Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

JAZZ KLUB

Odgovori Odgovori Stranica  <1 712713714
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.travanj.2019 u 10:54
Originalno postano od strane člana: Ivi Skoj Ivi Skoj napisao:

Brico, ima u KCM-u stalno neka svirka, pa ako se zaželite održati neki sejšn samo se treba prijaviti za termin.
Tek toliko da se ne izađe iz grifa.

Ivi Škoju, znadem ja za to, svaki moj dolazak završi u Mesničkoj ako za to ima povoda. Zadnji puta sam bio sa Sašom Nestorovićem, prije nego je završio u bolnici.
A za onaj post ispod, meni je Tia Fuller likom i djelom sasma dovoljna ...
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.travanj.2019 u 11:22
Riješimo nešto, odmah na početku. Nemam ništa protiv Sonny Rollinsa i cijenim ga kao vrsnog saksofonistu. Ako mi se nešto i omakne, to je više zbog simpatije negoli nevoljenosti ...
Nesumljivo jedan od najpopularnijih i najznačajnijih njegovih albuma je "Saxophone Colossus" iz 1957. godine, u izdanju tada velikoga labela Prestige:

Album je snimljen ljeti 1956. godine a line-up je bio sastavljen od samih zvijezda jazza: Doug Watkins na kontrabaju, Max Roach na kožama, Tommy Flanagan na kljavama te Sonny na tenoru. Onaj sitniš, kao Van Gelder, Weinstock, Gitler i sl. nećemo niti spomenuti.
Krasan jazz s kraja 50-ih, vrhunski snimljen i još bolje odsviran, bio je zalogom trajnog pamćenja ovoga sešna iz 22. lipnja, često proglašavanog jednim od najvećih ...
Na žalost mnogih (ali i Sonnyjevu) upravo tih godina protutnjao je jedan Vlak, nakon kojega jednostavno više ništa nije moglo biti isto. Zanemariti to ili se praviti kao da se ništa nije dogodilo dovela je mnoge u situaciju da im se publika počela okretati za novim trendovima, jer su naprosto počeli bivati dosadnima. Na stranu što su to bili vrhunski izvođači ... u jazzu je, uostalom, bilo normalno biti vrhunski, odnosno visoka kvaliteta se od njih tražila i zahtijevala.
Svejedno. Ajde, ti meni prika malo zapuvaj:

*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.travanj.2019 u 18:39
Ovdje nam je ukazati na odlične jazz albume? Mislim da jest. E, pa ovaj je odličan iako lider nije nešto poznat, barem ne nama na periferiji svih događanja.
Radi se o "This is Buck Hill" Buck Hill Quarteta iz 1978. godine i u izdanju SteepleChase:

O Buck Hillu (pravoga imena Roger Hill) ne možete naći bogzna što osim da svira tenor. Ostatak benda je već poznatiji: Buster Williams na bajsu, Billy Hart na bubnjevima i Kenny Barron na kljavama, e to je već nešto. Međutim Buck nimalo ne zaostaje za ostatkom družine. Čuje se da su mnoge utakmice prošle nogama (rukama) sviju, ali bogme i Bucka.
Koliko je ovo rutinska svirka, a koliko nadahnuti sešn pitanje je za milijun nečega, međutoa da zvuči svježe, čisto, super odsvirano, bez loših  djelova ... nema sumnje da je ovo odlični album snimljen u krivo vrijeme.
Meni se ipak sviđa, a i volim SteepleChase koji je održavao klasični jazz kada su mnogi od njega odustali.
De još jednu, onu staru:

*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: jučer u 15:40
Javna je tajna da mi je John Coltrane omiljeni jazz autor i izvođač. Manje javna tajna je da imam 238 njegovih albuma (dakle, sve što je izdao). Apsolutno nije tajna da vodim FB stranicu koja se zove "Soultrane" a koja je posvećena velikom Traneu.
I koji album prikazati nakon ovoga uvoda? Pa, naravno, "Soultrane" Johna Coltranea i Red Garlanda. Album je objavio Prestige 1958. godine, a snimljen je 7. veljače te iste godine u Van Gelderovu studiju:

Osim Coltranea koji puše u tenor, na albumu sviraju Red Garland na kljavama, Paul Chambers na kontrabasu i Art Taylor na bubnjevima. Istine radi, recimo da mi je i Chambers omiljeni kontrabasista (njegovih albuma imam 226). Soultrane je četvrti samostalni studijski Traneov album, snimljen tri dana nakon snimanja Miles Davisova "Milestones". Točno mjesec dana nakon snimanja "Soultrane", dakle 7. ožujka, Coltrane u istom studiju snima album "Kenny Burrell & John Coltrane" (a objavljuje ga Prestigeova sestrinska etiketa New Jazz).
Moje izdanje je ono Analogue Productionsa iz 2014., 200 gramski vinil s vrhunskim kartonskim ovitkom. S ploče izlaze zaista predivni zvuci, kvalitetni i dovoljno slični onima iz 1950-ih.
Cijeli bend je nestvarno dobro uigran, Coltrane i Garland briljiraju, Chambers i Taylor drže ritam uistinu bezgrešno. Mislim da su se mnogi, čuvši kako plete mlađahni Coltrane, zabrinuli za svoje mjesto u hijerarhiji jazz puhača. Problem je bio tim veći što je Trane napredovao iz albuma u album i to ne samo tehnički (gdje je postigao sve - jednom je prilikom, pri kraju karijere, kada je na koncertu skoro samo pjevao, izjavio da je već sve odsvirao) već i idejno, kao autor. U nekoliko sljedećih godina pomeo je američku i svjetsku jazz scenu, zapravo je sam samcat doveo jazz kraja šezdesetih do katarze. Jazz se u cijelosti oporavio tek krajem osamdesetih, kada je postao akademski predmet ...
Što reći na kraju? Ono najbolje, što se tiče Tranea, tek dolazi.
Trane, imaš li ti što reći?

Editirao Brico - jučer u 15:43
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: jučer u 18:44
Smin li još jednu o Coltraneu? Plizzzzz! Evo, neću danas više.
Kako volim dotičnog, uvijek se trudim ne pisati o njemu da ne dosadim (iako sam po svojim istraživanjima trebao već odavno dosaditi svima).
Eto tako, slušam ja ploče i stavim na gram "Gleanings" Johna Coltranea, album objavljen 1977. godine na etiketi japanskog ABC Impulse! Zašto je ovdje potrebno naglasiti ono "japanskog"? Zato jer su pametni Japanci otkupili sve arhive i mastere do kojih su mogli doći, pa tako danas imamo nemali broj snimaka sačuvanih upravo trudom i marom tih ljudi. Ovaj album imao je tri inkarnacije: 1965. u izdanju Impulse! pod imenom "Ride Again", ovu te onu iz 1981. u izdanju MCA Records pod imenom "Big Nick". Sve je to objavljeno isključivo u Japanu (pa tako i ova koju gledam i slušam).
Na albumu su snimci iz 1962, 1963 i 1965. godine:

Na albumu svira klasični Coltraneov kvartet, sve je pod kontrolom, ali vidljivo je da se boss sprema za svoju zadnju fazu, koju ekipa sve teže prati (iako je meni osobno pozadina koju su stvarali Tyner, Garisson i Jones nešto najbolje što se Traneu moglo dogoditi, a ujedno su ga držali čvrsto pri zemlji, jer bi ovaj, da je bio u drugom društvu, već davno odletio - figurativno rečeno).
Odličan uradak, prilično nepoznat i onim "poznavateljima" lika i djela dotičnoga, jer, budimo realni, od njegovih 236 albuma ekipa po jubitou vrti njih tridesetak i uvijek klapa o istome ...
Šjor Trane, oćete vi?

*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 712713714
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Retro audio