Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

JAZZ KLUB

Odgovori Odgovori Stranica  <1 712713714715>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.travanj.2019 u 10:54
Originalno postano od strane člana: Ivi Skoj Ivi Skoj napisao:

Brico, ima u KCM-u stalno neka svirka, pa ako se zaželite održati neki sejšn samo se treba prijaviti za termin.
Tek toliko da se ne izađe iz grifa.

Ivi Škoju, znadem ja za to, svaki moj dolazak završi u Mesničkoj ako za to ima povoda. Zadnji puta sam bio sa Sašom Nestorovićem, prije nego je završio u bolnici.
A za onaj post ispod, meni je Tia Fuller likom i djelom sasma dovoljna ...
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.travanj.2019 u 11:22
Riješimo nešto, odmah na početku. Nemam ništa protiv Sonny Rollinsa i cijenim ga kao vrsnog saksofonistu. Ako mi se nešto i omakne, to je više zbog simpatije negoli nevoljenosti ...
Nesumljivo jedan od najpopularnijih i najznačajnijih njegovih albuma je "Saxophone Colossus" iz 1957. godine, u izdanju tada velikoga labela Prestige:

Album je snimljen ljeti 1956. godine a line-up je bio sastavljen od samih zvijezda jazza: Doug Watkins na kontrabaju, Max Roach na kožama, Tommy Flanagan na kljavama te Sonny na tenoru. Onaj sitniš, kao Van Gelder, Weinstock, Gitler i sl. nećemo niti spomenuti.
Krasan jazz s kraja 50-ih, vrhunski snimljen i još bolje odsviran, bio je zalogom trajnog pamćenja ovoga sešna iz 22. lipnja, često proglašavanog jednim od najvećih ...
Na žalost mnogih (ali i Sonnyjevu) upravo tih godina protutnjao je jedan Vlak, nakon kojega jednostavno više ništa nije moglo biti isto. Zanemariti to ili se praviti kao da se ništa nije dogodilo dovela je mnoge u situaciju da im se publika počela okretati za novim trendovima, jer su naprosto počeli bivati dosadnima. Na stranu što su to bili vrhunski izvođači ... u jazzu je, uostalom, bilo normalno biti vrhunski, odnosno visoka kvaliteta se od njih tražila i zahtijevala.
Svejedno. Ajde, ti meni prika malo zapuvaj:

*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.travanj.2019 u 18:39
Ovdje nam je ukazati na odlične jazz albume? Mislim da jest. E, pa ovaj je odličan iako lider nije nešto poznat, barem ne nama na periferiji svih događanja.
Radi se o "This is Buck Hill" Buck Hill Quarteta iz 1978. godine i u izdanju SteepleChase:

O Buck Hillu (pravoga imena Roger Hill) ne možete naći bogzna što osim da svira tenor. Ostatak benda je već poznatiji: Buster Williams na bajsu, Billy Hart na bubnjevima i Kenny Barron na kljavama, e to je već nešto. Međutim Buck nimalo ne zaostaje za ostatkom družine. Čuje se da su mnoge utakmice prošle nogama (rukama) sviju, ali bogme i Bucka.
Koliko je ovo rutinska svirka, a koliko nadahnuti sešn pitanje je za milijun nečega, međutoa da zvuči svježe, čisto, super odsvirano, bez loših  djelova ... nema sumnje da je ovo odlični album snimljen u krivo vrijeme.
Meni se ipak sviđa, a i volim SteepleChase koji je održavao klasični jazz kada su mnogi od njega odustali.
De još jednu, onu staru:

*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.travanj.2019 u 15:40
Javna je tajna da mi je John Coltrane omiljeni jazz autor i izvođač. Manje javna tajna je da imam 238 njegovih albuma (dakle, sve što je izdao). Apsolutno nije tajna da vodim FB stranicu koja se zove "Soultrane" a koja je posvećena velikom Traneu.
I koji album prikazati nakon ovoga uvoda? Pa, naravno, "Soultrane" Johna Coltranea i Red Garlanda. Album je objavio Prestige 1958. godine, a snimljen je 7. veljače te iste godine u Van Gelderovu studiju:

