Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Gramofon RIZ GM 5010

Odgovori Odgovori Stranica  12>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Dr.House View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dr.House Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Gramofon RIZ GM 5010
    Objavljeno: 25.rujan.2020 u 17:00
Poštovanje,
zamolio bih nekoga od kolega za pomoć oko gramafona RIZ GM 5010 kojeg sam kao novog kupio u tvornici RIZ Đurđevac. Osobno otišao po njega daleke '91 i od tada skoro da ga nisam koristio. Imam poveću kolekciju singlica i LP pa me uhvatila nostalgija za vinilom.

Zanima me pošto je to analogni gramafon kolega koji se time bavio rekao mi je još davno da bih trebao audio konverter "Analog to Digital" kako bih ga spojio na digitalni receiver Yamaha HTR-6030 kojeg imam, a DIN ulaz je promijenjen u dva chinca.

Eto, ako je netko voljan da mi pomogne oko toga bio bih zahvalan.

Na vrh
Dr.House View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dr.House Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.rujan.2020 u 17:08
Zamolio bih admina da ispravi "garamafon" u "gramofon pošto nemam ovlasti za editiranje posta. Pišući tekst potkrala mi se greška...
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.rujan.2020 u 22:48
Ne treba ti nikakav D/A konverter. Kupi neki phono box (gramofonsko pretpojačalo koje kondicionira slabašan signal zvučnice u standardan signal koji primaju današnji uređaji koji nemaju phono ulaza)
Ako ti je DIN izlaz već prebačen na RCA (činč) samo uštekaj u phono box a izlaz iz phona kabelom na svoj receiver na CD Audio ulaz (pošto je koliko vidim nemaš  aux ulaz u receiver) i sve će biti u redu.

PS : Spoji obavezno ground gramofona na phono, a onda (opcionalno) i na ground receivera.

Editirao tatamata - 25.rujan.2020 u 22:51
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
Dr.House View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dr.House Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.rujan.2020 u 10:21
Hvala na savjetu i na linku, moguće je da se to i realizira iz oglasa. Ako može pitanje oko spajanja, spomenuo si uzemljenje (ground), kako, čime se i gdje spaja? Koliko vidim na gramofonu nema nikakav ulaz ili nešto gdje bi ga spojio.

Na vrh
Dr.House View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dr.House Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.rujan.2020 u 10:41
Još jedno pitanje u svezi spajanja na Yamaha HTR 6130 ako nije problem pojasniti gdje?
https://de.yamaha.com/files/download/other_assets/5/334975/HTR-6130_U-1.pdf

Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.rujan.2020 u 11:41
Ako je na originalnom gramofonskom phono cabelu (slika dolje) izvršena samo reterminacija na činč on u sebi ima i ground pa ga treba isto " izvaditi" iz kabela i posebno spojiti na ground phono boxa. Ako je zamijenjen kompletan kabel, treba naći ground na terminaciji (pločici) koja veže kabele ručke i sam phono kabel (unutar ili ispod gramofona) Otud uzmeš uzemljenje, omataš ga oko osnovnog phono kabela da se koliko toliko drži zajedno i dovedeš do phono boxa (kao na slici dolje)

Na vrh
Dr.House View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dr.House Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.rujan.2020 u 17:38
Da, samo je terminirao DIN u dva činča, kabel je originalni njegov ostao, nije izvadio GND posebno. To je odradio jedan kolega, doslovno je na koljenu zalemio spojeve u činčeve, iako su lemovi katastrofa. Danas bih to sam bolje odradio, a tada mi se činilo da je to ne znam što. Sjećam se da sam kontaktirao lika iz Oktave u Zagrebu da mi napravi kabel. Pošaljem slike od gramofona, el.shemu i on pita da se shema ne vidi dobro i da mi ne može pomoći. Kad mi je to rekao odustao od projekta i evo sad ga ponovo započinjem.

Pogledao sam maloprije postoje samo dvije žice, crvena i žuta, po tome bi onda žuta trebala biti GND. Ako sam te dobro razumio onda bi od te žute trebao izvesti GND?

Jedino ne znam kako, da li da idem direktno iz gramofona pa da tamo zalemim jednu dodatnu žicu uz žutu, vjerojatno je na nekoj pločici zalemljena, pa da sa izvora uzmem GND što bi rekli, gdje je žuta žica spojena, i tu dodatnu žicu koristiti za GND, da li si tako mislio da odradim?
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.rujan.2020 u 21:47
U vjeri da je  kolega koji ti je preterminirao DIN konektor na RCA to ispravno napravio onda je to slučaj sa slike dolje. Morat ćeš naći terminal kao ovaj na slici ili sličan u tvom gramofonu jer on sigurno postoji i ako je brikan ground na minus lijevog kanala kao na slici dovoljno je da izvučeš ground sa minusa lijevog činča, ili otpojiš brikanje i uzmeš ground sa točke  X na slici, što je ispravno i puno bolje.

Editirao tatamata - 26.rujan.2020 u 21:48
Na vrh
Dr.House View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dr.House Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.rujan.2020 u 19:40
Da, to bi i mene zanimalo ali koliko vidim ima samo dvije žice, žuta i crvena, a po tvojoj shemi bi ih trebalo biti 2+2. Ako možeš pogledati sliku, možda će ti ona više reći nego meni...

Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.rujan.2020 u 00:20
Dvije zice koje "nedostaju" su ti koaksijalani oplet oko zute i crvene zice. To je zalemljeno na ovaj vanjski dio konektora i stisnuto skupa s izolacijom kabela.

I nije to tako lose zalemljeno. Moglo bi i malo bolje, ali i ovo je u redu...

Zicu mase bi trebao potraziti u samom gramofonu, na kraju ovog kabela na koji su nalemljeni cinchevi. Negdje se spajaju zice koje idu kroz rucku iz zvucnice i ovaj interkonekcijski kabel. Negdje blizu tog spoja bi mogao biti i spoj mase gramfona. Ako to nadjes, tu zalemis neku tanju izoliranu zicu duzine kao sto je duzina ovog interkonekcijskog kablea. I drugi kraj te zice spojis pod vijak za masu na phono pretpojacalu.

Ako imas originalno upustvo za koristenje gramofona, pogledaj sto tamo pise o spajanju te zice za uzemljenje. Ima li je, i spominje li se uopce? Ili je to rijeseno preko mase interkonekata?

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  12>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Uradi sam
Izada maske za zvuničke kuti...
Forum: Audio komponente