Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Novi val ili vječni san?

Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Novi val ili vječni san?
    Objavljeno: 20.svibanj.2020 u 16:44
Razmišljao sam gdje staviti ovu temu jer bih pokušao pokriti nekoliko različitih segmenata od kojih svaki ima svoj odjeljak na forumu. Pošto je primarni razlog postojanja ovog foruma kvaliteta zvuka dobivena kroz kombinatoriku različitih audio komponenti, odlučio sam se za "audio komponente".

Svrha ove teme je u nekim okvirima pokriti godine različitih rasprava i pokušati staviti neke alternative na stol kako bi se možda iskoristile za neke iskorake u audio svijetu u kojem živimo.

Segmenti koji po meni ne mogu jedan bez drugog:
- Audiofil.klub
- HAS (hrvatske audio snage)
- DIY ekipa
- Slušateljska ekipa / korisnici / Distribucija komponenti

Dakle, nekoć je bilo puno življe....FACT. Napravili ste klub, bili ste aktivni, pisali ste, razmjenjivali ste informacije, naučili puno toga, a poslušali još više. Da nema različitosti u znanju i stajalištima, da nema kritičkog razmišljanja, bili bi puno siromašniji u mnogim aspektima nego što ste sada.

I di je zapelo? Razvodnili ste se, ne pišete, ne stvaraju se nove vrijednosti, razišli ste se. DIY ekipa većinom na jednu stranu, ostali na drugu i treću. Niti DIY forum, a niti audiofil.net nije kao što bi mogao bit. A mislim kako i ne mogu biti jedni bez drugih. I nije nitko kriv do vas samih pojedinaca. U rapravama se nekad ode predaleko, pa prorade ego tripovi i onda kao djeca pustimo suzu i otiđemo, poneki sa namjerom da se više ne vrtate. Šmrc, šmrc, kako je život nepravedan. 

Al idemo vidjeti neke mogućnosti za življe boje oko nas

Editirao Darco - 20.svibanj.2020 u 16:47
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.svibanj.2020 u 16:44
HRVATSKE AUDIO SNAGE i DIY

- Po meni, bili ste na pravom putu iskoristit ga maksimalno moguće, ali je opet zapelo na nekim jednodimenzionalnim raspravama, negativnošću, pasivnošću, trkeljanjem, itd. Tko ne vjeruje, pogledajte temu "hrvatski audio proizvodi" iz 2005. od 80+ strana. 
- Moje iskreno mišljenje je kako HAS okupljanja prvenstveno trebaju profilirati i prezentirati širem pučanstvu mogućnosti, znanja i kvalitetu domaćih DIY snaga. E sad, svatko bi tko se bavi DIY-em tražio svoj djelić kolača u prezentaciji. E jbga, ne moze to tako jer postoje drastične razlike u stažu, kvaliteti i kreativnosti pojedinaca iz tog miljea. Samo zato što ti misliš da si dobar, ne znači da se realnost slaže sa tobom.
- Dakle, poželjni output takvim prezentacijama (primjetite kako se radi o množini, što znači treba proći nešto vremena kako bi vidjeli di smo i što smo)  je stvaranje brandova, osvješćivanje konzumenata sa mogućnostima DIY-a, te pokretanje dodatnih gospodarskih aktivnosti na ovom našem tržištu.

Naime, ako gledamo dio kupaca koji kupuju nešto što će ubrzo prodati (na žalost, ispada kako je to većina), rijetko će na nekom oglasu uzeti  neki DIY uredak Samim time taj DIY uredak ima puno manju cijenu nego što mu je kvaliteta, a da ne govorim u odnosu na kvalitetu nekog polovnog stranog branda.

Osvešćujući domaću scenu mogućnostima DiYa, stvaraju se brandovi u uvjeren sam kako i ova gore razlika svremenom može biti manja.

E sad, dati ću mali primjer kako je to osvješćivanje teklo kroz CRAFT scenu u pivarstvu.