Osim Coltranea koji puše u tenor, na albumu sviraju Red Garland na kljavama, Paul Chambers na kontrabasu i Art Taylor na bubnjevima. Istine radi, recimo da mi je i Chambers omiljeni kontrabasista (njegovih albuma imam 226). Soultrane je četvrti samostalni studijski Traneov album, snimljen tri dana nakon snimanja Miles Davisova "Milestones". Točno mjesec dana nakon snimanja "Soultrane", dakle 7. ožujka, Coltrane u istom studiju snima album "Kenny Burrell & John Coltrane" (a objavljuje ga Prestigeova sestrinska etiketa New Jazz).
Moje izdanje je ono Analogue Productionsa iz 2014., 200 gramski vinil s vrhunskim kartonskim ovitkom. S ploče izlaze zaista predivni zvuci, kvalitetni i dovoljno slični onima iz 1950-ih.
Cijeli bend je nestvarno dobro uigran, Coltrane i Garland briljiraju, Chambers i Taylor drže ritam uistinu bezgrešno. Mislim da su se mnogi, čuvši kako plete mlađahni Coltrane, zabrinuli za svoje mjesto u hijerarhiji jazz puhača. Problem je bio tim veći što je Trane napredovao iz albuma u album i to ne samo tehnički (gdje je postigao sve - jednom je prilikom, pri kraju karijere, kada je na koncertu skoro samo pjevao, izjavio da je već sve odsvirao) već i idejno, kao autor. U nekoliko sljedećih godina pomeo je američku i svjetsku jazz scenu, zapravo je sam samcat doveo jazz kraja šezdesetih do katarze. Jazz se u cijelosti oporavio tek krajem osamdesetih, kada je postao akademski predmet ...
Što reći na kraju? Ono najbolje, što se tiče Tranea, tek dolazi.
Trane, imaš li ti što reći?

Editirao Brico - 17.travanj.2019 u 15:43
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.travanj.2019 u 18:44
Smin li još jednu o Coltraneu? Plizzzzz! Evo, neću danas više.
Kako volim dotičnog, uvijek se trudim ne pisati o njemu da ne dosadim (iako sam po svojim istraživanjima trebao već odavno dosaditi svima).
Eto tako, slušam ja ploče i stavim na gram "Gleanings" Johna Coltranea, album objavljen 1977. godine na etiketi japanskog ABC Impulse! Zašto je ovdje potrebno naglasiti ono "japanskog"? Zato jer su pametni Japanci otkupili sve arhive i mastere do kojih su mogli doći, pa tako danas imamo nemali broj snimaka sačuvanih upravo trudom i marom tih ljudi. Ovaj album imao je tri inkarnacije: 1965. u izdanju Impulse! pod imenom "Ride Again", ovu te onu iz 1981. u izdanju MCA Records pod imenom "Big Nick". Sve je to objavljeno isključivo u Japanu (pa tako i ova koju gledam i slušam).
Na albumu su snimci iz 1962, 1963 i 1965. godine:

Na albumu svira klasični Coltraneov kvartet, sve je pod kontrolom, ali vidljivo je da se boss sprema za svoju zadnju fazu, koju ekipa sve teže prati (iako je meni osobno pozadina koju su stvarali Tyner, Garisson i Jones nešto najbolje što se Traneu moglo dogoditi, a ujedno su ga držali čvrsto pri zemlji, jer bi ovaj, da je bio u drugom društvu, već davno odletio - figurativno rečeno).
Odličan uradak, prilično nepoznat i onim "poznavateljima" lika i djela dotičnoga, jer, budimo realni, od njegovih 236 albuma ekipa po jubitou vrti njih tridesetak i uvijek klapa o istome ...
Šjor Trane, oćete vi?

*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Ivi Skoj View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ivi Skoj Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.travanj.2019 u 22:25
Jel u ovijeh istijeh trideset i Dakar?
Koliko mi se pričinilo u onom svom Trane izlaganju mislim da si rekao da je ovo prvi studijski album.
Tu i tamo ga pustim sa cd-a jer lp nemam.

Naravno najdraža stvar sa albuma ako ništa zbog imena.

smijeh
Moja žena ima odgovor na sva pitanja.
Na vrh
Ivi Skoj View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Ivi Skoj Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.travanj.2019 u 22:30
https://ravnododna.com/najavljen-vinilni-box-set-johna-coltranea-iz-prijelomne-1958-godine/

Jel ovo 237 album ili se računaju pojedinačno pa je brojka veća?
Moja žena ima odgovor na sva pitanja.
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.travanj.2019 u 10:23

Jel u ovijeh istijeh trideset i Dakar?

"Dakar" se sastoji od snimaka iz 20. travnja 1957. godine, a objavljen je 1963. pod etiketom Prestige. To su stari snimci Prestige All Starsa, gdje je Coltane bio sideman. Prestige je ovaj materijal objavio nakon što je Trane otišao iz te izdavačke kuće, naravno bez dozvole (dakle ilegalno i bez naknade). To je vrlo čest slučaj kod Johna Coltranea, a to se, recimo, nikako ne bi moglo dogoditi Miles Davisu.
Prvi službeni studijski Coltraneov album je snimljen četrdeset dana nakon ovoga, 31. svibnja 1957. i zvao se jednostavno "Coltrane" a objavio ga je također Prestige.
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.travanj.2019 u 10:24

https://ravnododna.com/najavljen-vinilni-box-set-johna-coltranea-iz-prijelomne-1958-godine/

Jel ovo 237 album ili se računaju pojedinačno pa je brojka veća?

Ovo se ne računa. Sve je to već objavljeno i sve to već imam. Ali da ću nabaviti kada prašina slegne, hoću.
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.travanj.2019 u 15:12
Van Gelder Studio u Englewood Cliffsu, New Jersey (selo pokraj Njujorka) 5. listopada 1967. ugostio je Donaldson Toussaint L'Ouverture Byrda II (znanog u puku i kao Donalda Byrda) i njegove prike da snime još jedan album. Svašta je zanimljiva kod toga nesretnog albuma, koji je, nota bene, ugledao svjetlo dana tek 1981. godine.
Elem, taj se album notirao u povijesti jazza kao "The Creeper", objavio ga je Blue Note i nije jasno zašto je u bunkeru bio puste godine. Možda zato jer se Alfred Lion (osnivač etikete Blue Note) te 1967. godine umirovio i otišao u Meksiko? Istini za volju, Lion je već dvije godine prije umirovljenja (dakle, 1965.) prodao prava na label i cjelokupni katalog Liberty Recordsu (koji, pak, biva usisan od strane United Artistsa, a na kraju Blue Note-ovo intelektualno vlasništvo čudnim putima naposljetku pripadaju korporaciji EMI).
Francis Wolf, suosnivač i Lionov prijatelj, nastavlja s radom, a kako više nije vlasnik, udružuje se s Duke Pearsonom te zajedno produciraju. Eto, sve ove ljude možete naći u impressumu albuma:

Ljudstvo sa svojim specifičnim znanjima i vještinama također su pobrojani na istom mjestu i to nije nikakvo iznenađenje. Ali kada bi netko preciznije promatrao slijed Byrdovih glazbenih ostvarenja zapisanih na nosačima zvuka, uvidio bi da je ovo zadnji, pače posljednji njegov hard bop i akustični uradak. Nakon ovoga albuma naš junak okreće se soul i funk jazzu. Što ćeš, Vlak je protutnjao ...
A za život ovoga uratka odgovorni su, opet pogađate, Japanci. Oni su ga voljeli (i još ga) i držali na životu godinama, a kako je došao do Japana sam Bog će ga znati.
Iskreno, uživam kopati oko svakoga albuma koji mi se sviđa a ovaj je takav.
Ajde, ptyco, zakelji ti nami jednu narodnu

PMS. (Edit) Tranea sam spomenuo samo usput i to u prijevodu ...

Editirao Brico - 20.travanj.2019 u 15:18
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 712713714715>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente