Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Univerzalni vs. CD plejeri

Odgovori Odgovori Stranica  123 14>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
dvv. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dvv. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: Univerzalni vs. CD plejeri
    Objavljeno: 04.ožujak.2005 u 20:46

Svedoci smo pojave neceg izmedju klasicnih audio CD i video DVD plejera, takozvanih univerzalnih plejera.

Sta i kako rade nije sada bitno. Ova tema bi trebala d abude posvecena nekim aspektima nasih shvatanja onoga sto se vec dogadja, sa nama ili bez nas, pa onda valjda bolje sa nama.

Klasican CD plejer je realno mrtav, u smislu on nema neku bitniju buducnost iz niza razloga, ali to nikako ne znaci da ce on tek tako nestati preko noci. Isto se govorilo i cevke, pa ih evo zivih i dan danas, isto se govorilo i za LP ploce, pa ih evo zivih i dan danas. Tako ce i CD citac ziveti jos dugo, ali ce iz glavnog toka sve vise prelaziti na margine audio tehnike.

CD plejer zapravo ima jedan gadan problem; ako se neko vec odluci da prihvati nove AUDIO standarde, pre svega DVD-A i SACD, nakon ugradnje svega sto je za to potrebno, dodavanje odeljka za slike je smesno lak i jeftin. No, doda li i to, imace univerzalni a ne posveceni CD plejer.

Svi vidimo kako potrebna kola sve vise lice na pakete kola u PC-ijima, sve je veci stepen integracije, sve su jeftinija i sve su bolja i mocnija. Ocigledno, vecina novca za istrazivanje ide u tom smeru.

Zato mislim da CD plejer nema buducnost. U ovom trenutku, mislim da se univerzalni plejer moze, ili bi bar trebalo da moze, porediti sa posvecenim CD plejerom koji kosta do 2/3 cene univerzalnog. Zajednicke su im kutija, displej, napajanje, pogonski mehanizak, njegova kontrola i daljinska komanda. To je otpirlike 2/3 cene univerzalnog plejera.

Tako ja mislim. A vi?

Pozdrav,

DVV

Mi ne možemo da izmerimo sve što je relevantno, ali ni sve što možemo da izmerimo nije relevantno.
Na vrh
dirty sanchez View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dirty sanchez Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.ožujak.2005 u 21:34
Možda su im zajednièke kutija, displej, napajanje, pogonski mehanizam a da li im je zajednièki zvuk?
Mislim da je još debelo prerano za pokapanje cd playera, jer još uvijek NEMA univerzalnog playera koji je bolji od cd playera u istom cjenovnom razredu. Pa ako se i radi za 1/3 cijene skupljoj univerzalnoj mašini.
Volio bih kada bi me netko razuvjerio, ali to je danas još uvijek tako.
Ostavljam buduænosti i nano tehnologiji da rade svoje, pa šta bude!

Editirao dirty sanchez
sport budi ono najplemenitije u homo sapiensu

Na vrh
MATIJA View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj MATIJA Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.ožujak.2005 u 22:03
Po toj teoriji ista bi stvar se stvar trebala desiti i sa preampovima , integrircima i powerampovima ?? Mislim da se veaina nije spremna klasike odreai još duže vrijeme , ili eak da  stari dobri gramofon ponovo poene osvajati šire mase.
Na vrh
dvv. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dvv. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.ožujak.2005 u 23:00

Originalno postano od strane člana: dirty sanchez dirty sanchez napisao:

Možda su im zajednièke kutija, displej, napajanje, pogonski mehanizam a da li im je zajednièki zvuk?
Mislim da je još debelo prerano za pokapanje cd playera, jer još uvijek NEMA univerzalnog playera koji je bolji od cd playera u istom cjenovnom razredu. Pa ako se i radi za 1/3 cijene skupljoj univerzalnoj mašini.
Volio bih kada bi me netko razuvjerio, ali to je danas još uvijek tako.
Ostavljam buduænosti i nano tehnologiji da rade svoje, pa šta bude!

Nakon testiranja Denon DVD-3910 univerzalca, ne samo da se ne bih slozio sa tobom, nego sam ga odmah lepo i platio lepi 1.150 evra.

Ne kazem da on svira bolje od SVIH CD citaca do klase cene od recimo 750 evra, ali kazem da svira bolje od najveceg broja njih. Kada se pogleda njegova audio plocica, postane jasno i zasto je to tako - dva Burr-Brown DAC-a u dvostrukom diferencijalnom spoju ne da nije zezanje, nego je mnogo ozbiljna stvar. Ne mogu se setiti ni jednog CD citaca u toj klasi cene koji to ima, sem jednog Kenwood-a, zaboravih mu oznaku.

Naravno, to je moje subjektivno misljenje.

Pokrenuo sam temu jer mislim da je vec doslo vreme kada ce ozbiljniji univerzalci sve vise i vise konkurisati cistim CD citacima.

Zanimljivo, tu se cesto zaboravlja da novi AUDIO standardi, a mislim DVD-A u SACD, uopste nisu ni dostupni na klasicnim CD citacima, koji u najboljem slucaju prepoznaju HDCD. A broj DVD-A musickih izdanja prilicno naglo raste.

Pozdrav,

DVV

Mi ne možemo da izmerimo sve što je relevantno, ali ni sve što možemo da izmerimo nije relevantno.
Na vrh
dvv. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dvv. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.ožujak.2005 u 23:05

Originalno postano od strane člana: MATIJA MATIJA napisao:

Po toj teoriji ista bi stvar se stvar trebala desiti i sa preampovima , integrircima i powerampovima ?? Mislim da se veæina nije spremna klasike odreæi još duže vrijeme , ili èak da  stari dobri gramofon ponovo poène osvajati šire mase.

Izvini, ali to nije teorija, to je suva praksa. Pa pogledaj samo koliko novih modela univerzalaca ima sada u odnosu na nove modele CD citaca - do pre godinu-dve, bio je jedan univerzalac na bar 5-6 CD-ova, a sada su otprilike isti. Za godinu-dve, bice obrnuto.

Sto se ostalog tice, ja nisam ni rekao da iko treba da se o*rekne onoga sto ima - cak naprotiv, mislim da sadasnja izdanja digitalnih pojacavaca snage jos ima da pojedu mnogo pasulja/graha pre nego sto dostignu dobre analogne konkurente, iako nema sumnje da ce i taj dan jednom doci, ma kada to bilo.

Kao sto sam u uvodu i rekao, mislim da ce cisti CD citaci ostati sa nama jos jako, jako dugo, kao sto su i cevi/lampe ostale, kao sto je LP ploca i gramofon ostao, itd. Nema sanse da tek tako nestanu. Ali ce se njihov broj sve brze i brze smanjivati i na kraju spasti na isto onoliko mali broj kao sto danas ima proizvodjaca gramofona (uzgred, da ne bude zabune, ja moj gramofon i ploce jos uvek imam, kao i moj magnetofon).

Pozdrav,

DVV

Editirao dvv.
Na vrh
Vlado Jr. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Vlado Jr. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.ožujak.2005 u 23:21
Naeelno, DVD playeri predstavljaju prelazno razdoblje za audio standarde. SACD i DVD-A su u svim aspektima superiorniji formati za pohranu, reprodukciju i oeuvanje tonskih zapisa, no isti ti formati još nisu dovoljno podržani od strane onih koji i žive od njih-izdavaekih kuaa, no broj istih strelovito raste (ja se ravnam prema vanjskim standardima, mi Balkanci uvijek malo nekak šepuckamo...zašto...ne razumijem...) te je za oeekivati da ae u dogledno vrijeme CD isto kao i LP postati, možda je bolje reei ostati, samo tzv. audio legacy standard.
Jedini nedostatak koji kod nas trenutno vidim je upravo manjak kvalitetnih izvedbi i mnogo remasteriziranih snimki.
   I proizvo?aei sami to pokazuju-više se ne proizvode high end CD playeri vea high end SACD playeri. 
Ak' me ne'ko treba. Znate di me morete najti.
Na vrh
dvv. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dvv. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.ožujak.2005 u 23:29

Originalno postano od strane člana: Vlado Jr. Vlado Jr. napisao:

Naèelno, DVD playeri predstavljaju prelazno razdoblje za audio standarde. SACD i DVD-A su u svim aspektima superiorniji formati za pohranu, reprodukciju i oèuvanje tonskih zapisa, no isti ti formati još nisu dovoljno podržani od strane onih koji i žive od njih-izdavaèkih kuæa, no broj istih strelovito raste (ja se ravnam prema vanjskim standardima, mi Balkanci uvijek malo nekak šepuckamo...zašto...ne razumijem...) te je za oèekivati da æe u dogledno vrijeme CD isto kao i LP postati, možda je bolje reèi ostati, samo tzv. audio legacy standard.
Jedini nedostatak koji kod nas trenutno vidim je upravo manjak kvalitetnih izvedbi i mnogo remasteriziranih snimki.
   I proizvoðaèi sami to pokazuju-više se ne proizvode high end CD playeri veæ high end SACD playeri. 

Vlado, primecujes li ti jednu cudnu dihotomiju oko CD citaca?

Seti se, ne tako davno, bila je opsta vriska da 16-bitni format nije dovoljan, da zahteva prenisko postavljene digitalne "brick wall" filtere, da su zbog jako skucenog odziva i nisko postavljenih filtera fazni pomeri veliki, posebno u gornjem delu spektra, itd, itd, itd. U nacelu, sve je to tacno, manje ili vise.

I sada kada se pojavljuju novi standardi, koji resavaju upravo te probleme, kod kojih niz problema inherentnih 16-bitnom formatu u startu uopste ni ne postoje, kao na primer u stereo verziji odziv do najmanje 88 kHz, e sada odjednom puj pike ne vazi, ono staro je bolje. Necemo novo, hocemo staro.

Jos cu da pomislim da su adiofili u dusi zene ...  Hocu, ali da ne udje ....

Pozdrav,

DVV

Editirao dvv.
Na vrh
dioklecijan View Drop Down
Banned
Banned

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dioklecijan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.ožujak.2005 u 23:38

Svi univerzalci koje sam slušao ista priea: nervozno, bez živosti, pogrešan timbar,slab bas, tanak zvuk. Daleko smo još od pravog zvuka univerzalca.

Ti slilni procesori  svakako moraju loše utjecati na zvuk. Tu ima više jittera nego u vojnoj telefonskoj mreži u Afganistanu.

Na vrh
Damir View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Damir Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.ožujak.2005 u 23:57
Originalno postano od strane člana: dioklecijan dioklecijan napisao:

Svi univerzalci koje sam slušao ista priea: nervozno, bez živosti, pogrešan timbar,slab bas, tanak zvuk. Daleko smo još od pravog zvuka univerzalca.

Ti slilni procesori  svakako moraju loše utjecati na zvuk. Tu ima više jittera nego u vojnoj telefonskoj mreži u Afganistanu.

Slazem se.  Dosad nisam obracao paznju na razlike zvuka CD i DVD playera, medutim ocigledno je da je elektronika DVD-a sve naprednija i da je pitanje vremena kada cemo testirati CDvsDVD. Cuo sam cak i neke torije koje se bave mislju da je u DVD playerima namjerno degradiran zvuk. 

Zraka, zraka...
Na vrh
amigo View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj amigo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 05.ožujak.2005 u 00:04
Dilema, prema mojem mišljenju, nije jednostavna.
Dijelom podsjeaa na dilemu izme?u AV receivera i stereo pojaeala.
AV receiveri nude veai komfor, integrirane dekodere, tuner, ali ne sviraju. Razlog loše svirke dijelom je i u unutarnjim smetnjama radi velikog broja sklopova, žica itd.
Iako receiveri zauzimaju sve veai dio tržišta, zadovoljavajuai nezahtjevne korisnike, svatko tko voli dobar zvuk ipak ima poseban stereo sustav.

Vjerujem u dugogodišnji suživot CD playera i univerzalaca.
    Moj HiFi
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 14>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 1,684 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Prostorna akustika
Ambiophonics iliti sto kad m...