Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DIY zvučnički kabel (ideje za konstrukciju)

Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Tornado View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Tornado Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.ožujak.2020 u 15:36
Olife... Jesi li ti radio neki bakreni OCC kabel i polirao ga?
Ako jesi zvučne razlike između nepoliranog i poliranog vodiča?
Iskustva nekog drugog tko je to radio?

@ Kabel
Kako na top ljestvici stoji pamuk kao dielektrik?
Koliko je lošiji od svile?
Na vrh
olif View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj olif Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.ožujak.2020 u 16:29
Ne, moj bakreni DIY je vjerojatno samo OFC (@Kabel zna) .

Ali nisam imao strpljenja probati žicu i neispoliranu.
I ovako je bilo previše posla.

Dakako da sam duplo polirao, a kako je stvar zanata i autorskih prava.

Dialektik mu je dvostruki pamuk...

Opisao sam u temi "Hifi by Dejan (Deki)", kako nam je bolje zvučao od Nordost Red Dawn.
A kako je još uvijek na probi kod njega, sigurno će povratna info biti još kompetentnija.

Editirao olif - 27.ožujak.2020 u 16:36
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.ožujak.2020 u 17:09
po relativnom dielektričnom koeficijentu, pamuk je 2-3x bolji od svile. ima vrlo nizak koef. 1.3-1.4
samo je stvar u tome koliko je sve skupa rahlo, odnosno koliko zraka, a koliko pamuka ili svile
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
Kabel View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kabel Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.ožujak.2020 u 23:06
Originalno postano od strane člana: Tornado Tornado napisao:

Olife... Jesi li ti radio neki bakreni OCC kabel i polirao ga?
Ako jesi zvučne razlike između nepoliranog i poliranog vodiča?
Iskustva nekog drugog tko je to radio?

@ Kabel
Kako na top ljestvici stoji pamuk kao dielektrik?
Koliko je lošiji od svile?

Pamuku je jako dobar, bolji od teflona za mislim 0,2. Ne sjećam se, a sad mi se ne da tražiti kolika je DK teflona. Mana mu je što je celulozno vlakno koje reagira jako brzo na promjene postotka vlage u zraku. Zimi u prostorima s centralnim grijanjem je najidealniji. Kod recimo kabela duljine 1-2 mt obzirom na svojstvo provodenja vlage vrlo brzo po cijeloj dužini postigne isti postotak.
Svila ima više prednosti i njena DK je 1.2-1.3 ovisi o strukturi vlakana. Imamo vlakana s više o manje zračnih čahura. Ona sa više je prava stvar. Vkakno nema sposobnost upijanja vlage, samo kao skupina vlakana, i to samo na kratke duljine. Taj dio se rješava pčelinjim voskom, i na jos neke druge načine. Ja sam razvio sistem koji je bitno složeniji od teflonskih izolacija koje su dosta dobre, ali nedovoljno da bi bile u referentnoj kategoriji.Na slici koju sam stavio je prikazan troslojni dielektrik. Na golu žicu ide tanji tubing određene gustoće, zatim teflonskih tubing s jako tankim stjenkom, pa na sve to ide ponovo svileni gušći. Tako se u više slojeva u ovisnosti koja nam je željena distanca može staviti više slojeva. Na taj način se može s velikom sigurnošću poštovati zadana udaljenost između jednog ili više vodiča u međusobnom odnosu. Dosta bitno kod postizanja zadanog kapaciteta, odnosno geometrije. Moze se umotati u gustu spiralu i tako postići rezultat vrlo blizu braided geometrija s više vodiča. Još prava cryo formula, i spirala funkcionira kao da je upletenica. Ovo sam samo na brzaka nabacio osnovno...možda pomogne?
Lp
Na vrh
Tornado View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Tornado Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.ožujak.2020 u 11:21
Olife s obzirom da ti je bakar u pamuku kako si rješio ili planiraš riješiti problem njegove oksidacije?
Na vrh
olif View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj olif Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.ožujak.2020 u 15:08
Polirano 2x i omotano teflonskom trakom, svaki vod posebno.
Na to dupli, gusti pamučni ogrtač.
Dakle, na svakom vodu posebno, plus zajednički pamučni Snake Skin.
Terminacija, termobužir, bananice i vilice
(djel. krimp +lem).... itd...
Idealni uvjeti u kući/sobi (centralno, nema vlage, nema WAF... ).

