi omanjeg krmenadla kako kaze App ) .

Dakle diy s nakanom da bude sto jeftinije, nema veze dal je sve napravljeno kako spada.

I bas me zanima koliko ce ta boja izdrzati na hrđavom komadu zeljeza, za razliku od ociscenog metala sa debelim slojm plastifikacije.

Nemojte kenjkati da su kvalitetni stalci nerealno skupi.

Kaj je sljedece? Rama za skupe bicikle, ufff, bolje da ne razmisljam sto bi se sve moglo desiti u voznji.

Editirao Gašo - 07.kolovoz.2019 u 18:27
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.kolovoz.2019 u 18:45
Pa dobro, sa stalka ne možeš pasti. Barem ne pri većoj brzini haha
Gamut CD3->MF M6 PRE->YBA Passion 400->Totem Mani2 (mod/sig)
IC:Sumić SCBH - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S
Support: SolidTech Radius, Atacama XL600
Na vrh
Arter View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Arter Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.kolovoz.2019 u 19:00
Da, napravljeno je da bude jeftinije, jer tek sam krenuo u ovo i nezelim sasuti pare dok ne skuzim sta mi treba. Najlakse je otic i kupit nesto i rec VIDI KAKO JA TO IMAM SUPER, meni vise znaci di se netko malo potrudi, al jbga sto ljudi sto cudi...

Boja nece otpast, ako iti malo imas znanja po tom pitanju onda znas cemu sluzi BOJA ZA ZELJEZO KOJA U SEBI IMA TEMELJNU (moja greska jer nisam naveo).

Usporeba stalka za zvucnik i rame za biciklu je ravna, bolje da ne recem...

Ostali, hvala na savjetima...

BTW. Var je takav jer sam reka da mi je dovoljno PUNTAT i ako odlucim nakon nekog vremena da nije dobar stalak lako skinem plocu....
Na vrh
kela View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.kolovoz.2019 u 19:03
Mislim da nije realno reci da su dobri stalci skupi. Rondo je vrlo dobar domaci brand i radi po narudzbi.
Realno s njima sam uvijek bio zadovoljan, s vlasnikom si se sve mogao dogovoriti..

Editirao kela - 07.kolovoz.2019 u 19:04
Na vrh
Vlado Jr. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Vlado Jr. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.kolovoz.2019 u 19:40
Hmmmm, da.

Upitnik za radoznale:

Materijal je % cijene izrade stalka: _____ (hint: ostatak troška sačinjavaju uloženo vrijeme i (ne)znanje o predmetnoj materiji)
Svrha stalka za zvučnike je: ______ (hint: zvučnik ne voli loše vibracije - uvjetovano poznavanjem problematike izrade zvučnika)
Shodno potonjem, materijal koji trebam odabrati za izradu stalka za zvučnike je: _____ (hint: nije štanga, dve ploče, bluetac, okovi za kuhinju i malo Hammerita)

Vođen primjerom kolege Gaše dok je harao ovim forumom sa liberalnije dispozicije: NHF ali kako ste Vi kolega zaključili da su to dobri stalci za zvučnike?

P. S.
Pitam se koliko bi ta žbrlja koštala da ju treba naplatiti...
Ak' me ne'ko treba. Znate di me morete najti.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,359 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike
Forum: Audio komponente