Help Help  Pretraži forum   Registracija Registracija  Prijava Prijava

Hi-fi rack-ovi i medijapanske police

Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
Korisnik
  Tema Pretraži Pretraži u temi  Opcije teme Opcije teme
dacho View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Turamtidrot rulz

Status: Offline
Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dacho Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 20:08
Pleksi je nezgodan jer je relativno mekan i jako podložan oštećenjima i ogrebotinama, a i jaaaaaakooooo skup ako hoćeš solidnu debljinu. Što se tiče iverice mislim da jedino igra ona debela od 30mm pa na deblje, tanje vibriraju i imaju puno manju gustoću čestica u sebi što baš nije dobro, tj nema nikakvog prigušenja vibracija.
Neke čudne okrugljaste lampe, par crnih kutijica, povelike glasne škatulje, crno-bijela skalamerija i to je to....
Na vrh
Okultis View Drop Down
Super Aktivan
Super Aktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Okultis Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 20:17
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Ovo boldano mi je važna informacija - nisam imao predodžbu ako na to stavim težu ploču nečega, pa još komponentu, koliko to može izdržati, jer su izdanci ne predebeli. Znači čak i 30mm medijapan ne bi bio pretežak kažeš?

pa i siljci za zvucnike ili komponente su tanki pa drze... makar je ovdje pritisak na mjesto gdje se varilo ili kak se to vec radilo. ali mislim da to moze drzat i par ljudi ako bi sjeli na policu bez problema!

hvala dacho

mozda stavim ivericu od 25mm pa napisem na forumu ako cujem promjenu, imam doma neke ostatke pa cu s njima probat

Editirao Okultis - 29.rujan.2008 u 20:21
Na vrh
dacho View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Turamtidrot rulz

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dacho Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 20:20

Hvala vam svima na prijedlozima :).   

Ono je dobro tatamata, sa staklom na tom drugom materijalu, koji god bio, ako zvuk na neželjeno promijeni zvuk.

Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Sto se tice oslonca police u tri tocke to je ispravno i u redu. Ravnina je definirana kroz tri tocke. Oni celicni izdanci mogu izdrzati veliki teret, ne moras brinuti.Medijapan nije skup. Probaj onaj od 30mm debljine. Ja sam takav koristio za svoju policu. Rezanjem ces dobiti dobre rubove i nista nece zapinjati. Problem je lakiranje. Da se ispravno lakira trazi poseban postupak koji je dugotrajan i nije jeftin...Ploce izradjene od javora bi bile odlicne, ali je to teze naci, i bilo bi prilicno skupo. 

Ovo boldano mi je važna informacija - nisam imao predodžbu ako na to stavim težu ploču nečega, pa još komponentu, koliko to može izdržati, jer su izdanci ne predebeli. Znači čak i 30mm medijapan ne bi bio pretežak kažeš?

Za javor ću sutra pitati ljude u furniru, pa ću vidjeti imaju li...čini mi se da bi mogli. Dobro bi došlo nekog dobrog stolara poznati, oni bi, vjerujem, trebali imati takve stvari.

@ dacho - gdje si nabavio javor za prijatelja?

Eh prijatelju do javora nebudeš samo tako, ali naglašavam trebao bi biti ptičji javor, on ima male kvržice u teksturi drveta za razliku od običnog koji je jako sličan jasenu. Ja sam ga nabavio u bivšoj tvornici suvenira i sl drvene galanterije ali to nepostoji više.
Neke čudne okrugljaste lampe, par crnih kutijica, povelike glasne škatulje, crno-bijela skalamerija i to je to....
Na vrh
Sten View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
Nikad zadovoljan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Sten Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 20:22
Originalno postano od strane člana: dacho dacho napisao:

Oko ovoga se definitivno treba poigrati i nekako isprobati. Nemoj se zalatjeti s kupovinom MDF-a može biti kontraproduktivno. Iz mog iskustva MDF smiruje zvuk, čini ga toplijim i punijim što ti može degradirati zvuk.
Čekaj da vam se Sten javi oko ovoga, pa nema dugo su se na forumu lomila koplja oko toga što je bolje. ...
Da, nije to uopće bezazleno kako izgleda. U hifiju polica nikad nije samo polica, jer čujno utječe na zvuk.
 Normalno, kao i uvijek, pitanje je koga to koliko zanima.

Kako Dacho kaže bila je nedavno tema, a ima dosta toga u forumskoj arhivi. Inače potpisao bih ono što ovdje reče 11 duc.

Što se tiče staklenih ploča još, mislim da je s njima najveći problem kako ih povezati sa nosačem/konstrukcijom. Šiljci nisu dobri jer se po njima ono kliže i nije mirno/učvršćeno, a s druge strane razni mekši materijali (gumice i slično) još gore utječu na ukupan zvuk.

Btw. anubis, o čemu je to točno riječ kod Maninih polica? O kakvom naštimavanju je riječ?

Inače, ni s MDF-om nije baš jenostavna stvar. Evo, samo da ponovim da je recimo MDF koji možete sada nabaviti u Furniru osjetno lošiji od onog kupljenog kod njih prije 6-7 godina. Toliko lošiji da su ovogodišnje kupljenje ploče završile negdje u zapećku.
Gamut CD3-->pasiva (TKD 2508)-->YBA Passion 400-->Soltanus Cricket
Support: SolidTech Radius
IC:Sumić SCBH(x2) - LC:Siltech LS110 mkII - MC:Marohei Maduro S(x5)
Na vrh
dacho View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Turamtidrot rulz

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj dacho Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 20:24
Originalno postano od strane člana: Okultis Okultis napisao:

pa i siljci za zvucnike ili komponente su tanki pa drze... makar je ovdje pritisak na mjesto gdje se varilo ili kak se to vec radilo. ali mislim da to moze drzat i par ljudi ako bi sjeli na policu bez problema!

hvala dacho

mozda stavim ivericu od 25mm za probu pa napisem na forumu ako cujem promjenu, imam doma neke ostatke pa cu nekak improvizirat nozice i stavit ispod pojacala ili cd-a.

Ako se već hoćeš igrati s ivericom onda probaj napraviti sendwich konstrukcije, zakelji dvije ploče sa silikonom nanešenim preko cijele površine bit će puno bolje ili kak je tato-mato spomenuo iverica i odzgo zakeljeno staklo s silikonom, pa preko toga nešto kao umjetna koža koje ima za kupiti kao samoljepljiva traka u roli i metraži.
Na vrh
butros gali View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

friški plesnivec

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj butros gali Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 20:40
Prvo i osnovno pravilo : sugestija inicijatoru teme
Ako si zadovoljan ,  ne prčkaj dalje.  (Pročitah, zadovoljan zvukom)
Pretpostavljam da nemaš pojedinačne komponente od 30 kg,  ostavi tak, kak je.

Izvadak: Sistem mi trenutno svira točno po volji, ali pokušati ću sa medijapanom i obratiti pozornost na preciznost i mikrodinamiku pa ćemo da vidimo.

Ne mora biti , ali sam 99% siguran da buš  imal evidentni  gubitak na preciznosti i mikrodinamici . 

Osobno ,  ako bih želio zadržati postojeći zvuk , eventualno bi išao na deblje staklo. Za obradu preporučujem staklara ,  preko puta Jarunskog placa.

Editirao butros gali - 29.rujan.2008 u 20:50
Na vrh
Edison View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan
PeaceMaker

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Edison Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 29.rujan.2008 u 20:48

Za javor ću sutra pitati ljude u furniru, pa ću vidjeti imaju li...čini mi se da bi mogli. Dobro bi došlo nekog dobrog stolara poznati, oni bi, vjerujem, trebali imati takve stvari.

Slobodno stavi 30mm medijapan i nece biti nikakvog problema. Sto se nosivosti tice, ja sam daleko pa radje zovi Jobyja da se popne na policu i to ti atestira...

Oko javora ces imati malo problema. Nema toga bas previse okolo, a trebao bi biti i dobro suh. Dobar stolar onda od toga moze napraviti vrhunske ploce za police. Javor ima izgleda posebnu strukturu koja dobro (pozitivno) vodi zvuk. Valjda ste vec culi za onu "Gusle moje javorove... "

Netko je pitao za pleksiglas za police. Mekan je, previse savitljiv pa mora biti za police debeo, i prilicno je skup. Dobra strana je sto je vrlo homogen. Kome nije zao novca, mogao bi od prilicno debelog plaksija imati dobre police. No debljina bi morala biti bar 30mm, a vjerojatno i vise. Materijal se jako lako izgrebe, vremenom gubi prozirnost, a na kraju se valjda i raspadne...

Iverica nije toliko dobra kao medijapan, a prednost je sto ju ne treba finisirati. Izaberes boju i teksturu, po rubovima ti stave traku, ili jos bolje ABS traku, i gotovo. Za police bi se mogla koristiti iverica za radne ploce (za kuhinje) koja je debela 40 ili 48mm, ne mogu se sad sjetiti tocno.

