Ispiši stranicu | Close Window

Raspberry pi

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Računala i audio
Opis foruma: Snovi o High-End-u.
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=13720
Datum ispisa: 17.listopad.2017 u 13:29
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Raspberry pi
Objavio: Zmajz
Tema:: Raspberry pi
Datum objave: 22.listopad.2013 u 17:47
Intenzivno razmišljam o digitalizaciji svojih CDova i DVDova itd po naredbi odozgo (WAF!) a da je to unutar nekih razumnih investicijskih granica (do cca 3 soma kunića, nije bogznakoliko, ali...).
Tu se nameću kao najkomfornija riješenja Tvix i Mede8er sa pripadajućim diskovima (komfor je vrlo važna stavka, zbogradi WAF) i uklopilo bi se u financijske okvire.
Razmišljam o PCu kao sarveru, ali to zahtjeva više vremena i traženja i čitanja milion foruma itakoto. I u upotrebi bi moglo ispasti dosta glomazno jer na raspolaganju imam kantu koja je dosta povelika i glasna i tražila bi dosta preinaka.
I tu sam u silnimpretraživanjima po mreži naletio na Raspbery Pi mići kompjuter koji bi se dao raširiti u neki A/V server.
Pa, sad me interesira, jel se netko od ovdjeprisutnog članstva susreo s time i ima li kakvih korisnih saznanja u tom smislu? Moje znanje nije dovoljno da bih tu nešto samostalno mogao učiniti.
Inače mi je tiha želja jedan Oppo 105 sa HD drajvom i riješio bih problem (odličan vodeo, odličan DAC i sva sučelja) ali mlogo skupo za trenutnu situaciju.
Molio bih vas za savjete ili bar mišljenja, i budite nježni samnom.

-------------
Vedran The Zmaj

Odgovori:
Objavio: bais
Datum objave: 22.listopad.2013 u 18:26
Jel imaš DAC ?

Objavio: Komandant Data
Datum objave: 22.listopad.2013 u 18:42
DALI si pratio http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=13487 - ovo ?

-------------

http://net.hr/danas/hrvatska/grad-zagreb-zatvara-kultni-nocni-klub-pod-okriljem-noci-devastirali-su-terasu-jer-je-zele-pretvoriti-u-parking/ - Milane, odlazi iz svetinje!

Datum objave: 22.listopad.2013 u 20:03
Imam DAC, NOS sa TDA1545A čipom (monica III), ali planiram nešto što može obrađivati i 24/96 fajlove.
Ovu temu sam počeo pratiti, ali tad nisam bio zainteresiran, pa ću sad obnoviti gradivo.

-------------
Vedran The Zmaj

Objavio: nu!me!
Datum objave: 22.listopad.2013 u 20:18
prijatelj mi je nedavno sklopio mini PC, velicine nekih pola a4...
super tih, necujan, i unutra je jos nagurao SSD disk te jos jedan od HDD od laptopa...
sve u svemu zgodna stvarcica
jedino sto je skuplji od PIa, ali ima vise mogucnosti...mislim da je skasio oko 1500kn (jedino sto ga je SSD od 128GB dosao 600kn, a mislim da je sad skuplji)
ako te zanima mogu se raspitati za tocan model maticne,kucista...

ja se mislim uzeti tablet na androidu, kao medija centar, jedino sto on podrazav max 48kHz/16bit...mislim da mi je to cak i dovoljno ;)
imas tac skrin, sve ti je jako dostupno i pregledno...vrti HD filmove,flacove...samo eto...zafrk radi nepodrzavanja 24/96...

-------------
"Everything should be made as simple as possible, but no simpler."

Datum objave: 22.listopad.2013 u 20:21
nu!te!,
a kako/čime/sa čim misliš spojiti tablet?

-------------

http://net.hr/danas/hrvatska/grad-zagreb-zatvara-kultni-nocni-klub-pod-okriljem-noci-devastirali-su-terasu-jer-je-zele-pretvoriti-u-parking/ - Milane, odlazi iz svetinje!

