Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Preporuka za zvučnike

Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Flvmen View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Flvmen Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Preporuka za zvučnike
    Objavljeno: 09.ožujak.2021 u 21:53

Pozdrav svima,

trebao bih preporuku za zvučnike koji će biti smješteni u ovu prostoriju.

Prostor ukupno ima cca 23m2, od kojih  ajmo reći 1/4 lijevo otpada na kuhinju, a ostatak je dnevni boravak. Stropovi su standardne visine. Desno je balkon (dvostruka staklena vrata + dva prozora ispod kojih je zid). Pod je parket. Na zidovima je nekoliko slika. Zvučnici će biti otprilike tu gdje su nacrtani (crni), nemam baš puno prostora za improvizaciju, eventualno pol metra lijevo-desno. Razmak između mene na kauču i zvučnika je negdje 2.8 – 3 metra

Sustav:

Roksan Kandy MK 3

Pro-ject RPM 5 + Ortofon 2M blue

Cambridge Audio 640P phono stage jer je integrirani u Roksanu sačuvajbože

NAD c521i kojeg nisam upalio negdje 7 godina

PC s vanjskom USB karticom

Budžet 8.000,00 kn. Mogu se rastegnuti recimo još 1.000,00 kn ako stvarno postoji dobar razlog. U obzir dolaze isključivo novi zvučnici. Sluša se pretežno rock.

1. Samostojeći ili standmount? Ta standmounte imam DIY stalke 2x16 kg, punjene pijeskom.

2. Prijedlozi?

Bio sam vođen idejom da si uzmem veće standmounte ili neke standardne do manje samostojeće. Možda sam potpuno u krivu.

Za standmounte sam napravio neki shortlist, budite slobodni doraditi ga prijedlozima.

Za samostojeće nisam, ako mislite da bi u sobi oni bolje odgovarali, slobodno dajte koji prijedlog.

Monitor Audio Silver 100

Revel Concerta 2 M16

Triangle Comete EZ

Focal Aria 906

Dynaudio Emit M20

Canton Vento 836.2 (ako se uopće daju naći u RH)

Hvala!

Na vrh
Mijo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mijo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2021 u 00:11
Po mom skromnom mišljenju ,ovo je pomalo nezgodna prostorija . S jedne strane ,imaš solidnu kvadraturu pa logika nameće veće zvučnike ,samostojeće ili oveće bukšelfe . S druge strane ,tvoja pozicija sjedenja ,tj. udaljenost glave od zvučnika bi bila od 2 do 2,5 metra ,što je prekratko da bi se niske frekvencije iz većih zvučnika pravilno "prostrle". Poželjno bi bilo ,prije kupovine ,probati veće i manje zvučnike ,barem po jedan model. Ne bih se iznenadio da ti bolje sjednu neki manji zvučnici.
Na vrh
Flvmen View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Flvmen Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2021 u 00:16
Soba je nešto šira nego što stoji na ovome tlocrtu - to sam zbrljao na brzinu, a nije mi se dalo raditi novi zlatni_zub. Širina sobe je oko 3.5 m, a udaljenost između zvučnika i pozicije za slušanje će biti u rasponu 2.8 - 3 metra.
Na vrh
Mijo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mijo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2021 u 00:44
Ok ,ali svejedno mislim da bi trebao probati zvučnike različite veličine . Mojaprostorija je gotovo identična tvojoj ,ali su mi zvučnici na užem zidu pa sjedim 6 metara od njih . U takvoj postavi pokazuju puni potencijal ,pogotovo u basu . Riječ je o povelikim bukšelfima(diy) visine 45cm ,18 litara zapremine ,netto i 18 cm basom . U postavi kao kod tebe ,dakle na dužem zidu ,to nije bilo dobro .
Na vrh
cile View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj cile Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2021 u 01:16
Mijenjam akustičnu plijesan iz čoškova za usvirani parket.
Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2021 u 11:35
Originalno postano od strane člana: Mijo Mijo napisao:

Ok ,ali svejedno mislim da bi trebao probati zvučnike različite veličine . Mojaprostorija je gotovo identična tvojoj ,ali su mi zvučnici na užem zidu pa sjedim 6 metara od njih . U takvoj postavi pokazuju puni potencijal ,pogotovo u basu . Riječ je o povelikim bukšelfima(diy) visine 45cm ,18 litara zapremine ,netto i 18 cm basom . U postavi kao kod tebe ,dakle na dužem zidu ,to nije bilo dobro .

Ajde da ispravimo jednu netočnost da ne bi neiskusnije članove dovodili u zabludu. Udaljenost slušanja od zvučnika nema nikakve direktne veze s "rasprostiranjem basa". Na 2,5 m nije dobro a na ,3,5 m valja? Ne ide to tako. Valne duljine prve oktave su tako velike da praktički 99% posto soba ne odgovara dimenzijama. To sve skupa ne znači da u nekim situacijama bolji rezultat ne može biti kada si dalje ili bliže ali to nema veze s basom.
Udaljenost slušanja od zvučnika kritično ovisi o tome kako je organizirana prednja ploča zvučnika. Kod nekih zvučnika se emitiranje iz drivera vremenski i fazno zbroji na većoj ili manjoj razdaljini. Konstruktori predviđaju s koje će se udaljenosti zvučnici slušati pa tako to podešavaju. Kod nekih high end zvučnika kao što su recimo Wilson ili Ascendo imate mogućnost podešavanja udaljenosti pojedinih drivera ovisno o udaljenosti slušanja. Važno je to.
Generalno ako je soba akustički lošija bolje je slušati što bliže. Što si dalje to se više "čuje soba". Na mnogim prezentacijama koje sam radio smo bježali u tkz. "nearfileld" polje da bi anulirali lošu akustiku...

Editirao soundnewsdino - 10.ožujak.2021 u 11:37
Na vrh
senior View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj senior Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2021 u 12:44
Moji prijedlozi:
- Wharfedale Linton 85th Aniversary (prvi izbor)
- Paradigm Premier 100b
- Elac Carina BS 243.4
- B&W 707 S2
- Dali Opticon 2 MK 2
- Nubert nuJubilee 45
- Magnat Signature 903

LP
P.

Na vrh
Mijo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mijo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2021 u 13:14
@SND ,potpuno se slažem s tim da organizacija prednje ploče zvučnika i "spoj" vremenskog i faznog emitiranja drajvera najviše određuje najkvalitetniju poziciju slušanja i da to tako konstruktori određuju . Upravo zato ,logika govori da bi konstruktori većih zvučnika taj "spoj" predvidjeli na većoj udaljenosti a manjih na kraćoj . A čovjek ima relativno malu udaljenost od zvučnika ,do maksimalno 3 metra ,pa otud preporuka da isproba različite veličine zvučnika.
Na vrh
soundnewsdino View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj soundnewsdino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2021 u 17:40
Teško je zvučnike podijeliti na "male" i "velike" po principu dali su za stalak ili su floorstanderi. Ima tu čušpajza. Ima "dubokih" standmounta i tankih samostojećih.
Generelno ako su zvučnici do srednjih gabarita i ako nemaju svu silu drivera u sebi mogu se slušati i s manjih udaljenosti. Velike zvučnike, multivišestazne treba slušati s većih udaljenosti...

Rijetki izuzeci su drugo...

Editirao soundnewsdino - 10.ožujak.2021 u 17:52
Na vrh
Mijo View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mijo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.ožujak.2021 u 18:20
Sve to ima smisla i sve je relativno . No, po meni npr. predloženi Lintoni ,koje nisam slušao ,ali čitam i vjerujem da su odlični zvučnici ,ipak spadaju u kategoriju većih zvučnika u odnosu na standmounte od 12-13litara . Smatram da je udaljenost slušanja bitna kao i kvadratura sobe ,pa da se izbjegne ona klasična zabluda ,provlačena i na ovom forumu ,da za npr.20 kvadrate treba standmount a preko toga samostojeći sa jednon ili dvije šesnaestice itd... Zato velim bolje poslušati ,ako se može, i "male" i "velike".
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 10>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Vintage
Forum: Retro audio