Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Nekaj me zbunjuje u digitalnom svijetu

Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
DarkoS View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj DarkoS Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.lipanj.2020 u 16:38
Prvi CD player sam kupio 1988. i 2 CD. Za tri mjeseca sam išao na maturalac pa sam kupio još tri komada. Susjedi bili u Njemačkoj pa mi donijeli još jedan... Ono, džeparac, ovo, ono i kupovalo se, pomalo. 30 DEM bio komad. Onda nas je usrećila opća situacija i radilo se za 100 DEM. A u kolovozu 1992. je nekako ispalo da sam za srpanj dobio plaću od cijelih 80 DEM. A izašla 2 Springsteenova albuma isti dan: "Human Touch" i "Lucky Town". Pa ti sad izaberi kojega ćeš kupiti, jer 60 DEM dati za 2 CD, a plaća bila 80...
Uglavnom, otkad sam se zalijepio za CD, to mi je nekako bio (i ostao) primarni izvor zvuka. Ljudi su mi dijelili "pametne" savjete da bacim/prodam gramofon, da se riješim ploča. Ali nisam, iz dva razloga. 
1) Zašto bih se nečega riješio ako (još uvijek) radi?
2) Pošto sam škrtica, ne pada mi na pamet baciti npr. ploče koje sam kupovao po Njemačkoj, Nizozemskoj, Italiji... (još uvijek su dobre!)
No, da se vratim na digitaliju.
1993. sam kupio drugi CD player (a prvoga nisam prodao jer je još uvijek radio) koji je imao optički izlaz. Zašto mi je to bilo bitno? Zato što sam bio kod Ilimzina i vidio DAT. Odmah sam se zaljubio u tu spravu! I naravno da mi je trebao CD player s optičkim izlazom. DAT je u to vrijeme koštao oko 1100 DEM. Računao sam na dvije stvari:
1) Plaće će rasti, malo po malo, ali će rasti... Zajeb! Kolika mi je tad bila plaća, tolika mi je bila do rujna 1995. kad sam promijenio firmu.
2) Past će cijena DAT-u pa ću ga kupiti bez grča! Zajeb br.2 u toj mojoj računici. Cijene im NISU padale...
E, ali me onda sunce obasjalo krajem 1998.! Vidio u "Metro" katalogu (Austrija) da je u ponudi "Sony" mini-disc model "MDS-JE 500". Super! Kupit ću si to umjesto DAT-a! OK, znam da je DAT kvalitetniji (čak i od CD-a, ali ona druga točka me sputavala u nabavci istog). Znam da će mnogim audiofilima ili skočiti tlak ili će nehajno odmahnuti rukom na spomen mini-disca jer kakav je to HI-FI audiofilski uređaj ako koristi kompresiju za snimanje zvuka?!
Uglavnom, taj uređaj me preporodio! OK, možemo reći da imam potumplane uši pa ne čujem razliku između CD-a i mini-disca, ali meni to ne smeta. Ni najmanje!
Spletom okolnosti, tu je bila i "pržilica" na kompu, došli i DVD uređaji, dakle čista digitalija.
Međutim, ja tek smatram da je gomilanje muzike na kompu (hardu) bespotrebno! Tu je netko naveo dobar primjer. Što će ti TB muzike ako ćeš slušati (jedva) 10% toga?
Pa DAB tuneri, pa odvojeni transporti i DAC, pa ovo, pa ono...
Meni ne treba muzika da bih ja slušao svoje komponente i kablove, meni komponente i kablovi i zvučnici trebaju da bih slušao muziku! 
Ja sam zaglavio tamo negdje u '90-ima. Imam gramofon, CD player, kazetofon, mini-disc i VHS video.
Opet se vraćam na Ilimzina, od njega sam pokupio snimanje muzike na VHS, kod njega sam se zaljubio u "Aiwu 808" (i pripadajući dbx) i još neke cake iz slušanja muzike.
Dakle, plafon digitalije su mi CD player i mini-disc. Ne pada mi na pamet nešto opet čačkati, mijenjati, isprobavati...
Recimo da sam prestar da bih sad nešto pokušavao (izmišljao toplu vodu) kad sve ono što imam savršeno (naravno, za moj pojam - subjektivno gledanje na stanje stvari) funkcionira.
A ima još nešto kad se spominje slušanje muzike s kompa. Ako se svi kunu u svaki dio, od igle (na gramofonu, glave na kazetofonu, laseru, DAC-u...) do zvučnika, pitam ja vas zašto taj komp (ili laptop) tako (relativno) malo košta? Pa sigurno ne zato što bi u njih bilo ugrađeno top ožičenje, zvučne kartice (koja će 6-12 mjeseci biti "minimum konfiguracije za slušanje" nečega), ovo, ono... Na kompu sam imao optički ulaz i izlaz pa mi je to služilo za prebacivanje muzike na komp s mini-disca i obratno (kad bih uredio što mi je trebalo), ali me je netko pokopao tu na forumu da je koaksijalni put digitalnog signala bolji od optičkog. Ja ću vjerojatno i umrijeti u uvjerenju da je optika bolja, ali... Uglavnom, ne vjerujem da je u mom kompu ili laptopu takva mašinerija da bi "sahranila" moje CD playere ili mini-disc uređaje. 
Na kraju, da citiram samog sebe: "Dakle, plafon digitalije su mi CD player i mini-disc."
Nisam star, al' pamtim bolje dane...
Na vrh
hudo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj hudo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.lipanj.2020 u 16:51
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Ti algoritmi za pronalazak muzike su po meni isto zlo. Proces otkrivanja muzike je nešto puno kompleksnije od "naći nešto što mi se sviđa". Zato što niti primjereno dubok odnos sa muzikom nije puko "sviđanje". U procesu stvarnog istraživanja je puno čitanja, proučavanja, povezivanja, iskušavanja i refleksije. To je spor i dubok proces, koji ima svoju logiku koja vodi to istraživanje. Također, to je aktivan i duhovno prisutan proces.

