Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Audiosilente, Thorens, belt, rpm, itd

Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 15>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
jerga View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj jerga Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.studeni.2019 u 19:17
E da, nekad kad sam intenzivno koristio gramofon (jer drugog nije bilo), uvijek sam tražio zamjenske remenice iste ili barem minimalno različite debljine, a da nisam ni znao zašto tražim upravo takve. Čak i za transport cd playera gdje nema nikakve veze, bitno da zatvara. Sad mi je jasnije  smijeh
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.studeni.2019 u 20:00
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

ako ti je nalijegajuća površina remenice zaobljena, onda valjda računaš sredinu ili najveći promjer jer remen klizi sredinom, a ne mimo

Da, ali 0,7 mm tanki gumeni remen se vrlo lako "prilagodi" tom, zaobljenom profilu pogonske remenice i naliježe na nj čitavom svojom širinom ( 4 mm).  I ako nije prezategnut (ili ako nije azimut osi  motora podešen drugačije), remen se u vrtnji sam "centrira", tj. bude 2mm iznad najvećeg promjera, 2mm ispod najvećeg promjera. A to znači da, u vrtnji, remen po sredini svoje širine (4mm) ima veći opseg nego po gornjem i donjem rubu, iako su to brojčano jako mali postotci. Kad kontaš to "žvakanje" gume na maloj remenici koje spominje Tatamata, a sad i Jerga, ne možeš računati s tim, najvećim promjerom (ako želiš 99,9% točnost) 

Eto, praksa pokazuje da se i učinak te zaobljenosti pogonske remnice mora ukalkulirati kako bi se objasnilo zašto jednostavna računica "ne štima" 99,9%.  A ja sam došao do relacije da je tako zaobljena remenica u konačnici ekvivalentna cilindričnoj remenici promjera 99, nešto % najvećeg promjera naše zaobljene Thorensove, odnosno Audiosilenteove. Meni se to čini sasvim logično i tehnički ispravno objašnjenje stvarnog ponašanja belt drive tt-a.

Editirao kiko - 05.studeni.2019 u 20:05
poso, kuća, birtija
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.studeni.2019 u 20:42
Remenica ima trbuh upravo zato da bi se preko toga remen automatski centrirao na sredinu. Ako to nije tako, imaš neispravan remen. 
haha
Fakat da si probaš nabavit oriđiđi Thorens remen umjesto te kemije?
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.studeni.2019 u 21:44
Pa kažem da imam tri remena:

1. Thorens 6800574 original, 
2. Thakker 6800574 (koji je identičan originalu), 
3. Audiosilente, koji je dizajniran za Audiosilenteov aluminijski pulley (13,734 mm). 

A remen će se pozicionirati po sredini ako je azimut motora podešen normalno, tj. da su osi motora i subtanjura paralelne. Pošto ne možeš "na oko" pogoditi 100% paralelu, kraći remen će biti osjetljiviji na tu paralelnost i dešava se da malo "bježi" sa sredine.. 

A ti možeš  tu paralelnost malo i "razdesiti" na vijku predviđenom za to, pa ni konkretni originalni remen više neće biti 100% po sredini, ali će zato tanjur malkoc sporije vrtiti. I tako sam ja uspio uštimati 33,34 rpm tanjura. Bio sam i "pretjerao" - na 33,28  pa vraćaj natrag .. kad  ono pokaže 33,34 rpm i ja rekoh: "To te ja pitam!"

A nakon tri godine će remen ostarjeti i olabaviti pa će brzina opet malkoc porasti. haha

Editirao kiko - 05.studeni.2019 u 21:57
poso, kuća, birtija
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.studeni.2019 u 22:04
Evo, Appy, pogledaj sliku: https://i.postimg.cc/3JYsm4VJ/Belt-position-front.jpg ; još jednom.

Vidiš, malo je niže od sredine remenice. To je slikano odmah po zaustavljanju, znači - tako stalno vrti.
To je Thakker remen slikan.
poso, kuća, birtija
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.studeni.2019 u 00:31
Edisonee!!
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.studeni.2019 u 07:35
Originalno postano od strane člana: kiko kiko napisao:

A nakon tri godine će remen ostarjeti i olabaviti pa će brzina opet malkoc porasti. haha

da li će doista porasti? hm i zašto?
Na vrh
kiko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kiko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.studeni.2019 u 16:11
Kako stari, tako postaje dulji i s time manje napet zbog čega se pozicija na pogonskoj remenici pomiče prema gore, tj. prema najvećem promjeru remenice i tako se prijenosni omjer smanjuje a brzina tanjura povećava. 
poso, kuća, birtija
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.studeni.2019 u 18:49
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Edisonee!!

Sto je Gaso?    mig

Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 06.studeni.2019 u 19:21
Ti si dipl. ing.strojarstva, reci nesto po ovom pitanju, rastegli su previse remenje i pricu.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP, ATC SCM 19 V2
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 7891011 15>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Musical Fidelity Nuvista 600
Forum: Snimanje, miksanje, masteriziranje