Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

TooLoud fest 2019.

Odgovori Odgovori Stranica  <1 2425262728>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.listopad.2019 u 11:22
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Za dobro podešavanje treba vremena. Dobro je podešen kada ga ne čuješ dok svira al kad ga isključiš znaš da ga nema...obrva
Upravo tako. Trebalo mi je desetak dana, no kasnije nitko nije ni znao za sub. Čulo se jedino kad se isključi. Zbog položaja bolje je radio u kontrafazi.
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.listopad.2019 u 11:33
Originalno postano od strane člana: tatamata tatamata napisao:

No efektivno manji zvučnik ima jedan sudbonosan nedostatak - nedostatak ispravnog fundamenta orkestra, bez kojeg nema doživljaja orkestra. Imao sam jedno vrijeme Kef 203Reference, išli su flat do 55Hz, čitavo vrijeme me mučilo što su orkestru noge odrezane. To što je ostatak lijepo svirao mogao sam si staviti za šešir.

Pa je, samo velim, moraš poznavat bas krivulju zvučnika. Iz kutije veličine tog Kefa se može dobiti puno više.
Na vrh
alexatpos View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alexatpos Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.listopad.2019 u 11:48
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Originalno postano od strane člana: alexatpos alexatpos napisao:

Svakako sam tehnicki laik, no ako imas problema sa smjestajem zvucnika, kupi manje.

To ti je zabluda, jer veličina kutije ima veze jedino s basom (ilitiga izguglaj Hoffmans Iron law), a ti ili netko drugi kao tehnički laik imaš samo neko ograničeno iskustvo i informacije o tome kak ta kutija svira tamo dolje.
Evo npr, uzmi neki od onih maestralnih samostojećih sa 3 lijepa woofera u 90 litara. Sad makni 2 woofera i odreži volumen kutije na 1/3. Šta si dobio? Praktički isti zvučnik koji ima nešto manje headrooma u basu. Dakle izbor između 30 i 90 litara ti ne čini nikakvu razliku osim po maksimalnoj glasnoći. A da ne pričam o visokoosjetljivim i niskoosjetljivim zvučnicima i kakve oni potrebe za kutijama imaju.

Akustični problemi se protežu kroz cijeli raspon, a efektivno manji zvučnik će, i to samo možda, riješiti jedan problem - previše basa. haha

Je, mora da je tako. Zaboravio si napisati kako covjek, u slucaju da pozeli staviti velike zvucnike u malu sobu, onda mora sjesti tocno izmedju zvucnika, koji ce mu biti okrenuti prema svakom uhu, na udaljenosti od cca 20cm....

No, cuda su moguca, vazno je vjerovati....i slucajno ne cuti dobro slozen sistem u optimalnoj sobi.
Onda covjek moze staviti i velik zvucnik izmedju ormara i kauca, bitno da je 'fundament' tu....

Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.listopad.2019 u 11:49
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

tako da ono što iznosiš kao nedostatak manjih zvučnika, to je relativno spram slušaonice

Jes ali ti pričaš o sealed, a on o ported zvučniku. A mislim (siguran sam) da su basrefleksi češći na tržištu. A basrefleks, recimo flat do 55Hz nakon toga ima nagli cutoff od 12db/oct, tak da, smanjenjem sobe on će dobit neš basa niže, ali ni približno kao tvoj sa mnogo blažim padom.
Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.listopad.2019 u 12:04
Originalno postano od strane člana: alexatpos alexatpos napisao:

Je, mora da je tako. Zaboravio si napisati kako covjek, u slucaju da pozeli staviti velike zvucnike u malu sobu, onda mora sjesti tocno izmedju zvucnika, koji ce mu biti okrenuti prema svakom uhu, na udaljenosti od cca 20cm....

No, cuda su moguca, vazno je vjerovati....i slucajno ne cuti dobro slozen sistem u optimalnoj sobi.
Onda covjek moze staviti i velik zvucnik izmedju ormara i kauca, bitno da je 'fundament' tu....

Iskreno, ne znam što smatraš velikim, a što malim zvučnikom, ali primjer koji si naveo je očigledno pretjerivanje tj glupost korisnika. Npr. jedan lijepi Kef Reference 5 bih bez problema slušao i u špajzi na 20 cm udaljenosti, a za recimo Revel Salon 2 trebaš 5 metara udaljenosti ili barsku stolicu. haha
Tako da sve je relativno.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.listopad.2019 u 12:19
Da, zed.  

Prvo imaš zatvorenu kutiju(prilicna rijetkost danas) koja u outputu ispod deklariranog odziva pada duplo blaže od bas refleksa, dakle 12dB/okt imjesto 24dB/okt. 

Drugo, ATC ne napuhuje svoja mjerenja kao dobar dio industrije.

Trece u ovom zvučniku je i potencijalom nesvakidašnji driver.

Ukupno, nesvakidašnja situacija veličine zvučika vs. mogucnosti.

Editirao Gašo - 28.listopad.2019 u 12:19
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
noobservator View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj noobservator Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.listopad.2019 u 12:22
Ja sam se prvi out zajebo, stavio velike Zensor 7 zvučnike u malu (relativno) sobu 5,3x3,5 na 3m od straznjeg zida i po***io. Onda sam se opet zajebo prelaskom na malo manje Tannoy XT6F.. Jbg, floorstanderi su ono kaj sam htio i standmounte nisam htio ni pogledat ali mi je trebalo da skužim da to nede tak.. Sad sam na Zensor 3 i razmišljam jesam li se opet zajebo
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.listopad.2019 u 12:27
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Jes ali ti pričaš o sealed, a on o ported zvučniku. A mislim (siguran sam) da su basrefleksi češći na tržištu. A basrefleks, recimo flat do 55Hz nakon toga ima nagli cutoff od 12db/oct, tak da, smanjenjem sobe on će dobit neš basa niže, ali ni približno kao tvoj sa mnogo blažim padom.

stoji. jasno. no i ti bas refleksi su obično dizajnirani cut-offom na nešto nižoj frekvenciji. ne buju išli do 20 herci dolje, al mogu do neke solidno niske cifre, brijem. plus, ako su linearni u anehoičnim uvjetima, onda će popuniti fundament, kao što su ga popunili tvoji bookshelfi (kako je soba očito kritična i po visini, šteta što to nismo onda mogli čuti sve skupa sad, na malo povišenim uvjetima štendera)

Na vrh
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.listopad.2019 u 13:42
Ma nisu, puno ih trubi do 40-50 Hz. Ali evo Gašo me gore ispravio, tutlek mislim 24db/oct, pišem 12 i čudim se kak mi je to nekak slab rolloff. Zato, osim kaj dobiju neš decibela niže u štimu zbog sobe, nakon toga doslovce umru.

Editirao donkimizer - 28.listopad.2019 u 13:45
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.listopad.2019 u 15:23
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2425262728>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,230 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Musical Fidelity Nuvista 600
Forum: Snimanje, miksanje, masteriziranje