Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

KLASIKA

Odgovori Odgovori Stranica  <1 128129130
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2017 u 20:27
Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

... I treba kao i svaka glazba u konačnici služiti Bogu i za uveseljavanje ljudske ćudi. Gdje to nije uzeto u obzir, nema govora o stvarnoj glazbi već je riječ o đavolskom drečanju i brbljanju.
Što bi Bach rekao na današnji white rock haha

Lako za rock, problem je što bi u tu "kategoriju" upalo i puno klasike u zadnjih 100-tinjak godina. Tko zna, možda mi se zato Bach nikad nije sviđao. Sad barem znam razlog haha
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2017 u 20:36
Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

Si me ponukao Tatamata da uzmem u ruku Atlas glazbe od Ulricha Michelsa.
U 16.stoljeću se prema načinu držanja instrumenta razlikuju :
-viola da gamba koja se drži između koljena, iz nje  se razvija obitelj viola -zvuk je nježan i taman
-viola da braccio koja se drži rukom u visini  ramena, iz nje se razvijaju violine-zvuk je svijetao i sjajan
Čelo zvuči oktavu dublje od viole, do 18 stoljeća služi samo za generalbas a kasnije kao i solististički instrument.

Baci Atlas i odi uživo poslušat Violu da Gamba.coolhaha

Čelo sa 4 žice ide od C2 (65Hz) do C6 (1046,5Hz) ili ima respons sa harmonicima od otprilike 62Hz do 8Khz

Isto tako ima Viola da Gamba sa 7 žica. I Čelo ne svira oktavu dublje. Da Gamba svira za klasu ugodnije, harmoničnije i bliža je ljudskom glasu nego cello.

Obitelj viola je poprilično velika ( Pardessus (high treble), Treble, Alto, Small tenor, Tenor, Bass )

Iz njih je kasnije nastala i violina, i čelo, i kontrabas. Pošto nisam uspoređivao Treble Violu i violinu nego Violu da Gamba (znači onu koja se drži među nogama) i njezinog direktnog sljednika - čelo, priznat ću samo onu diskusiju koja mi osporava mišljenje da je Da Gamba raskošniji instrument od Čela. Ostalo je trolanje.

prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 24.prosinac.2017 u 21:17

Božić je. Poslušajte Beethovenovu Missu Solemnis. To djelo, jedno od najvećih djela koralne glazbe, pa i dosega glazbe uopće, razgalit će vam dušu u ovo blagdansko vrijeme, i dignut ga u visine gdje ćete pomisliti da vas je obasjala hosana. Imam desetak izvedbi Misse preporučam najbolju, izvedbu Berlinske filharmonije i maestra Karajana.

Djelo se u mene sluša već desetljećima, dokaz tomu slika bellow (dvije potrošene ploče haha):

prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
jazzdil View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj jazzdil Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 11.ožujak.2018 u 10:32
Preslušavajući box set izdan povodom 50 godišnjice labele Deutsche Harmonia Mundi naišao na predivnu glazbu francuskog baroknog kompozitora Saine Colombe-a, pisanu za violu da gamba, u izvedbi Hille Pearl.

Danima album ne vadim iz plejera, glazba de Saint Colombe-a svojom ljepotom i snagom može stajati sa bachovim suitama za violončelo (koje su izvorno i pisane za viola de gambu), ukratko, prvoklasna delicija za ljubitelje baroka.
Zvuk je vrlo dobar, izvedba izvrsna, naravno kako je prva koju slušam, ne mogu uspoređivati. Uskoro naručujem izvedbu Jordi Savall-a.

Cijena ploče, prava sitnica
http://www.amazon.de/Retrouve-Change-Hille-Perl/dp/B005DIVE4A

Editirao jazzdil - 11.ožujak.2018 u 10:37
Micro Utopia Be
Na vrh
jazzdil View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj jazzdil Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 23.ožujak.2018 u 21:44
Na jučerašnjem odličnom koncertu u HGZ, Petrit Ceku maestralno je izveo svih 6 suita za violončelo J.S Bacha, koje je za gitaru prearanžirao naš znameniti violončelist Valter Dešpalj. Recitali ovog tipa su prava rijetkost i u svjetskim razmjerima, pa je to razlog više da vam bude žao ako niste bili u prilici pohoditi koncert. Osobno, ovo mi je prvi puta da prisustvujem integralnoj izvedbi bachovih suita, dosad sam imao priliku s vremena na vrijeme slušati uživo svega pojedinu suitu ili izabrane dijelove iz suita na nekom recitalu violončela.
Poslije koncerta pazario sacd Petrita Cekua-a u izvedbi istih bachovih suita. Izdavač je meni nepoznata španjolska etiketa Eudora.

Kako bi bachove violončelo suite bile moj odabir glazbe za pusti otok, radi navedenog ne mogu biti objektivan iIli možda upravo radi toga mogu bar pokušati? Nakon dva preslušavanja albuma impresije su za odličan, izvedba je izvrsna, fluidna, tehnički perfektna, Petrit Ceku je stasao u umjetnika svjetske klase, traskripcija suita za gitaru je sačuvala svu kolosalnost duha bachove glazbe, a izdavača mogu pohvaliti sa najboljim snimkom gitare koju sam imao priliku čuti. Ukratko, sve preporuke za nabavku albuma.
http://eudorarecords.com/recordings/bach-the-cello-suites/

Popularni jubito može dati djelomični uvid u navedeno:
http://www.youtube.com/watch?v=CfAXba2DJSw

Editirao jazzdil - 23.ožujak.2018 u 21:46
Micro Utopia Be
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 128129130
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,242 sekundi.