Kad se to istraživanje svede na preporuke algoritma i brzo klikanje te isto takve brze/površne odluke - kontakt sa muzikom je gotovo nikakav. Muzika nije samo ova osjetilna površina. 

Tu je i činjenica da je da bi uopće shvatio što ti se sviđa također potrebno vrijeme, a ponekad i velik broj slušanja. Upravo sa muzikom koja na kraju ispadne najbitnija za pojedinca je često tako - jer ono što funkcionira "na prvu", funkcionira na taj način zato što ne proširuje/transformira horizont iz kojeg pojedinac gleda. A ta promjena pogleda je ono što je obrazovanje (u ovom slučaju estetsko obrazovanje) u pravom smislu riječi. Za promjenu je potrebno vrijeme, trud, strpljivost i prisutnost. Medij koji potiče suprotan način postojanja za mene nije najbolja stvar.

Ne kažem da je to neka čvrsta zakonitost da otkrivanje putem algoritama mora voditi onakvoj površnosti (jer je moguće da netko nakon inicijalnog susreta sa nečime kroz algoritam krene dalje u stvarno istraživanje), ali ono definitivno odgaja površnost, brzo "otkrivanje", brzo "slušanje", konzumiranje. Potrebno je sabrati svoje duhovne moći koje su možda odgojene kroz neke druge aktivnosti da bi se primjereno produbilo onakvo inicijalno "otkrivanje" i slušanje.

Pises kao da nikada nisi koristio Spotify Discover Weekly listu?
To je 30 pjesama tjedno, oko 2h muzike. Ja poslusam tu listu 2 ili 3 puta tokom tjedna, i izaberem pjesmu dvije koje mi se svidjaju, te istrazim vise o tom izvodjacu, poslusam ostale albume i sl.
Naravno, nije zamjena za korisnicki generiranu top listu i recenzije, za to postoje (alter) web sajtovi (koji isto mogu bit pod utjecajem korporacija ili interesa, kao i AI!). Znaci daleko od povrsinskog pristupa, osim ako netko to bas zeli tako slusat.
Ali da, potpuno se slazemj sa tvojom tvrdnjom da treba uloziti vrijeme i trud, bez toga smo ko ovce i slusamo sto nam se servira, bilo AI ili prodavaonica ploca sa TOP 10 izlogom.

