Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

SB Acoustics mini čvarak

Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: SB Acoustics mini čvarak
    Objavljeno: 10.lipanj.2020 u 23:15
Dok mi se suši priprema za finiš Faitala, našao sam minutu da ispletem kutije za SB Acoustics kombinaciju.
Iako sam već imao (ovaj manji) kabinet prigodne litraže, koristio sam neku jadnu mlitavu šperu od 1cm pa je krajnji rezultat nepoželjno rezonirao unatoč dodatnom ukrućivanju. Novi kabinet koristi 18 mm šperu od breze, tak da je i cijeli kabinet malo veći: 27 x 15 x 19 cm.
U budućnosti ću se probati izvući i s tanjom šperom (možda čak i do cm).
Driveri su SB Acoustics SB12CACS25-4 midwoofer (4") i SB26STCN-C000-4 visokotonac, oba impresivno svirajuća za sitne novce, pa se nadam ni krajnji rezultat neće razočarati.
Nastavak slijedi.

Na vrh
Ardacer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.lipanj.2020 u 23:28
fino to izgleda. ja bi jos na tvom mjestu stavio samo jedno ojacanje izmedju sredine vecih ploha, popreko, da ne smeta driverima. to bi moralo onda fakat sve rezonancije gurnut jako visoko di su zanemarive. ostale dimenzije su vj dovoljno male da ne trebaju nikakva ojacanja, pogotovo sa ovak dobrim drvom. sta mislis, ces trebat dampat kutiju? vj oces ak ide pasivni crossover? nemam puno pojma o tome jer sam nekak brzo u startu odusto od kutija. mislim da ak svaki amp pogoni svoj driver qes bude vise neg dovoljan i netreba ti nis mehanicki, al ak ide pasivni crossover on pobrka stvari i trebalo bi sto vise mehanicki dampat sve di god se moze... generalno barem malo dampinga nije lose nikad stavit iznutra. di ce bit smjesteni? uz zid il samostojeci? ces radit baffle step correction?
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.lipanj.2020 u 23:46
Ojačanje za ovako male kutije zapravo i ne treba, to je jedna zanimljiva prednost malih bookshelfa, što generalno imaju manje problema s rezonancama od samostojećih. Ako bude potrebno i ako ne bude smetnja svakako ću dodati ukrutu, no ovdje je volumen premija.

Damping je obavezan. U to sam se ustvari uvjerio na ovom manjem kabinetu, testirao sam sve moguće varijante. Kabinet bez dampinga i ukruta, pa onda samo damping, samo ukrutu i na kraju oboje. Verzije s dampingom su pokazale najveće poboljšanje.

Bit će pasivni crossover, ovi driveri su prilično zahvalni što se toga tiče, neće bit problema. Kod mene će vjerojatno bit na stolu, na mini stalku, ali testirat ću ih na više smještaja. Baffle step compensation je obavezan, bez toga kabineti ne valjaju. haha
Možda napravim dodatni kompenzacijski filter za smještaj na stolu, ali sumnjam, osobno to lako riješim aktivom ako treba, a dodat još taj filter u kabinet bude i skupo i glomazno.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 10:38
Coool.
Hoblaš 100 na sat!
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2
Na vrh
bepone View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj bepone Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 10:48
Originalno postano od strane člana: Ardacer Ardacer napisao:

fino to izgleda. ja bi jos na tvom mjestu stavio samo jedno ojacanje izmedju sredine vecih ploha, popreko, da ne smeta driverima. to bi moralo onda fakat sve rezonancije gurnut jako visoko di su zanemarive. ?
premala kutija, predebele ploce za rezonacije kako ja vidinmig
Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 11:18
Nema sta, iskoristivost vremena maksimalna
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
Ardacer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 12:46
Originalno postano od strane člana: bepone bepone napisao:

Originalno postano od strane člana: Ardacer Ardacer napisao:

fino to izgleda. ja bi jos na tvom mjestu stavio samo jedno ojacanje izmedju sredine vecih ploha, popreko, da ne smeta driverima. to bi moralo onda fakat sve rezonancije gurnut jako visoko di su zanemarive. ?

premala kutija, predebele ploce za rezonacije kako ja vidinmig

iznenadili bi se sta sve titra i rezonira
cak jako debele ploce malih dimenzija da nemozes vjerovat kak je to moguce, rezonira. realno sumnjam da ce na ovak malom i debelom bit problem, al ja osobno bi stavio to jedno malo ojacanje, doslovno jednu malu gredicu popreko izmedju centara lijeve i desne velike ploce. nece uzet nis volumena a onda si 100% ziher.
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 15:35
Pa sve rezonira, a kolko je to kriticno to je druga stvar, lako za otkrit u svakom slucaju. Mozda samo ojacam unutarnje kuteve, a ako bude mjesta dvije letvice asimetricno postavim da razbijem vece povrsine.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 19:56
Po onom sto sam naucio, bitno je kontrolirati rezonance, rasprsiti ih sto bolje da imaju sto nizu energiju u sto sirem željenom opsegu.
Dakle, da se osobno bavim gradnjom zvucnika slozio bi neki pouzdani sustav mjerenja vibracija panela, danas barem pouzdani akcelerometri nisu skupi i moze ih se spojiti sa audio karticama.

Editirao Gašo - 11.lipanj.2020 u 20:05
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.lipanj.2020 u 20:36
Mda, gledam si i ja tak neš, ali uglavnom se sva ta zla vide na impedanci i drugim zanimljivim grafovima. U principu svi DIYeri pretjeraju s ukrućivanjem jer uglavnom nemaju sredstva da optimiziraju taj aspekt gradnje, pa mi se lako vodit po toj filozofiji i ne fulat.

Editirao donkimizer - 11.lipanj.2020 u 20:37
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 6>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike