Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Ambiophonics iliti sto kad mi je soba spajza

Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Ardacer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Ambiophonics iliti sto kad mi je soba spajza
    Objavljeno: 28.svibanj.2020 u 22:24

Pitanje akustike u sobama je, iz mog iskustva, cesto shvaceno kao neka misticna nedohvatljiva stvar. Kad se "netko kuzi" u sobu i smjestaj zvucnika to je ko da pricas o gandalfu. A stvarno ne bi moralo biti tako.

Dat cu vrlo vrlo sazet opis osnova, vjerojatno iskusnim forumasima nepotreban, al neka se nadje. Tko zeli neka preskoci ovaj odlomak, ili me slobodno ispravite.

Klasicna soba ima nekoliko modova ponasanja, sa obzirom na zvuk, koji prelaze jedan u drugi. Prava analiza svakog prostora je realno gotovo nemoguca stvar bez aktualnih mjerenja, jer ima jako puno varijabli koje treba uzeti u obzir.
Svaki software za simulaciju sobe je samo vrlo okvirna ideja o tome sto se zbiva, ali zidovi imaju slike, prozore, tepisi, zidovi su od razlicitih materijala, plocice, parketi, kauci, itd... Bez obzira na to, nije lose imati opcenitu sliku.

- Dakle, prvi modus ponasanja sobe je ispod prvog fundamenta, mode-a ili prve rezonancije. To je najniza frekvencija gdje je moguce stvoriti stojni val, i obrnuto je proporcionalna najvecoj dimenziji sobe. Dakle generalno, sto veca soba, to je nizi prvi mod. Ocita stvar je, primjerice u autima, gdje je mali prostor te je prvi mod relativno visoko. u prosjecnim sobama je negdje na cca 30-40 Hz, u vecim sobama ide i do 20 i ispod.
Svaki sub, zvucnik koji svira ispod prvog fundamenta tlaci do neke mjere sobu i raste mu efikasnost sto frekvencija pada (naravno ako driver sam to moze podnjet). Zato bi primjerice, zvucnik koji u vecoj sobi mjeri i zvuci savrseno, bio oduran u autu. Nize frekvencije bi bile preeeeepuno naglasene.

- Sljedeci raspon je od prvog moda do Schrederove frekvencije, gdje dominiraju rezonancije u podrucju basa koje ovise o geometriji sobe. Ovisno o topologiji zvucnika, tu ce kvaliteta basa ovisiti manje ili vise o tome gdje se smjeste zvucnici ili subovi. Moj osobni dojam je da su dipoli najbolji jer jednom kad se postave ok, najuniformnije obasjavaju sobu i nisu toliko vezani na rezonancije (kao tipicni monopoli - normalan zvucnik). Kardioidi su negdje izmedju i nisu ni oni los izbor. Tu treba znati kako postaviti zvucnike.

- Schrederova frekvencija je granica gdje su rezonancije i bandwith koje one zauzimaju vec jako guste (sto si nize u frekvenciji to su modovi/rezonancije - podrucja u sobi di ima vise il manje zvuka udaljeniji i u prostoru u sobi i u frekvenciji koju zaokupljaju, kako se penjemo gore sve su zbijeniji.)
Na schrederovoj frekvenciji su tolko gusti da vise nema bas smisla razmisljati o njima i zvucnik se pocinje ponasat kao reflektor koji puni reverberantno polje sobe. Tu najvise po meni ima smisla akusticki tretman. Za vecinu soba frekvencija je na cca 200 Hz, i od nje do negdje 1-2 khz je najjaci ucinak sobe po pitanju absorpcije ili refleksija. Tretman moze biti doslovno - stavi tepih, ili mjeren i ciljan. Mjera koja se gleda je rt60, i da, vise ima smisla za reverberantne dvorane tipa kina, koncertne dvorane itd, ali vrijedi i za klasicnu sobu. To je mjera koja se da mjeriti i govori koliko brzo, za odredjene frekvencijske spektre, soba atenuira zvuk. O njoj ce ovisiti i gdje se nalazi Schrederova frekvencija.

- Dalje kako se penjemo prema frekvenciji do 20khz, ucinak sobe je sve manji. Naravno, trebalo bi pogledati i envelope impulsnog odgovora mjeren na poziciji slusanja, jer on najbolje govori o postojanju i poziciji problematicnih refleksija koje potencijalno distorziraju soundstage ili zvucnu sliku.

OK. Kakve veze sad to ima sa ambiophonics, i sto je to opce?

Ako imate mali prostor, i nemate mjesta za dobru poziciju zvucnika, imate tipicne male kutije blizu zida, nemozete sloziti trokut izmedju zvucnika i pozicije sjedenja, ili imate soundbar primjerice, vasa audio slika ce biti zbijena, suzena. Nema bas puno sto mzoete u takvoj situaciji napraviti jer generalno za dobru sliku morate imati kvalitetne vece zvicnike, i dobar prostor. Ako su zvucnici zbijeni, slika ce patiti. Ali nemaju svi taj luksuz da imaju odlicne prostore i zvucnike itd.

Ambiophonics je DSP, besplatan online, kao open source, koji se moze implementirati na razne nacine. Nisam se previse time zamarao jer imam ok prostore, al sam malo citao o tome. Vjerojatno bi se dalo napraviti i u analognoj verziji. Ideja je da se eliminira zvucnicki crosstalk, odnosno, lijevo uho cuje i desni i lijevi zvucnik, jel, a to dodatno suzava prostornu sliku zvuka. DSP analizira zvuk koji dolazi iz jednog kanala, malo ga atenuira, invertira, napravi delay i ubaci u drugi kanal. Na taj nacin jedan zvucnik svira antiton koji dolazi iz drugog , slicno kao kod aktivnog noise cancellinga na sluskama, te na taj nacin tjera audio sliku da se prosiri. Interesantno bi bilo i u dobrim prostorima isprobati to i vdijeti kakav benefit ima.

Eto, toliko od mene za sad.

Editirao Dapo - 29.svibanj.2020 u 14:46
Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.svibanj.2020 u 22:42
Originalno postano od strane člana: Ardacer Ardacer napisao:

Pitanje akustike u sobama je, iz mog iskustva, cesto shvaceno kao neka misticna nedohvatljiva stvar. Kad se "netko kuzi" u sobu i smjestaj zvucnika to je ko da pricas o gandalfu. A stvarno ne bi moralo biti tako.

Dat cu vrlo vrlo sazet opis osnova, vjerojatno iskusnim forumasima nepotreban, al neka se nadje. Tko zeli neka preskoci ovaj odlomak, ili me slobodno ispravite.

Klasicna soba ima nekoliko modova ponasanja, sa obzirom na zvuk, koji prelaze jedan u drugi. Prava analiza svakog prostora je realno gotovo nemoguca stvar bez aktualnih mjerenja, jer ima jako puno varijabli koje treba uzeti u obzir. 
Svaki software za simulaciju sobe je samo vrlo okvirna ideja o tome sto se zbiva, ali zidovi imaju slike, prozore, tepisi, zidovi su od razlicitih materijala, plocice, parketi, kauci, itd... Bez obzira na to, nije lose imati opcenitu sliku. 

- Dakle, prvi modus ponasanja sobe je ispod prvog fundamenta, mode-a ili prve rezonancije. To je najniza frekvencija gdje je moguce stvoriti stojni val, i obrnuto je proporcionalna najvecoj dimenziji sobe. Dakle generalno, sto veca soba, to je nizi prvi mod. Ocita stvar je, primjerice u autima, gdje je mali prostor te je prvi mod relativno visoko. u prosjecnim sobama je negdje na cca 30-40 Hz, u vecim sobama ide i do 20 i ispod. 
Svaki sub, zvucnik koji svira ispod prvog fundamenta tlaci do neke mjere sobu i raste mu efikasnost sto frekvencija pada (naravno ako driver sam to moze podnjet). Zato bi primjerice, zvucnik koji u vecoj sobi mjeri i zvuci savrseno, bio oduran u autu. Nize frekvencije bi bile preeeeepuno naglasene. 

