Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Brand, DiY i Vintage

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 17>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.studeni.2020 u 12:50
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

@Sten
Dakle, kada bi ja tebi donio neki amp iz dućana čija je cijena 500 eurića...da li misliš kako postoji šansa potrebe slušanja 4 mjeseca kako bi donio zaključak o kvaliteti zvuka (normalno, uzimam u obzir tvoje iskustvo slušanja različitih komponenti, među ostalim i poznatih brandova)?
Postoji, pogotovo jer je iz dućana, što znači da nije uopće radio. Ukratko, zaboravi prva 2 tjedna slušanja ili barem prvi tjedan. 

To govorim iz pozicije ako netko hoće stvarno znati kako zvuči taj amp. A pogotovo će ekstenzivnije slušanje biti potrebno ako je uređaj jako blizu toga da bude odličan. No, možda je samo vrlo dobar. Nekom je to svejedno (odnosno hifi ga zapravo ne zanima toliko da ima potrebu toliko "uroniti" u zvuk komponente), pa će nakon par dana "okončati" cijelu priču nekim zaključkom koji će biti otprilike 70-80% točan.
No onome kome nije svejedno, tko želi i za 500 eura dobiti doma najbolje što može, i tko želi maksimalno uživati u zvuku za te novce, tko želi biti 100% siguran kako amp točno zvuči, možda će mu trebati i 6 mjeseci da pohvata sve nijanse tog nekog "X" ampa. 
Problem je samo što ti ga nitko neće dati na toliko dugo slušanje, pa ćeš vjerojatno morati odlučiti u maksimalno u tjedan ili dva.

O ostalom malo kasnije.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.studeni.2020 u 13:07
Originalno postano od strane člana: Indrid Cold Indrid Cold napisao:

Probati cu biti sto jasniji, imas uredaj sa MPC cijenom 130000kn i kada maknes u slucajevima gdje je to poznato marzu, iznos za marketing i sto cuda i dodes do iznosa koliko vrijedi sam uredaj i to je recimo 10000kn.
Nije nikakvo omalovazanje kada se kaze da to i svira kao uredaj od 10000kn u kojem nisu prije navedene stavke nabrijane do bola.

samo je sad pitanje koja je najjeftinija maloprodajna cijena uređaja od 10000 kn (kojem je proizvodnja koštala toliko, o tome pričamo, jel tako?). mislim, to jedino direktna prodaja može bitno spustiti, i to konkretno kod no-brand uređaja, odnosno kod brandova koji još nisu izgrađeni da bi mogli derati više, pa idu na najnižu cijenu. čim imaš klasični lanac veledistributera i maloprodaje, ode to na usporedive postotke

dodatno je pitanje di ide R&D u ovoj priči oko 10000 kn? to nije cijena proizvedenog primjerka. ali proizvođač to mora naplatiti u svojoj prodajnoj cijeni prema trgovačkom lancu (ili prema maloprodajnoj cijeni ako se bavi direktnom prodajom). a R&D stavka ovisi pak o (očekivanom) broju prodanih primjeraka...

mislim, ne branim ovo ili ono, samo pokušavam da se rasvijetli
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
Gašo View Drop Down
Moderator Group
Moderator Group
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.studeni.2020 u 13:12
Zašto bilo što košta koliko košta?

Zato jer ima kupca. The end.

Nitko tu konkretno ne zna o pojedinim slučajevima, niti jedan proizvođač nema istu ekipu inženjera, mrežu nabave i mrežu distribucije.
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), AD1865 filterless non oversampling DAC ,Marohei Maduro S, Pioneer C-21,Marohei Maduro S, Pioneer M-22, Acoustic zen-Satori, ATC SCM 19 V2
Na vrh
Indrid Cold View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Indrid Cold Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.studeni.2020 u 14:02
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Probati cu biti sto jasniji, imas uredaj sa MPC cijenom 130000kn i kada maknes u slucajevima gdje je to poznato marzu, iznos za marketing i sto cuda i dodes do iznosa koliko vrijedi sam uredaj i to je recimo 10000kn.
Nije nikakvo omalovazanje kada se kaze da to i svira kao uredaj od 10000kn u kojem nisu prije navedene stavke nabrijane do bola.

samo je sad pitanje koja je najjeftinija maloprodajna cijena uređaja od 10000 kn (kojem je proizvodnja koštala toliko, o tome pričamo, jel tako?). mislim, to jedino direktna prodaja može bitno spustiti, i to konkretno kod no-brand uređaja, odnosno kod brandova koji još nisu izgrađeni da bi mogli derati više, pa idu na najnižu cijenu. čim imaš klasični lanac veledistributera i maloprodaje, ode to na usporedive postotke

dodatno je pitanje di ide R&D u ovoj priči oko 10000 kn? to nije cijena proizvedenog primjerka. ali proizvođač to mora naplatiti u svojoj prodajnoj cijeni prema trgovačkom lancu (ili prema maloprodajnoj cijeni ako se bavi direktnom prodajom). a R&D stavka ovisi pak o (očekivanom) broju prodanih primjeraka...

mislim, ne branim ovo ili ono, samo pokušavam da se rasvijetli
Gašo je potpuno u pravu i to je sustinska istina.
Isto tako marketing je cijela jedna nauka i koriste se svi moguci trikovi, a usko su povezani sa psihologijom, cisto kao samo jedan od beskraj mogucih varijanti, recimo dosta proizvoda koji su na trzistu nitko ziv ne bi pogledao ni kupio da je formirani MPC 1000eur, proslo bi skroz nezapazeno, no kada isti taj proizvod stavis na 20000eur MPC, kupuje se ko ludo. Majstori marketinga su medu najplacenijim zanimanjima.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.studeni.2020 u 15:52

Gašo je potpuno u pravu i to je sustinska istina.
Isto tako marketing je cijela jedna nauka i koriste se svi moguci trikovi, a usko su povezani sa psihologijom, cisto kao samo jedan od beskraj mogucih varijanti, recimo dosta proizvoda koji su na trzistu nitko ziv ne bi pogledao ni kupio da je formirani MPC 1000eur, proslo bi skroz nezapazeno, no kada isti taj proizvod stavis na 20000eur MPC, kupuje se ko ludo. Majstori marketinga su medu najplacenijim zanimanjima.

štima to, no sad si skroz promijenio fokus na drugi aspekt ove priče, i nema veze s mojim pitanjima

inače to da se cijena (proizvođačeva cijena! ne mislim na konačnu maloprodajnu cijenu) formira u skladu s onim što je tržište spremno platiti, a ne po staroj shemi troškovi proizvodnje + markup, to se uči doslovno na predavanjima iz modernih financija. inače je u toj shemi prvi korak 'kreiraj jedinstvenu ponudu'. makar ta jedinstvena ponuda bila privid da je jedinstvena, stvoren marketingom i s par jedinstvenih fičra. to služi kako bi se zajebala konkurentska utakmica istih stvari, koja vodi spuštanju tržišne cijene ka najnižoj mogućoj. dokle god je jedinstvena ponuda (ili je privid tržišta takav), utakmice zapravo ni nema. no dobro, ti to najbolje znaš sve i sam, no čitaju i treći, nekome će biti to novo i zanimljivo
Na vrh
goran st View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj goran st Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.studeni.2020 u 16:11
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Zašto bilo što košta koliko košta?

Zato jer ima kupca. The end.

Nitko tu konkretno ne zna o pojedinim slučajevima, niti jedan proizvođač nema istu ekipu inženjera, mrežu nabave i mrežu distribucije.
Tocno to..ne kuzim zasto se uvijek potekne rasprava od pojedinaca koliko koji uređaj zapravo kosta samog proizvođaca..tvoje je da kupis ili ne..vrlo jednostavno ili ako si vican s rukama i eletronikom napravis si DIY komponentu i miran si..a ne diplit.. ovo zapravo kosta ovoliko,prevaranti,cigani..itd itd
MNK-VOLE GRADELE SPLIT 2007
Opera Seconda SE / Pathos Logos / Slim Device Transporter / Project Carbon / H/K AVR255 / JBL SUB 250 / MIT MH-750 biwire / XLR HD audi&power cabels by Flikoman

Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.studeni.2020 u 17:49

Uglavnom, ovdje se često omalovažavaju neke skuplje komponente (kao što je možda bio primjer tvog Goldmunda), ali isto tako i neke starije/vintage komponente.

Kod skupljih/brand komponenti je vrlo teško usuglasiti koja bi realna cijena bila jer ipak govorimo o 5keurića na više. Puno je lakše usuglasiti da li to dobro zvuči (i sumnjam kako je zaista potrebno 4 mjeseca za neko mišljenje različitih pojedinaca)

Vintage komponente su puno zahvalnije po pitanju cijena jer inicijalno nisu skupa investicija, pa su možda dostupniji za slušanje. Temeljem tog slušanja isto tako možemo reći da li je zvuk vrlo kvalitetan-solidan -  ili njak
Također, vrlo je teško projecirati cijenu na tržištu takvog zvuka u nekoj novijoj komponenti (bez obzira što bi pojedinci temeljem svog iskustva to mogli probati).
Previše opterećenosti cijenom kao primarnom stvari. Hifi nešto i košta, pogotovo bolji primjerci. Tko hoće uštedjeti, ili barem prvo gleda u smjeru cijene, bolje neka si izabere drugi hobi.

Ukratko, da me se ne bi krivo shvatilo jer vrlo je jednostavno zapravo, ako te hifi uistinu zanima.
Odaberi si budžet i kreni slušati. Oćeš DIY, oćeš samo neke određene brendove, oćeš vintage ili ti je svejedno što će biti na polici, glavno da ti zvuči kako treba - izbor je tvoj.

Uglavnom, umjesto da poslušamo neke komponente i nakon toga dodatno razgovaramo, mi ne uspijevamo doći do tog koraka jer smo svi najpametniji te se prepucavamo.
Već odgovorih u prvom postu u ovoj temi. Očito će trebati ponoviti još jedno 30 puta, onda će tmožda ući u kolektivnu svijest. No teško, jer i to košta.

Dakle, šteta što nisi bliže, ali drage volje bih ti posudio vintage uređaj koji imam (Yamaha a-1) kako bi ga mogao poslušati. Tu nema pokušaja promjene vjere i religije, nego skupljanja iskustva...
Iskreno, vintage me baš i ne zanima. Barem ne onaj prije prve polovice 90-ih. Razloga je više... nebitno za ovu temu. Inače nemam ništa protiv njih.
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.studeni.2020 u 21:44
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Iskreno, vintage me baš i ne zanima. Barem ne onaj prije prve polovice 90-ih. Razloga je više... nebitno za ovu temu. Inače nemam ništa protiv njih.

jasno da te ne zanima za kupnju jer preferiraš nešto drugo, veliš i sam, nebitni razlozi, osobno je. no iz tvojeg odgovora sudeći, čini se da te ne zanima niti poslušati. a, po vlastitim kriterijima interpretirano, bez toga (slušanja nekoliko tjedana kod sebe) ne možeš imati niti ispravni sud kako to svira
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.studeni.2020 u 00:32
Što ti nije jasno u "ne zanima me" i poslije toga "nemam ništa protiv toga"?

Mene bi sad to trebalo zanimati zato što se ti čudiš kako to da me ne zanima i što stoga ne mogu donijeti sud o tome nečemu što me ne zanima?
Ovakva razina upita je za moj pojam pisanje čisto da bi se pisalo, a u tome nemam volje sudjelovati.
Uhvati se ti slušanja, pa nabaci koju temu, usporedbe, meni će biti zanimljivo za pročitati. Ovo mi nije.

Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 28.studeni.2020 u 00:55
sve mi je jasno, bez brige ;)

Editirao zed_alive - 28.studeni.2020 u 00:57
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 17>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,232 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA