Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Novi prostorni plan slušaonice

Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.listopad.2020 u 16:33
Glava, adje molim te nemoj djeliti savjete ljudima iz podrucja akustike i šire.
Životni prostor u izgradnji je itekako moguce prilagoditi cinjenici da ce u njemu postojati sustav za reprodukciju glazbe iz kojeg se želi izvuči sto vise.

Moj savjet je da se uz arhitekta pojave dobar akusticar i elektricar.
Bolje sprečiti nego liječiti naknadno kvazi rijesenjima.

Editirao Gašo - 11.listopad.2020 u 20:48
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Ardacer View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ardacer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.listopad.2020 u 08:49
Moj dojam je da to jako ovisi o tome kakve zvucnike stavljas, ali vrlo generalno, dobro je da soba bude velika, simetricna, sa visokim stropom, oblika kao kvadar.
Gdje ces stavljat zvucnike i eventualne apsorptivne/difuzore ovisi o tome sta ti je sve u sobi i kakve zvucnike koristis.
Na vrh
gentlegiant View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj gentlegiant Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.listopad.2020 u 22:59
Zasad bi ostao sistem koji imam. Sviđa mi se kako radi i financijski mi je trenutno jako teško dalje ići. Istraživajući naletio sam da spominju da je glina uglavnom apsorber. I to vrlo dobar. E sad kaj i kak i koliko i kaj to dela ne znam točno. Zasad kuca bi imala oblik beskonacnosti tj. slicno osmici s time da bi jedan trbuh bio manji a drugi veći. Mogli bi reći da bude ovalno duguljasta. Hifa ide narafski u duzi dio. Znaci mjere bi bile sigurno preko 11 metara u duljinu, do/oko 5m široko i oko 4 metara visoko. S time da bi se u duljinu išlo još sigurno 3-4 metra al nešto uže. E sad koliko to bude dobro ne znam još. Dobrog električara imam a o dobrom akustičaru nemam nikakovih informacija. Prihvaćam savjete i zahvaljujem na dosadašnjima. Možda bacim i kakav skic.
Uopće mi nije dosadno, samo ne znam kaj bi sa sobom.....
Na vrh
donkimizer View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.listopad.2020 u 23:32
Guglaj "sound apsorption coefficients." Primjetit ćeš jednostavan uzorak. Ako je čupavo, dlakavo, vlaknasto, mekano, pufasto, spužvasto ili rupičasto...onda vjerojatno ima dobra apsorpcijska svojstva. A ako je kruto, čvrsto i neporozno onda ima katastrofalna apsorpcijska svojstva. Zato glina nema nikakve šanse, kao ni većina drugih završnih materijala na zidovima.
Možda si čuo da je glina dobar izolator zvuka...to je druga priča.

Od prostora u obliku sličnom osmici imam strahove, kladim se da ćeš imati fokalne točke u prostoru gdje će se neke frekvencije bolno napucati, ali teško je reći kad skoro nikad nisam čuo tako nešto u praksi. Ok, bio sam u nekoj maloj crkvici u obliku osmice, ali ona je imala i veliki kupolasti krov i to je naravno bilo odlično za zbor, ali nikako za hi-fi. haha
Na vrh
MiljenkoC View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
DALI freak

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MiljenkoC Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.listopad.2020 u 09:34
Originalno postano od strane člana: gentlegiant gentlegiant napisao:

Zasad bi ostao sistem koji imam. Sviđa mi se kako radi i financijski mi je trenutno jako teško dalje ići. Istraživajući naletio sam da spominju da je glina uglavnom apsorber. I to vrlo dobar. E sad kaj i kak i koliko i kaj to dela ne znam točno. Zasad kuca bi imala oblik beskonacnosti tj. slicno osmici s time da bi jedan trbuh bio manji a drugi veći. Mogli bi reći da bude ovalno duguljasta. Hifa ide narafski u duzi dio. Znaci mjere bi bile sigurno preko 11 metara u duljinu, do/oko 5m široko i oko 4 metara visoko. S time da bi se u duljinu išlo još sigurno 3-4 metra al nešto uže. E sad koliko to bude dobro ne znam još. Dobrog električara imam a o dobrom akustičaru nemam nikakovih informacija. Prihvaćam savjete i zahvaljujem na dosadašnjima. Možda bacim i kakav skic.

