Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

DIY transmisija

Odgovori Odgovori Stranica  <1 51525354>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
conco View Drop Down
Newbie
Newbie

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj conco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.srpanj.2017 u 21:17
Ovaj VIB 130 TL izgleda zanimljivo, taman sam išao u tom smjeru..
čine mi se malo slabi (60W) i premalo osjetljivi (80db). Samo driveri su 360€, bez skretnice i kutija..
hm...dosta...
 A po čemu je driver iz tog projekta podesan za TL?
Taj driver ima Fs=43Hz uz Qts=0,36 što daje Fs/Qts=119
Ja sam baš bio tražio da je taj faktor što manji, jer sam negdje pročitao da taj faktor treba biti <40 da bi bio podesan za transmisiju.
Na vrh
conco View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj conco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.srpanj.2017 u 21:19
Čitam ovaj forum već drugi puta, ali nigdje nisam naišao na odgovore na ova moja temeljna pitanja.
Ispričavam se ukoliko sam već 100-ti koji postavlja uvijek ispočetka neka pitanja.
Na vrh
conco View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj conco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.srpanj.2017 u 21:28
btw..
@zmajz: hvala na ohrabrenju!

@Appi: kužim sada dual coil svrhu, kao.. da na jedan driver spojiš lijevi i desni kanal...

tnx edisonu i iconu

još uvijek ne odustajem! baš sam tvrdoglav, a? proteza
Na vrh
conco View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj conco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.srpanj.2017 u 21:37
koliko sam shvatio Appi-ja za TL nije toliko bitan volumen kutije, koliko proračun dužine tunela ili kako se to već zove.
Do sada mi se čini da uzmeš rezonantnu frekvu basa i izračunaš lambda/4 i to implementiraš u kutiju, savineš put vala kako ti već paše vanjski izgled kutije... i to je to.
Paziš da je tunel tapered, tj. da se sužava ili širi da se spriječi pojava stojnih valova.
Svaku malu grešku u proračunu ili izvedbi dužine tunela popravljaš dampanjem..

Dizajnirati skretnicu bi već mogao biti veći problem jer trebam mjeriti zvučnik imitirajući open baffle. Onda na temelju toga proračunam provizornu skretnicu, pa složim drivere u gotovu kutiju i opet mjerim..
Pa onda popravljam skretnicom sve anomalije.
Na vrh
nino View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.srpanj.2017 u 21:42
Mislim da su veće šanse da uspješno u garaži pomoću lemilice i kutne brusilice napraviš Veliki hadronski sudarač nego dobre zvučnike
smijeh
Creek Evo 50A/Audiolab M-DAC+(Cardas Golden Presence XLR)/Marantz SA8003(Atlas Hyper coax)/Pioneer N-50(Chord Clearway coax)/Focal Aria 906(Kimber 8TC) //Sennheiser HD600
Na vrh
conco View Drop Down
Newbie
Newbie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj conco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.srpanj.2017 u 22:06
smijeh2
Na vrh
icon View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj icon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.srpanj.2017 u 22:18
Proračun dužine i volumena tunela je jako škakljiva stvar koja jako utječe između ostalog i na volumen kutije.
S tim da je izrada TL kao da uštimavaš muzički instrument, rez frekva zvučnika, površina membrane, čak i volumen samog drivera ima utjecaja na volumen i dužinu tog tunela, a da ne pričamo o dampiranju istog gdje se na određenim djelovima smisleno usporava protok zraka, dok na drugim isti povećava da bi se dobio fini tuning otvora i dobilo što je moguće linearniji odziv takve konstrukcije.
Sve u svemu prekomplicirano za nekog tko nikad nije izradio niti jedan zvučnik.
Mani se ćorava posla!
Ne šalim se, rađe uzmi neki closed ili bass reflex projekt, i tamo izuči zanat, pa onda poslje nekog vremena možda budeš imao volju i živce za izradu TL-a.
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.srpanj.2017 u 22:38
Originalno postano od strane člana: conco conco napisao:

koliko sam shvatio Appi-ja za TL nije toliko bitan volumen kutije, koliko proračun dužine tunela ili kako se to već zove.

Posto duzinu tog tunela (koji ima i neku sirinu) moras smjestiti u kutiju, odjednom se pojavio i volumen, koji je takodjer jako bitan. TL nije lako proracunati ni iskusnima koji se time bave godinama. Ako zelis ici DIY putem, za pocetak uzmi neki provjereni projekt (ne onaj koji je negdje objavljen, nego onaj kojeg je dosta ljudi napravilo) i drzi ga se kao pijan plota. Improvizirat mozes na kraju kod buksni, zavrsne opreme i slicno...

Na vrh
Zmajz View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Zmajz Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 13.srpanj.2017 u 23:49
Kad govorimo o volumenu kutije kod TL-a, zapravo govorimo o površini presjeka tunela koji ovisi o par faktora i nije ga problem izračunati, duljina tunela može biti 1/4 Lambda (valna dužina određene frekvencije), 1/2, 1 lambda ali i 1/8 lambda. Sve se to lako izračuna, čak i simulira, ali kod TL je to, na žalost, najaproksimativnije od svih proračuna drugih tipova kutija. Jednako tako je TL varijanta naj tolerantnija varijanta. Jednako tako svaka sitnica ima utjecaja na ponašanje drajvera (smještaj u odnosu na duljinu tunela, dali se sužava, širi ili je ravan profil po duljini, a dampiranje je poseban problem).
Postoje drajveri koji su ko rođeni za TL (KEF 139, Dynaudio neki tipovi itd) ali su ti u pravilu malo skuplji, no srećom, ima i jeftinijih koji bi odlično radili ali ih se gleda s popriličnim omalovažavanjem, najčešće zbog porijekla ili niske cijene. Svi smo pomalo zaboravili Juričin TL sa Visaton BG20, zatim je tu FR10 iste firme, a da ne govorim o Dynavox drajverima. Westra nema na tržištu, osim ovih čeških a i to se gasi...
Nemoj odustati, naći će se nešto. 
Vedran The Zmaj
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best

analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.srpanj.2017 u 09:42
Moja preporuka je da se prije gradnje gotovog para zvucnika, napravi prototipna "kutija" sa odvojivom bocnom stranicom i cak promjenjovm duzinom tunela, kako bi se uz pocetni proracun, eksperimetiranjem doslo do što boljeg prakticnog rezultata, jer TL jako ovisi i o realnim speksima drivera, koristenim materijalom i nacinom zapune.

Pravilo je da kod tl-a pravila nema, pa je potrebno eksperimentirati prije finalizacije projekta.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 51525354>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,320 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Utjecaj različite duljine ka...
Forum: Audio komponente