Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Projekt razvoja vlastitih slušalica

Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
TomislavL View Drop Down
Groupie
Groupie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavL Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.lipanj.2020 u 21:29
Evo recimo da preciznije usporedimo mjerenja na mojem setupu sa nekim profesionalnim, to sam već radio jer su me zanimale konkretne razlike između mojih grafova i nekih "pravih" na netu. Ovo su grafovi sa reference-audio-analyzer.pro stranice, koja koristi vrhunsku opremu i glave za mjerenje, i profesionalno se bave upravo mjerenjem i testiranjem slušalica, ali i ostale audio opreme.

Znači kod njih DT770 250ohm ima SPL@40 Hz jedno 10 dB iznad iznad razine SPL@1 kHz. Ako to usporedimo sa mojim mjerenjem DT770,  SPL@40 Hz je negdje 7-8 dB iznad 1 kHz razine. Tako da, na mojim grafovima je bass mrvicu niži nego na njihovima. Ako to uzmemo u obzir, vidiš da V3 tek na oko 35 Hz padne na razinu SPL@1kHz, dok je kod njih HD800 već na 70 Hz na razini SPL@1kHz. Tako da V3 (i V2 do određene mjere) prema grafovima ima bolju ekstenziju bassa, odnosno manje izražen roll off od HD800. Tu sam stavio i Beyerdynamic T1 graf, ali to je on Mk.2 modela, ja sam imao Mk.1 koji je imao manje bassa.

Editirao TomislavL - 17.lipanj.2020 u 21:32
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.lipanj.2020 u 21:37
Mhm, još jedan razlog da nadogradiš mjernu tehniku. Pogotovo ako smatraš da ti je odziv u bas regiji kritičan, a ako ništa drugo, da onima koji budu koristili tvoje slušalice i modificirali ih točno znaju šta dobivaju s modifikacijom.
No razlika je kad gledaš bas odziv lokalno (u vidu ekstenzije) i u odnosu na više frekvencije, što zapravo više ukazuje na tonalni balans. Ne znam kako se bori sa visokofrekventnim problemima sluški, ali flat od 20 do 1000 Hz na uhu je za mene osobno prilično dobar start što se ovog ispod tiče. Barem sam takve dojmove dosad imao po onom što sam čuo, uključujuči i LCD3. haha
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.lipanj.2020 u 21:42
Originalno postano od strane člana: TomislavL TomislavL napisao:

Znači kod njih DT770 250ohm ima SPL@40 Hz jedno 10 dB iznad iznad razine SPL@1 kHz. Ako to usporedimo sa mojim mjerenjem DT770,  SPL@40 Hz je negdje 7-8 dB iznad 1 kHz razine. Tako da, na mojim grafovima je bass mrvicu niži nego na njihovima. Ako to uzmemo u obzir, vidiš da V3 tek na oko 35 Hz padne na razinu SPL@1kHz, dok je kod njih HD800 već na 70 Hz na razini SPL@1kHz. Tako da V3 (i V2 do određene mjere) prema grafovima ima bolju ekstenziju bassa, odnosno manje izražen roll off od HD800. Tu sam stavio i Beyerdynamic T1 graf, ali to je on Mk.2 modela, ja sam imao Mk.1 koji je imao manje bassa.

Aha kužim sad. Nisam se uspio dobro izreferirat s obzirom na Beyerdynamic na tvom grafu.
Na vrh
TomislavL View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavL Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.lipanj.2020 u 21:51
Originalno postano od strane člana: donkimizer donkimizer napisao:

ali flat od 20 do 1000 Hz na uhu je za mene osobno prilično dobar start što se ovog ispod tiče. Barem sam takve dojmove dosad imao po onom što sam čuo, uključujuči i LCD3. haha

To je ključno, do tamo negdje 2000, 2500 Hz-a. Slušalice koje to dobro odrade, obično zvuče dobro. Ja kad ručno prolazim kroz frekvencije na tone generatoru, subjektivno mi je između 60-70 Hz pa sve do 2000 Hz zvuk potpuno flat na sva tri modela, tj. nema nikakvih primjetnih promjena glasnoće zvuka. Kod DT770 recimo ima, kao što grafovi pokazuju, prilično veliki peak na oko 100-150 Hz-a zbog kojeg je bass malo "mutan" i "spor", a onda nagli dip oko 250-300 Hz-a, i to se baš ono očito čuje.

Kad pričamo o visokim frekvencijama, sve iznad nekih 5 kHz je "upitno", tj. nema striktno definirane idealne frekvencijske krivulje za visoke frekvencije, ali nekako je logično da je bolje da sluške imaju što manje nekih naglih lokalnih padova ili rastova u odazivu, i da balans između niskih i visokih bude što bolji. 

Editirao TomislavL - 17.lipanj.2020 u 21:56
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.lipanj.2020 u 00:36
A što je sa loudness krivuljama , odnosno krivuljom uha?  Uho baš i nije flat a krivulja se mijenja s glasnocom.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2
Na vrh
TomislavL View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj TomislavL Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.lipanj.2020 u 16:21
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

A što je sa loudness krivuljama , odnosno krivuljom uha?  Uho baš i nije flat a krivulja se mijenja s glasnocom.

Loudness krivulje ne mogu izmjeriti, ali subjektivno ne čujem nikakve abnormalnosti. Normalno je da se kod glasnijeg slušanja balans zvuka subjektivno malo promijeni, tj. zvuk postane malo svijetliji sa relativno govoreći manje basa, ali ništa posebno što se ne dogodi kod slušanja ostalih slušalica. Zapravo ovi P1 driveri su jedni od rijetkih koji zvuče dobro i na niskim glasnoćama, po tome me podsjećaju na Beyerdynamic T1, a recimo totalna suprotnost su od AKG K701. Inače sam na ovom setupu mjerio frekvencijske odazive na raznim glasnoćama, od vrlo niskih pa do vrlo visokih, i nema nekih razlika u grafovima, tako da slušalice same po sebi (bez subjektivnih slušnih promjena ovisnih o glasnoći) imaju isti odaziv bez obzira na glasnoću.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 234
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,199 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike
Forum: Audio komponente