- Sljedeci raspon je od prvog moda do Schrederove frekvencije, gdje dominiraju rezonancije u podrucju basa koje ovise o geometriji sobe. Ovisno o topologiji zvucnika, tu ce kvaliteta basa ovisiti manje ili vise o tome gdje se smjeste zvucnici ili subovi. Moj osobni dojam je da su dipoli najbolji jer jednom kad se postave ok, najuniformnije obasjavaju sobu i nisu toliko vezani na rezonancije (kao tipicni monopoli - normalan zvucnik). Kardioidi su negdje izmedju i nisu ni oni los izbor. Tu treba znati kako postaviti zvucnike. 

- Schrederova frekvencija je granica gdje su rezonancije i bandwith koje one zauzimaju toliko vec guste (sto si nize u frekvenciji to su modovi - podrucja u sobi di ima vise il manje zvuka) udaljeniji i u prostoru u sobi i u frekvenciji koju zaokupljaju, kako se penjemo gore sve su zbijeniji. 
Na schrederovoj frekvenciji su tolko gusti da vise nema bas smisla razmisljati o njima i zvucnik se pocinje ponasat kao reflektor koji puni reverberantno polje sobe. Tu najvise po meni ima smisla akusticki tretman. Za vecinu soba frekvencija je na cca 200 Hz, i od nje do negdje 1-2 khz je najjaci ucinak sobe po pitanju absorpcije ili refleksija. Tretman moze biti doslovno - stavi tepih, ili mjeren i ciljan. Mjera koja se gleda je rt60, i da, vise ima smisla za reverberantne dvorane tipa kina, koncertne dvorane itd, ali vrijedi i za klasicnu sobu. To je mjera koja se da mjeriti i govori koliko brzo, za odredjene frekvencijske spektre, soba atenuira zvuk. O njoj ce ovisiti i gdje se nalazi Schrederova frekvencija.  

- Dalje kako se penjemo prema frekvenciji do 20khz, ucinak sobe je sve manji. Naravno, trebalo bi pogledati i envelope impulsnog odgovora mjeren na poziciji slusanja, jer on najbolje govori o postojanju i poziciji problematicnih refleksija koje potencijalno distorziraju soundstage ili zvucnu sliku.

OK. Kakve veze sad to ima sa audiosonicsom, i sto je to opce?

Ako imate mali prostor, i nemate mjesta za dobru poziciju zvucnika, imate tipicne male kutije blizu zida, nemozete sloziti trokut izmedju zvucnika i pozicije sjedenja, ili imate soundbar primjerice, vasa audio slika ce biti zbijena, suzena. Nema bas puno sto mzoete u takvoj situaciji napraviti jer generalno za dobru sliku morate imati kvalitetne vece zvicnike, i dobar prostor. Ako su zvucnici zbijeni, slika ce patiti. Ali nemaju svi taj luksuz da imaju odlicne prostore i zvucnike itd.

Audiosonics je DSP, besplatan online, kao open source, koji se moze implementirati na razne nacine. Nisam se previse time zamarao jer imam ok prostore, al sam malo citao o tome. Vjerojatno bi se dalo napraviti i u analognoj verziji. Ideja je da se eliminira zvucnicki crosstalk, odnosno, lijevo uho cuje i desni i lijevi zvucnik, jel, a to dodatno suzava prostornu sliku zvuka. DSP analizira zvuk koji dolazi iz jednog kanala, malo ga atenuira, invertira, napravi delay i ubaci u drugi kanal. Na taj nacin jedan zvucnik svira antiton koji dolazi iz drugog , slicno kao kod aktivnog noise cancellinga na sluskama, te na taj nacin tjera audio sliku da se prosiri. Interesantno bi bilo i u dobrim prostorima isprobati to i vdijeti kakav benefit ima.

Eto, toliko od mene za sad.

Samo sam malo editirao (nadam se korektno) radi lakšeg i preglednijeg čitanja
Bravo

Editirao Darco - 28.svibanj.2020 u 22:44
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
Ardacer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.svibanj.2020 u 22:48
Odlicno, hvala
Budem to bacio u prvi post umjesto ovog mojeg. Thx

Eh, nije kopiralo bold i boju. Budem uredio kasnije, ugl nema veze.

Editirao Ardacer - 28.svibanj.2020 u 22:51
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.svibanj.2020 u 23:38
Zvuči kao gimmick, blago koristan, ali trikovi za popravljanje/povećanje stagea i zvučne slike u DSP obliku svakako postoje. Imaš možda link na to čudeso, gugl mi nalazi samo neke webshopove?
Na vrh
Muzikman View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Muzikman Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.svibanj.2020 u 23:42
E kad bi to bilo tako jednostavno.
PS Audio P5, Innuos ZEN MkIII, PS Audio DSJr, EAR 864, GoldenEar Triton Reference, Martin Logan ESL, Antique Sound Lab Hurricane, Isoacoustics GAIA II
Na vrh
Ardacer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.svibanj.2020 u 23:45
Znao sam da sam nes mega uspio zaribat.

Stvar se zove ambiophonics, ne audiosonics. Treba to popravit u imenu threada.

nikad nemrem zapamtit

nemrem ni editirat u origigi postu, proslo pol sata

nemam pojma kolko je korisno, nisam probao, al ono obecava bar nesto. u teoriji bi trebalo bit dosta korisno. to je definitivno jedina stvar koju mozes napravit kad imas spajza sobu i prostor za jedan soundbar il nes sl... palo mi je na pamet vezano za onaj thread di lik ima malu sobu mini zvucnike i sve nekak zbijeno. sta mozes napravit, pa realno nis, bez da sve ne preslozis il preselis u bolji prostor. ovo mi se cini ko jedina realna opcija. nekakvi stalci gume gluposti pojacala stajaznam, nis mu to nebu pomoglo, kad je ogranicen prostorom.

Editirao Ardacer - 28.svibanj.2020 u 23:49
Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.svibanj.2020 u 23:50
Bude Gašo / Dapo valjda 
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.svibanj.2020 u 00:26
A to je ono što je Carver kao isfuravao. Možd je i dobro, ak ne mičeš glavu ikad. haha

S wikipedije, već im je prva izjava kriva. haha
Oba zvučnika moraju dosegnut oba uha da bi se stvorio soundstage. Drugačije je i nemoguće osim ako nemaš po jedan zvučnik smješten u prostoru točno tamo gdje stoji vokal/instrument/izvor.

In stereophonics, the reproduced sound is distorted by crosstalk, where signals from either speaker reach not only the intended ear, but the opposite ear, causing comb filtering that distorts timbre of central voices, and creating false “early reflections” due to the delay of sound reaching the opposite ear. In addition, auditory images are bounded between left (L) and right (R) speakers, usually positioned at ±30° with respect to the listener, thereby including 60°, only 1/6 of the horizontal circle, with the listener at the center. Human hearing can locate sound from directions not only in a 360° circle, but a full sphere.

Postoje i druge fore ak imaš malu sobu, umrtviš ju skroz, snimiš impuls većeg/boljeg prostora po izvoru, upucaš ga u convolver i slušaš preko njega.
Na vrh
Ardacer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.svibanj.2020 u 07:24
Nije ni to losa ideja za probat, al umrtvit sobu skroz je teze, neces valjda zivit u studiju. Convolution generalno je super stvar
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.svibanj.2020 u 07:37
Je, najbolje da si u sobu stavim ogroman jecklin disc između zvucnika i bulje.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 9>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,422 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike
Forum: Prostorna akustika