Pi2AES RoPieee - Yggdrasil / Music Hall 7.1 - PrimaLuna Prologue Prem pre - Nord NC500 mk2 power - Focal 1028be
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.lipanj.2020 u 17:06
Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

Pises kao da nikada nisi koristio Spotify Discover Weekly listu?
To je 30 pjesama tjedno, oko 2h muzike. Ja poslusam tu listu 2 ili 3 puta tokom tjedna, i izaberem pjesmu dvije koje mi se svidjaju, te istrazim vise o tom izvodjacu, poslusam ostale albume i sl.

Ne, ne koristim takve stvari. Preporuke bilo kakve usluge tog tipa ili sajtova, muzičkih društvenih mreža i sl. ignoriram. Muziku nalazim na način da krećem od onoga što volim i poznam (i za što dobro znam zašto to volim i poznam), pa od toga čitam dalje - s kim su radili i živjeli, tko je na njih utjecao i kako, isto tako gledam i unaprijed što su oni proizveli u muzici i što se temeljem njih razvijalo, gledam povijesno-muzički kako su se stvari razvijale i od tuda odlučujem čemu ću posvetiti pažnju i što ću proučavati.
Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.lipanj.2020 u 20:09
Ja više glupavo pristupam i slušam. Priznajemhaha

Nebitno odakle mi dođe sound...od prijatelja ili interneta. Uho i raspoloženje onda mogu reć.."ček, ček....što ono bi? Deder još jednom".

Imena ljudi u bandovima, njihove djece, skim su pili i slično, ...prečesto ne znam (pa ne znam niti imena nekih osoba u stvarnom okruženju, a kamoli tamo neke Engleze/Amere).

Svejedno, uđem u hodnik na posao pa nešto pjevušim uvijek (a ljudi pitali šta se dobro dogodilo čim pjevušiš....eto, treba i neki razlog da čovjek zapjeva.....sve neke procedure i pravilaplaco). Neki dan neku pjesmicu koju smo trkeljali na igralištu u ranoj osnovnoj školi.haha

A  ovog trena stavio neki shuffle David Bowie, Placebo, Nick Cave, Leonard Cohen, Nick Drake.

Navečer ću se osjećati drugačije....kako? ne znam...moguce neki instrumentali...elektronika neki medium tempo

Editirao Darco - 14.lipanj.2020 u 20:17
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
kela View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.lipanj.2020 u 23:16
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Ti NASovi, terabajti glazbe koji moraju biti odmah dostupni i sav taj komfor koji se trazi, to je napravilo makljazu od glazbe, a audiofilima jos zadaje i glavobolje kaj se kvalitete zvuka tice.

Uopce ne vidim smisao posjedovanja X terabajta glazbe od cega se slusa mooozda 10%, i cemu ti NASevi?

Meni osobno NAS sluzi kao sigurnosna arhiva ali i kao radni prostor. Imam hrpu kojekakvog softvera, multimedije (glazva, filmovi, slike, ..) i ostalih stvari koje na taj naci imam odmah dostupne unutar kuce ili online kad mi zatreba.
Sto se tice glazbe ona je gore jer mi je lakse imati sve na jednom mjestu..
Na vrh
kela View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj kela Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.lipanj.2020 u 23:36
Originalno postano od strane člana: DarkoS DarkoS napisao:

A ima još nešto kad se spominje slušanje muzike s kompa. Ako se svi kunu u svaki dio, od igle (na gramofonu, glave na kazetofonu, laseru, DAC-u...) do zvučnika, pitam ja vas zašto taj komp (ili laptop) tako (relativno) malo košta? Pa sigurno ne zato što bi u njih bilo ugrađeno top ožičenje, zvučne kartice (koja će 6-12 mjeseci biti "minimum konfiguracije za slušanje" nečega), ovo, ono... Na kompu sam imao optički ulaz i izlaz pa mi je to služilo za prebacivanje muzike na komp s mini-disca i obratno (kad bih uredio što mi je trebalo), ali me je netko pokopao tu na forumu da je koaksijalni put digitalnog signala bolji od optičkog. Ja ću vjerojatno i umrijeti u uvjerenju da je optika bolja, ali... Uglavnom, ne vjerujem da je u mom kompu ili laptopu takva mašinerija da bi "sahranila" moje CD playere ili mini-disc uređaje. 
Na kraju, da citiram samog sebe: "Dakle, plafon digitalije su mi CD player i mini-disc."

