Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

JAZZ KLUB

Odgovori Odgovori Stranica  <1 725726727
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (3) Pohvala (3)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 19.siječanj.2020 u 18:49
Slušajući ploče, CDove i flacove često odlučim da bi mogao riječ dvije podijeliti s vama, ali spriječi me nedostatak oduševljenja ili pak zanimanja za dotičnoga trenutnosvirajućega. Bolje ništa nego loše.
Ipak, slab sam na one jazzere koji su prerano Bogu na sastanak otišli. Iz bilo kojega razloga ... Kontrabasista i violončelist Doug Watkins poginuo je 1962. (s 27 godina) u prometnoj nesreći žureći se na gažu s Philly Joe Jonesom, a udes su preživjeli klavirist Roland Hanna i trubač Bill Hardman.
Vrlo mlad a već cijenjeni kontrabasista Doug Watkins s 22 godine snimio je album "Watkins At Large" i to 1956. za Transition label.

Za ovu priliku okupljena je prva liga tadašnjeg amerikanskog jazza: Art Taylor, Kenny Burrell, Duke Jordan, Hank Mobley, Donald Byrd i, naravno, Doug Watkins. Zvuk, način sviranja, melodije i aranžmani prilagođeni su sredini 50-tih jer, moramo znati, eksplozija jazza koju mi još živući slušamo kao nešto relevantno događa se krajem 50-tih i početkom 60-tih.
Činjenica da je album snimljen 1956. s tadašnjim ili budućim zvijezdama koji sviraju moderni planetarno prihvaćeni hard bop zaokružuje sliku o popularnosti i traženosti istih na jazz sceni. 
I da nije bilo onih vrageca koje je vodio Miles a poslije i Trane tko zna do kad bi era ove vrste jazza trajala. Kada su se u priču umiješali free, avangard i sl. izvođači (koliko god oni nama danas smiješno i obično zvučali) kraj je bio zajamčen. Ali otom-potom.
Poslušajmo što se to u New Yorku kuvalo 1956. godine:

*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
zook View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
mrzitelj malih skakutavaca

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (1) Pohvala (1)   Citiraj zook Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.siječanj.2020 u 09:25
Originalno postano od strane člana: Brico Brico napisao:

Po ne znam koji puta odgledao sam dokumentarac o Lee Morganu "I Called Him Morgan" švedskog redatelja Kasper Collina (ako ga tko nije pogledao javite sa, pa ga pošaljem). 

Odgledah ga i ja jučer. Vrlo dobar dokumentarac, napet kao krimić, odlična glazba.
Lee je bio faca.
đez je limunada

Na vrh
alexatpos View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj alexatpos Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.siječanj.2020 u 14:33
Ako se kome slucajno dopadne glazba iz Bricinog posta, pa pozeli nabaviti tu svirku, najlakse ce je naci na ovom duplom albumu....

Na vrh
Brico View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Brico Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 37 minuta prije u 18:52
Eh, te dvije strane života, dvije totalno različite priče. S jedne možeš biti vrhunski umjetnik a s druge obični đanki (pazite, svi đankiji su isti - to su ljudi koji trče za novim šutem i niš drugo ih ne zanima). Priče o nadahnuću su glupost, ovisnici žive samo da bi hranili svoju ovisnost...
Junak našeg prikaza bio je đanki od četrdesetih do sedamdesetih godina prošloga stoljeća i, začudo, sve preživio. Izvori kažu da je zbog ovisnosti proveo u zatvoru od 1954-1956, 1960-1961, 1961-1964 i 1964-1965. U predasima između izdržavanja zatvorskih kazni i trčanja za đankom čovjek je svirao i bio mnogo puta proglašavan najboljima altoistom nakon Charlie Parkera. Još vam nije kjaro o kome govorim?
Uz Cheta Bakera, Shelly Manea i Gerry Mulligana bio je predstavnik liričnog dugoprugaškog West Coast jazza, za razliku od brutalne "ko će prije na sto metara" East Coast grane kojoj su pripadali Gillespie, Parker i Miles, primjerice... Dakle, govorim o Art Pepperu, velikom alt saksofonistu.
Jedan od njegovih najznačajnijih albuma nesumljivo je "Meets The Rhythm Section" iz 1957. godine u izdanju Contemporary Recordsa.

Iz naslova se razaznaje da je gospodin Art naletio na super ritam sekciju - Chambersa, Joe Jonesa i Garlanda. I vjerujem da je on samo zviždao i pjevušio en-ten-tini-svaka-svraka-tini, to bi dobro zvučalo. Ali, uz ove majstore ovaj zvuči još bolje. Prekrasan ton (ritam sekciju uopće ne želim spominjati, jer su oni poznate vrijednosti u svakoj jazz jednadžbi) i virtuozna svirka na altu čini ovaj album značajnim uratkom svjetskog, a napose amerikanskog jazza.
Sviđa mi se majstorstvo, koje je mnogo puta ugušeno osobnim potrebama Arta, medjutoa u pauzi između dvije zatvorske kazne ovaj zaista predivno svira. Možemo samo zamisliti njegovu karijeru da se nije tako brutalno odnosio prema svome duhu i tijelu ... Ali što je - tu je ...
Ajd Arte ti nami oduvaj jednu poznatu ...

Editirao Brico - 28 minuta prije u 19:01
*** DOĐE MI DA ODEM! ***
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 725726727
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,422 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: High-End