Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Potraga za novim zvucnicima

Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2020 u 20:20
Bas refleks bi trebao biti udaljen od bilo kakvih prepreka (zidova) najmanje onoliko koliki je njegov promjer. Npr. bas refleks promjera 5 cm smiješ približiti najbliže 5 cm stražnjem zidu. Za ekstra sigurnosti slobodno udvostruči taj broj. A osim toga, smještaj bas refleksa na kutiji nije previše bitan.

Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2020 u 21:39
Ovakvo pojednostavljivanje realno nije od nikakve koristi. Samo treba čekati da se to počne ponavljati kao referenca s audiofil neta...
Aj budimo ozbiljni...
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2020 u 22:15
Ajde objasnit ću da budem referentan. Otvor porta preblizu zidu je efektivno produžen, čime se snižava tuning frekvencija kutije.
50 Hz ima valnu duljinu od 6.8 metara. S obzirom na to razlika u smještaju bas refleksa neće činiti nikakvu zanimljivu razliku, osim ako ti zvučnik nije veličine ugradbenog ormara koji zauzima pola prostorije, pa će smještaj na različitim krajevima ormara uzbuđivati različite modalne regije. Hoće zapravo biti razlike u taktilnom odzivu iako isti brzo opada s udaljenosti.

Editirao donkimizer - 27.veljača.2020 u 22:17
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2020 u 22:26
Sub je izvor kao i glavni zvucnici, nemojte ga pozicionirati tamo gdje ne pase ni glavnim zvucnicima.

Sub je ekstenzija glavnih zvucnika ispod njihovog odziva u sobi, nikako nekakvo sredstvo nadomjestanja loseg bas odziva glavnih zvucnika zbog lose pozicije u sobi, ili lose akustike.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2
Na vrh
samsvoj View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj samsvoj Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2020 u 22:38
Ok...nego ajmo reci da bih dao 1000€ za polovne samostojece zvucnike... ima li netko preporuku...koji bi isli na rotel ra12... meni su zapeli b&w cm8

Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2020 u 23:03
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Ajde objasnit ću da budem referentan. Otvor porta preblizu zidu je efektivno produžen, čime se snižava tuning frekvencija kutije.
50 Hz ima valnu duljinu od 6.8 metara. S obzirom na to razlika u smještaju bas refleksa neće činiti nikakvu zanimljivu razliku, osim ako ti zvučnik nije veličine ugradbenog ormara koji zauzima pola prostorije, pa će smještaj na različitim krajevima ormara uzbuđivati različite modalne regije. Hoće zapravo biti razlike u taktilnom odzivu iako isti brzo opada s udaljenosti.

Port je uvijek efektivno produžen no to uopće nije kritično jer je ukalkulirano kod konstrukcije. Večina zvučnika današnjice je prilagođena da bude bliže stražnjem zidu jer je to situacija iz realnih soba. Za večinu je optimalno da budu od 30-70 cm od stražnjeg zida. Ima zvučnika koji su konstruirani za free-space no oni spadaju u manjinu jer traže velike sobe i udaljenost od zidova što je u praksi mnogo rijeđa situacija.
S druge strane ektrema vrlo su rijetki zvučnici koji su predviđeni da budu na 5 cm od stražnjeg zida. Pada mi na pamet Audio Note no to su apsolutne iznimke.
Na vrh
ZlyM View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ZlyM Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.veljača.2020 u 23:50
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

Bas refleks bi trebao biti udaljen od bilo kakvih prepreka (zidova) najmanje onoliko koliki je njegov promjer. Npr. bas refleks promjera 5 cm smiješ približiti najbliže 5 cm stražnjem zidu. Za ekstra sigurnosti slobodno udvostruči taj broj. A osim toga, smještaj bas refleksa na kutiji nije previše bitan.

A što je sa zvučnicima čiji bas reflex je okrenut prema podu. Pada mi na pamet ProAc Response D15, gdje je promjer cijevi cca 7cm udaljen od poda cca 3cm, tvornički. Ima još dosta veoma sličnih primjera. 
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2020 u 00:24
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Port je uvijek efektivno produžen no to uopće nije kritično jer je ukalkulirano kod konstrukcije. Večina zvučnika današnjice je prilagođena da bude bliže stražnjem zidu jer je to situacija iz realnih soba. Za večinu je optimalno da budu od 30-70 cm od stražnjeg zida. Ima zvučnika koji su konstruirani za free-space no oni spadaju u manjinu jer traže velike sobe i udaljenost od zidova što je u praksi mnogo rijeđa situacija.
S druge strane ektrema vrlo su rijetki zvučnici koji su predviđeni da budu na 5 cm od stražnjeg zida. Pada mi na pamet Audio Note no to su apsolutne iznimke.

Mojih 5 cm je bio primjer. Ako je port veći i udaljenost će morati biti veća da se port ne bi još više produžio.
A smještaj jako blizu zida ili skroz do zida je generalno loš, bez obzira na to što su neki zvučnici navodno konstruirani za to. Cca 30-70 cm koje si naveo je uobičajeno solidan smještaj za većinu zvučnika za manje prostore.
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2020 u 00:35
Originalno postano od strane člana: ZlyM ZlyM napisao:

A što je sa zvučnicima čiji bas reflex je okrenut prema podu. Pada mi na pamet ProAc Response D15, gdje je promjer cijevi cca 7cm udaljen od poda cca 3cm, tvornički. Ima još dosta veoma sličnih primjera. 

Vjerojatno su to uračunali, odnosno koriste i donju plohu kabineta + pod kao dio porta. Ne znam posljedice specifično te konstrukcije, ali kad se radi o lošim odnosno kompromitirajućim portovima, postoje dvije komponente koje nastradaju, a to su distorzija i glasnoća. Ali daleko je Proac od katastrofalnog. Najgori oblik je trokutasti port, a najbolji okrugli (i ravni, bez zavoja) sa velikim flareovima na oba kraja.
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.veljača.2020 u 00:42
Originalno postano od strane člana: samsvoj samsvoj napisao:

Ok...nego ajmo reci da bih dao 1000€ za polovne samostojece zvucnike... ima li netko preporuku...koji bi isli na rotel ra12... meni su zapeli b&w cm8

Ak si iz Norveške meni je zapeo za oko Arendal. :)
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,187 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Retro audio
Audio kazete koje posjedujet...
Forum: Audio komponente