Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Klasika na vinilu

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.ožujak.2020 u 21:49
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

... Što se same muzike tiče, zanimljivo mi je da mi recimo Šostakovič leži daleko najbolje od onoga što sam do sada slušao...posebno 5. i 10. simfonija...
Ako ti se Šostakovič sviđa, onda si već debelo "na konju". Mnogi ne dođu dotle, jer jer to previše agresivno ili previše mračno ... ili oboje, plus još i "teško".

Btw. meni najbolja simfonija koju čuh u životu (i tome je tako već više od 20 godina) je njegova 13. sa Haitinkom i Concertgebouw orkestrom. Kako remaster ...

tako i original verzija (fenomenalan cover koji odlično dočarava samu glazbu)

Na vrh
jazzdil View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj jazzdil Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.ožujak.2020 u 08:30
Popul, ima odličan vodič za klasičnu fonoteku od našeg odličnog audio-glazbenog časopisa WAM

a na web stranicama časopisa ima odličnih tekstova o klasici i jazzu

usput, nedavno sam pročitao knjigu glazbenih eseja režisera Zvonimira Berkovića (koji je studirao violinu kod Šuleka) jednostavno nazvanu "O glazbi", za koju nemam riječi da je dovoljno nahvalim. Po mom skromnom mišljenju, na našem lijepom jeziku, nitko nije na tako izražajno divan i  jasan način pisao o (klasičnoj) glazbi poput gosp. Berkovića.

Editirao jazzdil - 12.ožujak.2020 u 08:47
Micro Utopia Be
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.ožujak.2020 u 17:10
Originalno postano od strane člana: zuzi zuzi napisao:

Philips - da li samo holandski neznam, a što se tiče godišta ja mislim da generalno vrijedi pravilo - zlatne sedamdesete, 
Npr. Bach Brandenbrgischer konzerte Erstaufnahme der Urfassung. Academy of St.Martin-in-the-fields Neville Marriner Philips iz 1972 prešano u Njemačkoj
ili Mozart 5 violin-konzerte Artur Grumiaux i London Symphony Orchestra, Colin Davis iz opet prešano u Njemačkoj.

Originalno postano od strane člana: zuzi zuzi napisao:

Što se Šostakoviča tiče preporučam Jugotonovo izdanje pete simfonije, orkestar ljubljanske filharmonije, dirigent Pavel Kogan godina proizvodnje 1987. Izvedba odlična, presing odličan.

Hvala na ovim direktnim preporukama, svakako nabavljam i slušam Bravo. Ovo izdanje Brandenburških lako nabavljivo po dobroj cijeni, ali ovaj Mozart ne...brutala košta to izdanje na discogsu.

Originalno postano od strane člana: nino nino napisao:

Bacha i Mozarta moram slušati. Bach mi se full sviđa ono što sam čuo kroz filmove Tarkovskog recimo...i Bergmana...najviše te spore i tmurne skladbe...to mi je ***eno, samo ne znam točno što je to sve.

Vjerojatno Air on G String, to kao i  Albinonijev Adagio ubacuju gdje god stignu

Nope, ni slično. Radi se većinom o solo violončelu, vrlo sporo i sumorno.

Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Ako ti se Šostakovič sviđa, onda si već debelo "na konju". Mnogi ne dođu dotle, jer jer to previše agresivno ili previše mračno ... ili oboje, plus još i "teško".

Btw. meni najbolja simfonija koju čuh u životu (i tome je tako već više od 20 godina) je njegova 13. sa Haitinkom i Concertgebouw orkestrom. Kako remaster ...

tako i original verzija (fenomenalan cover koji odlično dočarava samu glazbu)

Ovu original verziju sam našao na vinilu, London records verzija, Nizozemsko izdanje, vjerujem da je to OK. Znam da je London records zapravo isto što i Decca, ukoliko je europsko London izdanje, a ne američko. Buni me malo što je nizozemsko, a ne UK izdanje, ali vjerujem da je isto OK. 

Inače, simfoniju sam poslušao za sada besplatno - isto fantastično, taj čovjek mi jednostavno odgovara. Hvala ti na prijedlogu, Sten.

