Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Synology NAS - prijatelj u digitalnom svijetu

Odgovori Odgovori Stranica  <1 6789>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 00:49
Originalno postano od strane člana: ear_drum ear_drum napisao:

Za one koji ne vole puno prčkati po računalima, ostaju gotova komercijalna sveujedan rješenja. Za ostale, igre s komponentama su (manje-više) zabavne. 

Najveći problem kod PCa je noise. Nažalost na specifikacijama baš ne piše da je napajanje sr*nje ili da će ti zavojnica na grafičkoj i ko zna čemu cvrčati, tako da može biti prilično mučno mijenjati komponente da se riješiš tog problema.
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 00:51
Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

Gledam ove mladje, oni puste pjesmu na mobu preko Youtubea, i slusaju to na Beats Dr Dre slusalice. 
Star sam.

Sistem ih je "navukao" na kvalitetu. Ovdje u reprodukciji muzike, ali isto je i u prehrani, skolovanju, kulturi... Umjesto nekadasnjeg "brze, vise, jace", ostalo je "brzo, povrsno, nekvalitetno".
Barem brzinu nisu dirali... mig

Na vrh
hudo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj hudo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 01:26
Pi2AES RoPieee - Yggdrasil / Music Hall 7.1 - PrimaLuna Prologue Prem pre - Nord NC500 mk2 power - Focal 1028be
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 11:55
Jučer bio Darco sa Synologyjem. Nije se mogao spojiti na moju mrežu zbog sigurnosnih postavki NAS-a. Ali smo uspjeli upogoniti SoTM kao server preko internog LMS-a i direktno spojenih USB diskova.
Svira svakako bolje nego kad je server NAS. Zato što je izgleda pokvaren.
Netko je u nekoj temi spomenuo konfiguraciju u kojoj upravljanje glazbom ide preko internog routera. Zanima me tematika.
    Moj HiFi
Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 13:42
Ne znam zbog cega se moj NAS nije prepoznao na tvojoj mreži (moguce jer sam mu stavio staticku adresu, a tvoj range drugačiji...možda neke opcije na tvojoj mreži ne dozvoljavaju priključenje nove komponente sam tak....ne znam).

Činjenica je da su routeri od tele operatera lošije kvalitete. Kako tehnički, tako i funkcionalno. Ne rijetko se nešto zna s****.

Iz tog razloga su ti neki predlagali mogućnost da taj router od provajdera (tele operatera) koristiš samo kao pristup internetu. A sve ostale stvari koje želiš nekako povezati u stanu/sobi povezuješ preko posebnog routera, kao sto imas posebnu komponentu koju si sam odabrao:

Evo malo primjera od icona (mislim da se i Kela negdje javio kasnije). Baci pogled na savjete kroz cijelu temu....ali sto god odabrao, ja bih zamolio nekog od tih kolega da ti to sredi, pri čemu će ti vjerojatno uz put srediti i optimalan pristup pjesmama od strane SoTM-a (gdej god se one nalazile).

Editirao Darco - 11.lipanj.2020 u 13:43
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
kela View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 17:39
Pitanje je kako je kod Amiga poslozena infrastruktura a tek onda mozemo sagledati topologiju mreze i sto se tu moze napraviti.
Primjerice, u stanu imam naknadno razvucenu mrezu(ne vide se zice nigdje) centralni 24 portni switch na koji se spajaju svi uredjaji svaki sa svojim direktnim kabelom, gateway/router uredjaj koji ima i wifi (mikrotik rb2011) i operaterov router koji na moje inzistiranje radi kao modem. Kompletnu mrezu kontroliram i konfiguriram ja na svom routeru. Znam da tu fali patch panel i mrezni box u kojeg bi sve to postavio da bude by-the-book ali mozda u nekom drugom prostoru gdje cu dedicirano imati i mini network sobu i klimu.
Na slican nacin bi trebale biti poslozene sve lokalne mreze cim imas vise od 5 uredjaja no u praksi to nije izvedivo. Wifi je posebna prica i daleko je to za iole ozbiljan i stabilan rad, daleko ispod mog standarda stabilnosti pa cak i kad pricam o ozbiljnim wifi uredjajima a one kucne ili dobivene od operatera ne mogi niti upaliti od averzije. 5G ce biti zanimljiv kada komercijalno zazivi..