Racunala su danas jeftina samo zato sto je potraznja ogroma (u milijardama), naravno ozbilje stvari i dalje kostaju recimo 2k+ € ali opet mozes naci i nesto za 300€.
Da je takva potraznja ikada bila sa audio komponentama i njihova cijena bi bila naspram sadasnjih bagatela stoga cijenovno tu usporedba bas i nema nekog smisla.
U nacelu ne postoje OEM audio univerzanla racunala vec proizvodjaci pribjegavajju vlastitim dizajnima i kreacijama sa naglaskom na audio. 
Nemaju nikakva specificna ozicenja niti previse toga sto bi se ocekivalo vec zapravo izbace van sve nepotrebno sto univerzalna racunala imaju i ostave ono sto smatraju da treba biti za audio ili video. To onda donekle optimiziraju, dodaju "audio" komponente (dac, itdd.) dizajnirane za takav hardver, stave custom softver i upakiraju u kuciste.
Ja tu ne vidim neku preveliku razliku naspram klasicnih cd-playera sa perspektive hardvera koji procesira podatke ako se izuzme jedinica koja generira izvor zvuka (cd mehanizam naspram nekog dsp chipa kojim upravlja procesor). Sve ovisi o implementaciji i ciljanoj skupini i levelu na trzistu.

Obzirom na potraznju i dinamiku trzista svi pribjegavaju univerzalnim playerima da pokriju sve zahtjeve jednim udarcem i po mogucnosto da se sto manje treba mijenjati hardver vec da se jednostavnim azuriranjima softvera uvode nove funkcionalsnoti. Taj smjer je ionako trenutno jedini moguc i smislen ne u audio nego u bilo kojem segmentu zivota.

Sto se tice opticki vs koaksijalac, u praksi se pokazalo ,vjerojatno vecini pa tako i meni, da je koaksijalac bolji. Je li to zbog losih toslink adaptera koji se svugdje ugradjuju ne znam ali evidentno je da mi je sve sto sam koristio na spdif-u radilo bolje i ugodnije nego na toslinku.

Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.lipanj.2020 u 10:53
Originalno postano od strane člana: kela kela napisao:

Obzirom na potraznju i dinamiku trzista svi pribjegavaju univerzalnim playerima da pokriju sve zahtjeve jednim udarcem i po mogucnosto da se sto manje treba mijenjati hardver vec da se jednostavnim azuriranjima softvera uvode nove funkcionalsnoti. Taj smjer je ionako trenutno jedini moguc i smislen ne u audio nego u bilo kojem segmentu zivota.

To mi je bila i poanta u jednom dijelu. Da se što manje mijenaj hardware, pa da vijek trajanja bude kao i kod ostalih HiFi komponenti.

Jedini mi je problem što se čini kako su ovi brand modeli vezani uz brand software, a mislim da je to daleko promjenjiviji dio od hardwera....pa iako imaš ok hardware, lako moguće da ti software bude kočnica, ukoliko nemaš fleskibilnu opciju mijenjanja kako ti odgovara
Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.lipanj.2020 u 11:35

Evo, neki dan slusao bolestina cileanski bend koji je vrh vrhova, ali 99.9% ljudi nikada nece cuti za njih.

Kad bi još spomenuo naziv banda, možda bi se navedeni postotak smanjiohaha.

Jel možda Föllakzoid ili Intimate Stranger koji su oba bila u Hrvatskoj?