Dakle, bijaše obične pive ožujska, karlovačka, PAN itd..To smo sve pili u društvu, po kafićima, na roštiljima. Te pive su lager stil, ali umjesto da odstaju cca 2 mjeseca od proizvodnje, one su na tržište išle nakon 5 dana. Dakle, radi ove priče, mogli bi reći kako se radi o kompresiji zvuka te ne konzumiranjem pivo u njezinom pravom izdanju. Dodatno, ovdje ću ubaciti i neki bluetooth zvučnik koji omogućava slušanje tih mp3 izdanja (ispijanje pive)

Da je pivo odstajalo puna dva mjeseca, slušali bi CD izdanje. Da je neka kvalitetnija obrada/recept....onda bi umjesto bluetootha koristili HiFi komponente.

Paralelno sa time, neki su pojedinci češće koristili belgijska, njemačka, češka piva koja imaju dugu, dugu tradiciju (ima pivovara što su stare ohohohoho). Te pive su bile različitih stilova u kojima ima raspon arome za ne povjerovati (neću nabrajati stilove i unutar stilova razlike jer ih ima dosta, ovisno od proizvođača do proizvođača). Gledajmo to kao slušanje nekompresirane muzike na med i high end komponentama.

Uglavnom, domaća ekipa je zbog nedostupnosti tih boljih piva kod nas (ili cijena ili nekoh drugih razloga, nebitno), počeli raditi te različite stileve doma. Osobe koje to rade u svojem kućnom okruženju su HOMEBREWERI. Isto kao i DIYeri su imali svoj forum na kojem su razmjenjivali informacije, savjete, recepte, nalazili se i međusobno isprobavali.

U nekom trenutku su se dogovorili i organizirali domaći homebrew festival na kojem je bilo natjecanja i proglašenja pobjednika. Na prvom festivalo je možda bilo max 30 ljudi (većinom koji su donijeli svoje pive, ali i prijatelja). Pive se bule u bocama bez etikete sa netjecateljskim brojem. Postojalo je par osoba koja su isprobavali sve pive (ne popije se cijela piva prilikom isprobavanja da se jezik i glava ne sjebe za ocjenu ostalih), te davali ocjene po nekoliko unaprijed dogovorena kriterija. Na kraju se proglasio pobjednik i napili se svi u ugodnom druženju.

Festival su nastavio organizirati u lipnju i rujnu (toplo vrijeme) na "zatovrenoj livadi neke kuće" blizu zatvora u Remetincu.

Prije dvije godine se održao zadnji festival (na toj lokaciji sa istim organizatorima) na kojem je bilo cca 800 ljudi iz različitih zemalja (ex YU, Mađarska, bugarska, rumunjska, turska, poljska, gosti iz švedske, norveške, Češke itd..). 

Festival je trajao cca dva tjedna pri čemu se do zadnjeg finalnog dana (kad su se gosti i homebreweri okupili na jednom mjestu) svaki drug dan ocjenjivalo pive po stilovima i temeljem toga, različitim kriterijima....na slijepo. Finalni dan je dao pobjednika u svakom navedenom stilu, te među njima jednog ukupnog pobjednika.

Isto tako, tijekom tih nekoliko godina, festivali su se počeli održavati i u drugim zemljama pri čemu je i naša ekipa u nemalom broju pohađala i redovito osvajali medalje. Hrvatska craft scena je bila jaka.

Rezultat svega je otvaranje nekoliko domaćih pivovara, proširenje asortimana po kafićima i velikim prodajnim mjestima (Vrutak, Konzum, spar , itd...) i to sa dosta domačih proizvoda.

Hrvatsko tržište se osvjestilo te počelo koristiti i nešto drugo osima klasičnih ožujskih, karlovačakih i inih,....te pri tome kupovati i hrvatske dobre proizvode.

E sad, nije to sve danas tako lijepo kao na početku, te je zaista teško održati kvalitetu i kontinuitet nečega pri čemu se sve više počeo iskazivati ljudski ego itd...ali to je sad već druga priča. Činjenica je da hrvatski (ali i šire) konzumenti prepoznali nešto novo i to isto počeli koristiti.

Dakle, po meni, bez lokalnih brandova i osvješćivanja lokalnih korisnika, puno puno teže je izaći i na strano tržište.

DVV je u gore navedenoj temi iz 2005. davao naznake kako bi se to moglo odvijati kako bi bio kvalitetniji razvoj scene i brandova, ali mislim da ga niste baš shvatili.

Zašto ponovo ne pokrenuti scenu i malo po malo povezati krajnje korisnike sa domaćim potencijalnim proizvođačima. Zašto ne razviti jedan segment tržišta i kreirati nove korisnike?

Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.svibanj.2020 u 16:45
AUDIOFIL KLUB

Neću se ovdje ponavljati, više o tome sam napisao u drugoj temi:

Također, unutar iste je tatamata poslao link sa popisom HiFi koji je prošao kroz klub:

U međuvremenu sam čitao svašta još nešto po forumu, te usporedbom prošlosti i sadašnjosti, stvari mi djeluju kao da su više otišle korak u natrag nego što stagniraju, umjesto da šire bazu. "Lako je tuđim K...." rekao bi netko, ali budimo iskreni i bez emocija, od kada sam došao na forum koji bi kao trebao biti brat blizanac audiofil kluba, nisam skoro ni A o klubu čuo a da nisam negdje iščitao po starim temama.

Iz tog razloga vjerujem kako niti audiofil klub ne može bez HASa, pa tako ni forum bez kvalitetnijeg DIY-a.
Trebalo bi malo dopustiti mlađim snagama više doprinosa ukoliko uopće postoji volje.
Evo jedan primjer pozitivnog iskorištavanja mlađih snaga u korporativnom svijetu:

Why You Should Create a “Shadow Board” of Younger Employees

Nema potrebe o ovome više, nadam se da se nitko neće uvrijediti. Nije mi to namjera, ali mala provokacija je (radi buđenje i aktivacije)
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.svibanj.2020 u 16:45
Korisnici / distributeri

Razvoj DIY-a, stvaranje brandova i povjerenja korisnika prethodnim postovima automatski ide i u smjeru distribucije prema krajnjem korisniku.

Nema tu šta.

Vidio sam i u svijetu piva, a i po temama neke situacije kada netko da nešto distributeru, a onda svojim privatnim kanalima prodaje taj isti proizvod povoljnije. To jednostavno nije zdravo i kratkoročnog je karaktera...amen i fact.

Neću se petljati u moguće modele/dogovore i ugovore, ali psotoje legislativniji mehanizmi ako se već nema međusobnog povjerenja.

Međutim ono što me smeta je negativan pogled na kritičko razmišljanje prema nekim komponentama i brandovima koji se nađu po dućanima u ovim krajevima. Mislim, nisu to ljudi već komponente i to strane. Razumijem ja što netko domaći živi od toga, ali onda taj netko nek se postara naći kvalitetniju robu za dućan. Ne mora biti to high end, dapače, može i puno jeftinije....pa postoje stvari koje su bolje od nekih drugih. Nije sve isto niti sve valja ili ne valja.

I tu je dodatna problematika i po forumu, IMHO. Kako višenema članova kao nekad, manja je i mogućnost isprobavanja novijih komponenti iz low-high enda, odnosno, davanje mišljenja iz osobnog iskustva.

Također, dati mišljenje čisto zato jer neki brand ima lošu ili dobru tendenciju izrade, a nisi čuo niti vidio iznutra određeni proizvod je nekorektno.

I za kraj ovog mog monologa, sagledavajući ljepotu neke komponente kao jednog od važnijih kriterija pri odabiru (sa običnog korisničkog aspekta), opet dolazimo do mogućnosti da se i jedna lijepa kupljena komponenta koja možda nije toliko kvalitetna kako se čini na prvu, opet doradi i drastično poboljša od strane nekoga od DIY ekipe....a bez nekih drastičnih troškova.

Dakle, ima tu puno međusobnih preklapanja u različitim segmentima audio svijeta, te mogućnosti za paralelno podizanje kvalitete na više strana.

I molim vas, svatko ima svoj gušt.....ne mora se rugati niti izdizati nikoga zbog tih malih ali moćnih specifičnosti pojedinaca.

Dosta ja, sada vi...a i ne morate ako vam je san mio
Na vrh
Kalle242 View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kalle242 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.svibanj.2020 u 21:39
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

AUDIOFIL KLUB

Neću se ovdje ponavljati, više o tome sam napisao u drugoj temi:

Također, unutar iste je tatamata poslao link sa popisom HiFi koji je prošao kroz klub:

U međuvremenu sam čitao svašta još nešto po forumu, te usporedbom prošlosti i sadašnjosti, stvari mi djeluju kao da su više otišle korak u natrag nego što stagniraju, umjesto da šire bazu. "Lako je tuđim K...." rekao bi netko, ali budimo iskreni i bez emocija, od kada sam došao na forum koji bi kao trebao biti brat blizanac audiofil kluba, nisam skoro ni A o klubu čuo a da nisam negdje iščitao po starim temama.

Iz tog razloga vjerujem kako niti audiofil klub ne može bez HASa, pa tako ni forum bez kvalitetnijeg DIY-a.
Trebalo bi malo dopustiti mlađim snagama više doprinosa ukoliko uopće postoji volje.
Evo jedan primjer pozitivnog iskorištavanja mlađih snaga u korporativnom svijetu:

Why You Should Create a “Shadow Board” of Younger Employees

Nema potrebe o ovome više, nadam se da se nitko neće uvrijediti. Nije mi to namjera, ali mala provokacija je (radi buđenje i aktivacije)

Audiofil klub je potekao sa ovog foruma no nije vec godinama vezan uz forum, pa se cini da se nista ne događa. Obavijesti uglavnom idu preko facebook.a, ovdje se isto stavi najava. Zadnjih godina smo cuda od opreme tamo slusali o kakvim se samo moglo sanjati u pocetcima kluba.

Malo smo stali kao i svi lagano radi korone, no bit ce ;)

Slobodno dodji kad bude.
Na vrh
bepone View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bepone Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.svibanj.2020 u 10:16
da ma darco napravit pivu moze moja nona, a napravit dobro pojacalo za gladne zvucnike moze par ljudi koji su ostali zivi, treba rec da ih je dosta i umrlo, tako da DIY se moze zaboraviti kao da ni ne postoji, do daljnjega, kao pojam "DIY zanimljiv audiofilima"
Na vrh
nu!me! View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nu!me! Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.svibanj.2020 u 19:50
Originalno postano od strane člana: bepone bepone napisao:

da ma darco napravit pivu moze moja nona, a napravit dobro pojacalo za gladne zvucnike moze par ljudi koji su ostali zivi, treba rec da ih je dosta i umrlo, tako da DIY se moze zaboraviti kao da ni ne postoji, do daljnjega, kao pojam "DIY zanimljiv audiofilima"

Pa hebo ga patak, ta nisu samo pojacala diy
volumio_rPi3_links usb zica_analog precision UP/DSP_kimber PBJ zica (nekoliko njih)_hypex ncore (puno njih)_bauhaus zica (dosta njih)_satori BE + satori 16P + peerless XLS10 / sve u kompresiji_sve diy
Na vrh
nu!me! View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nu!me! Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.svibanj.2020 u 20:11
A sto se pojavala tice ima i CFA od dadoda
volumio_rPi3_links usb zica_analog precision UP/DSP_kimber PBJ zica (nekoliko njih)_hypex ncore (puno njih)_bauhaus zica (dosta njih)_satori BE + satori 16P + peerless XLS10 / sve u kompresiji_sve diy
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.svibanj.2020 u 20:42
Ima bome, nisam to uspio poslusati, al djeluje dobro projektirano.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2
Na vrh
bepone View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bepone Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.svibanj.2020 u 21:53
ma zanemarivo je sve ca se desava sad kod nas..ljestvica treba bit superiorna komponenta svjetskih razmjera po dizajnu i zvuku, a ovdje se tesko to more dozivjet, niti je takav mentalitet (bezvoljan) niti je voljan netko uciti.. treba puno ulaganja i puno truda oko detalja..tu je onaj koji je cak i voljan gubiti vrijeme godinama ogranicen materijalno.. znaci u svako pojacalo treba ulozit 5000 kn i onda videt rezultate. napravis 20 komada spalis nepovratno 100. tko to placa i u koju svrhu? ja sam jedini idiot koji to vec desetljecima radi samo iz osobnog istrazivackog interesa, bez ikakvog imperativa rezultata!!
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Mytek Brooklyn Bridge (strea...
Forum: Retro audio