Na vrh
anubisgrau View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj anubisgrau Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.rujan.2008 u 00:36
Originalno postano od strane člana: Sten Sten napisao:

Btw. anubis, o čemu je to točno riječ kod Maninih polica? O kakvom naštimavanju je riječ?

mana reference shelf (ako sam dobro upamtio taj epski naziv) namenjen gramofonima ima gornju plocu od stakla koje se nalazi u metalnom ramu u koji u 4 ugla ulaze nekakvi siljci sa vijcima. okretanjem glave tih siljaka se povecava i smanjuje pritisak na staklo i tako prakticki utice na stepen rezonovanja istog. ovde je jedan poznati PRaT-ovac starog kova (prvi imao sondeka, linn sare i naim multibox sistem u beogradu) to stimovao sa stetoskopom, isto kao i svoj gramofon.

btw covek je nestao pre jedno 10 godina, ako ga neko vidi u mantilu sa stetoskopom neka ga stavi na voz za beograd....
Lepozdrau!
Na vrh
Mate View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj Mate Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.rujan.2008 u 08:26

Dečki, imam jedno pitanje glede polica u kojima držite komponente. Osobno koristim Rondo policu „eye“ http://www.fbm-rondo.hr/hr/e-eye.htm koja za poprečne police ima „ojačano staklo“. Problem se sastoji u tome da bih trebao neku čvršću poprečnu policu, jer mi staklo pod nekim težinama ne ulijeva baš povjerenje. Zato sam mislio dati izrezati medijapanske ploče i staviti ih umjesto stakla u policu. Bio bih zahvalan kada bi mi upućeni rekli je li to ok, te ako da, na koju debljinu i gustoću medijapana da idem i gdje ima cijela stvar povoljno u Zagrebu za kupiti. Za obradu također nisam siguran – ne treba mi ništa fancy, nikakav sjaj, ali da ne budu rubovi hrapavi da podereš odjeću na njih i sl. te bi bilo lijepo kada bi se police ofarbale na crno. Koje točno usluge obrade trebam i gdje dobiti ovo po dobroj cijeni.

Na konstrukciju koju si pokazao, medijapan (ali i mnoge druge pločevine) će se iskriviti nakon nekog vremena čak i uslijed vlastite težine, a kamoli ako nosi pojačalce od kojih 15+ kila.
Za medijapan trebaju nasloni, najbolje po svim rubovima a dodatno fiksiranje vijcima je preporučljivo.

Moje je mišljenje da ti postojeća konstrukcija nipošto ne odgovara za tvoj naum ali...

...kad već spominješ medijapan, možeš odrezati i bočne stranice dimenzija npr. 400x150 i složiti kompletnu policu (sistem kule od karata, fiksirati vijcima i kutnim ojačanjima, naravno).
Na vrh
elpi View Drop Down
Hiperaktivan
Hiperaktivan

Opcije posta Opcije posta   Pohvala  (0) Pohvala (0)   Citiraj elpi Citiraj  OdgovoriOdgovor Direktni link do posta Objavljeno: 30.rujan.2008 u 08:51

A koliko je težak tvoj "stroj"?. Moj prijedlog je, da pokušaš sa MDF 25mm, vezana ploča od breze 21mm, Kerrock 12 mm ili plexi 25 mm. Najskuplji je Kerrock i pleksi.   O Kerrocku sam pisao u više navrata, pretraži starije postove. Vezana ploča (šperploča) od breze, ima veliku čvrstinu i manju težinu od MDF, te se kod mene iskazala boljim materialom od MDF ali slabije od Kerrocka debeline 12 mm. Staklo debeline 10 mm može isto biti dobro, opčenito kod "tamnijih" sustava, ali kod nekih sustava je prava katostrofa. 

Zaključak: jedino pravilo je, da treba poslušati kakav dobar CD ili vinil i onda se odlučiti, jer nekih absolutnih preporuka nema, slično kao i kabeli i ostali dodaci. 
ps. svi navedeni materiali se nisu savili pod težinom 23 kg, 50 x 35cm postavljeno na 3 točke.

eLPi
Na vrh
 Odgovori Odgovori Stranica  <12345 10>
  Podijeli temu   

Skoči na drugi Forum Forumske ovlasti View Drop Down

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd.

Stranica je generirana u 0,234 sekundi.

Audiofil.net @ 2017   l   Hosted by PLUS

ZADNJIH 20 POSTOVA
Forum: Audiofil.net klub
KLUB 10.11.2018 Monitor Audi...