Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

JAZZ KLUB

Odgovori Odgovori Stranica  <1 688689690
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.travanj.2017 u 19:54
Davno započet razgovor o nepravedno zapostavljenim jazzerima nastavio bi s još jednim afroameričkim klaviristom, koji je, pogađate, jednako volio jazz i opijate u raznim stanjima i oblicima. To ga je, naposljetku, u 38. godini koštalo života - umro je od ciroze jetre (kosila je glazbenike kao da je zarazna bolest). Ipak u to malo godina što je živio i djelovao puno je napravio, a kako nema PR-a mnogi za njegovo djelo nisu čuli.
Dakle, riječ je o Bobby Timmonsu, najpoznatijeg kao klavijaturista Art Blakeya i njegovih Messengersa te kao član pratećeg benda klana Cannonball. Ipak, ja ga najviše cijenim zbog njegova albuma "This Here Is Bobby Timmons" iz 1960. i autorskih pjesama "Moanin"i "Dat Dere":

Album je izdao label Riverside Records Orrina Keepnewsa, kao jedan od onovremenih perjanica izdavača modernog jazza. Iako u naslovu albuma nije naveden kao trio (po kojemu je Bobby bio poznat) skupina svira u formaciji: napad Bobby Timmons, vezni red Sam Jones i obrana Jimmy Cobb. Čista klasika, ništa ne odskače, ekipa svira s lakoćom da čovjek katkad p(r)omisli da je to tak jednostavno. I jest, jer su sve prave stvari jednostavne. Dugo su svirali u ovoj ili sličnoj postavi te svak tko drži do sebe i svog poznavanja povijesti jazza mora barem djelomice odslušati Bobby Timmonsa.
Eto.

*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
JANZI View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj JANZI Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.travanj.2017 u 18:15
''You can hear a lot by listening !!''
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.svibanj.2017 u 21:06
Čitajući knjigu "Coltrane - the story of a Sound" Bena Ratliffa, naiđoh na podatak kako je mladi Trane svirao i učio u bendu (orkestru) Eddie "Cleanhead" Vinsona. Sjetih se tada da imam jedan njegov album, te odlučih podijeliti radost s vama.
Dakle, radi se o albumu "Cleanhead & Cannonball" Eddie "Cleanhead" Vinsona i The Cannonball Adderley Quinteta:

Album je izdan 1988. godine, a na njemu su objavljeni "pronađeni" snimci iz 1960. i 1962. godine. Sviraju Vinson i Cannonball na altu, Nat na trublji, Zawinul na kljavama, Sam Jones na kontrabasu i Louis Hayes na bubnjevima. Bolje - teško.
Kažu da je ovo anomalija jazz snimaka iz toga prostora i vremena, a srećom ova anomalija spaja jazz i R&B, u kojima se dotična gospoda snalaze kao pravi majstori. Uz to, kao i u vrijeme dok je svirao s Traneom, Vinson pjeva. Pravi bluzirani jazz.
Povijesni snimci (nemam volje pisati jer mi se kompletni text izbrisao, pa je ovo remake):

Editirao Brico - 14.svibanj.2017 u 21:08
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
moog View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj moog Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 14.svibanj.2017 u 23:49
Dovoljno je i ovo teksta, svaka cast! Hvala!
I'm a Blackstar ✴
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.lipanj.2017 u 20:29
Često se zakačim za jednog autora/izvođača, pa onda danima samo njega slušam u svim kombinacijama. Tako sam i danas u znaku Dextera Gordona: sve raniji radovi, ali jedan me se posebno dojmio. Zašto? Nemam pojma, moj glazbeni prijemnik nema veze s ratiom, već s nekim udaljenim čvorom kojem sam u djetinjstvu zacijelo često češao ili sam se pri mnogim padovima značajnije ozlijedio. U svakome slučaju, to je ovaj:

Dakle, "Misty", objavljen za danski label SteepleChase 2004. godine, a zapis sadrži snimak koncerta iz daleke 1965. godine u klubu Montmartre Jazzhus u Kopenhagenu. Producent i restaurator zapisa je Nils Winther, osnivač SteepleChase-a, a sviraju Dexter Gordon na tenoru, Kenny Drew na kljavama, fantastični Alex Riel na bubnjevima i nezaobilazni kontrabasist (on ga dođe nešto kao danski jazz porez) "onaj čije se ime na forumu ne smije izgovoriti" Petersen, samo umjesto "t" stavite "d".
Svirka i snimak pravi klupski, čaše padaju po podu, atmosfera vrhunska. Po ovome je jazz glazba trenutka, neponovljiv doživljaj, nikada isti ... osim kada Nils i njemu slični takav trenutak ne snime za vječnost.
Preporuka.

*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.lipanj.2017 u 20:13
Sezona kiselih krastavaca počela je, kako i priliči, dolaskom ljetnih vrućina, ali to me nije spriječilo izreći dvije - tri polupametne o još jednom od brojnih zanemarenih i na ovim prostorima prilično nepoznatih jazz umjetnika. Da, riječ je o Horace Parlanu, klaviristu koji je djelovao od 50-ih do dvijetisuće i nekih. Čovjek je po rođenju obolio od dječje paralize, a kao rezultat bolesti desna ruka mu je ostala djelomično paralizirana. Borac, kakav je očito bio, pretvorio je hendikep u osobit stil sviranja kljava, gdje je desnom rukom svirao ritmičke fraze a lijevom prilično čvrsto odrađivao akorde. Bilo kako bilo, čovac je svirao sa svima od kojih je na početku bio najznačajniji Charles Mingus.
Album koji bih apostrofirao je "Happy Frame Of Mind", snimljen 1963. godine u Van Gelderovu studiju:

Na albumu uz Parlana svira fantastična ekipa: Butch Warren na bajsu, Billy Higgins na bubnjevima, Grant Green na gitari, Booker Ervin na tenoru, Johnny Coles na trublji, producent je Alfred Lion a snimatelj Rudy Van Gelder. I sad što reći, osim da sve štima, sve je kako treba biti, svi sve znaju, a mjuza je nektar.
Inače, album je djelomice, pod imenom Booker Ervina izdan 1973. godine, ali tek 1986. izlazi pod pravim naslovom i s Parlanovim titularom, pod originalnim brojem Blue Note-a i s originalnom naslovnicom. Zašto je Alfredu Lionu i društvu trebalo 23 godine nije mi baš jasno, ali važno je da je sada tu pa se može ocijeniti njegova povijesna i glazbena važnost.
Parlan je, kao i mnogi njegovi sunarodnjaci, sedamdesetih preselio u Europu, postao danski državljanin i djelovao u okviru europske scene.
Meni najdraži song s albuma:
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 688689690
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,539 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente