Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

KLASIKA

Odgovori Odgovori Stranica  <1 127128129130>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.prosinac.2016 u 21:58
Originalno postano od strane člana: tatamata tatamata napisao:

Ovaj mladic nebicno podsjeca na Mr. Beana...   

Na vrh
Komandant Data View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Status: Online
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Komandant Data Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.veljača.2017 u 11:25
Konačno sam neke stvari pohvatao!   

Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 01.veljača.2017 u 16:44

Kupio zbog klavirskih koncerata, pa na kraju ispalo da će u kolekciji ostati zbog 9. simfonije.
Iako sam mislio da sam završio sa Šostakovićevim simfonijama (sve ih preslušao, barem po 2-3 izvođenja), očito sam bio u krivu.

Devetu nisam nikad najozbiljnije shvaćao (simfonije koja traju manje od 30 minuta baš i "ne doživljavam" nešto), pa nisam ni tražio čuti eventualno koje izvođenje više, no došlo je samo od sebe.

I sad se ponovo pitam ono što sam se puno puta pitao ... Je li dovoljno čuti jedno izvođenje nekog djela da bi znao je li ti se djelo sviđa? Dakle govorimo o čisto subjektivnom doživljaju djela - ne o kvaliteti izvedbe. Očito da nije, pogotovo glede kompozitora za čiju glazbu smo već ranije razvili veći afinitet.
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 26.veljača.2017 u 12:43

Nisam ljubitelj djela za solo instrument, ali ovaj CD (prženac) već godinama tu i tamo poslušam, i na kraju shvatih da se radi o odličnoj glazbi i odličnoj snimci, i da mi zapravo nimalo "ne smeta" to što se radi o samo jednom instrumentu.
 Pa, neki dan stigao i oriđinale CD. Srećom, umjesto digipack izdanja (čiji uopće nisam ljubitelj) stiglo obično, "clear case" izdanje za koje nisam NI znao da postoji.

Ukratko, CD se isplati nabaviti, ako ništa drugo, samo zbog Kodalyjeve 30-minutne sonate. Ostalo će biti odličan bonus.

Sa čisto audiofilske strane ... jedan od najboljih snimaka violončela koje čuh.
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 18.studeni.2017 u 19:54

Nije baš za 5 zvjezdica, ali dobar da ostane u kolekciji. Doduše, sluša se samo 4. simfonija.
 Obzirom da praktično samo ja pišem u temi ovo je i više nego dovoljno haha, jer imam dojam da pišem samom sebi. Bilo kakvih preporuka, raznih članova, ovdje već odavno nema.

Ne slušaju li ovdašnji audiofili uistinu klasiku ili im se ne da pisati? Obzirom na aktivnost slične teme o jazzu rekao bih ovo drugo. A možda se zaista uglavnom slušaju bezvezni sampleri i slična druženja "prvoklasnih mikrofona i trećerazrednih glazbenika".

Editirao Sten - 18.studeni.2017 u 19:55
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.studeni.2017 u 09:29
Nisam na Deezeru našao Tatjaninog Kodalyja pa stavio Janos Starkerovog...valjda izdržim do kraja haha
Evo preporuke za " La foliu " . Što je Girls from Ipanema u jazzu ( po broju različitih obrada ), to je
 La Folia  u klasici a po broju različitih skladatelja koji su je obradili ( Luly, Correli, Vivaldi, Marais, Geminini, List, Beethoven je upotrijebio u 5.simfoniji...više od njih 150 u 3 stoljeća)
La Folia je kao neki portugalski ili španjolski narodni  svadbeni ples iz 14 stoljeća ?
Inače La folia je u prijevodu zaklon, vrtna sjenica.
http://www.folias.nl/salieri.jpg
Preporuka je Sallierijeva ( nepravedno omrznuti skladatelj po lažima iz Formanovog Amadeusa) La Folia u 26 varijacija...to je prva orkestralna izvedba u klasičnoj formi, prije toga su bile samo barokne izvedbe.

Druga preporuka je Related image u izvedbi Jordi Savalla
La folia se jednostavno može stalno slušat, nikako da dosadi
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.studeni.2017 u 23:58
Zanimljivo, na momente vrlo "rokerski", što volim kod klasike, doduše u Vivaldijevoj verziji. On mi je nekako uvijek prvi izbor za "stariju" klasiku. Još da je djelo duže, vjerojatno bih se dao u potragu za CD-om. 9 minuta, taman se smjestiš za ozbiljnije slušanje ... i gotovo proteza

Salierijeve varijacije me se nisu baš dojmile. Možda zato što mi varijacije općenito, kao forma, nisu baš zanimljive. A možda Salijeri ipak nije top klasa.

Savall ... "prestarinski" mi to zvuči. Vivaldi mi je puno bolja solucija.
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.prosinac.2017 u 19:26
Ima istine u Glavinoj tvrdnji "La folia se jednostavno može stalno slušat, nikako da dosadi". Razlog je možda između ostalog i upotreba viole da gamba, tog instrumenta 15. stoljeća, jednog od najpopularnijih u renesansi i baroku.
Iz viole da gamba ( u bukvalnom prijevodu - nožne viole) je nastalo čelo, no rezonancija, harmonije i teksture instrumenta koji ima 7 žica kad se svedu na 4 žice (cello) gube na svemu, i tonovi postanu grublji.
Velik sam ljubitelj glazbe koja je pisana za čelo, no moram priznati da je viola da gamba instrument koji je nepravedno zapušten i zaboravljen (zadnji rijetki kompozitori koji su pisali za da gambu izčezavaju u 18 st.) i prepušteni smo nadalje sirovijoj izvedbi koja je nastala iz tog instrumenta.
Svu ljepotu tog instrumenta sam upoznao tek na koncertu Jordi Savalla, ljepotu harmi i sazvučja koja je izlazila iz tog instrumenta neću nikad zaboravit.

poslušajte

PS - ili ovo

Editirao tatamata - 23.prosinac.2017 u 19:32
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2017 u 18:57
Si me ponukao Tatamata da uzmem u ruku Atlas glazbe od Ulricha Michelsa.
U 16.stoljeću se prema načinu držanja instrumenta razlikuju :
-viola da gamba koja se drži između koljena, iz nje  se razvija obitelj viola -zvuk je nježan i taman
-viola da braccio koja se drži rukom u visini  ramena, iz nje se razvijaju violine-zvuk je svijetao i sjajan

Čelo zvuči oktavu dublje od viole, do 18 stoljeća služi samo za generalbas a kasnije kao i solististički instrument.

Što J.S.Bach kaže o generalbasu ?
General bas je najsavršeniji temelj glazbe koji se izvodi s obje ruke tako da lijeva svira zadane note, dok se desna ruka služi konsonancama i disonancama te se tako postiže milozvučna harmonija u slavu i čast Boga a na užitak ljudskoj naravi. I treba kao i svaka glazba u konačnici služiti Bogu i za uveseljavanje ljudske ćudi. Gdje to nije uzeto u obzir, nema govora o stvarnoj glazbi već je riječ o đavolskom drečanju i brbljanju.
Što bi Bach rekao na današnji white rock haha

Evo za Božić i za uveseljavanje i užitak ljudskoj naravi, zauvijek odlični Corelli, Torelli, Manfredini...

Na vrh
catalyst View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj catalyst Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2017 u 19:05
Za mene najbolja izvedba(Navarra),a ima i hife za vidjeti

Nosce te ipsum
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 127128129130>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,277 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Retro audio