Za akustiku kontaktiraj forumaša Spužva Bob-a
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.listopad.2020 u 16:13
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Glava, adje molim te nemoj djeliti savjete ljudima iz podrucja akustike i šire.
Životni prostor u izgradnji je itekako moguce prilagoditi cinjenici da ce u njemu postojati sustav za reprodukciju glazbe iz kojeg se želi izvuči sto vise.

Moj savjet je da se uz arhitekta pojave dobar akusticar i elektricar.
Bolje sprečiti nego liječiti naknadno kvazi rijesenjima.

Ajd Gasho molim te ne dijeli savjete iz akustike jer si ju postavio na neki religijski pijedestal  i klanjaš joj se kao da je najvažnija u hifi. U prosjeku svi mi imamo neloše slušaonice i nešto se može poboljšat al nema čuda. 

Ajd stavi koju fotku svoje slušaonice. Biće ti je jedini akustični element u njoj kauč  sa nepospremljenim štracama haha

I dao si netočan savjet Đentliju da se uz arhitekta pojave akustičar i električar jer su oni ionako uključeni u glavni projekt tj. akustičar u građevinski a električar u projekt elektroinstalacija.. Izbezumio si njubija koji je već počeo tražit akustičara i električara i šta ? Odvest će ih na neku ledinu i onda  će mu kakav nadriakustičar reć da nikako ne smije imat staklene stijene na kući nego mora zaćipat svaku rupu na sa matunima, pa vunom, pa perforiranim knaufom pa će mu samu ideju glinene kuće pretvorit u izvedbu zemunice. 

Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.listopad.2020 u 16:15
Originalno postano od strane člana: gentlegiant gentlegiant napisao:

pomalo pomalo Đentli...jesi siguran da baš hoćeš kuću tih dimenzija i oblika ?

Prvo prepusti arhitektu u Idejnom projektu da ti predloži oblik  prema čestici zemlje. Daj mu osnovne smjernice tipa hoću sunca s juga i velike staklene stijene, hoću pogled na vrt ili cvjetnjak koji će mi bit na istoku, hoću  terasu prema bazenu itd.

To ti prvo određuje kuću a hifu uklapaš u to. Uglavnom, arhitekti bolje naprave raspored prostorija nego sami vlasnici jer im je to i posao. Arhitektu možeš reći da ti je važna akustika radi hife pa će on svoga akustičara ( ili npr.Spužva Boba kojeg mu dovedeš) upozorit na to pa će isti vjerojatno predložit da na zidove staviš vunu s perforiranim knaufom i/ili spušteni strop i slično. Pogledaj temu iz ovog foruma Aquaroom ili isto na Too Loud blogu.

To ti jedino "normalni" akustičar može predložit a nikako npr. da sužavaš prozore ili staklene stijene jer staklo nije dobro za zvuk…

A možda ti je najpametnije da prije useljenja i cijelog namještaja i  ne stavljaš nikakve akustične elemente na zidove  nego tek kad zasvira hifa zoveš akustičara koji onda sve izmjeri i odredi što gdje treba ugradit ili samo stavit neke gotove akustične elemente. Ipak je ljepši zid sa slikama nego bijela površina knaufa s rupama...

Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.listopad.2020 u 16:56
Mda, zamisli tek da imaš ovu ružnoću u sobi, to su navodno nekakvi akustični paneli. haha

Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.listopad.2020 u 17:04
A cuj, neko voli planine, a neko more.
Ja bih recimo na ta tri panela jednu crnkinju u tamnoj pozadini sa ponekim florescentnim detaljom na oku, usni....

Btw, ne izmisljam, nego je zena jedne godine nabavila takav kalendar. Nesto pre moćno a nenametljivo.....sry, mrvicu offtopic

Editirao Darco - 13.listopad.2020 u 17:11
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj donkimizer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.listopad.2020 u 20:30
Ma ja bi bio zadovoljan i batlerom. haha
No ontopic, može se soba i interijer podrediti akustici (u smislu reprodukcije glazbe i ostalih sadržaja), ali čisto sumnjam da će se u to upuštati neki akustičar kojem to nije specijalizacija, jer njima je u životnim i radnim prostorima primarni cilj ubijanje jeke, buke, itd a ne homogenost reverberacijskog vremena po frekvencijskom spektru. I to pričam iz gu**ice jer mi je to hobi, a ne struka. haha
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,172 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Prostorna akustika
Novi prostorni plan slušaoni...
Forum: Uradi sam