Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Pojačalo za Concerto Home

Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 18>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 08:59
Originalno postano od strane člana: sholky sholky napisao:

Želim reći da slijepi testovi raskrinkavaju gomilu audiofilskih zabluda, a prije svega pokazuju da starijim ljudima sluh drastično slabi. haha

Što se mene tiče - ja samo želim super zvuk i slučajno sam naletio na Concerto za takvu cijenu, pa ajd nek bude solidan ostatak sustava. 
Je li mi stvarno trebao Roksan i bi li čuo i koliku razliku s GC-om ili nekim starim Marantzom - pojma nemam. 
U idealnom slučaju sve to bi trebalo testirati na slijepo, ali nemam idealne uvjete, jbg. ne

Inače, na faksu (fizika) sam radio nešto slijepih testova. 

Jedan je bio ista glazba u različitim formatima. Velik dio ljudi nije čuo razliku niti s 64 kbit/s mp3, iako je taj fakat iz aviona očit. 
Većina nije čula razliku 128 kbit od ostalih (192, 320, origigi cd rip). 
Moglo bi se reći da je tada sustav bio neadekvatan (ne baš audiofilski), ali rezultati su svejedno bili očiti.

Drugi test koji sam radio je da puštam ljudima sinus tonove sve viših frekvencija i kažem im da drže ruku u zraku dok god čuju. 
Većina je spustila ruku nakon 18 kHz, ali neki su je držali u zraku i na 25 kHz.
Onda sam im rekao da sam ugasio zvučnike još na 20 kHz. Šok i nevjerica. haha

Uglavnom - osmisli kvalitetan slijepi test, i gomila toga pada u vodu, prije svega što se tiče sluha pojedinaca. 
I zato audiofili u pravilu ne vole slijepe testove. 
Inače, isto vrijedi i za enofile. haha

Blind test je ok ako bi netko radio isto što inače radi, samo da ne vidi što je uključeno.
Znači čist da se riješiš predrasuda vezanih uz saznanje što je uključeno. 
I onda u miru svoga doma radiš dugoročnu evaluaciju promjena i utisaka koliko je pozitivna promjena.
Ili kratkoročnu, ako je promjena nabolje preočita. 
Ali čim ti ideš u neka beskonačna A/B ponavljanja, radi postizanja nekakvih statistika, to više nema veze s ničim, iz jedno bar 3-4 razloga. 

Postoji jedna mudra stara poslovica. Istina leži u sredini. A ti imaš ekstreme trenutno na netu, izrazite objektiviste i izrazite subjektiviste. Ekstremisti su u pravilu uvijek u krivu. Obje skupine u svojim ekstremnim stavovima mogu bez problema istovremeno biti u krivu. 
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 09:03
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Prije bih rekao tinnitus. haha

Pa da. Čujnost dizanjem frekvencije lagano blijedi jer ne postoji stepeničasti pad već se događa određena strmina pada čujnosti u slušnom mehanizmu, i sve skupa stopi se u nekom trenutku s tinitusom, i nisi nužno uočio kad je sinus frekvencija postala nečujna. Na 20kHz kad su isključeni zvučnici više nitko nije čuo ništa osim tinitusa, i isključenje zvučnika ne donosi nikakvu promjenu. Ali da su bili isključeni na 16kHz, to bi već neki svakako čuli. Uglavnom, pogrešno dizajnirani eksperiment.

Editirao zed_alive - 14.kolovoz.2019 u 09:05
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 09:40
Blind test nije nikakakva ekstremna mjera niti se tu moraju slusati A/B ekstremi dok ne poludis, niti moraš biti ogranicen vremenom.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 09:45
E, nisam o tim ekstremima mislio. 
Nisi ti gledao onaj forum, da jesi, točno bi znao na što mislim kad spominjem ekstreme. 
U nekoj normalnoj slušalačkoj varijanti, blind test je u mojim očima samo pozitiva.
Na vrh
gord View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj gord Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 10:36
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Blind test bi samo dokazao da 99.9% onih koji tvrde da su iskusni audiofili, zapravo ne mogu odgonetnuti kvalitetu reprodukcije bez da bleje u skalameriju koja ferecera ispred njih.
Odbojnost prema blind testu je zapravo strah da se gore navedeno obistini, pa da im ego bude oskvrnut ili bi morali zacepit gubec na duuugo vremena.

"Ako prestanem vjerovati u snove,život više neće imati smisla.To je razlog zašto ću i dalje težiti snovima sve dok ne umrem." Soichiro Honda
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 10:47
Evo njega, on plješće. A nikad u životu nije mućnuo glavom. Odličan glasač, vjernik, porezni obveznik... Blago njima s takvima.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 11:09
Evo, malo sam zaguglao i učas našao što sam ovdje rekao 20. prosinca 2007. na istu temu. Vidim, godine lete, a nitko nije razmišljao osim površno. Pa onda možemo još malo u naravno krivoj temi dok ne krene obvezatna baraža o audio kabelima, također u krivoj temi, naravno. Našao sam i par odličnih Jangovih postova na temu utopije zvane audio blind test gdje podrobno elaborira problematiku pa ako treba mogu i to citirati. Moja tadašnja rečenica glasi ovako:

Isključivanjem vida kao dominantnog osjeta šokiramo mozak i neminovno drastično mijenjamo percepciju zvuka. Naivno je misliti da takvo sakaćenje može dovesti do objektivnosti. To je tek iluzija. 

Na vrh
gord View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj gord Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 11:10
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Evo njega, on plješće. A nikad u životu nije mućnuo glavom. Odličan glasač, vjernik, porezni obveznik... Blago njima s takvima.

Sva sreca za ovaj forum da ti postojis.
"Ako prestanem vjerovati u snove,život više neće imati smisla.To je razlog zašto ću i dalje težiti snovima sve dok ne umrem." Soichiro Honda
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 11:16
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Isključivanjem vida kao dominantnog osjeta šokiramo mozak i neminovno drastično mijenjamo percepciju zvuka. Naivno je misliti da takvo sakaćenje može dovesti do objektivnosti. To je tek iluzija. 

Ali, blind test ne isključuje vid, ti i dalje gledaš...bar ako ga provedeš na način da sakriješ opremu koja svira, a ne da staviš povez na oči. 

No da nema govora ni tako o objektivnosti, tu je Jango bio potpuno u pravu. Svaka impresija je subjektivna. Bila ona blind ili klasična. 

Da blind test utječe na mind state, stanje uma, to je praktički neizostavno, nažalost. 

Editirao zed_alive - 14.kolovoz.2019 u 11:18
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.kolovoz.2019 u 11:18
I nađoh još nešto autora Pupe koji se nažalost više ne javlja:

Ide placebo i u suprotnom pravcu – jeftinije je bolje! I to u najboljoj alanfordovskoj maniri.

A od autosugestije takve vrsti nije imun popriličan broj 'audiofila'. Nekolicinu i osobno poznajem, bilo je tu anegdota u izobilju.. kad se samo sjetim..

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 678910 18>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
RME ADI-2 DAC
Forum: Audio komponente