Datum objave: 22.listopad.2013 u 20:31
jednostavno
kabelom

ne, ozbiljno jednostavno...
nexus7, vanjski USB DAC, vanjski HDD ...
vanjski usb dac za bolji zvuk, vanjsi HDD za hrpu prostora

mislim da meni osobno cak nebi ni trebalo vise od 16/48 (ionako mi je sve na cdovima)

da, vidis nisam razmisljao o TV, to mi nije trebalo i nije mi bilo zanimljivo...tv mi cita mkv...
ali nisam siguran da se nexus7 moze spojiti na tv...

ali zato ima note3

-------------

Datum objave: 22.listopad.2013 u 20:40
malo sam skeptičan.
Mislim tablet - malo mušićav uređaj?, spojio bi ga s DACom micro usb kabelom?, a kako onda vanjski HD?
Mnoštvo pitanja, ali možda ti i uspije! Samo naprijed i izvjesti nas o rezultatu.

-------------

Datum objave: 22.listopad.2013 u 20:46
http://rootzwiki.com/topic/37755-timurs-kernel-usb-rom/

ovo se mislim nagurati u auto...nexus7,usbdac,vanjski hdd...ali eto kasio sam lovu na druge gluposti pa ovo nikkao da dodje na red...ali bude...

isto to bi, samo s kvalitetnijim dacom, stavio i doma...

ima sad dosta opcija...

ali polovni nexus7 mi djeluje kao bestbuy za kakvih 1000kn....

-------------

Objavio: Doomsday
Datum objave: 22.listopad.2013 u 20:48
HDMI out

the Nexus 7 2 can connect to a TV via HDMI, thanks to a microUSB extension.

http://www.ubergizmo.com/2013/07/nexus-7-2-review/

-------------
PERONOSPORA AD OPEL ASTRA...

Datum objave: 22.listopad.2013 u 20:51
da, ali nexus 2 mi je trenutno skup

ja bi isao na 1nicu radi cijene...tv izlaz mi trenutno ne treba...

vidis nisam uopce gledao dali 2ka po difoltu podrzava vanjski DAC...kod jedinice se trebalo igrati sa softverom...

koliko vidim i s 2kom ce se trebati igrati da to sve proradi...taman dok mu padne cijena i postane mi pristupacan

-------------

Objavio: zed_alive
Datum objave: 23.listopad.2013 u 09:00
koliko znam ni novi nexus sa stock kernelom ne podržava USB audio. ima njedan sw koji koristi vlastite drivere kako bi poslao USB audio. isprobao sam ga, no ne čini mi se audiofilski. za bolji android player (a mislim da je jedino neutron pravljen da bude audiofilski) je ipak potrebna kernel podrška za USB audio

ja sam nabavio stari nexus ali još nisam rootao i stavio novi kernel. malo je smotan taj postupak za noobove, pa treba dobro proučiti. usput tražim koji kernel bi bio pogodan. mislim da je za namjenu pogodan timurov kernel (premda je timur relativno nedavno odustao od daljnjeg razvoja, no postojeće verzije su koliko shvaćam skroz ok)

uglavnom, kernel podržava multi usb preko usb huba, ali po opisima shvaćam da se radi o podrški za više slave uređaja, i nisam siguran da bi se uklopio asinkroni USB (nije slave) u kombinaciji sa slave HDD. ja sam mislio koristiti klasični. za napajanje HDD ne bi trebalo biti problema, riješi se preko Y žice i USB punjača koji se šteka u 220 V. uglavnom, koliko to sve skupa radi u praksi, to ćemo vidjeti...

Objavio: Toxy
Datum objave: 23.listopad.2013 u 09:03

Ima cijelo čudo ekipe koja svira preko USB izlaza na mobitelima spojenim na DAC. Ovi novi Android mob uređaji imaju micro USB izlaz koji se onda preko USB-a spoji na DAC. Ne rade svi treba paziti. I mislim da rade u USB 1.1 protokolu tako da ništa od asinhronog moda... 

