Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Zadnji VFET Integrirac, Sony TA-F7B

Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
Pulfer View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Pulfer Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.prosinac.2014 u 09:58
    Znam o cem pricas. Imam na slusanju preamp sony
TA-E88B. Kakav uredjaj....
Audio Alchemy DDS PRO, Antelope Zodiac Gold + Voltikus, Sony TA-E88B, no/labs dse 2+, Magnepan 3.7i, Flikoman interkonekti i zvučnički
Na vrh
dan the man View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dan the man Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.prosinac.2014 u 11:51
    Čestitke na novom Sonyu, niti prošli nije bio uopće loš (ono malo kaj sam uspio čuti). Kako si se dočepao ove rijetke zvijerke? Kojim kanalima i od kuda je sletio?
Na vrh
Flikoman View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Flikoman Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.prosinac.2014 u 14:24
U odličnom je estetskom stanju, vrlo vrlo usčuvan. Neću imenovati odakle je došao (nije tajna, ali neću javno).

Dođi poslušati sad kako to radi :)
Na vrh
Solo View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Solo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.prosinac.2014 u 14:34
Niš ti ja ne vjerujem.
Takve izjave traže potvrdu "on the face of the place".
Stavi hladit gemišt.
Timbral listening
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dan the man Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.prosinac.2014 u 14:54
Originalno postano od strane člana: Flikoman Flikoman napisao:

U odličnom je estetskom stanju, vrlo vrlo usčuvan. Neću imenovati odakle je došao (nije tajna, ali neću javno).

Dođi poslušati sad kako to radi :)

Hvala, ofkors da ću doći. Jedino kaj i ja imam frišku bebu (doslovno), pa se javim za koju godinu
Šalim se, nije tako strašno... Čujemo se za termin, uživaj...
Na vrh
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dan the man Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 10.prosinac.2014 u 15:06
    Naravno.. do tada očekujemo slike. Vanjske i iznutrice...
Na vrh
dvv. View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dvv. Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.prosinac.2014 u 09:28
Željko, da li ti VFETovi još uvek prave?

Nisam siguran, ali čini mi se da sam negde pročitao da ih više nema, navodno su bili isuviše skupi u proizvodnji, pa nisu mogli da izdrže konkurenciju današnjih IRF MOSFETova (koji ne verujem da zvuče ni blizu tih originala, ali su smešno jeftini).
Mi ne možemo da izmerimo sve što je relevantno, ali ni sve što možemo da izmerimo nije relevantno.
Na vrh
aparatusonitus View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj aparatusonitus Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.prosinac.2014 u 17:44
Originalno postano od strane člana: dvv. dvv. napisao:

...da li ti VFETovi još uvek prave?

Ukoliko firma (Digital Do Main) nije propala u međuvremenu, SIT-ovi se još uvijek proizvode...

A postoji i Pass-SIT-1 (Semisouth)

Nešto sam i ja petljao oko "sintetiziranih" SIT-ova...znam da sam dobio vrlo zanimljive krivulje s jednim J-fet + depletion M-fet + par otpora...i izbrisao file

Editirao aparatusonitus - 15.prosinac.2014 u 17:50
Non e mai abbastanza...
Na vrh
Gašo View Drop Down
Best of the Best
Best of the Best
analogni šnelšvaser

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gašo Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.prosinac.2014 u 23:37
No Semisouth je isto doviđenja.
Na vrh
ilimzn View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj ilimzn Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.prosinac.2014 u 20:59
Koliko znam, VFET/SIT nitko ne pravi kao standardni proizvod barem ne na zapadu. Postoje u Rusiji proizvodjaci koji ih jos uvijek rade, ali se radi o 'pakovima' (puck) za koju hiljadarku ampera. Navodno ima i manjih ali nisam uspio doci do njih jer se izgleda radi o nekim ostacima vojne proizvodnje napravljene na berilij oksid supstratu koji se smatra opasnom tvari pa je izvoz/uvoz prakticno nemoguc.

