Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Servis napajanja CD plejera

Odgovori Odgovori
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Mirotvorac View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mirotvorac Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Servis napajanja CD plejera
    Objavljeno: 09.studeni.2020 u 11:24
Pozdrav ekipa,
trebam info o kvalitnom servisu koji bi mi dao procjenu popravka starog Philips ovog CD plejera.
Svi elektroliti izgledaju OK (ni jedan nije napuhnut), uređaj se pali, ali očito je nekaj z npajanjem, displej treperi slabašno, ne radi ni izbacivanje ladice.
Mirotvorac
Na vrh
elpi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj elpi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.studeni.2020 u 12:12
Ako treperi, nije problem u napajanju več negdje drugdje, u displeju. Za izbacivanje ladice je potrebno zamjeniti remenčić.
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.studeni.2020 u 17:21
Elpi, sredi to covjeku.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.studeni.2020 u 10:57
Originalno postano od strane člana: Mirotvorac Mirotvorac napisao:

Pozdrav ekipa,
trebam info o kvalitnom servisu koji bi mi dao procjenu popravka starog Philips ovog CD plejera.
Svi elektroliti izgledaju OK (ni jedan nije napuhnut), uređaj se pali, ali očito je nekaj z npajanjem, displej treperi slabašno, ne radi ni izbacivanje ladice.
Nitko ne tangira pa ću ja. Mogu napisati što smatram. Većina tih starih Philipsa (barem onih iza '85., a prije 90-ih), napravljena je na isti ili sličan kalup, a s njima imam stvarno debelog iskustva. 

Elkose treba promijeniti sve jer sigurno više nisu u optimalnom stanju. A ide ih šaka pa nije neka trauma. Iako su ti uređaji prilično elko friendly jer ima samo nekoliko veznih elkosa (dva-tri u digitaliji i dva manje bitna u analogiji) dok je sve ostalo peglanje i lokalni docoupling. Pa uređaj dugo nekako može šljakati i s lošijim elkosima, ali pitanje je koliko u okviru originalnih speksa. I ako mu čitač još uvijek radi iole normalno. Teško ćeš ti u tako funkcionalno relaksiranom uređaju vidjeti napuhnute (u drugom stanju) elkose i kako rekoh, prije svega bi trebalo uređaj dovesti u nulu (zamijeniti ih sve) pa onda servisirati. Ovo se naročito odnosi na elkose u servu (kontrola lasera). 

Sve ploče u tim plejerima zalemljene su lemnom kupelji s minimumom lema. To znači da možeš očekivati puknuća spojeva prvenstveno na naponskim regulatorima koji se jače griju jer je tu naprezanje najveće. Obično je to samo jedan 5 voltni 7805, ali provjeriti sve jer bilo kakav servis kreće, uvijek i apsolutno, od napajanja. I posebno onog tronogog negativca 7918 koji ćera displej. Nema popravka ako ti napajanja nisu okej. Ne kužim kako se ponaša displej jer nisi rekao, osim da treperi. Imaš li normalan prikaz brojeva ili fale segmenti? Imali uopće čega? Ti dipleji su u osnovi forma elektronske cijevi i nikad nisam vidio krepanog. Vidio sam samo slabije svijetleće zbog starosti i slabije emisije prema fosfornom sloju (segmenti). 

Nadalje, otklopi uređaj i budući je unutra vjerojatno neka varijanta CDM4 čitača, lako ćeš ladicu izgurati rukom van, umetnuti CD i zagurati unutra. Pa vidi imaš li očitanje (TOC reading) i ako da, možeš li ući u play. Pauzu, stop... Ovo što Elpi kaže o zamjeni remena, može biti, iako su remeni u tim plejerima enormno kvalitetni. Osim toga da ti je puknuo remen, čuo bi iz plejera nakon ejecta zujanje motora u jednom pa u drugom smjeru. Ako se ništa od ovoga ne događa, onda je problem malo teži. 

Ti plejeri su u cijelosti bili kontrolirani /uključujući i daljinski) starijim verzijama mikroprocesora s vanjskim RAM čipom (memorija) za razliku od novijih s mikrokontrolerima s integriranom memorijom. Ako plejer ne reagira, vjeojatno se procu više ne živi ili je već otišao u vječna lovišta. Isto se odnosi na RAM. Budući proc najvjerojatnije kontrolira i displej (tek noviji plejeri su imali poseban čip za to), problem ti je vrlo vjerojatno tu. Ni prvi ni zadnji. E sad, trebalo bi mijenjati identičnim čipovima i zbog firmware-a pa bi možda moglo biti sreće kod mene jer imam 5-6-7(?) ploča rashod plejera koji su poslužili kao donori organa (lasera) za mrcine poput Levinsona, Krella... Dakle, možda su u bunaru, a možda i u šumi. U svakom slučaju, ako nisi riješio problematiku ili ako ti već netko rješava, a treba vam pomoć, javi se pa će da gi rešavamo.
Na vrh
 Odgovori Odgovori
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,188 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Dobre SH prilike
Forum: Uradi sam