Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Projekt razvoja vlastitih slušalica

Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Ardacer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 11:39
Uopce ne umanjujem sto je napravio. Bolesno izgledaju, vj su i super kvalitete, projekt je top stvar. Ne znam kako sam mu zagadio temu sa time sto sam rekao da mislim da je ultimativna slusalica elektrostat + nesto za donji dio basa. Nisam vidio tako nesto da postoji. Vj nebi bilo bas tako lagano za napraviti, then again, nije ni ovo...
Na vrh
Supersaša View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Supersaša Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 15:29
Pozdrav, respect i svaka čast. Svakome tko je je bar jednom probao nešto proizvesti jasno je koliko je potrebno za ovako nešto, pogotovo jer se radi o izrazito kompleksnim 3D oblicima...

Fino si to sve opisao, nadam se da ćeš i komercijalizirati dosadašnji trud. Domaćeg proizvođača pojačala za slušalice imamo, sad bi se tome mogle pridodati i adekvatne sluške...

smijeh
I found it hard
Its hard to find
Oh well, whatever, nevermind
Na vrh
TomislavL View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavL Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 16:17
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Pa mu molim vas nemojte zagađivati temu sa "Ja bi to ovako ili onako".

Ma nije uopće problem, pogotovo iz razloga što sam se i sa takvom idejom već igrao. V2 model je dizajniran tako da se cijeli centralni dio baffle-a može zasebno promijeniti bez da se dira ostatak slušalica. Čak sam i napravio cijelu "virtualnu" konstrukciju da vidim kako bi to izgledalo, i totalno je moguće u njih staviti recimo planar-magnetic driver promjera do nekih 70-75 mm.

Tako da je apsolutno bez ikakvog problema (u teoriji) moguće iz njih napraviti elektrostatske, planar ili ortodinamične slušalice. Problem je jedino u tome što nema baš prevelik izbor drivera za kupnju. Proizvođači koji rade takve slušalice svoje drivere ne prodaju, a sam razvoj drivera je malo prevelik zalogaj da DIY projekt. Dinamičkih drivera na tržištu ima jako puno, čak i ako se gledaju samo "aftermarket" modeli, a još uz to i svi OEM-ovi prodaju vlastite drivere kao rezervne dijelove za svoje slušalice. Recimo moguće je od Sennheisera kupiti par drivera iz HD800 modela za nekih 250€ i staviti u svoj neki vlastiti projekt.

Editirao TomislavL - 16.lipanj.2020 u 16:18
Na vrh
TomislavL View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavL Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 16:25
Originalno postano od strane člana: Ardacer Ardacer napisao:

Uopce ne umanjujem sto je napravio. Bolesno izgledaju, vj su i super kvalitete, projekt je top stvar. Ne znam kako sam mu zagadio temu sa time sto sam rekao da mislim da je ultimativna slusalica elektrostat + nesto za donji dio basa. Nisam vidio tako nesto da postoji. Vj nebi bilo bas tako lagano za napraviti, then again, nije ni ovo...

Vjeruj mi, jedino što mi na ovim slušalicama "fali" je upravo taj duboki bass. Ne da ga nema, jer tek na oko 50 Hz SPL počinje padati ispod razine SPL na 1 kHz, što je zapravo bolje od velike većine dinamičkih slušalica (i subjektivno V2 i V3 modeli imaju bolju ekstenziju bassa od recimo HD650 ili K701), ali još uvijek slušalice sa dinamičkim driverima jednostavno ne mogu ispod 50 Hz-a raditi to što radi recimo Stax SR007. 

Na vrh
Ardacer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 16:33
Ja sam razmisljao napravit hibrid elektrostata i dinamickog u sluskama isto, zato to spomenuo. elektrostate je moguce lijepo napraviti, ima neki kinez koji to radi doma, sjecam se da sam gledo online na head fi jos davno. realno problem je sto za najbolji tranzient, brzinu, damping, treba bit izuzetno mala masa, a za dobar frekvencijski odaziv u principu sto vise da budu otvorene, dapace sve da postanu earspeaker da potpuno nestane enclosure. tad naravno pati bas. mozda je rijesenje neki poluenclosure sa ribbonom kao raal ili elektrostatom, i dinamickim ili orto driverom za sub bass.

ovo modularno je super ideja, mogo bi prodavat jedne slusalice sa 4 vrste drivera. wet dream.

nisam bas ziher da su driveri tako veliki problem za napravit ko sto se cini. ok, napravit ih sa ciljanim odgovorom bez eq, vj katastrofa.. al ak bi mogao ugradit eq unutra bilo analogno bilo kao dsp, doslovno mozes stavit bilo sta korektno napravljeno sto ne pati od visokog thd ili neharmonicnih distorzija. u svakom slucaju dizajn drivera mene posebno interesira.

zakon tema
Na vrh
Ardacer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 16:35
ma da. nisam dobio dojam takav. ja imam l700, hd800, lcd2.

stax ima vrlo precizan bas, al stvarno mu fali energije. mozda je do modela. najbolji bas mi se uvjerljivo cini na orto.
Na vrh
TomislavL View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavL Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 17:07

stax ima vrlo precizan bas, al stvarno mu fali energije. mozda je do modela. najbolji bas mi se uvjerljivo cini na orto.

Da, nemaju onaj duboki "udarac" kao Audeze, po tome su ortho najbolje, ali meni su nekako SR-007 ostale u sjećanju po brzini i preciznosti dubokog bassa, tu se dinamički driveri uvijek malo "izgube" koliko god su kvalitetni. Šteta što nitko takve drivere ne prodaje, dakle, da ti kupiš nešto što je provjereno dobro napravljeno i iskoristiš u nekom projektu.
Na vrh
TomislavL View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavL Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 17:17

Ja sam razmisljao napravit hibrid elektrostata i dinamickog u sluskama isto, zato to spomenuo. elektrostate je moguce lijepo napraviti, ima neki kinez koji to radi doma, sjecam se da sam gledo online na head fi jos davno. realno problem je sto za najbolji tranzient, brzinu, damping, treba bit izuzetno mala masa, a za dobar frekvencijski odaziv u principu sto vise da budu otvorene, dapace sve da postanu earspeaker da potpuno nestane enclosure. tad naravno pati bas. mozda je rijesenje neki poluenclosure sa ribbonom kao raal ili elektrostatom, i dinamickim ili orto driverom za sub bass.

Mislim da je Meze Audio do sada to najbolje odradio, odnosno firma Rinaro iz Ukrajine koja im je razvila taj "izodinamički hibrid" driver, što je u teoriji planar-magnetic driver, ali je jedna dijafragma podijeljena na dvije zone, jedna zadužena za vrlo niske frekvencije, a druga za sve ostalo. Međutim to je vrlo skup sport, sluške se prodaju po 3000€. 
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 18:28
Odlično.
Nego reci, kolko ti je velik kup koji ide preko uha na V1? Je on ear (kao Grado RS1) ili over ear (kao GS1000 recimo)?
Na vrh
Ardacer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.lipanj.2020 u 19:24
Pogledo Rinaro. Zgodan koncept al nisam na to mislio. Mislio sam doslovno 2 drivera, jedan orto ili dinamički, jedan ribon ili elektrostat. Ko biamp, al u slušalici. Gašo mi je spomenuo, bio je jedan takav AKG, al sa electret driverom. Bilo bi fora sa pravim elektrostatom, i ne closed, nego neka verzija open/semi open koja bi bila best of both worlds.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,309 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike
Forum: Audio komponente