Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

JAZZ KLUB

Odgovori Odgovori Stranica  <1 739740741
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
nino View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj nino Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.lipanj.2020 u 21:20
Tako je, čita se, zapisuje, nabavlja, sluša. Samo ti piši.
Creek Evo 50A /Audiolab M-DAC+ (Cardas Golden Presence XLR) /Marantz SA8003 (Chord Clearway coax) /Pioneer N-50 (Atlas Hyper Integra coax) /Sonus Faber Olympica I (Kimber 8TC)
Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 25.lipanj.2020 u 21:39
Originalno postano od strane člana: nino nino napisao:

Tako je, čita se, zapisuje, nabavlja, sluša. Samo ti piši.

Tako je. Nema potrebe komentirati na tako zanimljive i razumljive tekstove.

Ova tema je jedan zaista kvalitetan šalabahter

Editirao Darco - 25.lipanj.2020 u 21:40
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2020 u 11:46
A kažete da ne slušam ništa novo ... Saul Williams & John Coltrane - Equinox

Editirao Brico - 27.lipanj.2020 u 11:47
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
djigibao View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj djigibao Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2020 u 16:57
Evo nesto na temu mr. Coltrane

Saskia Laroo - Courtesy to Coltrane

Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (2) Pohvala (2)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 27.lipanj.2020 u 18:27
Sad nešto delikatno. Prva ljubav se nikada ne zaboravlja, a moja prva ljubav, što se basista tiče, uvijek je bio Jaco Pastorius. I kolikogod on loših momenata imao, kolikogod loših albuma izdao opet i uvijek ostaje onaj prvi ...
Elem, John Francis Anthony "Jaco" Pastorius III je nakon razlaza s Weather Reportom, odnosmo s Joe Zawinulom, malo svaštario, puno se drogirao i pio, mlatio se po barovima... Sjećamo se svi one legendarne rečenice koju je izgovorio Zawinulu: Ja sam John Francis Pastorius III. Najveći sam basista na svijetu. Naravno, bio je otjeran sa seta, ali je Joe ipak od njega tražio demo snimke. Ovaj mu je poslao prvi miks svoga prvoga albuma, koji je Joe izgadio ali ipak zaključio da ovaj ima potrebne vještine te da bi mogao zasvirati s Weather Reportom. To se i dogodilo na albumu "Black Market" na kojemu je Alphonso Johnson bio na izlaznim vratima a Jaco jurišao na mjesto basiste najvećeg električnog jazz benda svih vremena. I nije tu bilo milosti jer je Jaco bio toliko superioran da mu nitko, ali zaista nitko, nije bio ravan. Ali ... Primjećujete li da svaki od naših junaka ima jedno ali?
Joe Zawinul nikada nije trpio njegovu sklonost drozi i piću i to mu je uvijek i otvoreno pokazivao. Osobito što se ta njegova sklonost, u kombinaciji s nestabilnim mentalnim ponašanjem, sve više ispoljavala kako je vrijeme prolazilo. Pazite sad, ovo je moje mišljenje i nije podložno raspravi, Jaco je jedino SVIRAO u Weather Reportu, koji je bio najveći dok je Jaco svirao s njima.
Ostali basisti u WR nakon Jaca bili su naprosto njegovi klonovi,više ili manje uspješni, a i Jaco je nakon WR odrađivao samo gaže. Nije upitna njegova sposobnost sviranja, upitan je njegov mentalni sklop, gdje više nije smogao snage za ikakvu inovaciju koju je iscrpio svirajući s, danas već znanim, hodajućim bogovima.
Jedna takva gaža je i ova: Jaco Pastorius "Live in Italy", snimljena u ožujku 1986. godine, dakle osamnaest mjeseci prije Jacove nesretne smrti:

Udružio se Jaco s Bireli Lagreneom na gitari i austrijskim bubnjarom Thomasom Boroczom. Sve je to tehnički odrađeno kako se i očekuje od ovih svirača, osobito od Jaca i Birelija, ali ... gaža je gaža. Unatoč svemu, ne moram napominjati da imam SVE izdano pod imenom Weather Report i Jaco Pastorius. Ipak je prva ljubav ona koja se pamti.
Ajde Džeko, prijatelju, zapivaj nam jednu

Editirao Brico - 27.lipanj.2020 u 18:31
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.lipanj.2020 u 19:50
Eto me ... Kad već spikam o Jacu, da spomenem jedan od podcijenjenih ali ujedno i vrhunskih albuma Weather Reporta. Daklem, na jučerašnji dan, 29. lipnja 1980. - prije 40 godina i jednog dana - u studiju Complex u Los Angelesu snimljen je album "Night Passage":

O njemu sam, kao i o skoro svim albumima Weather Reporta već davno govorio. Razlog opetovanog spominjanja je svirka Pastoriusa općenito, a naročito na numeri "Port of Entry" Wayne Shortera. Tu basista benda šizofreno izvodi svoj solo, a nakon toga i bas dionicu koja je nemjerljiva normalnom umu. Često ju je Jaco citirao ili parafrazirao ali nikada tako moćno. Tu se jasno vidi zašto je čovjek bio (i ostao) najbolji, unatoč trudu sve sile kasnijih basista da mu oduzmu posve zasluženu krunu...
U ovoj dionici Jaco ispoljava svoj mentalni sklop kroz prste i naravno svoj racio, ako se tako može reći. Zanimljivo je napomenuti da je oko 250 sretnika nazočilo snimanju dijela albuma, što se u pozadini ove pjesme i čuje ...
Pa ajmo i mi čuti što je to tako čudesno kod Pastoriusa:
PS. Neću više o njemu i njima, ali ovo je bio prijeko potreban predah od jazz klasike.
PMS. Ovo je prilog tomu da je Jaco SVIRAO jedino s Weather Reportom ...

Editirao Brico - 30.lipanj.2020 u 19:51
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
zed_alive View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj zed_alive Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.srpanj.2020 u 12:49
napominjem, nisam u jazzu, makar sam stjecajem okolnosti slušao nešto malo od weather reporta (odlični su i što reći). ali mi je nešto drugačiji dojam te pjesme: prije sola ovo mi je vrhunski, čujem neku kompleksnu strukturu utkanu u melodiju i u svirku. a onda kreće solo, i tu mi jaco točno tako i zvuči: kao solist odvojen od ostatka benda, kojeg bend pokušava pratiiti ali sve što uspjevaju je stopiti svoju vlastitu svirku, i što imamo: ne band, nego jaco i bend

ilitiga, zvuči mi da tu jaco pokušava biti veći od banda, i počinje masturbirati na instrumentu koliko ide, jer se, eto, može. ali koliko god bio dobar, ne može biti veći od banda, jer je band kao cjelina veći od njega. rekao bih da se čak i u svirci naziru problematični odnosi jaca i banda, jer jaco ne svira kao dio banda koliko za samog sebe. ili bar to meni tako zvuči

no dobro, to je samo mišljenje, kako reće clint eastwood o mišljenjima...

Editirao zed_alive - 01.srpanj.2020 u 12:50
kupujem tehnički ispravni audio
Na vrh
Darco View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Darco Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.srpanj.2020 u 12:56
Mislim da je poanta bila ukazivanje Brice na  jbnog basistu i njegovog skilla. To može biti nauštrub samog banda ponekad, kao što si sam primijetio.

Editirao Darco - 01.srpanj.2020 u 12:57
Predstavnik neukih. Počnimo sa domaćim stvarima
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 739740741
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,383 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Dodatni pribor