Datum objave: 23.listopad.2013 u 09:18
meni je ovo bilo prvenstveno zanimljivo radi instalacije u auto...
to cu i ugraditi cim se dokopam nesto love...
i koliko vidim vecina onih jeftinijih dacova radi s tim...ima nekoliko tema po forumima...
istina, nisam to gledao zadnjih 4-5mjeseci...
od mobitela znam da rade galaxy s3,note2 vjerojanto onda i s4 te note3...ali mi glupo to spajati...eventualno da se kupi stari polovni mobitela...pa nek stoji u ladici...

ne znam koja je prica a iphonima...mislim da oni po difoltu podrzavaju usb dac, samo ne znam do koje rezolucije...i mislim da se starije generacije mogu jeftino ponaci...ili bar itouch playeri...

ma, za sad necu nista traziti...imam vec dva tri projekta u planu...ne treba mi jos i ovo

-------------

Datum objave: 23.listopad.2013 u 12:09
Može se lipo uzet onaj android media plejer ili neki drugi i spojit digitalnim izlazomna vanjski DAC i bog te veseli

Datum objave: 23.listopad.2013 u 12:36
Originalno postano od strane člana: bais bais napisao:

Može se lipo uzet onaj android media plejer ili neki drugi i spojit digitalnim izlazomna vanjski DAC i bog te veseli

... a može i onaj Oppo iz uvodnog posta, pa se veseli i bog i đava!

-------------

Objavio: Siamandi
Datum objave: 23.listopad.2013 u 13:52
 Data 

-------------
AUTOBAHN bitte fair fahren

Objavio: pamadu
Datum objave: 23.listopad.2013 u 16:17
Zmajz poslao bi ti PM ali ti je pun inbox

Datum objave: 23.listopad.2013 u 16:43
Originalno postano od strane člana: pamadu pamadu napisao:

Zmajz poslao bi ti PM ali ti je pun inbox

To imamo http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=9656&PN=32 - OVDJE

-------------

Objavio: denis_vz
Datum objave: 29.listopad.2013 u 23:11
Da se vratim na naslov teme:

Raspberry Pi radi dobro kao audio server, koristeći RaspyFi. Podržava većinu USB DACova, a ova ideja za ugradnju u auto uopće nije loša :)
Dakle, kao "audiofilska" sviralica vjerojatno se može iskoristiti. Trebam još odnijeti na preslušavanje kod par kolega s boljom opremom (i boljim sluhom!) od moje, pa da vidimo...

BTW, probao sam i SqueezePlug za RasPi, ali mi se ne sviđa. Web sučelje je sporo, a imam i dosta problema s hi-rez zapisima (24/192) - tj. još nisam supio natjerati da proradi. RaspyFi mi je bolji kao distra za audiofile :)

Datum objave: 30.listopad.2013 u 09:56
Dali je moguće dva raspija ubogoniti paralelno, da jedan brine zvuk a jedan sliku, sa istog izvora?
Ima li raspi drugi video izlaz osim HDMI (kompozitni ili komponentni)?
Tj, ako bih gledao dvd ili bd snimku nekog koncerta (ripano), moželi se koristiti raspifi a da slika ide na video izlaz a zvuk na usb?

Sory, sad vidim da ima RCA video izlaz.

-------------
Vedran The Zmaj

Datum objave: 30.listopad.2013 u 10:22
Originalno postano od strane člana: Zmajz Zmajz napisao:

Dali je moguće dva raspija ubogoniti paralelno, da jedan brine zvuk a jedan sliku, sa istog izvora?

Ma, nisam još do kraja odustao od svoje ideje da se koristi i za filmove i za audio... Tvrdoglav sam po tim pitanjima, pa možda ipak nešto uspijem iščačkati i srediti.

Dakle, ideja je da se RasPi koristi i za gledanje filmova i za slušanje glazbe, bez posebnih komplikacija, prekapčanja, podešavanja i čačkanja.
Tu je XBMC kao platforma najjači, jedino je taj problem s USB zvukom (vanjski USB DAC) - a zvuk s analognog 3,5mm audio izlaza je koma :(

To šljaka u raspbmc distribuciji već i sada u XBMC-u ako se koristi zvuk kroz HDMI - ali onda zvuk ide preko TV-a, što baš nije praktično (ako služi za slušanje glazbe)...

