Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DIY zvučnički kabel (ideje za konstrukciju)

Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: DIY zvučnički kabel (ideje za konstrukciju)
    Objavljeno: 18.ožujak.2020 u 14:54
Bok ljudi,

probao bih napraviti konstrukcijski jednostavan, materijalom minimalistički zvučnički kabel. Imam okvir zadanih preduvjeta, ali van toga, fale mi ideje - poglavito kako riješiti izolaciju u zadanim preduvjetima:

- uzeo bih kao materijal vodiča neizolirano solid core OCC srebro AWG18 (cca 1mm dijametar tj. 0.8 mm2 presjek) - kod Gašinog Neotecha se pokazalo da taj dijametar OCC bakrenog vodiča odlično odrađuje posao u full range spektru

- kao konstrukciju bih se oslonio na twisted pair - otvoren sam i na druge ideje, ali ne vidim jednostavnu a efikasnu alternativu ovoj geometriji ako koristim samo jedan vodič (a koristim samo jedan, cijene radi)

- konstrukcijska ideja je minimum materijala izolatora-dielektrika u volumenskom i težinskom smislu, s naglaskom na minimum ikakve kontaktne površine izolatora s izolatorom. dakle, što više moguće iskoristiti zrak kao dielektrik, a izolator odmaknuti od vodiča na razumnu udaljenost od površine vodiča

- u konačnici je ideja dobiti žicu koja je minimalnog C, unutar toga i minimalnog L

- mehanička kompaktnost mi nije od prevelike bitnosti, to je za kućnu uporabu i za pažljivo rukovanje

Na ovaj eksperiment sam potaknut zadovoljan uspjehom IC-a koji je složen od OCC srebra baziranom na twisted pair upletenim širim teflon bužirima u koje su u zrak umetnute neizolirane OCC niti srebra (više od jedne niti u izoliranom vodiču). ovaj DIY IC je zvučno ispao bitno boljim od Neotech OCC srebra u originalnom omotaču,upleten u twisted pair. I iz tog razloga, vjerujem da se puno može dobiti odmicanjem krutog izolatora od površine vodiča...

Istu konstrukciju mogu napraviti i kod zvučničkog, širi bužir pa umetnuta srebrna nit. No sama nit je kruća, kutevi 'opleta' neće ispasti tako dobri kao kod tanke žice, a to znači veću EM interakciju. A i ranjivo je oko vibracija. Pa tražim i bolje ideje...

Imate kakvu ideju o konstrukciji u ovom smjeru? Slobodno pucajte smijeh
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.ožujak.2020 u 16:39
https://www.wireworldcable.com/speaker-cables.html

Kao info... na dnu stranice ti je tabela gdje imaš AWG, materijale i kolonu nazvanu "Fidelity".

Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.ožujak.2020 u 19:34
polako s odgovorima, ne stižem sve pročitati haha placo
znam, ovo traži malo više out of the box...

jedna ideja od prijatelja je bila srebrna nit u pamučni bužir, pa to u širi teflonski i onda twistati paricu. svakako igra

Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.ožujak.2020 u 20:03
Ako se ne radi o first-watt sistemu... mislim da bi materijal, tj broj takvih niti po jednom vodiču trebao biti barem x3.

Idealno bi vjerojatno bilo x7... kao u AQ Truth seriji.

Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.ožujak.2020 u 20:27
tako bih i ja rekao, podebljati presjek, a onda moraš ići na broj žica, da nisam čuo kako to radi sa spomenutim Neotechom od 0.8mm2. basa u ekstenziji, volumenu i definiciji koliko hoćeš, nema tu tanjeg zvuka. da li je vic u OCC vodiču? moguće...
Na vrh
kela View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.ožujak.2020 u 00:26
Ja bih isao raditi kabel sa barem 3 razlicite debljine izoliranih vodica, recimo 0.8, 0.45 i 0.25mm. Uzeo bih 7x0.8 i stavio u hexagon formaciju. Povrsina tih 7 vodica je adekvatna za preostale geometrije pa se sukladno tome treba izracunati koliko je vodica potrebno za tu povrsinu kad imas 0.45 i kad imas 0.25mm zice. Svaki taj snop bih fixirao sa teflonskom trakom i kad imas svih 6 (3 za masu i 3 za fazu) stavis ih u hexagon gdje je u sredini pamucni konop i sve to jos jednom teflonskom trakom ucvrstis. Bilo bi pozeljno da napravis spiralu sa snopovima, recimo 1 krug na svakih 1m kabela.
Stavis snake skin da izgleda kao da je kupljen i terminiras gfa bananama ili vilicama, svako po zelji.

Davno sam napravio tako nesto sa lak zicama skinutih sa prastarih audio trafoa, dosta posla ali ok je to sviralo. Sad radije kupim jer mi se ne da zezati i nemam vremena za frkanje..

Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.ožujak.2020 u 00:37
OCC srebro je skupo.
ideja je stvarno minimalistička, izbjeći masivni dielektrik, makar on bio pamučni konop. i radi jednostavnosti samo jedan soild core vodič

recimo, jedna mogućnost bi bila šuplji teflon bužir u šupljem teflon bužiru, to istwistati. to bi nešto bolje držalo geometriju žice nego jednostruki bužir
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.ožujak.2020 u 15:46
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

tako bih i ja rekao, podebljati presjek, a onda moraš ići na broj žica, da nisam čuo kako to radi sa spomenutim Neotechom od 0.8mm2. basa u ekstenziji, volumenu i definiciji koliko hoćeš, nema tu tanjeg zvuka. da li je vic u OCC vodiču? moguće...

Niskotonsko područje je percepcijski jako varljivo. Treba biti jako oprezan kada se procjenjuje "na uho". To manje ili više "basa" bi obavezno trebalo premjeriti... bez obzira na slušni doživljaj.

Nije malen broj slučajeva da bez obzira na dojam viška basa... dodavanje istog ostavlja dojam svjetlijeg (i mirnijeg) srednjeg i visokog spektra.

Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.ožujak.2020 u 15:58
paa, čuješ po udarcima, no kako god bilo, za golo OCC srebro je i po diskontnim cijenama preko tristo dolara u pitanju samo za jednu licnu 0.8mm2, ako se ide na 2 metra, da mislim da treba više od toga, ne bih se igrao eksperimentima

dakle, dobih odličnu ideju da bi se stvar mogla realizirati s distancerima od nekoliko centimetara, i to na goli, neizolirani vodič. pa se može napraviti lagana konstrukcija, skrojiti distancere od balze. to će minimizirati kapacitet do daske, ujedno više ni twisting nije nešto bitan pa se može minimizirati i L. uzmite u obzir da su L i C limitatori ekstrema (L visokih, C niskih), dok je R uglavnom linearna priča (odnosno, moguće za visoke i nije u potpunosti u efektu, obzirom na redistribuciju gustoće toka signala, no u svakom slučaju znamo da je srebro tu povoljnije)
Na vrh
vdem View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj vdem Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.ožujak.2020 u 16:09
Onda bi nabavka starog srebrnog AQ ... recimo Dragona za $1000-$2000 bilo isplativo i sa te strane gledano.

Unutra se nalazi 14 srebrnih vodiča. Dva kabela = 28 vodiča...

... za dužinu 2m = 56 metara srebra. ako je metar recimo samo sto dolores... = $5600.

Oće neko kupit žicu iz Dragona?... na metre dajem, jeftino haha

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 8>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Retro audio
Audio kazete koje posjedujet...