Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Sub za kamper

Odgovori Odgovori Stranica  123>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Fantocci View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Fantocci Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Sub za kamper
    Objavljeno: 11.srpanj.2020 u 13:45
Planiram izgradnju subvufera za auto (u stvari kombi, kojeg preuređujem u kamper).

Postavio bih ga ispod vozačkog sjedišta, koji je na postolju. Taj volumen če biti uskoro zatvoren i iz gornje strane sa konzolom za okretanje sjedišta (i neće više biti dostupan osim kroz maleni otvor sa strane, gdje će biti kontrole suba), pa mi je sad prilika da nešto korisno postavim unutra. U kamperu broji svaki cm prostora...

http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23668&mode=view

Imam neki driver već duže vrijeme, BLOW A-165. Pošto nisam dobio TS parametre uz njega, sam sam ih izmjerio uz pomoć ARTA-Limp programa.

http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23663&mode=view

Izabrao sam postupak sa dodavanjem mase od 25g:

http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23664&mode=view

.... i dobio sam ovo:

http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23666&mode=view

Ako se ne vidi:

BLOW A-165 loudspeaker TS parameters:

Fs  = 67.62 Hz

Re  = 7.40 ohms[dc]

Le  = 201.89 uH

L2  = 334.17 uH

R2  = 10.52 ohms

Qt  = 1.27

Qes = 1.71

Qms = 5.00

Mms = 13.02 grams

Rms = 1.315920 kg/s

Cms = 0.000408 m/N

Vas = 11.73 liters

Sd= 143.14 cm^2

Bl  = 5.365126 Tm

ETA = 0.26 %

Lp(2.83V/1m) = 86.52 dB

Added Mass Method:

Added mass = 25.00 grams

Diameter= 13.50 cm

Što se tiče pogona, nabavio sam sub modul, koji ću ugraditi u kutiju, na njemu sam razrađivao driver nekih 8 sati prije mjerenja (da li je to premalo?):

http://diy-audio.com.hr/download/file.php?id=23667&mode=view

U oči pada veoma velika vrijednost Qt. Prema teoriji, taj driver nije primjeren za bass-reflex, što mi je bila namjena. I fs je prilično visoka.

Mislim, da bih mogao napraviti kutiju od oko 20-25 litara, za više vjerojatno neće biti mjesta.

Pitanje: da li ići s tim driverom u taj projekat (ali imam samo jedan i nemam ideje za neki drugi projekat, a bacio ga baš i ne bi...)? Praviti bass-reflex ili kompresiju?

Ne tražim vrhunski zvuk (ipak je to kombi) ali bih želio malo više basa od serijskog zvuka. Na to će biti priključen i TV za gledanje filmova.

Editirao Fantocci - 11.srpanj.2020 u 13:52
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.srpanj.2020 u 14:35
Mislim da je usviravat dosta pol sata s tim da namjestiš da membrana hoda bar pol xmaxa.
Osim toga vidim dosta problema...
Qts i Qes su ti iznad 1. Tu ti je sigurno greška. Mislim da sam rijetko iako ikad vidio te dvije da su iznad cca 0.6, a probao sam i u softver ubacit to tvoje i srušilo ga je.
Možda si fulao sa added mass metodom? Masa bi trebala bit manja i čvršće spojena na membranu? (ne vidim nijednu sliku btw)

Fs i Le govore da se praktički radi o midwooferu/midrangeu tako da ne budeš iščupao nešto puno basa iz toga.

S takvim volumenom ćeš moći puno bolji posao napraviti s nekim drugim driverom i to vrlo povoljno, ako ti je budžet prioritet.
Na vrh
Fantocci View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Fantocci Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.srpanj.2020 u 22:16
Da li će se sada vidjeti? Taj forum ima stvarno glupu politiku u vezi slika... Upload direktno je ograničen na veličinu kutije od šibica a čak i one koje postaviš na drugi server osakati (punu veličinu vidiš ako staviš desni klik i izabereš "otvori sliku u novom prozoru")

Uff, nemam baš vremena čekati dve sedmice na neki driver iz neta..

Ima neki drugi free program za dokučit TS parametre? Da dobijem "drugo mišljenje"..

Glede drivera - imaš neki prijedlog? Visaton 170s možda? Njega mogu relativno brzo nabaviti. To bi bio neki cjenovni rang kojeg gledam.
Što se ovog tiče: srednje stvarno lijepo odsvira... ali baš me zanima što bi u kutiji napravio.

Editirao Fantocci - 11.srpanj.2020 u 22:37
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.srpanj.2020 u 22:52
Sad se vide slike.

Uh, ja koristio samo DATS al nisam baš često mjerio T/S parametre jer nisam imao potrebu.
No ova vrećica koju si stavio mi se definitivno čini kao pogreška, probaj umjesto toga kovanicu komadom selotejpa (ili pik trake) zaljepit za dust cap pa ponovi mjerenje.

Hoćeš li koristit DSP? Ako hoćeš onda možeš i ovaj driver iskoristit samo ako nađeš TS parametre prvo.
No generalno što se tiče jeftinog basa, tražiš najveću membranu s najvećim hodom za najmanje novaca. Opet, ak ne koristiš DSP onda ćeš morati biti malo specifičniji u izboru jer ti dizajn kutije diktira bas. Za 30€ je dosta tanak izbor, taj Visaton bi mogao bit ok pošto ima niži Fs. Odakle si?
Na vrh
Fantocci View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Fantocci Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.srpanj.2020 u 23:41
Iz Slovenije sam.
Malo sam promijenio stvari:
- instalirao najnoviju Artu (prijašnja je bila stara neke dvije godine)
- drukčije postavio driver kod mjerenja
- upotrijebio dve kovanice od 2€ ukupne mase 17g

Pa sam dobio ovo:

Sad je Qt =1.1 i fs malo niža sa 65.75Hz

Loudspeaker parameters:

Fs  = 65.75 Hz
Re  = 6.71 ohm[dc]
Le  = 0.00 uH
L2  = 415.06 uH
R2  = 8.01 ohm
L3  = 412.79 uH
R3  = 7.97 ohm
Qt  = 1.10
Qes = 1.49
Qms = 4.24
Mms = 15.98 grams
Rms = 1.538099 kg/s
Cms = 0.366713 mm/N
Vas = 10.55 liters
Sd= 143.14 cm^2
Bl  = 5.452762 Tm
ETA = 0.19 %
Lp(2.83V/1m) = 85.74 dB

Added Mass - Constant Cms Method:
Driver unbaffled 
Added mass = 17.00 grams
Membrane Diameter= 13.50 cm

Ako misliš sa DSP aktivnu regulaciju frekvencija itd, - da, to ima Pioneer autoradio u sebi. Možeš namještati frekvenciju reza, nivo, nagibe (od 6dB/okt, pa sve do 24dB/okt).. puno toga
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.srpanj.2020 u 00:50
Ok, ne znam što se događa sa Q parametrima, pitat ću nekog pametnijeg, ali uspio sam učitat driver u softver, prije sam napravio pogrešku. Malo se čudno ponaša ali pošto imaš DSP možeš bez problema radit s njim valjda. Vrijedi probati u svakom slučaju.
Evo kaj sam sklepao na brzinu.
Pretpostavio sam da driver ima 5 milimetara hoda, što bi bilo koji razuman 6.5" trebao imati i modelirao na osnovu toga. Laganih 95dB na 40 Hz, bez cabin gaina.
Ako oćeš štim na 50 Hz skratiš port na 15 cm. A sa EQom se pobrineš za flat odziv i highpass. proteza

Editirao donkimizer - 12.srpanj.2020 u 00:50
Na vrh
Fantocci View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Fantocci Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.srpanj.2020 u 08:43
Hvala.
Možeš još nešto probat? Imam cijevi od 50 i 75 mm, ovu od 65mm nemam. Krajevi bi bili ravno odrezani.
Što bi bilo s njima?

Dali ti napiše i koliko grama dampiranja se preporučuje? Ja ću pokušati sa Boxsimom pa da uporedimo.

Editirao Fantocci - 12.srpanj.2020 u 08:47
Na vrh
Fantocci View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Fantocci Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.srpanj.2020 u 11:41
Odradio sam dvije simulacije i sam. Neka bude promjer cijevi 75mm i dužina 200mm, box od 25 litara.

Boxim kaže:

A ovaj kalkulator iz neta (http://mh-audio.nl/Calculators/WVC.html) priča ovo:

Svaki malo drukčije izračuna, ali u biti je sve dosta slično, frekvencija tamo oko 40-45 Hz. Mislim, da ću napraviti tako nešto, pa što bude.
Ako promašim sa tim driverom, još uvijek mogu ubaciti nešto drugo unutra. Zanimljivo je, a biću i malo pametniji nakon toga :)

Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.srpanj.2020 u 12:13
Nisam skužio odmah, Le ti je pogrešan na drugom mjerenju, ne može bit nula.
Kažu mi da su Q parametri takvi jer ti je motor možda slab. A što se tiče dodavanja mase, dovoljno je da dodaš tolko da pomakneš Fs za 25%.

Mogu ti kasnije odradit još neki sim, ali i s obzirom na ovo što vidim (i pretpostavku od 5 mm xmax), ova od 75 mm će bit ok, a ova od 50 bi mogla počet rano prdit. (Basta! je među najtočnijima ako znaš sam odsimulirat)

Bas refleks kutije se ne dampiraju kao zatvorene, samo obložiš stranice kabineta dampingom da ubiješ visokofrekvencijske refleksije, ostatak ostaviš šuplje.

Editirao donkimizer - 12.srpanj.2020 u 12:14
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.srpanj.2020 u 12:13
.

Editirao donkimizer - 12.srpanj.2020 u 12:14
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,422 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam