Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

KLASIKA

Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 129>
Korisnik
  Tema Pretraži Tema Pretraži  Opcije teme Opcije teme
DaNe View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj DaNe Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.travanj.2006 u 22:55
Kad smo kod Vivaldija, za one koji su spremni malo proširiti horizonte:

Koncerti za fagot, gudače i continuo (Bassoon concertos)
Klaus Thunemann, fagot, I Musici
PHILIPS DUO 475 233-2 (snimljeno 1985.-1990.)

Uz koncerte za violinu i one za violončelo, koncerti za fagot (39, od toga dva nedovršena) su treća najznačajnija skupina solo koncerata u majstorovu opusu. Još nije otkriveno tko je bio (ili bila?) taj izvanredni virtouz za kojeg su koncerti napisani, a stvar je tim zagonetnija jer su tehnički zahtjevi iznimni i za današnje standarde (a ondašnji fagot je bio znatno primitivniji instrument u tehničkom smislu). Po izvornosti i bogatstvu invencije, ljepoti polaganih stavaka i iskorištavanju mogućnosti solo-instrumenta, ovi koncerti stoje ravnopravno uz bok daleko poznatijim Vivaldijevim koncertima za gudačke instrumente.
Klaus Thunemann je jedan od najbriljantnijih fagotista današnjice. Njegova izvedba, uz pratnju ansambla I Musici (na suvremenim instrumentima, dakako) elegantna je, tehnički superiorna, s besprijekornim tonom (kod njega nećete povremeno čuti one škripave tonove i nečiste pasaže kakvih ima u brojnim drugim izvedbama) te bogato ornamentirana. Upravo taj posljednji moment može biti ponešto sporan (dekoriranje je povremeno za nijansu preraskošno) iako je stilski opravdan. Također, možda se mogu naći i uzbudljivije interpretacije pojedinačnih koncerata (osobno se ne bih volio odreći povijesno obaviještenih izvedbi s Dannyjem Bondom, Academy of Ancient Music i Cristopherom Hogwoodom na L'Oiseau - Lyre 436 867-2), ali kompetentniju izvedbu presjeka odnosno reprezentativnog izbora iz tog dijela Vivaldijeva opusa teško je zamisliti.
Snimka je standardne Philipsove (dakle dosta visoke) kvalitete. Give it a try (ali dozirajte slušanje - unatoč njihovoj privlačnosti ne preporučujem slušanje svih 17 koncerata u kontinuitetu)!

Na vrh
Aquarius View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan

Mr. Twitter

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Aquarius Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.travanj.2006 u 23:54
Smooth...

smiley32
Na vrh
Helicon View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Helicon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.travanj.2006 u 00:23
...nedavno sam se dočepao jedne poslastice, Kim Kashkashian Amerikanka Armenskog podrijetla svira na Amatijevoj violi iz 1617-te. Djela Paula Hindemitha Sonatu za solo violu na prvom CD-u, a na drugom Sonatu za violu i klavir, klavir svira Robert Levin, sjajan snimak ECM New Series...

Na vrh
DaNe View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj DaNe Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.svibanj.2006 u 22:45
Originalno postano od strane člana: Helicon Helicon napisao:

...nedavno sam se dočepao jedne poslastice, Kim Kashkashian Amerikanka Armenskog podrijetla svira na Amatijevoj violi iz 1617-te. Djela Paula Hindemitha Sonatu za solo violu na prvom CD-u, a na drugom Sonatu za violu i klavir, klavir svira Robert Levin, sjajan snimak ECM New Series...

speciali06 za izbor sasvim nestandardnog repertoara! Kakvi su dojmovi o samim skladbama?
Na vrh
DaNe View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj DaNe Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 03.svibanj.2006 u 22:52

Nije ECM, ali je zanimljivo koncipiran i kvalitetno snimljen album velikog violinista Gidona Kremera u suradnji s Olegom Maisenbergom na glasoviru:

Le Cinema, TELDEC 0630 17222-2

Na albumu su djela Chaplina, Nina Rote, Piazzole, Takemitsua,  Dunayevskog/Dreznina, Desyatnikova, Šostakoviča, Milhauda i Kancelija. Tema je, naravno, filmska glazba, u rasponu od sentimentalne Chaplinove teme "Smile" iz "Modernih vremena", preko jazzy Fantazije Dunajevskog i Dreznina na glazbu iz filma "Cirkus", vrtoglavo odsvirane verzije baleta "Le boeuf sur le toit" ("Vol na krovu") D. Milhauda do zafrkantskog Rag-GIDON-time Giye Kanchelija. Kremerovo (i Maisenbergovo) sviranje iznimno angažirano i - treba li reći - virtuozno. Dakle, nekakav crossover za lagano slušanje.
Na vrh
Helicon View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Helicon Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 04.svibanj.2006 u 23:19
Originalno postano od strane člana: DaNe DaNe napisao:

Kakvi su dojmovi o samim skladbama?

...sonate su zaista izvrsne, Hindemith je i sam za života bio poznati violista, osjeti se to, vidi se da pozna instrument savršeno i koristi najbolje osobine viole, topao i nenametljiv a istovremeno snažno emotivno nabijen zvuk, Kim Kashkashian je zaista izvrsna violistica, vrlo nadarena i pravi virtuoz na momente, sve u svemu uživancija je zagarantirana a i meni je ovaj CD poslužio kao sjajan uvod u Hindemithov opus koji je vrlo zanimljiv. Na prvo slušanje se može učiniti malo naporan, koristi duge pasaže i u trenucima se igra sa živcima na granici dosade, ali kad se malo "uđe" u sve to, počinje se lagano razumijevati što je zapravo želio dočarati i svaki slijedeći put slušanje se pretvara u pravo uživanje i otkrivanje onih finih detalja koji obavezno promaknu ispočetka...

Editirao Helicon - 04.svibanj.2006 u 23:25
Na vrh
tatamata View Drop Down
Hiper Aktivan
Hiper Aktivan
grnčarija rules

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj tatamata Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.svibanj.2006 u 21:19

Čuvši u prolazu kako oduševljeno pričam o Milanu Horvatu, danas sam od jedne sjajne osobe dobio dva CD-a, neraspakirana, iz produkcije Zagrebačke filharmonije. Kaže stoji joj doma.

Prvi CD je izvedba Brahmsovog  dvostrukog koncerta za violinu i violončelo u a-molu, op.102, pod suverenim Horvatovim vodstvom sa sir Yehudi Menuhinom i Antonio Janigrom (violončelo), te Zagrebačke filharmonije.  Snimljeno u KD „Istra“ 1964. godine. Sama izvedba je mono, no izvrsno snimljena, u živo, te kad koncert počne to se jednostavno zaboravi. Ovakvu izvedbu bih slušao i preko telefona, jer radi se o nadahnutoj izvedbi „ za dušu“.

Drugi CD je također suradnja Horvata i Menuhina, te naših simfoničara, ovaj put Beethoven, koncert za violinu i orkestar u D-duru, op.61, te njegova 2. simfonija. Snimljeno opet uživo, mono, Istra, 1966. i 1968. godine. No slušanje ipak odgođeno za koji drugi dan.

Editirao tatamata - 08.svibanj.2006 u 21:30
prava hifa svijetli u mraku.
Na vrh
DaNe View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj DaNe Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 08.svibanj.2006 u 23:21
Šteta što Filharmonija ima nekakvu čudnu politiku izdavanja svojih tonskih zapisa... Prije godinu-dvije poslao sam im upit jer sam htio nabaviti neke inače nenabavljive snimke (npr. Papandopulov Violinski koncert). Dobio sam odgovor da oni te snimke koriste isključivo kao svoj promotivni materijal, dakle izdanja nisu komercijalno dostupna široj javnosti - nisam htio dalje inzistirati. Po mom skromnom sudu, to je ipak prilično kratkovidno.
Na vrh
sholky View Drop Down
Groupie
Groupie

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj sholky Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.svibanj.2006 u 10:16
Jedno pitanjce - procitah na nekom stranom forumu da postoji snimka Rahmanjinovog 3. koncerta gdje svira sam Rahmanjinov uz Philadelphijsku filharmoniju, gdje to naci??

Nedavno sam prosao sve cd shopove po gradu u potrazi za 3. koncertom, i nasao sam jedan jedini cd u aquariusu...
www.tolkien.hr
Na vrh
Dubravko View Drop Down
HiperAktivan
HiperAktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Dubravko Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 09.svibanj.2006 u 10:36
Imam jedan disk na kojem Rahmanjinov svira Chopina. To su RCA  Victor snimke iz '19. do '35. Ti vjerojatno tražiš ovaj disk -

ima na amazonu, a po dućanima vidi tko drži RCA (BMG classics)

Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 129>
  Podijeli temu   

Pređi na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,184 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: High-End
dCS Puccini & U-Clock
Forum: HIFI komponente ...