Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

KLASIKA

Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 129>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.ožujak.2006 u 20:38
Čuo sam nešto sa ECM  izdanja - Goldbergove varijacije na čembalu sa Keith Jarrettom, čini mi se da će to biti moja slijedeća narudžba.
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
DaNe View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj DaNe Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.ožujak.2006 u 21:39

Zanimljiva stranica za ljubitelje Bachove glazbe s prilično obuhvatnim pregledom diskografije (no nije recenzirano baš sve) i temeljitim i zanimljivim komparativnim recenzijama kapitalnih djela:

Na vrh
glava View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj glava Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.travanj.2006 u 09:03

to DaNe...trubači na Virtuoso Trumpet su Hakan Hardenberger,Maurice Andre

Puštali smo malo Pogoreliæa u klubu . Poèetak 1.klavirskog koncerta od Èajkovskog je odsvirao nekako podrugljivo...A gdje je on uopæe? Satrala ga vlastita umišljenost? Zadnji put sam ga vidio obuèenog u debelu babu, skoro pa plaèe što mu je nekakav strop pao na glavu u nekom hotelu u Opatiji. Šteta...vrhunski glazbenici znaju i nakon 80te odsvirat svoje najbolje izvedbe.

Iz zadnjeg magazina BBC Music preporuèam kompletne izvedbe Stabat Mater od Pergolesia i Domenica Scarlatia. Pergolesia izvode The chorister of New college Oxford Academy of Ancient Music ,a Scarlatia BBC singers. Dobre izvedbe naročito Pergolesia i dobre snimke .

Inaèe Stabat Mater ( Stajala je majka) je katolièka crkvena pjesma iz 15.stoljeæa u kojoj Bogorodica sa svojom pratnjom oplakuje smrt sina ispod križa.

Editirao glava - 02.travanj.2006 u 09:09
Na vrh
Dubravko View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dubravko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.travanj.2006 u 15:44
Ovaj CD sam otkrio nek nedavno u knjižnici, a snimljen je prije skoro dvije godine. Viktor Vidović, gitara - Decameron Negro

Taj CD je upravo ono što sam želio od gitarističke klasične glazbe već neko vrijeme. Jaku i modernu glazbu u kojoj gotovo da nema ni natruha jazza, popa, pa čak možda ni španjolskog štiha ili Bacha. Ili možda ima sve to zajedno, ali rastavljeno i ponovno sastavljeno u nešto vrlo drugačije i jako dobro.

Zvuk je malo specifičan za gitarističku klasiku, Decameron je dosta topao i ambijentalan, sniman je u crkvi u Kamanju (selo na putu od Ozlja prema Jurovskom brodu). Čak je i oprema dobra i dobro oblikovana (slikar Mladen Bolfek).

Jako mi se sviđaju recimo Libra Sonatine Dyensa i Hommage a Jimi Hendrix Domeniconija. 

Na vrh
Helicon View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Helicon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.travanj.2006 u 11:16
...odličan je Vidović, također u izdanju Aquarius Rec izašao je i njegov prošlogodišnji album Asturias, po slavnom Albenizovom djelu. Viktor je već prepoznatljiv po senzibilnom pristupu i na momente hirovitim i brzim ukrasima, svakako poslušati relativno mladog (33 g) ali već renomiranog umjetnika...
Na vrh
robot View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj robot Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.travanj.2006 u 11:44
Originalno postano od strane člana: glava glava napisao:

Iz zadnjeg magazina BBC Music preporuèam kompletne izvedbe Stabat Mater od Pergolesia i Domenica Scarlatia. Pergolesia izvode The chorister of New college Oxford Academy of Ancient Music ,a Scarlatia BBC singers. Dobre izvedbe naroèito Pergolesia i dobre snimke .

Inaèe Stabat Mater ( Stajala je majka) je katolièka crkvena pjesma iz 15.stoljeæa u kojoj Bogorodica sa svojom pratnjom oplakuje smrt sina ispod križa.

