Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Potraga za novim zvucnicima

Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
samsvoj View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj samsvoj Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2020 u 08:01
Jessm zivim u Oslu i cesto putujem autom svuda po norveskoj...taj dio je jako ljep sve do Kristiansanda

Jedna dobra prednost osim hladnoce je sto se u sh moze pronac stvarno jeftinih a dobrih stvari, rotel ra12 sto imam sam kupio za 300€...silvere sam ipak uzeo nove :)

Na vrh
hudo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj hudo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2020 u 22:55
Evo fora kalkulator sa prikazom stojnih falova u sobu, pa je (teoretski) moguce procjeniti gdje je najbolje postaviti zvucnik i sub:

Roon PC - Yggdrasil / Music Hall 7.1 - PrimaLuna Prologue Premium pre - Nord NC500 power - Focal 1028be
Na vrh
ear_drum View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ear_drum Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.veljača.2020 u 09:18
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

REL-ovi savjeti su u najmanju ruku tragični.
Najbolje što bez mikrofona i besplatnog softvera zvanog REW možeš je:
1. pustit si traku gdje netko svira note po redu na bas gitari (idealno otprilike jednake glasnoće) pa slušat koje najviše iskaču ili koje su pretihe, pa na osnovu toga probat kompenzirat
2. borit se SPL metrom i nacrtat graf do cca 200 Hz, pa vidjet gdje su najveći problemi.

Ne znam zašto su "tragični". Ako govorimo o bazičnom podešavanju suba ti savjeti mogu dobro doći, a naravno da postoji i preciznije i bolje podešavnje uz dodatnu opremu i znanje.
Složio bih se sa soundnewsinfo da treba imati strpkjena za kasnije fino ugađanje. Ja sam jako sretan učinkom svog malog ... REL-a
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.veljača.2020 u 10:36
Pa u osnovi, dobar savjet za podešavanje suba pomoću uha se svodi na: premještaj ga po sobi na dostupne lokacije i igraj se s fazom, crossoverom i glasnoćom dok ti ne bude zvučao najbolje. Sve ostalo je uglavnom bezvezno trkeljanje, anegdote i poluispravni tehnički savjeti. haha
Na vrh
ear_drum View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ear_drum Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.veljača.2020 u 17:37

Pa u osnovi, dobar savjet za podešavanje suba pomoću uha se svodi na: premještaj ga po sobi na dostupne lokacije i igraj se s fazom, crossoverom i glasnoćom dok ti ne bude zvučao najbolje. Sve ostalo je uglavnom bezvezno trkeljanje, anegdote i poluispravni tehnički savjeti. haha

Tome bismo vjerojatno ii trebali stremiti - da zvuči najbolje što može.
Ja nisam imao puno izbora oko lokacije, a s ostalim parametrima sam se igrao.

Na vrh
Fantocci View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Fantocci Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.ožujak.2020 u 16:07
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Ajde objasnit ću da budem referentan. Otvor porta preblizu zidu je efektivno produžen, čime se snižava tuning frekvencija kutije.
50 Hz ima valnu duljinu od 6.8 metara. S obzirom na to razlika u smještaju bas refleksa neće činiti nikakvu zanimljivu razliku, osim ako ti zvučnik nije veličine ugradbenog ormara koji zauzima pola prostorije, pa će smještaj na različitim krajevima ormara uzbuđivati različite modalne regije. Hoće zapravo biti razlike u taktilnom odzivu iako isti brzo opada s udaljenosti.

Port je uvijek efektivno produžen no to uopće nije kritično jer je ukalkulirano kod konstrukcije. Večina zvučnika današnjice je prilagođena da bude bliže stražnjem zidu jer je to situacija iz realnih soba. Za večinu je optimalno da budu od 30-70 cm od stražnjeg zida. Ima zvučnika koji su konstruirani za free-space no oni spadaju u manjinu jer traže velike sobe i udaljenost od zidova što je u praksi mnogo rijeđa situacija.
S druge strane ektrema vrlo su rijetki zvučnici koji su predviđeni da budu na 5 cm od stražnjeg zida. Pada mi na pamet Audio Note no to su apsolutne iznimke.

Evo još jednog:

Na vrh
samsvoj View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj samsvoj Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.ožujak.2020 u 20:04
Prodao sam sub danas...idu i MA silveri na bubanj, pa krecem u potragu za samostojecim...ovo je zvucalo ok ali, odlucio sam se pokusati sa vecim kutijama...prve su mi bile mission m33 davne 2008.god i od tad se motam sa bookshelfima :)

Trazim nesto tipa b&w cm9, focal aria 926, ma silver 300 pa ak neko ima bolji savjet neka pise :)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Hi Fi Osiguraci
Forum: Dodatni pribor