Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Zvučnički stalak, zaozbiljno

Odgovori Odgovori Stranica  <1 567
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.listopad.2019 u 13:38
Da probam doprinijeti, po vlastitom iskustvu i shvaćanju, oko visine zvučnika.

Postoji nekakva idealna os slušanja, visinska točka na kojoj bi trebale biti uši u poziciji slušanja. Tu poziciju na zvučniku definira proizvođač, u smislu da je za tu poziciju slušanja zvučnik projektiran. Može biti specificirana (ili izmjerena na nekom mjerenju/reviewu) ili ne.

Ali to je teoretska vrijednost koja ne uzima u obzir konkretnu realnu prostoriju slušaonicu, i utjecaj smještaja zvučnika spram visine i prostora u toj konkretnoj prostoriji. A što može utjecati na način da dizajnirana idealna pozicija slušanja baš i nije toliko idealna, te da postoji bolja pozicija.

U utjecaj toga sam se uvjerio i sam. Inicijalno su mi stalci bili postavljeni na 65-66 cm visine. Što je bilo ispod nekakvih 70 cm koji bi otprilike bili idealna visina spram slušanja. Međutim zvuk je bio kaotičan (spram kvalitete koju su zvučnici i sustav kao cjelina trebali pružiti, ali se nije događalo kvajt), s dosta jeke u srednjima i rupom u srednjem i gornjem basu. I tako je zvučalo i kad bi spustio uši za tih 5 cm, u nekakvu idealnu os, tako je zvučalo i stoječki, i ležećki. Razne pozicije zvučnika po širini i dubini donekle su mogle popraviti problem, ali gro problema bi ostalo. Promjena zida prema kojem su zvučnici nije također riješila bitne bazične probleme. 

Povisivanje zvučnika (isti, podesivi stalci) za 5 cm donijelo je znatno manje jeke u srednjima i (barem psihoakustički) popunjavanje zvuka, te omogućilo bitno veću glasnoću slušanja u odnosu na prije podizanja zvučnika. Donijelo je pozitivnu promjenu kakvu pozicioniranje po prostoru nije uspjelo (očito ni moglo) donijeti samo po sebi.

Iznenađenje promjenom mi je bilo veliko...malo je reći. Pogotovo činjenica da je promjena visine od 5 cm u mojoj slušaonici donijela bitniju promjenu na bolje nego bilo koje horizontalno širina/dubina pozicioniranje.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.listopad.2019 u 16:05
Zato sto je i visina bitna dimenzija u nalazenju sto boljeg couplanja zvucnika kao izvora u prostoru, naspram tog prostora. Valovi iz zvucnika, pogotovo prema nizim frekvama se šire sve vise u svim smjerovima pa i to uvjetuje kako direktan zvuk i odbijanci rade zajedno.
Da proizvođaci izdaju realne karte polarnih karateristika zvucnika bilo bi i lakse determitirati kakav smjestaj traze i gdje postaviti kakvu apsorbciju u prostor.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.listopad.2019 u 16:28
Nemaš baš puno izbora što se visine tiče. Vertikalni slušni prozor je uglavnom uzak, čast iznimkama. Ako želiš micat dalje od toga onda bi bilo poželjno i nagnut zvučnik naprijed ili nazad...prema slušaču.
U sobama pristojne veličine najveća razlika za tako mali pomak će uglavnom biti oko reza.
Na vrh
noobservator View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj noobservator Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.listopad.2019 u 19:08
The DALI CONNECT Stand E-600 is developed for DALI's stand speakers to assure the correct distance to the floor.

Ovo piše na Dalijevoj stranici za navedeni stalak. U biti ništa ne navode za razinu ušiju ali je bitna udaljenost od poda.

3. Compact loudspeakers on stands or on bookshelves should be placed so that the top of the cabinet is barely visible from the listening position. If the speakers are placed much higher, it should be tilted forward or placed upside down.

Ovo piše na Dalijevoj stranici za pozicioniranje zvučnika.

Ja imam sad sa komodom tih 600mm koje preporučuju i taman jedva vidim gornju plohu zvučnika tak da će bit stalci ok jer bez šiljaka imam 570mm i 2-5cm ću imat za manevriranje
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.listopad.2019 u 19:44
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Nemaš baš puno izbora što se visine tiče. Vertikalni slušni prozor je uglavnom uzak, čast iznimkama. Ako želiš micat dalje od toga onda bi bilo poželjno i nagnut zvučnik naprijed ili nazad...prema slušaču.
U sobama pristojne veličine najveća razlika za tako mali pomak će uglavnom biti oko reza.

u mom slučaju je 5 cm učinilo puno razlike...naj reć da ne postoji prozor od 10 cm u svakog iole pristojnog zvučnika.

no čak i da je vertikalni prozor uži, u slušaonici poput moje, to je potencijalno vaganje manje štete
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.listopad.2019 u 20:05
Naravno da postoji, al ima više smisla pričat u stupnjevima, jer 10 cm na pol metra udaljenosti je vrlo različita stvar u odnosu na 3 metra.
Ne bih u normalnim okolnostima visinski smještaj smatrao posebice kritičnim, tj kritičnijim od adekvatnog smještaja bilo kojeg zvučnika, al ti tu malo odstupaš ipak, boriš se tj pokušavaš atenuirati neugodnosti sobe, nisi baš po p.s.-u. :D
Ako oćeš nekakvu veću razliku onda ćeš morat potražit nešto sa mnogo drugačijom polarnom karakteristikom...trubu, koaks, možda MTM...
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 567
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike
Forum: High-End