Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Interkonekti - zvučne razlike

Odgovori Odgovori Stranica  123 11>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Interkonekti - zvučne razlike
    Objavljeno: 07.ožujak.2020 u 01:54
Moja zapazanja, odnosno promišljanja izvucena iz iskustva govore ovako u vezi kabela.

Nijanse među dobrim (neovisno o cijeni) su iz moje perspektive minorne i nitko ne moze prstom upreti u najbolji, sve su to varijacije na temu.

Razlike između dobrih(kvalitetno konstruiranih i izrađenih) i losih, (cak bi rekao neispravno konstruiranih), su velike.

Losi mogu skroz izvitoperiti sve zvucne aspekte, i bogtepitaj kako uopce zavrse u kategoriji audio kabela.

Po cujnosti bi rekao da su analogni interkonekti najcujniji i cak ovisi o poziciji, ispred ili iza preampa recimo.
Onda idu strujasi i digitalci a najnize po cujnosti su zvucnicke zice.
Sve ovo uzmite u obzir samo ako govorimo o dobrim zicama.
Ima fakat svacega na trzistu.

Evo kod mene veceras spojen i ostat ce jos dugo spojen jedan "industrijski" zvucnicki kojeg vjerojatno nitko od prisutnih nebi ni probao da mu se nudi.
Ne znam sto bi vam rekao dalje, osim, ne vidim potrebu ganjati neke zvucnicke i ostale zice visoke cijene, zvucnih imena brendova i modela.

RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.ožujak.2020 u 02:17
E sad što je to dobra žica?

Ona koju kad ju uštekaš nije čujna sama po sebi ali u odnosu na nju cuješ kad s drugom nešto ne štima.

I vrlo je važno imati neutralan sustav, jer ima slucajeva kad to nije slucaj pa se "krpa" kabelima koji nisu neutralni. Zato valjda i prolaze na trzistu.

Cijene vs. neutralnost i kvaliteta ?  Pa ukratko, kaos.   Jedini spas, ako vec volite dobar zvuk je skupljati iskustvo i jednog dana skuziti da je kaoshaha, i onda reci, ma koga j... ajmo sad ispočetka s ovim nivoom iskustva.

Osobna je stvar kako netko postigne odlicne rezultate, važno da su oni tu.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.ožujak.2020 u 09:24
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Moja zapazanja, odnosno promišljanja izvucena iz iskustva govore ovako u vezi kabela.

Nijanse među dobrim (neovisno o cijeni) su iz moje perspektive minorne i nitko ne moze prstom upreti u najbolji, sve su to varijacije na temu.

Razlike između dobrih(kvalitetno konstruiranih i izrađenih) i losih, (cak bi rekao neispravno konstruiranih), su velike.

Losi mogu skroz izvitoperiti sve zvucne aspekte, i bogtepitaj kako uopce zavrse u kategoriji audio kabela.

Po cujnosti bi rekao da su analogni interkonekti najcujniji i cak ovisi o poziciji, ispred ili iza preampa recimo.
Onda idu strujasi i digitalci a najnize po cujnosti su zvucnicke zice.
Sve ovo uzmite u obzir samo ako govorimo o dobrim zicama.
Ima fakat svacega na trzistu.

Evo kod mene veceras spojen i ostat ce jos dugo spojen jedan "industrijski" zvucnicki kojeg vjerojatno nitko od prisutnih nebi ni probao da mu se nudi.
Ne znam sto bi vam rekao dalje, osim, ne vidim potrebu ganjati neke zvucnicke i ostale zice visoke cijene, zvucnih imena brendova i modela.