Editirao Darco - 15.lipanj.2020 u 11:39
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.lipanj.2020 u 13:31

Ovime se otvara bitna tema i u širem smislu od ovoga što mi volimo - slušanja muzike. A slušanje muzike je punopravni dio te šire teme. Danas je velik problem kako izaći na kraj s informacijama. Prije svega je bitno razumjeti da informacija s jedne strane i znanje te iskustvo s druge strane nisu ista stvar. Ova masa muzike koja je sada lako dostupna nalikuje toj informacijskoj površini. Ali onda je pitanje kako ulaziti u interakciju s tim poljem, na smislen način.

Moguće je poluodsutno ili odsutno slušati velike količine muzike, a da te ona nikada ne dotakne kako umjetnost to može i treba. Po samoj formi medija, interfacea, korisničkog iskustva - streamanje jako pogoduje tome. Ne kažem da je nužno da ga se tako koristi, ali svaki medij ima svoja implicitna pravila i unutarnju logiku. Ta logika utječe na kvalitetu interakcije sa sadržajem u mediju.

Osobno se konstantno borim sa time da imam smislene interakcije i iskustva. To su u bitnom smislu i nužno spora iskustva, sa puno vremena, prostora i "disanja". Mogućnost prave koncentracije je tu ključna i ona je u direktnoj vezi sa tipom medija koji se koristi. Neki mediji naprosto potiču distrakciju. Neki potiču fokus. Dovoljno je samo zamisliti papirnatu knjigu naspram teksta na ekranu, gdje je na tom ekranu iza tog ekrana koji trenutno gledaš, nadohvat lakog klika beskonačno polje drugih tekstova. Ista priča sa recimo pločom/CDom i streaming servisom.

Na tragu želje za smislenim iskustvima, osobno se uvijek moram siliti da usporim, da se skoncentriram, da budem prisutan u trenutku, da se zapitam što zaista želim. To sve ulazi u iskustvo slušanja muzike. Zato je za mene ploča i u tom pogledu odličan medij. Skup je i ne možeš ih nabavljati puno. Potrebna je misaona, pa i fizička aktivnost da se sluša ploča. "Interfejs" je takav da uopće ne možeš lako mijenjati trackove, nema shuffle principa, teško je brzo skakati s ploče na ploču. Isto kao i s knjigama. To su mediji koji sami sobom odvlače od informacijske površine. naravno, tu je potrebno još i dodatno onda - da kad slušaš nemaš mobitel u ruci, da svi ekrani budu ugašeni i sl.

Izrazito je teško danas imati stvarno i smisleno iskustvo.

u principu nikakva comp audio priča te neće odstraniti, onemogućiti, pa niti skrenuti od takvog ciljanog načina pristupanja umjetnosti. uvijek si ti i muzika. ako netko 'uživa' u muzici na drugačiji način čisto jer mu je to streamana digitalija omogućila, primarno ipak treba za to 'kriviti' čovjeka, a ne tehnologiju, jer izbor na koji način će koristiti tehnologiju je i dalje njegov. koliko god te tehnologiija vukla, ti je ne moraš koristiti na taj način (primjerice, meni comp audio u biti nije promijenio primarni pristup slušanja birane muzike: i dalje selektiram i plejam čitav album, kako sam to volio prakticirati i prije. kakav shuffle, playliste i slično? nemam ih i ne zanima me to)

što se tiče skupoće i ograničavajućeg aspekta u količini muzike nabavljene preko ploča, pa...takav pristup će ti donijeti fokus na manje, a biranih naslova. međutim to nije jedini način uživanja u umjetnosti muzike. čak i jednokratno (odnosno, periodički posjeti s dužim razmacima između) slušanje pojedinih albuma neće te uskratiti od uživanja u umjetnosti. ali jasno da je to ponešto drugačiji pristup, jer je fokus na više muzike, pa frekvencija slušanja istih naslova trpi
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.lipanj.2020 u 13:38
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

Evo, neki dan slusao bolestina cileanski bend koji je vrh vrhova, ali 99.9% ljudi nikada nece cuti za njih.

Kad bi još spomenuo naziv banda, možda bi se navedeni postotak smanjiohaha.

Jel možda Föllakzoid ili Intimate Stranger koji su oba bila u Hrvatskoj?

Un Festín Sagital
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 6>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,453 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Retro audio
Audio kazete koje posjedujet...