Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

KLASIKA

Odgovori Odgovori Stranica  123 129>
Korisnik
  Tema Pretraži Tema Pretraži  Opcije teme Opcije teme
tatamata View Drop Down
Hiper Aktivan
Hiper Aktivan
grnčarija rules

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Tema: KLASIKA
    Objavljeno: 20.velja?a.2006 u 16:45

Rado bih otvorio temu sa audiofilskim materijalom, poput JAZZ KLUBA, no posveaen klasici, pa eto otvaram temu sa jednim izuzetnim CD-om, Mahlerovom petom i Petrogradskim filharmonijom, te Yuri Temirkanovim kao dirigentom, izdanje Water Lilly 2005.

Svatko iole zagrijan za izuzetno snimljen, a performansom glazbenika vrhunski materijal susreo se sa Water Lilly produkcijom. Stoga nije ni eudo da su dobili dopuštenje da upravo oni od „zapadnih“ tvrtki po prvi put u?u u hram Petrogradskog simfonijskog orkestra, nakon hladnog rata i davnih snimaka Mercury Recordsa iz 1962, te snime orkestar u njihovoj po akustici euvenoj velikoj dvorani.

Ono što je zanimljivo je da je sve snimljeno uživo na koncertu, u eistoj DSD tehnici, sa samo dva Pearl ELM30 mikrofona  u tzv. Blumelein konfiguraciji, bez noise reductiona, bez equalizacije, bez kompresije ili bilo kakve limitacije, sa mikrofonskim predpojaealom Millenia Media HV3, i to na Tascamov recorder DS-D98.

Neki kritieari, slušajuai ovu snimku govore da je ona po svojoj nevjerovatnoj neposrednosti i  kvaliteti svjetlosne godine ispred snimaka poznatih kompanija, te nakon preslušavanja, lako se složiti s njima. Što drugo reai nego „highly recomended“.

Editirao tatamata
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
barbaro View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj barbaro Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.velja?a.2006 u 17:05

za new topic Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieini

nadajmo se brojnom odazivu i mnoštvu korisnih informacija.

BANNED

Na vrh
Dubravko View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dubravko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 20.velja?a.2006 u 23:41

Originalno postano od strane člana: tatamata tatamata napisao:

Neki kritieari, slušajuai ovu snimku govore da je ona po svojoj nevjerovatnoj neposrednosti i  kvaliteti svjetlosne godine ispred snimaka poznatih kompanija, te nakon preslušavanja, lako se složiti s njima. Što drugo reai nego „highly recomended“.

Bok Tatamata, lijepa tema.

Možda si vidio, nedavno sam spominjao tu snimku u drugom kontekstu. Nadam se da to nije nikome poslužilo kao preporuka za kupnju. Sve u svemu, iako ne mogu reai da je to loša snimka (iako u jednoj stvari ipak je), meni se nakon slušanja na par sistema ne eini da je ona baš svjetlosne godine ispred drugih dobrih snimaka. I ja sam eitao sjajne preporuke, kupio, oeekivao "svjetlosne godine" i na kraju se razoearao. Možda je to stvarno zvuk te dvorane, ali vjerojatnije je da je izvorno manjkava snimka uzrok problemu. Uglavnom se to odnosi na to da gudaei imaju jako mekan, udaljen zvuk u odnosu na ostatak orkestra. Gotovo kao da na snimci nema ništa od njihovog direktnog zvuka, samo zvuk u odjeku dvorane. Na gudaeima je to najoeitije, ali i cijeli lijevi kanal se tako doima. S obzirom da je povijest te snimke poznata kao problematiena, lakše mi je zamisliti da je stvar ipak u snimci nego u dvorani. Nemam kontrolu balansa na svom sistemu pa sam si napravio  jednu kopiju s tišim desnim kanalom i ta kopija mi je bolja za slušanje, iako se u lijevom kanalu i dalje euje to što se euje. Ako imaš i Water Lily Šostakovieevu 7. snimanu u istim uvjetima, ali s dirigentom Dmitrijevim, gudaei imaju sasvim drugi karakter, meni puno uvjerljiviji od onog uhvaaenog na Mahlerovoj petoj. Šteta što i peta nije tako dobro snimljena.

Svejedno, ta izvedba 5. je jako lijepa, eak i uz iritantnu prehla?enu ekipu iz publike koja kao da samo eeka tihe dijelove da se može iskašljavati.

Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieini

Ovo gore je stvarno klasika (1960.-1963.). Gore je i Lisztova druga rapsodija, koja je ovdje odsvirana lepršavije, s manje težine nego što sam navikao, ali svejedno je jako dobro. Zvuk je klasiean MLP, možda eak jedan od uspjelijih. Gore je originalni trokanalni i novi dvokanalni SACD, a i dvokanalni CD (isti CD zapis kao i na CD izdanjima s poeetka devedesetih). Kao upozorenje ako nekoga smetaju takve stvari - iako MLP ima odliean zvuk, to su snimke koje imaju vrlo glasan šum.