Oksidacija....!?
Na vrh
Tornado View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Tornado Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.ožujak.2020 u 00:35
O.K. dečki... Hvala...
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.travanj.2020 u 10:21
dakle, radi izražene cijene OCC srebra za zvučnički ali i trenutnog nedostatka većih promjera na stocku, odlučih prvo napraviti IC po sličnim principima. no u neku ruku to će biti i poštenije, jer ću spram prošlog IC dobiti sliku oko toga što sam dobio geometrijom i drugim materijalima. koristit ću jednake vodiče kao i za prošli IC - 2*26 i 1*24 AWG, radi potpune reference. i idu isti Star Line RCA

uglavnom, kao distancere za žicu planiram koristiti otprilike ovalne oblike skrojene od 1mm debele balze (ukoliko se pokaže prekrhkim lijepit ću po dva u suprotnom smjeru vlakna drveta do ukupne debljine od 2mm), na svakih 10 cm. u balzi bušim tijesnu rupicu kroz koju se provlači neizolirana srebrna žica. kroz distancere će ići oba kanala (neće biti razdvojene žice za lijevi i za desni kanal već će biti spojeno putem distancera). signalni vodovi idu prema vanjskim krajevima, ground bliže prema sredini

sama balza ima nisak dielektrični koeficijent, oko 1.2-1.3 što je dobrodošlo, ali to čak i nije toliko bitno obzirom na malu površinu koja će biti u kontaktu s vodičem, te mali ukupni volumen u neposrednoj blizini vodiča

plusevi geometrije:
- nizak C (distancirani signal i ground, dielektrik po 98-99% površine je zrak)
- nizak L
- 98-99% izbjegnut dielektrik kao kolorirajući element u zvuku
- balza kao mekani materijal može riješiti dampiranje vibracija
- razmaci između signala i grounda dostatno veliki da minimiziraju njihovu interakciju (više cm)
- upotreba međusobno izoliranih vodiča manjih promjera radi minimizacije skin efekta/Eddy struja - prema potrebi, ukupni presjek može se povećati dodavanjem dodatnih niti u istu šablonu

minusevi geometrije:
- nije shieldan IC - osjetljivost na EM i RF smetnje - u nekom smislu ovo je i plus i minus, spram negativnih utjecaja shielda u smislu interakcije sa signalom
- izloženost vodiča oksidaciji površine - računam da radi upotrebe srebra i malih promjera (minimizacija skin efekta) ovo ne bi trebao biti problem niti dugoročno
- mehanička osjetljivost - to je žica za nježno rukovanje u kućnoj okolini

komparativni plusevi u odnosu na prethodnu geometriju/DIY (niti vodiča slobodno umetnute u šire teflon bužire ispletene u twisted pair):
- bolje dampiranje vibracija
- ravnomjernija geometrija
- ukupno manji i C i L
- ukupno manja površina kontakta s dielektrikom, te ukupni volumen dielektrika u blizini vodiča

komparativnih minuseva i nema, ako pretpostavimo da dovoljna distanca između signala i grounda poništava potrebu za twistingom. stoga očekujem i dodatno bolji rezultat u odnosu na prethodni DIY IC, s kojim sam vrlo zadovoljan

čekam materijal da mi stigne, obzirom na čudna vremena očito ništa ne ide brzo...
Na vrh
Sveti_Ilija View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sveti_Ilija Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.travanj.2020 u 10:38
Šta nije oksid srebra vodljiv?
Prije možeš tretirati srebrnu žicu poliranjem i premazati je nečim (nekim uljima vazelinom i sl)
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.travanj.2020 u 11:10
pa jest. no zato se tu formira s vremenom i srebrni sulfid, koji je manje vodljiv

no tu je bitna upotreba tanjih pojedinačnih vodiča. ideja je s manjim promjerom vodiča dobiti veći skin depth i na taj način uopće minimizirati utjecaj mehaničke i električke nesavršenosti površine vodiča

to je u biti nešto što mnogi proizvođači rade, razbiju ukupni presjek na manje vodiče. ali u tipičnom kompaktnom kabelu cijena toga je povećanje ukupnog volumena dielektrika, a time i kapacitivnosti i kolorirajućih efekata dielektrika. to se djelomično spašava širim cjevčicama izolatora tako da je što više zraka unutra

sad, koliki je efekt nakupljanja sulfida spram takve konstrukcije...to bi se moglo jedino eksperimentalno odrediti. nakon više godina korištenja, kad srebro malo potamni, složiti isti takav novi pa usporediti

u DIY varijanti nije problem tu i tamo si ispolirati vodiče
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 45678>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Računala i audio