Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Novi val ili vječni san?

Odgovori Odgovori Stranica  <1 78910>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (2) Pohvala (2)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.svibanj.2020 u 01:35
Originalno postano od strane člana: cile cile napisao:

Prodaje se uglavnom preko kruga audiofila kod nas
Prodaje se uglavnom preko kruga audiofila i samograditelja
HAD Audiolab
Isto kao prethodni
vidi gore plus Njuškalo sa cijenama koje su u krajnju ruku zanimljive...
i da sad ne nabrajam.

Par rijeci o HAD Audiolabu. Radi se o projektu jednog covjeka, a dobar dio mu je pomogao jos jedan svestran covjek. Obojica su bili i clanovi ovog foruma, i obojica, nazalost, vise nisu na ovom svijetu. Obojica su mi bili jako dobri prijatelji.

HAD je osnovao Drazen Markesic, Harkonen na forumu. Imao je malu informaticku tvrtku s nekoliko zaposlenih, ali kao elektroinzenjera zanimale su ga cjevne audio konstrukcije, pretpojacala, pojacala... uvijek se time bavio u slobodno vrijeme i iz hobija. Razvijao je vlastite konstrukcije, objavljivao ih na DIY forumu, ucio mladje. I sam sam puno naucio od njega. U jednom trenutku je odlucio osnovati HAD Audiolab i probati na trzistu. Imao je dovoljno prototipova i nesto malo gotovih uredjaja za prodaju. Poslao je to raznim recenzentima da cuje misljenja, kritike, sugestije. I dobio je povratne informacije. Za neke proizvode se zainteresirao i jedan americki trgovac hi-fi uredjajima. Trazo je da se pojacala customiziraju za njegovo trziste. Trazio je, recimo, prednje ploce od bijelog Coriana (moderan kompozitni materijal) i bocnice od americkog oraha. Trebalo je i povecati produkciju.

Tu uskace drugi covjek, Dean, tako se zvao i na forumu. Dean je bio vrhunski majstor, stolar po struci, ali... uglavnom je radio sve sto se izmislit moze u filmskoj scenografiji. Sam je napravio sebi CNC stroj u vrijeme kad vecina nije znala sto CNC kratica uopce znaci. Zamislite stolara koji crta u acadu i sam sebi napravi Segway i vozi se njime. Sam je dizajnirao i izradio pivnicu u Zagrebu, ne znam koju jer nisam iz Zg. Dean je razvio sistemsko kuciste, tj. par njih u raznim velicinama. Izradjena su od celicnih profila, plasificirana, lagana i vrlo cvrsta i kruta. Vrhunski inzenjerski posao. Izradio je gornje ploce s otvorima za cijevi i transformatore, prednjice od Coriana, bocnice od americkog oraha i mahagonija. Sredio eleksiranje gornjih ploca. To je vec izgledalo kao pravi industrijski proizvod.

Harkonen je godinama kupovao cijevi, kondenzatore, prekidace, sitne potrebne dijelove i poceo u podrumu svoje kuce slagati pojacala. Krenuo je s nekoliko modela, a svake godine bi dodao par novih proizvoda. Cjevna pojacala za slusalice, cjevna phono pretpojacala, radi s ruskim "babuskama", GM70 cijevima... Izlagao je na sajmovima u Sheratonu, u Ljubljani... Posao je krenuo, i u Americi su se njegovi uredjaji dobro prodavali. I bas kad mu je pravo krenulo, saznali smo - nema vise Drazena. Svi njegovi prijatelji i kolege s DIY foruma skupili smo se na tuznom ispracaju u Bjelovaru. Amerikanac je narucio dva vijenca za svog poslovnog partnera.

Jos je nesto malo uredjaja dovrseno, uglavnom oni koji su vec bili u fazi montaze, i nesto za sto je bilo gotovog i spremnog materijala. Tu je uskocio Dean i jos neki prijatelji. Ali znalo se da bez pokretaca i glavnog konstruktora sistem nece ici dalje. Nakon par godina ode nam i Dean. Svi mi opet se nasli na ispracaju u Zagrebu. Tuga velika. Stasno mi nedostaju obojica. Prijatelji, pocivajte u miru.

Danas se moze naci nesto HAD Audiolab uredjaja u SH ponudi. To su dobri uredjaji i tko ih kupi nece pogrijesiti. Nazalost, jedan dobar domaci projekt je... nestao. A imao je tako dobru perspektivu.
Jako tuzna prica. 