Editirao kela - 11.lipanj.2020 u 17:41
Na vrh
ear_drum View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ear_drum Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 18:33
Kad sam gradio kuću, složio sam patch panel i ormar, razvukli smo ethernet po sobama. T-com internet modem gura i maxtv, a u ormaru je i giga switch. Mislio sam kako će to biti ok, no sad već imam dodatna 3 mala switcha jer treba svašta pospajat u mrežu (od tv-ai receivera, do playstationa..). Kad mogu, uvijek radije koristim kabel nego wifi. Ipak, imam i dosta wifi uredjaja (mobiteli, lampe, prekidači, kamere) - tu dobro radi mesh wifi (netgear orbi). S jednim takvim centralnim uredjajem i satelitom sam pokrio signalom sve osim podruma. Čak ide za probu i wifi 4K streaming. Nas (synology ds 414) je u podrumu i radi bez greške već oko 5-6 godina. Uz lms vrti i druge servise i nema tu nekog napora za uredjaj. U svakom slučaju, pokušati izbjeći korištenje internet modema naših provajdera kao mrežnih žičanih ili bežičnih uređaja i izgraditi racionalnu mrežnu infrastrukturu.
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 20:44
NETGEAR D6200
Huawei AX3 Pro
Jesu li ovi routeri bitno bolji od Iskonovog kojeg pretraživač mreže prijavljuje kao Iskratel?
    Moj HiFi
Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 21:39
Originalno postano od strane člana: kela kela napisao:

Wifi je posebna prica i daleko je to za iole ozbiljan i stabilan rad, daleko ispod mog standarda stabilnosti pa cak i kad pricam o ozbiljnim wifi uredjajima a one kucne ili dobivene od operatera ne mogi niti upaliti od averzije. 5G ce biti zanimljiv kada komercijalno zazivi..

Ok. 
Al recimo da spustis malo svoje kriterije za upogonjavanje nečega nekome doma....

Da li bi ovako nešto bilo zadovoljovajuće rješenje za pojedince kao Amigo....kao ja ..itd...
Dakle, govorimo ipak o osjetnom iskoraku naspram onog što ti uvale:

Originalno postano od strane člana: icon icon napisao:

Inače, generalno govoreći za lokalnu mrežu je daleko bolja opcija kupiti mrežni router poput recimo https://www.ubnt.com/edgemax/edgerouter-x/ i recimo njihov access point https://www.ubnt.com/unifi/unifi-ap-ac-lite/
nego router sa integriranom bežičnom mrežom.
Ovo gore navedeno lagano ulazi u profi vode, a nije previsoka cijena (cca za router i aacess point oko 1000kn) za opcije i kvalitetu koju ovaj dvojac nudi.

Na router onda možeš direktno žicom spojiti NAS, PC, a preko access pointa sve ostale uređaje koje ti trebaju, od mobitela, tableta i sl. koji ne zahtjevaju žicu i imaš vrlo solidno složenu lokalnu mrežu na koju onda s vremenom možeš spajati i nove uređaje i modem za pristup internetu kada ga jednom omogućiš u prostoru.

I sve će raditi bez problema i lagova, vjeruj mi ;)
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
kela View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 23:49
Ovako, do sada sam imao dosta rutera u rukama (ne govirim o ISP ruterima jer to niti ne smatram ruterom) popout Netgear-a, DLinka itd (pricam o home office uredjaima ne o profi opremi poput Cisc-a,  Palo Alto, itd.. koji kostaju destine tisuca $)i u svakom slucaju su mnogo bolji od onog sto dobis kod ISP-a. ISP-ovi nam daju ono sto kupe u kontejnerima na stotine tisuca u Kini po 1-5$ i to "prodavaju" sa svojim firmwareom a u vecini slucajeva nije problem sam hardver koliko softver. 
Od kupljenih najbolji koji sam davno koristio i bio zadovoljan njime bio je Linksys WRT54 serija. Imala je mnogo potencijala tako da je communitiy pisao nove firmware za njih (https://dd-wrt.com) jer je izvukao kompletan potencijal harvera. Zapravo najveci problem svih tih uredjaja koje kupis u ducanu je firmware. Stock firmware je dosta primitivan i rudimentalan i dosta lose napisan. A to se manifestira da jednostavno net ne radi ili se uspori itd..uglavnom desi se scenarij koji nije bas najbolje pokriven u kodu i onda sve stane ili steka i jedino sto mozes napraviti je istekati ga sa napajanja, pricekati minutu ili kolko vec da se sve pogasi (isprazne kondovi da totalno nestane napona i struje) i ponovo upalis i radi. I tako jednom dnevno :)
Nakon Linksysa sam presao na Mikrotik. On je u pocecima bio koncipiran na modulima koje sam gradis no danas su to gotovi urejaji koje ekipa dosta koristi u manjim ali cak i srednje velikim uredima. S vremenom su razvili i dosta dobro web sucelje za managiranje no vjerujem da i dalje power useri koriste konzolu kao i ja :)
Trenutno doma imam RB2011 (https://mikrotik.com/product/RB2011UiAS-2HnD-IN) na kojem imam konfigurirna 4 vlan-a i wifi te dodatni hEX (https://mikrotik.com/product/RB750Gr3) ali samo kao dodani wifi na kojeg se spajaju gosti kojima treba net preko wifi-a (nemaju nikakav pristup lokalnoj mrezi i resursima na njoj)
U svakom slucaju mislim da je vecina tih uredjaj tu negdje po pitanju hardvera i sve ce zapravo ovisiti o softveru. I tesko je sada reci sto je bolje dok se ne proba i dok se ne koristi neko vrijeme..

