Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Audiosilente, Thorens, belt, rpm, itd

Odgovori Odgovori Stranica  <1 12131415>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.studeni.2019 u 12:19
Kod plehnatog tanjura naravno brenzaju, kod tanjura od desetak i više kilograma samo pokušavaju.haha

Editirao tatamata - 11.studeni.2019 u 12:20
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.studeni.2019 u 12:43
Tanjur od deset kila je samo veci zamasnjak, al i on pokusava biti zambremzan a taj izgubljeni momemt treba nadoknaditi. Duza glasna dionica ce zabremzati i tezak tanjur a motor ce preko remena to morati nadoknaditi. Znaci pojava je prisutna ali su intervali usporavanja i vracanja duzi.

U principu vazan je balans između mase tanjura, kvalitetnog motora s proracunatim momentom i prenosu koji dobro povezuje to dvoje a ipak izolira(kontradikcija jel?)

Po meni zaista kvalitetan DD je car u imunosti na to dinamicko variranje brzine.

Editirao Gašo - 11.studeni.2019 u 12:49
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.studeni.2019 u 12:51
Zapravo, nevjerojatno je koliko se u belt drajv gramovima štedi na pogonu, misleci da ce remen i tanjur to popeglati pa na kraju odrzavanje momenta nadrapa.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.studeni.2019 u 13:29
Originalno postano od strane člana: MATIJA MATIJA napisao:

pro ject RPM-4 original remen i nosač motora i pulley-a istrunuli, motor ovješen na gumeni oring iz dućana vodoinstalacionog materijala a remen napravljen od gumene vrpce za cijepljenje voćaka - slika druga 33.3 rpm
rega RP3 sve original na njemu -  slika prva  33.5 rpm

haha a u k...
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.studeni.2019 u 16:23
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

znači da brazde 'bremzaju' vrtnju malo?

Pa ne znam kako to ... Ustvari, koliko znam, motor vrti sinhronom brzinom (direktno ovisno o frekvenciji napona kojim se napaja).  I ja ne kužim kako on može vrtiti drugačije - trebao bi samo vući veću struju ukoliko se oterećenje na rotor poveća. Teoretski, vrlo brzo bi ispao iz takta zadanog frekvencijom napona. Međutim, on doista mijenja brzinu - mjerio sam broj okretaja subtanjura (tanjur sam skinuo) i broj okretaja je nešto veći (konkretno. 33,6 vs 33,5 - sa tanjurom). . Kako to... kako to ... nije mi jaaasno.

A tanjur je skoro 3kg. Koliko 2 grama, s koliko igla pritišće brazdu, samnjuje broj okretaja ..?  Mislim da je to jedva i mjerljivo. Prije će rpm smanjiti masa smartphonea kojim se mjeri, ne?

Editirao kiko - 11.studeni.2019 u 16:24
poso, kuća, birtija
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.studeni.2019 u 17:39
Matija, koja je to aplikacija koju si koristio?   NIsam vidio takav "screen" nigdje.

poso, kuća, birtija
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.studeni.2019 u 19:45
No, evo upravo sam kupio rpm aplikaciju na iPhone 6s (89,99kn) i isprobao. Dakle, nisam ništa dirao na gramofonu od prije par dana, i Apple je rekao: 33,29 rpm.  Onda sam aktivirao auto calibration opciju i pustio da tanjur odvrti 100 okretaja, kako piše u uputstvu. On se kalibrirao (faktor je 0,9991) i onda je izmjerio 33,26 rpm-a (- 0,22%) a  wow and flutter: 0,16 %. Pa ti sad vidi... Shocked

Dakle, da rezimiramo:

1. Kalibrirana "rpm speed and wow" app  na Samsung A20e smartphone-u :  33,49 rpm

2. Precizno brojanje okretaja u trajanju 60 sekundi:  33,33 rpm

3. Kalibrirana rpm app na iPhone-u : 33,26 rpm

I gdje je istina..?  U sredini ?

Mislim, koje gluposti ... pa ne treba nekome smartphone aplikacija da bi saznao da li mu gramofon vrti 33 ili 45 okretaja, već za neku preciznu zahebaciju, ne ?  haha   

Imam ja još jedan "rpm test":  Album "Still Life Talking" Pat Metheny-a posjedujem i na CD-u i na LP-u. Skladba "Minuano (Six Eight)" je 9:25 min (na cover-u).  CD player mjeri isto toliko, baš kao i štoperica. I da mu je*** m***r   ..  i kad pustiš taj LP, morala bi isto toliko trajati - ako jest 33 1/3 rpm-a. To bi bilo korektno.   Znači, vremenska razlika između LP trajanja i default trajanja (cover, CD, štoperica), izražena u postocima predstavlja postotak za koliko tanjur brže vrti (samo je obrnut predznak). 

Ja stvarno ne znam kako su oni pravili tu aplikaciju u suradnji sa gyroskopom, ali mislim da bi ovo sa trajanjem skladbe trebalo biti u konačnici jedino relevantno. Jel nije tako?

Jer, kad gledaš, i grafički prikaz oscilacije brzine prikazuje da tanjur malo ubrza, malo uspori - i tako stalno. Ali kad to sve "zbrojiš i oduzmeš" unutar nekog vremenskog intervala - trajanje mora biti jednako kao da je rpm bio sasvim konstantan.

Ima li tko da mu se da razmišljati o tome?  Driver

Editirao kiko - 11.studeni.2019 u 19:57
poso, kuća, birtija
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.studeni.2019 u 20:02
Vidim samo da mobitel sigurno nije ozbiljna sprava za takva mjerenja.

A od kud sad ta opcinjenost rpmima?
Na vrh
MATIJA View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MATIJA Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.studeni.2019 u 20:05
Originalno postano od strane člana: kiko kiko napisao:

Matija, koja je to aplikacija koju si koristio?   NIsam vidio takav "screen" nigdje.

Turntabulator...
Na vrh
MATIJA View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MATIJA Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.studeni.2019 u 20:33
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Vidim samo da mobitel sigurno nije ozbiljna sprava za takva mjerenja.

A od kud sad ta opcinjenost rpmima?
Vjerovatno i nije, mene je zaintrigirala ova tema pa čisto kurioziteta radi downloadao sam ponovo navedenu aplikaciju pomoću koje sam nastojao dovesti koliko toliko u red onaj istrunuli Pro ject...i premjerio ova tri gramofona koja imam doma...možda za 10-tak godina i rega dođe na 33.3haha , mada i ovih sadašnjih 33.5...ostadoh bez textahm

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 12131415>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: High-End
Audio kabeli
Forum: Audio komponente