Gore spomenuta Šostakovieeva 7. na Water Lilyju (2003.). Onima koji nemaju ni jednu WL snimku, možda uspijem opisom predoeiti kakav je to zvuk. Meni liei na ugo?aj koji ima vrhunska radijska snimka uživo, samo s nekomprimiranom dinamikom i veaom rezolucijom. Dakle nikakav vatromet, nego više meko uranjanje u doga?aj. Ovo je možda disk s najveaom dinamikom koji sam dosad sreo, možda eak i malo veaom od Stravinskijevog Posveaenja proljeaa na Clarity recordings. Kad stavim atenuator na 0dB, dakle "najglasnije" što mogu, najtiši dijelovi u prvom stavku padaju i malo ispod 40 dBA, što se euje jedino u sasvim tihoj prostoriji i mislim da je malo pretiho u odnosu na pravu stvar. No nažalost ne mogu odvrnuti više. Gore spomenuta problematiena Mahlerova 5. je snimljena taman dovoljno glasnije. Na istom položaju atenuatora najglasniji dijelovi sedme su oko 90dBA s time da samo jednom ili dvaput kazaljka dotakne oko 92dBA. Taj polagani rast orkestra u dugom maršu u centralnom dijelu prvog stavka je jako lijepo uhvaaen. Od tih 40 do 90 dB orkestar se diže tijekom skoro desetak minuta i do tada se vea i na prvo slušanje ta tema fino uvuee pod kožu.

Ovo mi je vjerojatno najslušaniji disk prošle godine i vjerojatno se da nabaviti za male novce. Naslovna Beethovenova peta (Furtwaengler, Berlinska Filharmonija, 1947.) je eisto arhivske kvalitete. Ali B-strana, Violinski koncert, je mrak (1953.). Snimka je mono, zvuk je tonski pomalo iskrivljen, ali ima jednu teksturu koja me u kombinaciji s odlienom izvedbom i naravno genijalnim violinskim koncertom drži u slušanju od poeetka do kraja. Na dobrom dvokanalnom sistemu zvuk daje jedan neobiean osjeaaj kao da slušatelj gleda i sluša kroz neki veliki prozor iza kojega je dvorana ili orkestar na otvorenom...

Na vrh
dioklecijan View Drop Down
Banned
Banned

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dioklecijan Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.velja?a.2006 u 08:34

Preporueam. Može se naai vrlo jeftino.

Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper Aktivan
Hiper Aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.velja?a.2006 u 08:54

Svejedno, ta izvedba 5. je jako lijepa, eak i uz iritantnu prehla?enu ekipu iz publike koja kao da samo eeka tihe dijelove da se može iskašljavati.

Kliknite na sliku da bi je vidjeli u pravoj velieiniIstina, i mene smetaju ta nakašljavanja, kao da su snimali upol ruske zime.

Na vrh
luna View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj luna Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.velja?a.2006 u 10:12
Kuda idu divlje svinje?
Na vrh
glava View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.velja?a.2006 u 11:23
Kad smo vea kod baroknih truba preporueujem dupli CD Trumpet virtuoso od DGa na sniženju oko 100 kn. Sve najpopularniji trubaeki koncerti od Haydna,Hummela,Albinonia, Bacha,Handela,Telemana,Stamitza,Stolzela,Richtera, Vivaldia.
Na vrh
luna View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj luna Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.velja?a.2006 u 11:51

eh kad bi svi bili pošteni (što se cijene i ne samo cijene tiee) kao NAXOS

rossini string sonatas

Kuda idu divlje svinje?
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper Aktivan
Hiper Aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.velja?a.2006 u 15:58

Sa Beethovenovom Missom Solemnis sam se upoznao preko LP.a sa Karajanom iz 1966.

No kako su ploee završile na tavanu, a izvedba mi draga, narueio sam istu, ovaj put na CD-u. I tu poeinje problem. CD je katastrofalno loše napravljen.

Sve je iza zavjese, nerazlueivo, bez dinamike koja je nasušna za ovo grandiozno sakralno djelo. I tako dao sam se u potragu za boljom snimkom , a kako sam se u zadnje vrijeme zbližio s Gardinerom narueio sam  njegovu izvedbu mise sa Monteverdi choirom i snimka je odliena, samo to nije izvedba koja mi se dopala.

Valjda je to Gardiner odradio sa pola glazbenika i eetvrtinom zbora.  Dali mi netko može preporueiti misu  a da je i snimka i izvedba vrhunska. Dali je  netko slušao bolje snimljenu izvedbu Karajana ili koju Klempererovu izvedbu i što misli o njoj.  

Na vrh
Sten View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 21.velja?a.2006 u 20:15

-

Editirao Sten - 05.listopad.2006 u 18:54
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  123 129>
  Podijeli temu   

Pređi na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: High-End