Editirao popol_vuh - 13.ožujak.2020 u 17:17
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.ožujak.2020 u 21:16

... original verziju sam našao na vinilu, London records verzija, Nizozemsko izdanje, vjerujem da je to OK. Znam da je London records zapravo isto što i Decca, ukoliko je europsko London izdanje, a ne američko. Buni me malo što je nizozemsko, a ne UK izdanje, ali vjerujem da je isto OK....
Concertgebouw orkestar je nizozemski orkestar, vjerujem da je nekako povezano s time (autorska prava ili slično). Ako je ta verzija, a ja ne znam da je Haitink više puta izvodio s tim orkestrom (ako netko zna bolje neka slobodno kaže), onda je to - To.

Btw. ako ti se sviđa Shostakovich i ta 13-ta, onda svakako probaj i ovo. Ja upravo izvadio iz playera, a imam je u kolekciji isto jedna 20-ak godina.

Vrlo slična atmosfera, vrlo slična "tematika" i vrlo sličan rezultat. Uz opasku da mi je taj CD praktično jedino što mi se sviđa od Goreckog, za razliku od Šostakoviča, koji mi je puno "plodonosniji".

Isto tako, ova izvedbu nećeš vjerojatno naći nigdje kao preporuku (ova verzija postoji na mnogim labelima, pa ćeš je možda lakše naći na vinilu, ali je, isto tako, jedna jedina izvedba sa Susan Gritton i Simonovim, koliko je meni poznato), nego uglavnom od Dawn Upshow i par drugih čija imena zaboravih tokom vremena. No, meni je ova nekako najsirovija, u pozitivnom smislu, i mislim da bi ti se svidjela, za razliku od nešto "ispeglanijih" drugih verzija.
Ako želiš autentičnije, ima i jedna vrlo dobra izvedba s nekom Poljakinjom (sopran), ali morat ćeš malo istraživati, zaboravih i to, davno bilo proteza No, engleskoj izvedbi sa Gritton dajem prednost.

Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.ožujak.2020 u 06:47
Originalno postano od strane člana: jazzdil jazzdil napisao:

Popul, ima odličan vodič za klasičnu fonoteku od našeg odličnog audio-glazbenog časopisa WAM

a na web stranicama časopisa ima odličnih tekstova o klasici i jazzu

usput, nedavno sam pročitao knjigu glazbenih eseja režisera Zvonimira Berkovića (koji je studirao violinu kod Šuleka) jednostavno nazvanu "O glazbi", za koju nemam riječi da je dovoljno nahvalim. Po mom skromnom mišljenju, na našem lijepom jeziku, nitko nije na tako izražajno divan i  jasan način pisao o (klasičnoj) glazbi poput gosp. Berkovića.

jazzdil, ne znam kako sam propustio odgovoriti. Uglavnom, pravo blago. Vec sam procitao par tekstova s ovog sajta i to su tekstovi kakve mi je gust citati cak i da me ne zanima muzika. Meni ovakve stvari nesumnjivo pomazu da udem u cijelu pricu. Hvala!

Sten, Goreckog, bas ovo djelo, jesam slusao i dobra pretpostavka - isto mi je super. Hvala ti na preporuci konkretne, i po svemu sudeci vrlo zanimljive izvedbe. Cekiram isto.

Editirao popol_vuh - 14.ožujak.2020 u 06:51
Na vrh
Mr_Scorpio View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mr_Scorpio Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.ožujak.2020 u 08:41
Sten, također ću se povesti za preporukom Šostakovičeve 13-te koju do sada nisam slušao, a volim tu njegovu dramatiku u glazbi mig
Da li preporučaš uzeti originalno izdanje ili remaster, za CD varijantu govorim jer koliko znam ti gramofona nemaš?

Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.ožujak.2020 u 16:43
U pravu si, u tom "vinyl" dijelu sam uljez u temi proteza
No, drago mi je da netko piše o klasici (i da ga stvarno zanima) jer ispada da je to rijetkost ovdje. Uostalom, i ja ovdje "pecam", neće li netko staviti neku preporuku za nešto za što još čuo nisam, pa da se i moja fonoteka okoristi malo proteza

Btw. meni je bolji remaster, jer mi zvuči neutralnije. Kao da dopušta veći uvid u "zvukovlje" i kao da je to zvukovlje jednoličnije raspoređeno u zvučnoj slici
Original zvuči malo punije, možda bi netko rekao i analognije, no pomalo me podsjeća na zvuk prosječnog vintage uređaja - malo toplije, veća masa zvuka, manje uvida u snimku... u tom smjeru. No, razlike nisu prevelike, a izvedba je (meni) toliko dobra da skoro taj dio dvojbe čini potpuno nebitnim.
 Original sam nabavio naknadno,.pa ga se riješio, jer ne volim imati od jednog djela više izvedbi (meni je uvijek jedna najbolja, i samo tu slušam), a kamoli ista izvedba u dvije varijacije.
Na vrh
Mr_Scorpio View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mr_Scorpio Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.ožujak.2020 u 18:49
Super, tenks Beer Našao na eBayu za 5 funti s besplatnim shippingom cool
Dobra preporuka kod klasike, s obzirom na broj izvedbi, stvarno zlata vrijedi. Od Šostakovičevih simfonija ja sam piknuo na nekom sniženju relativno nova izdanja Deutsche Grammophona s Andrisom Nelsonsom - 10. i  5. 8. i 9. na 2 CD-a. Stvarno izvrsne izvedbe i snimke.
Čini mi se odličan i ovaj vodič za fonoteku iz WAM-a što ga je linkao jazzdil. U dvojbi koju izvedbu Carmen odabrati došao k'o kec na deset zlatni_zub - nakon malo provjere što ljudi pišu u recenzijama naručio baš tamo preporučenu izvedbu.

Editirao Mr_Scorpio - 14.ožujak.2020 u 18:50
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.ožujak.2020 u 10:30

Glava, puno hvala na odlicnim savjetima. Ove radio emisije cu poceti slusati. Zanima me samo da jos malo elaboriras tocku 5. Mislim da znam na sto mislis, ali volio bih biti siguran. Na koji nacin se tebi otvorio svijet klasike? Je li se to dogodilo "na prvu"?
Oko filozofiranja
ono...pusti da se desi...ne moraš klasiku niti racionalizirat  niti pristupit udarnički. Naravno da svi glazbu hoćemo slušat u najboljem izdanju al ako odmah udreš po simfonijama i to još na vinilu , možda ćeš se istrošit a i izgnjavit. Iskreno, meni simfonije čine 10% ma  i manje od klasike.
Iako hm...sjećam se da sam se zapalio za klasiku tj. prva stvar  koju sam zaželio kupit i nanovo slušat je Prokofjevljeva Romeo i Julija ( ples vitezova koju čuh na radiju). Zatim mi se svidila opet simfonija Seljačka ( Pastoralna 6.) od Beethovena i najradije je slušam od svih Beethovenovih. Vidim da si kupio od Karajana svih 9 simfonija na vinilu  kao i ja dok nisam sve prodao od vinila. 
7. i 9. još volim čut. 
Zanimljivo je kad ulaziš po prvi put u jazz i klasiku ulaziš  uvijek s energičnim stvarima koje su slične rock glazbi po temperamentu.  Ne pališ se odmah na Chopina, Schuberta, Pachelbela nego na Musorgskog ( Slike s izložbe), Beethovena...na Sturm and Drang ( Storm and Stress) 
Isto mi se desilo s jazzom. Imao sam kazete starih jazzera prije hard bopa, Sachmo itd. al ništa što sam poželio kupit. Al jednom  na HR3 radio čuh My favorute things od Coltranea...šta je ovo ? Ludilo. Dotad nisam ni čuo za Coltranea al padne ljubav na prvu pjesmu. Iako nikad nisam mogao slušat Coltraneov free( avantgarde ? ) jazz ili kako već zovu taj smjer kojeg većina najviše i voli o Coltranea.

Svejedno, preporučam ti Venice classic radio  -  Beautiful music kako kaže talijanska voditeljica. 70% su talijanski skladatelji baroka i  klasike, stvari nisu duže od 15ak minuta, nikad simfonije u komadu. Igor Stravinski je rekao da je talijanska glazba i bolja a naročito nepravedno zapostavljena prema njemačkoj glazbi....hm.

Inače dobar je Wamov vodič al probaj nabavit sve sveske kojih ja većinu imam i po kojem sam kupovao prvo kazete onda i CDee. Spoj povijesti, umjetnosti i glazbe. Nisam dosad čitao boljeg vodiča.

Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.ožujak.2020 u 10:39
e...zaboravio reć...nemoj klasiku slušat na ideološki način. Npr. Sten voli Shostakoviča kao i ja,ali ne voli Bacha ???
Ti Popole voliš hevimetalce( barem 30% sotonjare) pa me baš zanima kako ti se sviđa Handelov Mesija ?

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 5>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,266 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike
Forum: Uradi sam