Probat ćemo nešto iskemijati, još nisam odustao :)

Datum objave: 30.listopad.2013 u 15:29
OK, držim ti fige, jer js drfinitivno idem na Raspija. USB DAc razmišljam još 36 sati do odluke.

-------------
Vedran The Zmaj

Datum objave: 02.veljača.2014 u 19:15
ev, ja si vrtim kombinacije
za auto sam si uzeo nexusa ali mi to vise nije zanimljivo za kucni sustav...

pa se mislim oko borvnice
koliko sam skuzio borivnica varijanta B ima I2S izlaz
i to mi treba, odnosno odgovara...

koliko sam vidio uz wifi bi preko andorid tableta/mobitela mogao imati i kontrolu nad PIem bez potrebe za dodatnim ekranom...

sad me zanima dali je netko, i gdje kupio borovnicu B variante i po kojoj cijeni ?

-------------

Datum objave: 02.veljača.2014 u 21:24
Originalno postano od strane člana: nu!me! nu!me! napisao:

...sad me zanima dali je netko, i gdje kupio borovnicu B variante i po kojoj cijeni ?

Eh, čisto kao prevoditelj za engleski (profesionalna deformacija) - nije borovnica, nego malina :)
(Rubus idaeus)

A RasPi (ilitiga malina) ver. B (512MB RAM) se može kupiti i kod nas, čini mi se da ima neka firma u ZG (Altpro?) (oko 450kn, ako se dobro sjećam).
Ima online, oko 350kn uglavnom, plus poštarina, koliko sam vidio...

Inače, od RasPija kao sviralice sam odustao - jednostavno nije niti "a" od audiofilskog. To što vani pričaju po forumima ne treba uzimati ozbiljno. Netko tko sluša glazbu s mobitela (bez pojačala, s onog kreštavog mikrozvučničića ugrađenog u mobitel) svakako će misliti da je ono što čuje s RasPija "audiofilsko" :)
Nema tu neke fajde od iole ozbiljnijeg slušanja. Za garažu može (ako je u garaži banzek, oberfrezer ili cirkular... koji je u pogonu)

Datum objave: 02.veljača.2014 u 21:57
ben mu maline :)
ljepse mi zvuci borovnica...al eto...

naletio sam na neku firmu u sl. i koliko sam skuzio ovi su zastupnici i za rh...ili bar salju put nas...
cijena oko 42Eura s postarinom...na kucnu adresu, placanje prilikom preuzimanja

http://www.hr.galagomarket.com/index.php/item/display/1/4_raspberry-pi_raspberry-pi_raspberry-pi?gclid=CIPryu6prrwCFYWWtAodNmsA0A

hajde, budem jos malo citao...
vidim da je sad aktualan I2S direktno iz maline...
pa....

meni bio za muziku....99% flack...obicni CD...nije bas da okidam ili imam hires glazbu...

-------------

Datum objave: 12.veljača.2014 u 08:40
evo par slikica...poslao mi kolega limeni
jedino nije isprobano s vanskim HDDom
film, full HD, mkv...ne znam koji bitrate

-------------

Objavio: robot
Datum objave: 12.veljača.2014 u 08:56
      već kad si kljucnuo sličice par riječi, pi ima 6 rupica famozni com 5 koji daje i2s izlaz, i koliko sam vidio nekome je već proradio na tda 1541, ja sam naručio spdif modul sa hifiberry, crazy audio stranice, navodno je bit perfekt 24/192 kojim ću ložiti vanjski dac, kojih bogu hvala ima. ovo na slikama je testirano na mreži, imam jedno malo asrock miniatx računalo sa kombinacijom ssd i klasičnog wd zelenka, os je win 7, šeraš folder na "everyone", bez passworda, i čita (kada je na lanu) 1080p bez ikakvog problema. za vanjske hdd ve treba imati hub sa napajanjem jer je maleni tanak sa strujom. za 350 kn presmješno dobar media player, bolji od wd-a kojega je već nagrizao zub vremena...

Datum objave: 12.veljača.2014 u 09:44
hajde, jos samo provjeri kad se utaka vanjski HDD, kako onda barata s podatcima...

