Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Tretman dnevne sobe

Odgovori Odgovori Stranica  <12345 8>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 20:43
Ima vrhunski odrađen Aqua strop?A jel imo kakav proračun, makar simulaciju (nedobog mjerenje), obzirom na sve moguće konkretne uvjete kod sebe ili je samo pljusnuo Aqua strop kako ga je vidio u Nebojšinoj temi na fotkama? Možda ja ovdje nešto ne shvaćam. Korigirajte me slobodno.
Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 20:48
Nego, kak se cisti taj gore rascjep između stropa i te neke "podloge sa rupicama' ispod toga?

Editirao Darco - 10.veljača.2021 u 20:49
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 20:55
Što se tiče majstora, iz Bjelovara je, meni je našaraufao s ekipom i zafugao perforirani knauf na plafon za cirka 2-3 sata. Piči i po terenu, po cijeloj Hrvatskoj. Nije uopće skup. Postoji firma koja ima poslovnice u ovom dijelu RH (i u Bjelovaru) i koja je izuzetno profesionalna. Budući nitko na lageru nema Rigiton ploča (razne perforirane gips ploče) jer to praktički nikomu ne treba, njima nije bio problem naručiti 6 ploča iz Austrije (Rigips) i dopremiti na moju adresu. Nekoliko puta su skuplje od običnih gips ploča (možda i X10, zaboravio), ali sve se riješi ako čovjek ima volje i nije škrt. Problem nastaje kad se radi odokativno, preko panja, prema intuiciji i rekla baba Manda sistemom. Ljudi, dajte jednom shvatite, ako mislite ulagati u najveću uslugu koju samome sebi jedan audiofil može učiniti, onda nađite eksperta koji će vam to proračunati i specificirati.
Na vrh
ziki View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ziki Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 20:57
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Ima vrhunski odrađen Aqua strop?A jel imo kakav proračun, makar simulaciju (nedobog mjerenje), obzirom na sve moguće konkretne uvjete kod sebe ili je samo pljusnuo Aqua strop kako ga je vidio u Nebojšinoj temi na fotkama? Možda ja ovdje nešto ne shvaćam. Korigirajte me slobodno.

Koncetrirao sam se na kvalitetu izvedbe. Ako budem sebi radio znam kako ću. Ljudi koji su to radili su izradili sve kako treba što danas baš nije lako naći.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 21:22
Pa da, nema svatko muda to šarafiti na plafon. Vijke treba pucati u meso između rupa i to da budu milimetar ispod površine. To se prekrije gipsom. Ne smije se previše ušarafiti jer nastaje izuzetno vidljiva deformacija. Nije to obična gips ploča koju svaka tetka može dobro učvrstiti na zid. Nadalje, spojeve ploča treba znati isfugirati da budu nevidljivi. Dakle, majstora se nađe. Ako ga se želi naći.
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 21:28
Originalno postano od strane člana: Darco Darco napisao:

Nego, kak se cisti taj gore rascjep između stropa i te neke "podloge sa rupicama' ispod toga?
A što bi ti čistio? Na perforiranu gips ploču s naličja je kaširana neka vrlo gusta crna tkanina. Mislim da je na bazi staklenih vlakana. Ne može kroz to proći nikakav živi stvor osim bakterije. Prašina se na to ne lovi. Evo, umene skoro 6 godina na plafonu i ne primjećujem ni prašine u rupama. A zadnji put sam usisavao nakon brušenja i prije farbanja.
Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 21:46
Mislio sam da ovo "visi" pričvršćeno te da postoji luft između na koji se skuplja i prašina.

https://lh3.googleusercontent.com/proxy/ViOLPPZ-YMYMyDCC-nNREXLdwIvUhzBwvhzQ-So80AZVEyc4N8pzrCP8xkyi6CTtCGEhWmOCoKt_RHjCV0Gb2cnoZybC_YzFSxaX5w

Ne znam, zato pitam.

Editirao Darco - 10.veljača.2021 u 21:46
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
Apparatus View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
Krelle

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Apparatus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 22:07
Originalno postano od strane člana: djigibao djigibao napisao:

...Znam da ti imas specijalno uređenu sobu i sigurno bi imao svakavih korisnih prijedloga za napisat...
Bio sam i ostao lajbek jer me sama problematika nije suštinski zanimala. Ekspert mi je proračunao, specificirao sve materijale i dao mjere u milimetar. Prije toga sam mu dao kompletan nacrt sobe sa svim budućim mjerama namještaja i svega što će unutra biti. Opisao sam mu podrobno gradnju zidova, stropa i poda (materijali) i to je sve ušlo u proračun. Sve sam sam odgrbačio osim rupičastog stropa, što sam kao razborit lik dao u ruke profijima. Na kraju kao puno manji lajbek za audio sam shvatio da mi je to jedna od najboljih investicija u hifu općenito.

Te tvoje slike su pretpostavljam ulja na platnu ili nešto sličnoga tvrdog i za zvuk najvećim dijelom nepropusnog. Što misliš da ćeš postići umetanjem stiropora ispod toga? Koji je sam po sebi dobar toplinski izolator i to je otprilike sve. Kamena vuna apsorbira, ali džaba i toga kad imaš ispred tvrdu barijeru. Dakle, to što ti hoćeš dekorativni je, a ne akustički tretman sobe. Pusti Stenovo palamuđenje. Te slike u dubokim okvirima će ti sigurno napraviti dodatnu disperziju oko svojih bridova i to na više mjesta. Kako će se to čuti, u odnosu na goli zid, tebi na procjenu. Imaš kojekuda tutorijala kako apsorbirati prve refleksije od bočnih zidova i općenito kako pripitomiti sobu koja zvuči kao mesnica pa prioni. A to se sigurno ne radi tvrdom površinom iza koje je stiropor, višak iz šupe, kako si napisao. I da ne drvim...

Najbolji savjeti koje ti ja kao kolegi s foruma mogu dati slijede. Ako si stvar nakanio dovesti do objektivno mogućeg, traži stručnjaka. Bez njega nema kruva. I pripremi najmanje nekoliko cigli eura koje ti na kraju neće biti dovoljne. Ako možeš sam odraditi, na konju si, ali kupi si dvije kante za znoj i jednu za krv. I računaj dobrih nekoliko mjeseci opsadnog stanja u kući i to ako imaš vremena. Kad se ovdje pribroji žena koja ne želi ni čuti, nekako sumnjam da ćeš krenuti najboljim putem. I naravno, ne mora izgledati na kraju kao tonski studio, nego prije kao vrlo ugodan životni prostor. A opet specifične namjene funkcionalno. Tako je kod mene.

Najbolji savjet mkII (u okviru mogućeg) je, ako si sretnik pa imaš od koga posuditi razne portabl elemente za tretman, pokušaj eksperimentirati. Sigurno će biti rezultata, a kakvih, to je na tebi. Ili probaj improvizirati nešto funkcionalnog (prije toga se dobro uputi) od dostupnih i neskupih materijala. Ako bude dobrih rezultata, ona ispicajzliraj.  Nažalost, ishod naslućujem. Što god ti pokušao objesiti na zid, a da nije neka slika, supruga će biti antiprotivna. A da ne govorim o kojekakvim tumorima n.pr. iza zvučnika ili nečemu čudnom na plafonu. Jedino si dobro možeš istretirati pod jer se to samo po sebi razumije: debeli tepih.
haha
Yebiga, stari...  Nek ti je sretno.

Na vrh
djigibao View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj djigibao Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 22:42
Eto tako je kako si reko (i sam sam to znao), najvjerojatnije ce i tako zavrsit ali nije mi niti bila namjera ici u velike radove vec da pokusam iskoristiti ono sta imam i sta mogu napraviti.

Stiroporom iza slike sam mislio dobiti to da mi soba bude manje jecna i eventualno da on "popije" malo zvuka.
Okviri slika su oko 2-3cm, a stiropor je 5cm.
Stiropor iza/unutar slike bi ustvari malo i odvojio samu sliku sa okvirom od zida (cca 1-2cm) pa sam radi toga mislio da bi mogao imati neke koristi.

U nekom buducem vremenu cu eventualno ici na stavljanje tih rigs ploca i kamene vune ali na zid iza televizije (nesto kao sto je radio i Nebojsa sa TooLoud), mislim da za to ne treba neki veli strucnjak od majstora, a niti neka strucna osoba da napravi mjerenja.
To ce pomoci u seciranju bass-a i odbijanca.

Editirao djigibao - 10.veljača.2021 u 22:46
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.veljača.2021 u 22:49
Eto, Djigibao, to ti je "dragocjen" savjet kojeg sam ti mogao i ja napisati (zapravo i jesam, ali se predomislih, iz sada vidljivih razloga glede objave), ali nisam htio mutiti vodu jer znadoh kuda će to otići. Sad kad je došlo dotle, sve znaš.

Treba ti par somova eura za slušaonu. Nećeš? Naravno da nećeš.
Jer imaš dnevnu sobu, a ne slušaonu, kao i većina audiofila, oko koje se samo treba malo potruditi, uzevši sve u obzir.

Btw. kad smo već kod sobe, najveći problem, koji ja vidim, je da zvučnici (ako slika puno ne vara, jer je dosta čudan kut slikanja) nemaju dovoljno mjesta za "disati". Dakle, u startu već imamo ne baš mali kompromis.
Koliko smisla tu ima traktat o slušaonici za nekoliko 'iljada eura? Aposlutno nikakvog. No to si i sam shvatio.
Samo ti kreni sa slikama. Imat ćeš barem to iskustvo. I izgledat će, ovisno i o slikama, normalno, bolje nego je sad. Za dnevnu sobu u kojoj je i hifi - dobitak na dvije strane.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 8>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,250 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Komponente
Bowers and Wilkins CM8 S2
Forum: Prostorna akustika