Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Zadnji LPi koje ste kupili/dobili/ukrali

Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 48>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
11duc View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj 11duc Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 15.studeni.2008 u 21:06
Originalno postano od strane člana: Vedran Vedran napisao:

Nije vinil, ali budi gotovo jednake emocije, stoga se nadam da ćete uvažiti ovaj tape off topic.

Bijah sinoć na koncertu i pri redovnom pregledavanju ponude distribucija ugledah rasprodaju novih, zapakiranih kazeta za 10 kn. Upiknuo sam NoMeansNo - Live And Cuddly.

Mislim da sam posljednju kazetu kupio negdje u srednjoj školi i to nakon jednomjesečnog šparanja ne kupujući si sendviče pod školskim odmorom. I evo nakon petnaest godina čitav jedan sustav štovanja se sroza na 10 kuna.

Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.studeni.2008 u 10:01
Ova ploča koju dobih mi je povod da predstavim s posebnom pažnjom sam bend:

(fotografija nije mojeg primjerka ploče, već je preuzeta s neta)

Dakle, Legendary pink dots, izvrstan engleski bend koji radi muziku već 28 godina. Muzika koju je netko nazvao "beatles za 21. st." i koliko god ne volim glupe novinarske dosjetke, ova u nekom bizarnom mislu čak i stoji IMO. Naime, radi se o bendu koji nevjerojatno organski uspijeva u jednom dahu miješati lijepi pop, ekperimentalnu elektroniku, klasične instrumente, razne soundscapeove, vrlo inovativnu i kvalitetnu produkciju i riječi koje su najčešće poprilično mračne metaforične pripovjetke o ljudskoj egzistenciji ali i ljudskim problemima na mikro-razini. Makro i mikro razina su često vrlo vješto pomiješane u istoj pjesmi, istom tekstu.

Ovdje još jednom moram naglasiti da jednom od najvećih vrlina LPD-a smatram njihovu koherentnost, način na koji ove teško spojive momente potpuno prirodno uklapaju u jednu cjelinu i pritom se nikad nema osjećaj nekog eklektičkog mish-masha (nešto što u muzici ne podnosim), već jedne osebujne i neponovljive autentičnosti.

Kad je njihov glavni čovjek jednom prilikom upitan što je bit njihove muzike, on je odgovorio "we make psychedelic music in the truest sense of that word". Psihodelija je u tom kontekstu mogućnost da se neka stvar vidi u novom svjetlu i kontekstu, da se stvari u spoznaji višestruko sintetički povežu sa drugim stvarima, da se u stvarima pokuša zaroniti ispod površine, da se ponekad bez inhibicije prepusti mašti i sl.

Vokal ovog benda nikad ne pjeva u pravom smislu riječi, već gotovo uvijek ekspresivno izgovara riječi, doista gotovo uvijek uzima poziciju "story-tellera" i ima fantastičnu mogućnost da unosi emociju u izgovorenu riječ, ali ne afektiranjem, prenaglašavanjem i nekim drugim iritantnim kazališnim trikovima. Riječi nisu zatvorene strukture, malo se polaže na duljinu stihova i rimu, tekstovi su otvorenog tipa (najčešće).

Bend je poniknuo iz tada već moglo bi se reći post-industrial scene u engleskoj, te iako im prvi albumi imaju nešto od tog tipičnog post-industrial štiha, od početka se može čuti da su žestoko kročili svojim putem. Najpopularniji albumi su im "Crushed velvet apocalypse" i "The maria dimension" i rašireno je mišljenje da i najbolji, sa čime se ja uopće ne slažem i najbolji su mi njihovi noviji albumi poput "9 lives to wonder", "hallway of the gods", "the whispering wall" ili "poppy variations".

Razlog iz kojeg bih ovaj bend želio preporučiti svima načelno otvorenima za novo a koji nisu iskusni u eksperimentalnoj muzici jest taj da mislim da su Legendary pink dots izvrstan entry-point za malo "čudniju" muziku.

Sama ova ploča, konkretno na prvoj ploči ima 8 trackova, koje su klasične LPD pjesme, dakle, izuzetno zanimljive strukture, pjesme su sporije naravi i iako je u njima mnoštvo melodija i malo manje ritma, glavna stvar u njima je atmosfera i tekstura, koje se postižu IMO inovativnim strukturama (u čemu su LPD uvijek bili majstori), te vrlo pažljivim procesiranjem zvukova, vrlo ekspresivnim, sporim i odmjerenim vokalom, koji nas ne ubija non-stop riječima, nego daje svemu da diše. Druga ploča ima sa svake strane jedan dugačak eksperimentalni track. Ono što je zanimljivo kod LPD eksperimentale jest to da ti trackovi uvijek uzimaju mjesto unutar konteksta i albuma i svojeg naslova i poneke riječi koja se u njima tu i tamo izgovori, što interpretaciju uvijek usmjerava (iako ne i određuje) i što iza svakog od tih trackova nesumnjivo postoji ideja i priča. Njihova eksperimentala zato nikad nije "vježba forme". Objedinjujuća tema albuma jest nemogućnost čovjekove slobode (u praktičkom smislu) i odnos čovjeka prema nekim vanjskim stvarima spram kojih je nemoćan (ništa poput politike ili ičeg profanog, više se radi o stvarima poput smrti i sličnoga).

Toliko za sada od mene i ima li ovdje netko da sluša LPD?

Editirao popol_vuh - 16.studeni.2008 u 10:11
Na vrh
Gilberth View Drop Down
Senior Member
Senior Member

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Gilberth Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 16.studeni.2008 u 12:14
Ponosni sam vlasnik LP-a "Portrait in Music" Paula Anke. Kupljen je pred jedno dvije godine na dobrotovornoj aukciji i još nikad preslušan jer nažalost nemam gramofon.

Editirao Gilberth - 16.studeni.2008 u 12:15
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 17.studeni.2008 u 21:51
Woo hoo! Došla dva meni izuzetno draga albuma, i vinili izgledaju i zvuče prekrasno:

Bjork - Post

Bjork - Vespertine 2xLP

Editirao popol_vuh - 17.studeni.2008 u 21:51
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.studeni.2008 u 23:49
Weeee, upravo sam piknuo na e-bayu ovo:

Legendary pink dots: Hallway of the gods 2xLP

U mint- stanju. Ovo je ultra freaking rare, u vrlo limitiranom broju primjeraka štampano i rasprodano još prije 10 godina, a radi se o jednom od meni najdražih Legendary pink dots albuma. I platio sam onoliko koliko bi u HR platio bilo koji novi LP.
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.siječanj.2009 u 15:02
Woohoo!

Počeci mojeg muzičkog odgoja, a i danas jedan od najdražih mi pop bendova.

Posebne riječi pohvale idu Steve Albiniju koji je genijalno producirao ovaj album. Nema ništa od one kremastosti zvuka Neverminda za koju je zaslužan nepopravljivi šminker Butch Vig, a zvuk je vrlo širok i dubok, odličnog dinamičkog raspona, te upravo fantastičnog "air"-a oko instrumenata i glasova.

Na ovom repressu, hvala bogu, nije bilo apsolutno nikakvog petljanja u izvornu snimku.
Na vrh
Kalle242 View Drop Down
Hiper aktivan
Hiper aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Kalle242 Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.siječanj.2009 u 15:16
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Toliko za sada od mene i ima li ovdje netko da sluša LPD? 

Svaka čast, za odličnu recenzijicu i opis!
Imao sam prvi album na cd-u, davno, ali sam ga zlifrao za nešto drugo (u doba prije prženja sam znao dosta mijenjati cd-e nažalost ) tako da sam slabo upućen u konkretnu diskografiju.

Inače recentnije više slušam Tear Garden, kolaboraciju članova Skinny Puppy, konkretno cEvin Key-a, sa Edward Kaspelom, vokalom LPD... vrlo slično suzvučje i atmosfere.

Kao još jednu grupu koja se zvukom debelo referira na LPD (Tom Ellard iz SH, ima sličnu boju glasa i afektiranja poput Edwarda)  no ipak malo više eksperimentalnog/elektro edgea, bi svakako preporučio najstariji australski elektronski VIS  Severed Heads!

Editirao Kalle242 - 12.siječanj.2009 u 15:18
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.siječanj.2009 u 16:13
Tear Garden mi se isto sviđa. Općenito mi je ovo što cEvin radi ok (i download i plateau)...za razliku od novog i drug-free skinny puppya .

Legendary pink dots novije albume stvarno bez rezerve preporučam, meni je to jako dobro i kvalitetno. Puno čudnije od onog što su prije radili. S obzirom na riječi i sadržaj muzike, sve skupa mi to izgleda kao neki eksperimentalni Tom Waits u nekom paralelnom svijetu haha.

S druge strane, Edwardovi noviji solo radovi su tek spaljeni, genuino čudni, drugačiji...vrlo slojeviti.

Bend koji si preporučio ću detaljnije provjeriti, hvala, nisam čuo za njih do sada :).
Na vrh
Lest View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Lest Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.siječanj.2009 u 20:01
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Woohoo!

Počeci mojeg muzičkog odgoja, a i danas jedan od najdražih mi pop bendova.

Khm..si fulao grupu ili?
Objasni mi po čemu ti svrstavaš Nirvanu pod Pop band?
If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is, Infinite.
- Blake -
Na vrh
popol_vuh View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
čemu ?

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj popol_vuh Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 12.siječanj.2009 u 21:26
Nirvana je za mene uz Beatlese najbolji pop bend koji znam. Razlog? Ultrajednostavne a ultraefikasne pjesme, pjesme koje su doslovno bezvremene, štono se kaže "evergreen" - možeš ih slušati milijun puta a da ti se ne popnu na živac, pale na prvu loptu i ne treba neki trud da ih se zavoli.

Uz to, Cobain je imao fenomenalan pop senzibilitet. Malkice žešći zvuk je nebitna stvar ovdje i ne bi trebala zavaravati ljude.
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <1 56789 48>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,203 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audio komponente
Kvalitetan CD-player
Forum: Računala i audio