a moguće da ro ovisi i o nivou tehničke ispravnosti pojedine komponente haha
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
jerga View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj jerga Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.ožujak.2020 u 09:42
Ima ona jedna priča koja ima više varijacija ali meni se ova urezala u pamćenje, valjda zato što mi je bliska. Dakle bio stari panulaš (za kontinentalce vrsta ribolova u pokretu, ploviš i loviš) i pita ga mladac da kako on tako puno ribe lovi a on ništa. I stari ga uzme sa sobom i sve mu pokaže kako i šta treba, a ovaj njemu: Pa ja sve tako radim pa opet ništa ne lovim. I onda stari njemu: E pa kad potrošiš 1000 litara nafte onda ćeš i ti loviti. 
Analogija na ovu temu. Kako prepoznati famoznu neutralnost pa da možeš reći jel neka komponenta/kabel/sistem neutralan ili nije? Pa samo kad potrošiš tih 1000 ili više litara nafte. Što opet nije garancija da ćeš prepoznati ali je nužni uvjet da stekneš određeno iskustvo. 
I ono što je  maloprije rekao Gašo vrijedi: vrhunski kabeli zvuče jednako dobro neovisno o proizvođaču ( i konstrukciji) i razlika je u nijansama. Loši sve pokvare i to malo ili više, kako kome i u kojem sistemu. Zato u "loši" i dobri u nekim sustavima, u neutralnom sustavu se odmah pokažu recimo to pojednostavljeno lošima. Pravi kabel je kao da ga nema. I tu nastaje problem jer ljudi nisu potrošili onih 1000 l nafte.
I to ne vrijedi samo za kabele već općenito.
Kad sam 1986. (ili 1987.??) kupio prvo "ozbiljno" pojačalo i prošvercao ga iz Trsta (to tko nije probao ne može ni zamisliti koji je to gušt) mislio sam da je to zvuk do yaya. Sad to vjerojatno ne bih mogao ni slušati, ali tada sam potrošio tek prvih nekoliko litara nafte...

Editirao jerga - 07.ožujak.2020 u 09:57
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (2) Pohvala (2)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.ožujak.2020 u 12:23
Vezano za bolje razumijevanje tekstova, mislim da trebamo imati na umu osobne razlike, želje i očekivanja.

Vrsta glazbe, realizacija iste (mastering) osobne navike tj kada i zašto palimo glazbu jako utiču na stečene dojmove o glazbi samoj, ali i o sistemu te komponentama.

Dodatno, vjerujem da kod svih postoje dva klasična načina slušanja: kritičko i nekritičko, tj "audiofilsko" i "opušteno". Dojmovi stečeni kroz ta dva različita iskustva bi trebali biti odvojeni. Ugrubo rečeno jedan se odnosi na glazbene vrijednosti, drugi na audiofilske vrijednosti. Nije to 100% točno, te vrijednosti se ipak preklapaju... ovako je napisano zbog jednostavnosti.

Te osobne pretpostavke uz osnovne uvjete (soba, struja) rade veliku razliku u recimo perspektivi iz koje stvaramo dojmove o sistemu i komponentama. O nekim stvarima se dosta pričalo, soba, struja, akustika. A o nekim kao vrsta glazbe, kvalitet snimke, da li dojmove gradimo u opuštenom ili kritičkom načinu se nije pričalo.

Svaka vrsta glazbe ima neke "must have" elemente da bi uopće nazvala tom vrstom glazbe. I normalno je da svako želi maksimizirati kvalitet upravo tih elemenata koji su osnova vrste glazbe koju sluša. Što naravno smanjuje doživljaj drugi stvari možda značajnih za drugu vrst glazbe.

Htjeli ili ne, glazba koju slušamo utiče i vodi nas različitim audiofilskim putevima. Utiče i na rafiniranost pojedinih audiofilskih dojmova. Utiče i na slabo razumijevanje kada opisima želimo dočarati audiofilske dojmove o pojedinim efektima unutar zvučne slike. Jer iako kažemo primjerice "stage", "fokus", "dinamika"... te stavke sigurno nisu na istim nivoima važnosti, rafiniranosti, doživljaja kod sugovornika.

Rock bez malo naglašene "energije" je nula bodova... bez obzira koliko je isti sistem vrhunski za klasiku. Jazz snimke su posebna priča... možda većina nas upravo to konzumira i opisuje ali i one vode nas... i naš sistem u specifičnom smjeru koji nije 100% kompatibilan u smislu kvalitete reprodukcije drugih vrsti glazbe.

Sistem, tj zvuk sistema  se gradi. Gradi se prema osobnim preferencijama i vrsti glazbe koju slušamo. I tu nema univerzalne tj objektivne tj jednoznačne, mjerljive kvaltete. U razgovorima, razmišljanja, opisi dojmova, želja su ipak različiti iako naizgled govorimo o istim stvarima.

Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.ožujak.2020 u 13:23
u hifi, neutralu prepoznaješ nakon što potrošiš 1000 litara zmijskog ulja
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.ožujak.2020 u 13:57
Slično pokušajima dokazivanja da nečeg nema (razlike)...

... neutralnost nije moguće "prepoznati". "Neutralnost" nije jednoznačno definiran dojam, već izostanak drugih dojmova koji svojim intenzitetom daju karakter zvučnoj slici.

Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.ožujak.2020 u 14:04
Dobar sustav ili ako baš hoćete onaj koji pretendira biti vrhunski, u dobroj sobi, potpuno uvjerljivo reproducira svaku vrst glazbe. Vjerno rekreira svaku snimku i zvuči potpuno jednako na svim glasnoćama. Jednostavno je, ali nije jednostavno (čitaj jeftino) postići.

Kabeli jesu punopravne komponente sustava jer nikakvog smisla nema propuštati potpuno definiran signal punog raspona sa svim finesama, prostornom informacijom, svim mikrodetaljima i svim onim što bi se eventualno obradom u mozgu moglo pretvoriti u emociju, kroz bezveznu žičurdu s hrpetinom distorzije zbog lošeg metala, dielektrika i geometrije i na kraju konektora. Kao i sve ostalo u sustavu, kabeli mogu samo kvariti, a poanta je u tomu da pokvare čim je manje moguće, jednako kao i n.pr. pojačalo. Dakle, nije to tamo neki metar ili dva žice nego strahovito važna transmisija između komponenata bez koje ne samo da nema zvuka uopće već može i totalno us***i motku i od potencijalno visokvalitetnog sustava napraviti sustav srednje klase. Razlike među vrhunskim kabelima u sklopu jednako takvog sustava jesu minimalne upravo zbog činjenice što su žice visokopropusne s minimumom distorzije. I ja osobno nikad u isti kontekst ne bih trpao NF interkonekte i zvučničke kabele (podjednako bitni) sa raznim namjenskim digitalcima, a pogotovo ne sa strujašima. Iako se i potonji čuju ne smatram ih presudno bitnim, poput prvonavedenih. Bla, bla, priča je ipak ponešto kompleksna i u vezi ovoga što sam telegrafski nabacao (kako mi uopće da?), ako nekomu tko se naziva audiofilom, još nije jasno, sumnjam da će mu ikad biti. Dočim je čak i Bašćanska ploča davno shvatila.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.ožujak.2020 u 14:31
Slazem se u potpunosti da vrhunski sustav sve odrađuje kako i jeste zapisano i ne vjerujem u gradnje sustava prema glazbi, odnosno glazbenim preferencama.
To je zastranjivanje koje nema veze s teznjom ka visokoj vrijednosti, nego se radi o slaganju po vlastitoj viziji koja najcesce nema veze s realnim.

Mora se prvo shvatiti da je nemoguce zamjeniti koncertnu dvoranu ili jazz klub.

Ne slažem se da je kabel punopravna komponenta, jer iskreno, radi se o o komadu zice u izolaciji kojom se ne propusta signal nego ga ona samo prenosti s kraja na kraj, nista tu ne tece i nije to aktivan sklop koji nesto mora pretvoriti ili pojacati. Mora samo prenesti s A do B tocke.
Dva aktivna sklopa s obje strane kabela su ti koji si pašu ili ne, i tu pocinje zmijsko ulje u prici o kabelima.

Po toj teoriji velike vaznosti kabela bi veliku prednost ili superiornost imali all in one kutije jer tu uopce nema vidljivih kabela i zmija sa šminka buzirima.

Editirao Gašo - 07.ožujak.2020 u 14:35
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 07.ožujak.2020 u 14:48
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Slazem se u potpunosti da vrhunski sustav sve odrađuje kako i jeste zapisano i ne vjerujem u gradnje sustava prema glazbi, odnosno glazbenim preferencama.
To je zastranjivanje koje nema veze s teznjom ka visokoj vrijednosti, nego se radi o slaganju po vlastitoj viziji koja najcesce nema veze s realnim.

Takav stav je sasvim razumljiv iz perspektive kada vlastite dojmove doživljavamo kao objektivnu referencu. A radi se o subjektivnoj referenci.

Gore napisano je iz šire perspektive, mi ne gradimo svjesno sistem po glazbenim željama. Upravo obrnuto. Izbor materijala (glazbe) nas nesvjesno navodi na izbor komponenti i maksimiziranje željenih dojmova.

Ako ne želimo izaći iz kutije i promotriti nijansu veću sliku... onda moje "činjenice" i stavovi nisu prepoznatljivi.

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 11>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,828 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Hi Fi Osiguraci
Forum: Dodatni pribor