Sto se tice SIT1, on se vise ne prozivodi odavno - barem 2 godine koliko znam. Napravljena je samo jedna serija od par tisuca komada, kod SimiSouth-a, koji je, kako Gasho kaze, bye bye. Doduse, postoji mogucnost da ce se pojaciti SiC SIT kao proizvod jer ima karakteristike zanimljive za switcher aplikacije, za sto je SIT zapravo inicijalno i napravljen. SIT je i dalje najbrzi i najrobusniji poluvodicki element. Dosao sam i do nekih podataka da ih je zapravo moguce napraviti planarno, a ne samo vertikalno, sto bi pojeftinilo prozivodnju na razinu svih drugih poluvodica. Problem je 'nestanak znanja' - radilo se o toliko specijalnom elementu da je vrlo mali broj ljudi na planeti zapravo upoznat s detaljima te tehnologije.

Takodjer je moguce da netko i dalje proizvodi SIT-ove u malim serijama za vojne potrebe (opet, razlog zasto su originalno razvijeni, i od kud su ljudi u SemiSouth-u uopce imali proces i modele za tu tehnologiju, iz cega je nastao PASS SIT1).

Sto se pak tice procesa proizvodnje, SIT je zapavo ubio laterlani MOSFET, poznati Hitachi parovi. Iako su po mnogim parametrima inferiorni, mnogo su jeftiniji za proizvodnju i lakse ih je staviti u klasicne konfiguracije izlaznih stupnjeva. Lateralni MOSFET-i su lateralni zato jer se rade standardnim planarnim procesom. IR-ovi HEXFETi su nastali znatno kasnije (a za to vrijeme je na EU/US trzistu FET king bio Siliconix - koji i dalje postoji i ima ponesto vrlo zanimljivih proizvoda). VFET se radio jednim prilicno kompleksnim procesom koji je danas zapravo jedan od standardnih, i kada bi postojala receptura, vjerojatno bi se moglo proizvesti po relativno suvislim cijenama.

Zalosna sudbina VFETa je produkt kombinacije te relativno nepoznate materije sto se tice modeliranja i proizvodnje (usput, niti Sony, ni Yamaha, ni NEC ni Hitachi - da, Hitachi je proizvodio VFETove prije lateralaca! - nisu oslobodili nista od patenata i dokumentacije za VFETove, i vjerojatno bi odmah skocili s baterijom advokata na nekog tko bi napravio klonove. K77B i ostali u B1-A pojacalu su izuzetak jer su ih napravili ljudi koji su razvijali Yamaha pojacala B1, B2 i B3 (kao i CA1000, CA1010, CA2010), koji vjerojatno drze dio patenata. Radi se o dva gospodina koji i dalje rade na fakultetu u Osaki ako se ne varam.
Drugi dio problematike neuspjeha VFETa je sto se pojavio bas kada je vecina inzenjera koji se jos sjecaju trioda otislo u penziju, a s njima i znanje o ponasanju i sklopovskim trikovima istih, koje se i onako do tada bar desetlijece nije vise koristilo.
Koliko je ta tvrdnja tocna pokazuju nebrojeni postovi na DIYaudio.com u Pass forumu u temama o SIT pojacalima, gdje ljudi jasno demonstriraju da im nije jasna razlika izmedju VFET/SITa i MOSFET-a (pa makar depletion mode), a neke ocigledne stvari su promakle cak i vrlo popularnim ljudima tamo (kao npr. da nestabilizirani napon napajanja a stabilizirani napon biasa daje NESTABILNI bias!).

Digital Do-Main nije nikad predvidjen za konstantnu proizvodnju. Koliko znam, napravili su seriju poboljsanih verzija VFET-a iz Yamahe B1 i to je to (koliko naopravljenih, toliko ima), a pojacalo je sinteza shema B3 i B1.

Editirao ilimzn - 18.prosinac.2014 u 00:26
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 2345>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,254 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: High-End
dCS Puccini MkII