Druga bitna stvar su kabeli, naravno :). Obzirom da vecina novijih rutera ima gigabitni lan (1000BASE-T1) onda sukladno tome treba uzeti i kvalitetnije kabele. Svakako Cat-6a standard s tim da treba paziti na trik koji proizvodjaci rade. Vecina ih kabele obiljezava kao Cat-6e standard (kao nadogradnja Cat-5e) medjutim Cat-6e ne postoji kao standard i to bi zapravo trebao biti sinonim na Cat-6a.
Ako treba duze kabele i ako ce isti gurati puno podataka preko zice, preporucam SF/FTP premda moze proci i F/FTP ili S/FTP verzija. Pogledajte na wikipediji detalje da sad tu ne objasnjavam. Iste nije bas lako nabaviti u trgovinama terminirane vec rinfuza. Naravno, kupis RJ45 konektore i zakrimpas (posaudis kripme ako nemas), osobno koristim TIA/EIA 568B terminaciju.

Sto se tice wifi-a najbolje je imati dobru antenu i po mogucnosti da bude smjestana gdje dobro disipira signal (da nije uza sam zid ali to je dosta cesto nemoguce izvesti). Naravno, jacina signala a time i propusnost i stabilnost ovisi o polozaju, tj. lokaciji uredjaja koji se spaja na wifi. Kod kompliciranijih gradjevina pribjegava se montazi na strop ili extenderima koji pojacavaju signal ili pak posatavljanju vise wifi uredjaja da pokruju prostor sa dovoljno jakim signalom. Prica sa exstenderima zna stvarati probleme jer dosta cesto se uzimaju drugi tipovi uredjaja (citaj proizvodjaci) a ne onaj koji je proizveo wifi i onda tu ima svega. Najbolje je postaviti vise uredjaja i konfigurirati ih da imaju isti SSID (recimo WSD) a tako se postavlja u velike prostore (aerodromi, hale, poslovne zgrade itd..) gdje imas desetineuredjaja da pokriju prostor sa adekvatnim signalom.

Ako ne postoji nikakva drugacija opcija osim wifi-a naspram zice (a to je kao da spajas audio uredjaje preko wirelesa a ne preko zica) tu treba osigurati sto slobodniji kanal tj. frekvenciju na kojoj ce radi wifi uredjaj (premda bi tako trebalo biti kad god se postavi bilo koji novi wifi uredjaj) Naime, wifi standardi imaju nekoliko razlicitih raspona rada frekvencija (kanala) i dosta cesto tvornicki budu podeseni na njih dva ili tri od ukupno 14 ako se ne varam. i sto se desava? Kako svi susjedni wifi uredjaji rade na istim kanalima (jer vecina ljudi to ne zna niti dira kad kupe ili dobe uredjaje) onda se desi prigusenje i inteferencija sa susjedima i signal ti postane slab i gotovo neupotrebljiv. Bolji uredjai imaju interni alat koji napravi scan i prikaze ti sve susjedne kanale i onda si podesis uredjaj da radi na onom kanalu koji je najdalje udaljen od ostalih. Postoje i aplikacija za mobitele koje isto rade takav scan i prikaz kanala i vidis koji je slobodan ili na kojem ce biti najmanje interferencija i njega postavis. Pogledati na netu (moze i wiki)  detlaje sto i kako.

Jos jedna zgodna stvar je PoE, a posebica ako imas uredjaje koji se mogu tako napajati bez da za njima moras povlaciti regularno napajanje (trazi najblizu uticnicu, pa produzni pa vodilica itd..). Ako ima potrebe zgodno je da vec i sam uredjaj (ruter) ima PoE source (ne passthrough). Premda postoje i mini adapteri koji zahtjevaju dodatno napajanje i kroz njih onda pustis kabel i vuces dalje do uredjaja kojeg mozes napajati preko PoE. Te male adaptere mozes onda postaviti blizu uticnice da se niti ne vide.

Najbitnija stvar za mrezu i kvaliteti brzine i stabinost (ako govorimo o ethernetu tj. zici) je da svaki uredjaj ima svoj vlastiti kabel sa kojim se spaja direktno na ruter ili na centralni switch koji onda ima uplink na ruter. Ikebane koje najcesce vidjam po stanovima/kucama ili po uredima samo stvaraju probleme i kolizije na mrezi a izledaju otprilike ovako. Or centralnog switcha ili routera pa do odredjene sobe je povuceno 5 zica no u sobi ima 8 urejdja. Umjesto da se povuce jos 3 dodatna kabela (ili vise jer nikad ne znas a raskapanje ubije vrijeme)pribjegne se najbrzem polu rjesenju da se tu na jedna od tih 5 postojecih kabela doda mini switch koji onda spja na sebe nova 4 ili 8 uredjja i tako u nedogled. Kao da gledas krosnju stabla. Takve implementacije ce svakako stvarati probleme i zadavati glavobolje.

Medjutim i daljei mi nije bas najjasnije sto konkretno zelite sa cime povezati i gdje se sve to tocno nalazi u stanu/kuci i koje sve opcije imate.

Editirao kela - 12.lipanj.2020 u 00:07
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 6789>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,139 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Akustyk RD12