Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Electronica ...

Odgovori Odgovori Stranica  <1234 70>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
acoustic View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj acoustic Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.siječanj.2007 u 08:08
Evo jedno zgodovinsko izdanje iz dalnje 1975. Godine 1976 izabaran u 25 najboljih albuma godine u svjetu. Band se zove Triumvirat a album Spartacus i spada u Progresive Rock. Band je Njemački a stvorio ga 1971 Jurgen Fritz sa Helmutom Kollenom i Hansom Batheltom.

Zbilja vredno slušanja uz opozorenje, da je to više Rock nego Electronica, ali za nas koji smo tada slušali čisti Rock to je bila živa electrinica. Vjerujem, da če se svidjeti ljubiteljima spomenutog žanra baš zbog vrhunskih aranžmana Jurgena Fritza na orguljama i sintičima.

Timeless experience Finest audio
Na vrh
Joby View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Joby Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.siječanj.2007 u 11:26
Moram priznati da nisam ljubitelj elektronske glazbe, iako volim povremeno poslušati Jean Michel Jarrea. I Ultravox sam svojedobno volio.
"Moja" glazba je ona s melodijom, pa to tražim svugdje, tako i u "elektronici", ako već moram.  
Zato mi ne leže niti apstraktni jazz, alternativa i što se sve već nije naizmišljalo zadnjih godina. Previše mi je to "ambijentalno", a premalo sadržajno u glazbenom smislu.
Volio bih čuti komentare ljudi koji to slušaju. Zašto to vole, što u njima pobuđuje takva glazba, mogu li otfućkati ili otpjevati štogod od toga, imaju li sluha itd.
Na vrh
Kalle242 View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kalle242 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.siječanj.2007 u 11:46
Volim i melodiju i atmosferu... ali srce mi zaigra kad čujem dobro ozvučeni čekić kako udara po plehu... još kad netko neki ritam proba složiti od toga... nirvana!

Zanimljive su te 70-e ropotarnica svega i svačega, OK mi je više kraut priča od progresivne, većina progresive udavi sa solažama... zaboravljajući na ono bitno nit i atmosferu.

Na vrh
Jango Fett View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
nadobudan i nezreo

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Jango Fett Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.siječanj.2007 u 12:01
Originalno postano od strane člana: Joby Joby napisao:

Moram priznati da nisam ljubitelj elektronske glazbe, iako volim povremeno poslušati Jean Michel Jarrea. I Ultravox sam svojedobno volio.
"Moja" glazba je ona s melodijom, pa to tražim svugdje, tako i u "elektronici", ako već moram.  
Zato mi ne leže niti apstraktni jazz, alternativa i što se sve već nije naizmišljalo zadnjih godina. Previše mi je to "ambijentalno", a premalo sadržajno u glazbenom smislu.
Volio bih čuti komentare ljudi koji to slušaju. Zašto to vole, što u njima pobuđuje takva glazba, mogu li otfućkati ili otpjevati štogod od toga, imaju li sluha itd.

Zvuk elektronske glazbe na mene ostavlja dojam jači od bilo kojeg drugog žanra. Ne znam, vjerojatno me fascinira egzotičnost i neusporedivost umjetno stvorenih tonova.
Ali u suštini opet se sve svodi na smisao kojeg isčitavamo iz glazbe. Po tom pitanju ništa nije vrednije ili manje vrijedno od drugoga.
Ja iz jazza ne čitam nikakav smisao, ona mi je prazna, no ne znači da je manje glazba jer ju ja kao takvu ne shvaćam.

Bilo koji zvuk može biti glazba ako ju samo jedna osoba tako proglasi. To je i jedina definicija glazbe. Glazba nije virtuoznost na instrumentu, ona nije sadržaj, ona nije značenje teksta ili melodije, ona nije uspješnost ritma ili pjevnost, već isključivo poruka, smisao kojeg nalazimo u zvuku.

Kada zvuk prestane biti samo zvuk i počne nešto značiti u apstraktnom smislu, onda postaje glazba, nebitno radi li se o umjetno stvorenom ili odsviranom djelu.
Pravi audiofil je glazbofil samo u smislu "nemam ništa protiv glazbe".
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.siječanj.2007 u 12:02
 Probao sam u dosta navrata, sa dosta istaknutih autora, doduše uglavnom komercijalnih, zavoljeti elektronsku izvedbu, naći u njemu glazbu...
 Smjenjivali su se JM Jarre, Vangelis, Depeche Mode, Kraftverk, TAngerine Dream, Kitaro, Front 242, Schultze i još podosta svega i svačeg što već i zaboravih jer je prošlo više od 10-ak godina od zadnjih pokušaja.

Ukratko, elektronička glazba jednostavno, kod mene, ne traje, vrlo brzo se isluša, jednostavno joj nedostaje jedna, uvjetno rečeno, ljudska dimenzija, uvijek je na nekoj distanci, gotovo nikako ne komunicira s nečim što bi mogli nazvati duševnim životom pojedinca.
 Isto tako mi se uvijek doimala nekako plošnom, siromašnom, oskudnom u  komunikaciji s nama, što je i razlog zašto se nisam nikad vraćao nečemu preslušanom. Sve je to ličilo na jednokratne hit singlove koji se zaborave nakon mjesec dana, a sad sa poveće distance čini mi se da je stvar još gora.

Evo za primjer; Nedavno si pribavih prva 2 albuma od JM Jarrea, čisto da ih probam poslušati nakon jedno 15 godina. Preslušao jednom i gotova priča. Ništa mi ta muzika više ne govori tj. pripada onom vremenu kad sam je donekle slušao, iako i onda ne baš zdušno.
 S druge strane poslušati, recimo, nešto od Pink Floyda, L Cohena, Joy Divisiona, Buzzcocksa (da ostanemo kod komercijale), iz tih godina je sasvim druga priča.
 Zašto, ne znam točno, no uvijek se pokaže da što se više nečiji izričaj bazira na elektronici, to mu glazba ima kraći rok trajanja (i opet, da se nitko ne nađe uvrijeđenim, kod mene).
Na vrh
Kalle242 View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kalle242 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.siječanj.2007 u 12:15
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Zašto, ne znam točno, no uvijek se pokaže da što se više nečiji izričaj bazira na elektronici, to mu glazba ima kraći rok trajanja (i opet, da se nitko ne nađe uvrijeđenim, kod mene).

Po meni nije uopće bitan instrument nego izričaj, ideja, emocija...

Depeche mode traju već 25 godina samo zato što nisu podlijezali trendovima u elektronskoj glazbi već ih kreirali i prije svega radili izvrsne skladbe i statement.

Elektronska glazba se dugi period vremena razvijala skupa sa tehnologijom, bila je skupa i ekskluzivna, više nije... samim time i kvaliteta je u opadanju, dolazi do reciklaže.
Na vrh
Joby View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Joby Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.siječanj.2007 u 12:20
Originalno postano od strane člana: Jango Fett Jango Fett napisao:

Ali u suštini opet se sve svodi na smisao kojeg isčitavamo iz glazbe. Po tom pitanju ništa nije vrednije ili manje vrijedno od drugoga.
Ja iz jazza ne čitam nikakav smisao, ona mi je prazna, no ne znači da je manje glazba jer ju ja kao takvu ne shvaćam.

Bilo koji zvuk može biti glazba ako ju samo jedna osoba tako proglasi. To je i jedina definicija glazbe. Glazba nije virtuoznost na instrumentu, ona nije sadržaj, ona nije značenje teksta ili melodije, ona nije uspješnost ritma ili pjevnost, već isključivo poruka, smisao kojeg nalazimo u zvuku.

Kada zvuk prestane biti samo zvuk i počne nešto značiti u apstraktnom smislu, onda postaje glazba, nebitno radi li se o umjetno stvorenom ili odsviranom djelu.

Sve to stoji, Jangomire, i vrijedi za sve vrste glazbe, ali nekako mi se čini da je "elektronika" glazba koja oskudjeva melodijom i harmonijom. Osnova je mantrički ritam i beskonačno ponavljanje mikroteme, bogatstvo boja zvukova i naglašavanja ambijenta, tj, na neki način, stavljanje forme iznad sadržaja. Reko je jedan moj prijatelj da će za 20 godina klinci slušati "glazbu" znaka točnog vremena i sl. 
Možda bi bilo zgodno napraviti neko testiranje i vidjeti kakvu glazbu ljudi vole obzirom na glazbeni sluh i/ili glazbenu naobrazbu. Siguran sam da bi rezultati bili zanimljivi.
Na vrh
Joby View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Joby Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.siječanj.2007 u 12:22
Originalno postano od strane člana: Kalle242 Kalle242 napisao:

Elektronska glazba se dugi period vremena razvijala skupa sa tehnologijom, bila je skupa i ekskluzivna, više nije... samim time i kvaliteta je u opadanju, dolazi do reciklaže.

Do reciklaže dolazi u gotovo svakoj ljudskoj djelatnosti. O tome je naš filozof  već govorio i tu se slažem s njim.
Na vrh
galama View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj galama Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.siječanj.2007 u 12:36

Pa evo da se i ja javim na ovu temu,a i red je pošto je sigurno polovica moje glazbene kolekcije elektronska glazba.

Da puno ne kompliciram ja jednostavno volim te elektronski generirane zvukve i više mi pašu ti zvukovi od onih koje stvaraju gitare i ostali "klasični" instrumenti.Naravno ima i iznimaka ali u principu kada bi morao birati između elektronske i "obične" glazbe bez puno razmišljanja bi izabrao elektronsku.Također dobar dio elektronske glazbe koju slušam ima i prekrasnih ženskih vokala(naravno ovo je već stvar osobnih preferencija),a meni jako pašu takvi vokali kakvih je recimo house glazba puna.Naravno neke stvari u elektronskoj glazbi ne volim uopće ili mi nisu baš nešto a to su bubnjevi u određenim stilovima elektronske glazbe,npr. u technu koji zbog bubnjanja i ne slušam jer je to jednostavno previše nemelodično i agresivno za moj pojam.Mislim da baš zbog techna i sličog lupanja elektronska glazba dolazi na loš glas.Ali  mislim da bi se nekim ljudima koji nisu baš upoznati sa elektronskom glazbom ono možda i svidjela ali joj nisu dali priliku zbog loših iskustava sa technom i sličnim stilovima.Također mislim da su neki audiofili zbog nepoznavanja elektronske glazbe spremni je proglasiti manje vrijednom,a za primjer ću uzeti news fido hifi grupu u kojoj je netko tražio preporuku sistema na kojoj bi slušao elektronsku glazbu a neki likovi su mu odgovorili u smislu da nema smisla imat audiofliski sistem(pa makar to bio entry level)a na njemu slušat techno i slično.
Mislim wtf.šta bi ja sada trebao prodat svoj sistem jer recimo Frankie Knucklesa nema smisla slušat na audiofilskom istemu.To je po meni najobičnija besmislica i govori mi da ti ljudi nemaju pojma o elektronskoj glazbi.
Toliko od mene i pozdrav iz Kaštela.
NuForce IA7 amp
Marantz SA8003 cd player
Sonus faber Concertino Home zvučnici
Nordost Blue Heaven interkonekcijski&zvučnički kabeli
Na vrh
Joby View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Joby Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 02.siječanj.2007 u 12:41
Poklanjam raritetni komplet kazeta čiste elektronike. Nema snimljenog niti jednog akustičnog instrumenta.

Izvođač je pokojni Roman Butina.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1234 70>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,230 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: High-End
dCS Puccini MkII