Na vrh
pinco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pinco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.svibanj.2020 u 08:12
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Originalno postano od strane člana: josip_p2p6sn7 josip_p2p6sn7 napisao:

To nikako nije bilo pravilo. U kojem si ti to zavodu diplomirao? Ili da zaključimo da se slažemo da se ne slažemo? 

nebitan zavod, shvati da sam nebitan ja. s previše sam ljudi komunicirao po svim smjerovima i zavodima a da ne bih znao opću situaciju. pa npr. bliski prijatelj iz generacije je danas profesor na FER-u (samo me nemoj pitati ime, jer sigurno ga neću spominjati) i znam dobro što je znao nakon fakulteta: ništa. učio je poslije, u sklopu posla i struke

Totalno krivo.
Fakultet te prisili učit ono šta bi se teško sam natira naučit.
Nije svak isto sposoban, niti ima iste interese nakon.
Od nekolko vrhunskih poznavatelja elektronike koje poznajen svi imaju fax.... 
Moš bit priučen, al nikad nemaš to znanje koje si na faxu mora naučit, i još ako si ima žicu za to....
A to šta se u nas danas događa, po kojeme se ključu postaje znanstveni novak....
Iako se svi na faxu moraju bavit i znanstvenin radon, i još radu projekte.
Nije fakultet kriv ako ideš samo da ideš, a to te zapravo i ne zanima.
Ja neman fax, znan prilično ljudi, kad znaš kolko znaš, a kolko drugi znaju, onda vidiš di je razlika.

Jedna stara profesorica sa FESB-a, je rekla da je u vrime kad je ona završila fax, tek na kraju spomenuto da sve to šta su učili se zapravo počelo radit sa poluvodičima.
Zamisli da je ostala na tome, uvik moraš učit i sebe nadogarđivat, fax ti daje odličnu podlogu...
Vinko
Na vrh
bepone View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bepone Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.svibanj.2020 u 10:42
napomena jos da najgenijalnije konstrukcije sa ovih prostora su dolazile od sstrsata ,
koji je svjetlosnu godinu znanjem bio iznad svih...koji nije imao fakultet koliko znam nego je tukao skolu po brodskim radarima..puno istrazivanja u slobodno vrijeme i konstrukcijama...i VF znanja upotrebljavao u NF i to svojim dobro znanim "Mhz kriterijima", tako da je na svoj amp stavio video signal od 4MHz i za izlazu gledao sliku..malo tko je imao takav pristup a dobro je da njegovi tesktovi jos zive, postoje i stalno su na citanju, a to bi preporucio svakome koga zanima "korak napred"..
Na vrh
Darco View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.svibanj.2020 u 11:08
Pogledat cu njegove tekstove. Hvala na infu. Sstsrat je ime?

Editirao Darco - 23.svibanj.2020 u 11:08
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.svibanj.2020 u 11:10

Čini mi se da u Srbiji cijela priča puno bolje drži vodu, meni je to enigma
Meni se cini da oni puno manje pricaju o tome a više rade i trude se i vjeruju, i vjerojatno imaju "doma" puno bolju moralnu podršku, barem, i ponosni su na svoje uradke i brendove.
Reako bi da i mentalitet ima tu dosta utjecaja.

Ne srame se povuc veze vani kako bi plasirali proizvode.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.svibanj.2020 u 11:19
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

Sstrsat je nadimak na forumu.

Puno ime mu je bilo Slobodan Šuper

RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Neotech SOCT-18 TP,Canare 4S8, ATC SCM 19 V2
Na vrh
bepone View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bepone Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.svibanj.2020 u 11:20
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

https://www.youtube.com/watch?v=BpcCyqY2uIo
ovdje se vidi njegova strast, zove me jedan dan govori daj mi nu neki amp hitno bit cu na televiziji a neman nic doma!!
puni forumi, ovaj i jos jedan, su njegovih inovativnih koncepcija, a tko ih je napravio potvrdit ce da su to apsolutni vrh medju hi fijem.. i to usporedbama sa svime uzduz i popreko, od preampa za slusalice do OTLa za fullrangere..
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.svibanj.2020 u 12:57
A evo i filmic koji je Petar( aka Pulfer ovdje) snimio i smontirao a prikazuje Deana u izradi baze za Pulferov grem od Coriana.

https://vimeo.com/421671114

Zapravo ima tu par aktera, Dean, mua, Neno Grakalic i Pero kao financijer,pokretac cijele price.

Editirao Gašo - 23.svibanj.2020 u 13:01
Na vrh
pinco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj pinco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.svibanj.2020 u 13:51
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Čini mi se da u Srbiji cijela priča puno bolje drži vodu, meni je to enigma
Meni se cini da oni puno manje pricaju o tome a više rade i trude se i vjeruju, i vjerojatno imaju "doma" puno bolju moralnu podršku, barem, i ponosni su na svoje uradke i brendove.
Reako bi da i mentalitet ima tu dosta utjecaja.

Ne srame se povuc veze vani kako bi plasirali proizvode.

Oni se ne sramu kupit domaće, ostala je kultura kupoavanja trajne vridnosti, a ne samo gledat kako ćeš to sutra priprodat a nije razvikani brand.
Kupiš škare za vinograd u kovaća koji to radi u kući generacijama, i imaš ih generacijama...

Ima još nešto, a to je podrška, naši su se pogospodili, pa kad imaju posla neda in se radit sitnice.
A bez podrške, da možeš kvalitetno napravit kučište za prototip ili sl. volja kopni..
Kad imaju manje posla onda kukaju, al i dalje in je ispod časti radit neke sitnice, i onda nabiju cijenu, pa ako oćeš oćeš. Umisto da izađu u susret, jel je konačni proizvod zapravo zajednički interes..
Vinko
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.svibanj.2020 u 15:25
Istina
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 78910>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Prostorna akustika
Ambiophonics iliti sto kad m...
Forum: Uradi sam