Kad vec spominjes Stabat mater posto dolazi Veliki petak, dobro se prisjetiti da je Pergolesi skladao za Najplemenitij red vitezova Gospe od žalosti iz Napulja za mise koje su se odrzavale svakog petka u ožujku u franjevackoj crkvi  San luigi di Pallazzo gdje su se okupljali vitezovi toga reda.
Samo djelo je nastalo po uzoru na Scarlattijevu Stabat mater, no Pergolesi joj je promijenio strukturu, tako da se njegova smatra uzorom sakralne glazbe 18 st.
Ja imam verziju Academy of ancient music/Emma Kirkby-sopran/James Bowman - kontratenor/ dirigent Christopher Hogwood, na autenticnim instrumentima
Na vrh
DaNe View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj DaNe Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.travanj.2006 u 23:07
Originalno postano od strane člana: robot robot napisao:

Ja imam verziju Academy of ancient music/Emma Kirkby-sopran/James Bowman - kontratenor/ dirigent Christopher Hogwood, na autenticnim instrumentima

Odlična izvedba (imam je također). Ovakve interpretacije su osigurale reputaciju povijesno obaviještenom izvođenju glazbe (engl. HIP  - Historically Informed Performance) baroka i ranijih razdoblja. Nakon ovakve čistoće i prozračnosti tradicionalne izvedbe s dvjema opernim solisticama gotovo su neslušljive (bar meni).

Inače, kad smo već kod prigodnih skladbi - evo još nekih preporuka:

J. S. Bach. Muka po Mateju, The Monteverdi Choir, The English Baroque Soloists, solisti A.Rolfe Johnson, Andreas Schmidt, Barbara Bonney, Ann Monoyios, Anne Sofie von Otter, Michael Chance, Howard Crook, Olaf Baer, Cornelius Hauptmann - DG 427 648-2 (3 CD-a).

Sjajna, dramatična izvedba s prvorazrednim solistima i dobrom snimkom. Neki doduše daju prednost novom Harnoncourtu (nisam ga slušao), no Gardiner sigurno ostaje jedna od najboljih izvedbi na tržištu.

J. Haydn: Die sieben letzten Worte unseres Erloesers am Kreuze, oratorij.
Inga Nielsen, Margareta Hintermeier, Anthony Rolfe Johnson, Robert Holl, Arnold Schoenberg Choir, Concentus musicus Wien, dir. N. Harnoncourt, Teldec 2292-46458-2 
(ova snimka je nedavno izašla i u mid-price nizu Warner Elatus)

"Sedam riječi jedno je od zrelih Haydnovih djela, nastalo u prvotnoj verziji 1785. kao niz orkestralnih stavaka (uvod, sedam Adagia i završni Terremoto") naručenih za svetkovinu Velikog petka u Cadizu. Godinu dana kasnije prerađeno je  za gudački kvartet (postoji nekoliko izvrsnih snimki!), da bi desetljeće kasnije nastala ova oratorijska verzija koja uz dodatak vokalnih dionica ima jedan dodatni stavak, sublimni Introduzione za duhače iza četvrtog polaganog stavka. Inventivna i dirljiva skladba!
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.travanj.2006 u 21:19

Preporučio bih poslušati CD "Aquilarco" talijanskog mlađeg čelista i kompozitora Giovannia Sollime za koga Phillip Glass kaže : "A fresh, exciting talent on the European new music scene". Koga ovo zaintrigira, više  može doznati na Solliminoj stranici http://www.giovannisollima.it/  pa i poslušati samplove.
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
DaNe View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj DaNe Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.travanj.2006 u 23:32
Jedno zanimljivo djelo Oliviera Messiaena, spada u klasike 20. stoljeća:

Quatour pour le fin du temps (Kvartet za kraj vremena)

za violinu, klarinet, violončelo i glasovir.

Ovo fascinantno djelo u osam stavaka nastalo je 1941. u zarobljeničkom logoru. Nakon slušanja, u sjećanju možda najdulje ostaju gotovo hipnotičke beskonačne melodije za violončelo i glasovir, odnosno za violinu i glasovir, u 5. i 8. stavku, s naslovima Louange a l'eternite de Jesus (Slava Isusove vječnosti) i Louange a l'immortalite de Jesus (Slava Isusove besmrtnosti).

Odlična izvedba Trija Fontenay (u sastavu Michael Muecke. violina, Niklas Schmidt, violončelo i Wolf Harden, glasovir) i klarinetista Eduarda Brunnera te solidna snimka na CD-u Warner Apex 0927 48749 2 po popularnoj cijeni - vrijedi probati!
Na vrh
DaNe View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj DaNe Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.travanj.2006 u 23:36
Originalno postano od strane člana: DaNe DaNe napisao:

Quatour pour le fin du temps (Kvartet za kraj vremena)

Ispravak netočnog navoda: Quatour pour la fin du Temps
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 23456 129>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,219 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
PS Audio Nuwave dac