;)

-------------

Datum objave: 12.veljača.2014 u 12:08
Velim, mene 100% zadovoljava kao video player (XBMC). Neki dan pogledao baš ovaj film gore (1080 rez.), i bogme ide sve glatko... Čak ga nisam niti u kućište stavio :)

Ali mjuza.... Ne da mi se toliko čačkati. Prve probe su razočaravajuće. Ako se ide nadograđivati na I2S, lemiti, itd... možda... ovako je to sve skupa zvučno prilično slabo. Kad se dodaju sve vanjske spravice kojima bi se to moglo poboljšati, cijena više uopće nije tako smiješna.
Tih 350kn se odnosi na "goli" RasPi, kojemu još treba dodati:
80 kn min za SD karticu
nekih 100-njak kn i više za raznorazne kablove (USB, HDMI)
oko 80-100 kn za punjač/ispravljač
oko 60-100kn za nekakvo kućište

... i na kraju to nije 350kn, nego minimum oko 700kn

Nije više tako isplativo.

Doduše, meni je interesantan i zbog drugih stvari, koje nemaju veze s audiofilijom :)

Datum objave: 12.veljača.2014 u 14:08
350kn s karticom ;)

ali nebitno...
da na to treba dodati jos par sitnica, kao i na sve uredjaje, tako da se nebi zamarao popisom kablova...
pola stvari koje si naborjao, vecina ili ima doma, ili se moze naci u pola cijene ;)

ma nebitno...

kao sto sam vec naveo, meni je zanimljiv radi I2S, ne kao izvor preko izlaza za slusalice...
ekpa na diyaudio goviri da to sve skupa ne zvuci lise...

ali ostaje jos ovaj problem spajanja vanjskih hdd-ova od par Tb...jer ako tu ima problema...hmm...mozda mi vise nebi bio napet...

kod PCa mi je problem sto, ako imam neke dodatne opcije, prije ili poslije cu se zaigrati s njima i onda ce sve otici u papar...

zato mi se ne da stavljati PC kao multimediju...
imao sam
kuciste s VDF
daljinskim
glumilo HTPC

i onda sam poceo instaslirati razno razne glupsti, pa se poremete drajveri, pa kodeci...i tako u krug...

za audio zelim imati poseban izvor, bez dodatnih kerefeka...
da mi slucajno nebi palo na pamet da bi mogao instalirati novi BF4 i igrati ga na televiziji...
PI samo za audio (hajde mozda jos jedan za filmove...mada imam WD kutiju za to)

ako ne bude slajkalo...
imam i drugu soluciju za glazbu...

polako, nek se limeni malo igra, pa cu da vidim kako to radi u stvarnosti :)

-------------

Datum objave: 12.veljača.2014 u 15:09
http://volumio.org/raspberry-pi-i2s-dac-sounds-so-good/ - http://volumio.org/raspberry-pi-i2s-dac-sounds-so-good/    

mislim da stvar obećava, problem sa mnogim (jeftinim) streamerima što defaultno downsamplaju materijal na 48k, što ovaj sustav ne bi trebao raditi. riječ je o zanimljivoj igrački, sa dobrim potencijalima, vrlo praktičnoj, koju kontroliraš sa tabletom (ja koristim galapad), kada dobijem modul sa spdif izlazom javit ću utiske. premda više nemam cijevni setup, nego neko grozno rotelovo kućno kino i jeftina dynaudia .prodo sam dušu tranzistorima, o grozna sudbo...
mislim da treba sačekati da se master yoda ilmzn (hm, ako dr.z. već nije...) ufati stvari i napravi neki audiofiski streamer sa sabre dacom i oled touchscreen ekranom...sve je na tanjuru, treba znanja,volje i vremena. ja nemam od naprijed navedenog naročito, ali imam dobru volju...

Datum objave: 12.veljača.2014 u 15:25

Dosta mu je velik problem napajanje, čak i kada je dovoljno jako oscilacije mu znaju smrdati SD karticu. Ako se misli nešto dodatno spajati na njega treba se uzeti USB hub sa zasebnim napajanjem (USB dac bez vlastitog napajanja dodatno traži struje). Nekima se čini i problematično isključivanje samog uređaja, jer ugasiš ti na njemu OS, ali nema on/off tipke za isključivanje nego ga defakto moraš isčupati iz struje. Ako se koristi 24/7, ekipa zna stavljati dodatni alu hladnjak na njega da se ne pregrijava itd., itd.,.... i kao što je kolega nabrojao kada ga ajmo reći optimiziraš ispadne da si si mogao uzeti normalan polovni komp, a ne se natezati s ovom igračkom, ako je samo audio u pitanju.

Datum objave: 12.veljača.2014 u 15:38
mislim da bi dr.z rekao da se manimo corava posla

moj plan je iza njega staviti hrpu elektronike, malo vece novcane vrijednosti, tako da ako cu dobiti dobar, cist digitalni izvor preko Pi, onda mi nije problem ulupati nesto love u kvalitetno stabilizirano napajanje...
ekran = mozda, ali nepotrebno ako se moze upravljati preko mobaca...(bar za moje potrebe)

bar necu morati kupovati Pi, s obzirom da ce limeni sve to isprobati...pa ako ne bude sljakalo idemo na nesto drugo

-------------

Datum objave: 12.veljača.2014 u 15:55
Ma sve OK, ako se neke stvari baš ne shvate previše seriozno. Može to sve skupa dobro svirati, ali onda moraš malo više love dati. Ma uglavno sve znaš, ako se hoćeš malo igrati s time možda sve i dobro ispadne, ako ne idemo dalje za iste pare...

Objavio: Khadgar2007
Datum objave: 12.veljača.2014 u 16:07
Ako gledaš kvalitetnije napajanje,možda da si pogledaš Salasov shunt regulator ako hoćeš ići tim putem. Negativna strana je  da će ti vjerojatno trebati neki malo jači hladnjak da ohladi taj shunt,jer malina sigurno ne vuče malo struje.

-------------
Psihodelični sin cvijeća

Datum objave: 12.veljača.2014 u 21:04
Ma dok je poanta u poigravanju i istraživanju, sve 5 :)

No, ne treba pretjerati i od te spravice previše očekivati. Nakon par mjeseci istraživanja, odustao sam od bilo kakve ozbiljne audio primjene, bez obzira na sve dodatke, napajanja, i štatijaznam.
Mislim, imam ih par komada doma :) nije da nemam pojma o čemu pričam.... Doduše, od njih radim nešto sasvim drugo, ali jedno vrijeme sam se intenzivno igrao pokušavajući dobiti kvalitetan zvuk upravo za ovakvu "sviralicu" o kojoj priča nu!me!... na kraju odustao...

I krenuo problem rješavati s one strane gdje vidim da ima mjesta za poboljšanja ("klasična" računala).

Ova "igračka" (RasPi) je jako zgodno zamišljena, ali jednostavno koncepcijski ne može šljakati kao ozbiljan izvor zvuka - od nepremostivog problema sa zajedničkim busom s ethernetom, do komponenti koje jednostavno konstrukcijski ne mogu dati "audiofilsku" kvalitetu, koliko god se mi trudili.

Problem je, kako sam već ranije rekao, nastao u tome da su se "audiofilske" priče na RasPiju dohvatili ljudi kojima je "audiofilija" sve iole kvalitetnije od 128 kbps MP3-ce, pa tu vidim osnovni nesporazum.

Svi tvorci raznih distribucija za RasPi ("Daphile", "Volumio", tj. bivši "Rapyfi" itd.) su se ubrzo okrenuli malo ozbiljnijim spravicama ("Cubieboard", "Cubox", "Beaglebone") i o RasPiju uopće više ozbiljno ne raspravljaju... Makar i te druge "spravice" nisu baš bogznašto u audiofilskom smislu.

Jedina iole ozbiljnija sprava u toj klasi je "Wandboard", koju razvija ekipa sa Squeezebox foruma, s prilagođenim LMS serverom. To je od početka rađeno s audiofilskim pretenzijama.

Datum objave: 12.veljača.2014 u 22:05
Denis_vz
dali si se igrao s B verzijom ili samo s prvom generacijom ?

u stilu...ono sto ja trebam do Pi ;
I2S izlaz
jedan usb port radi wifi-a cisto da bi mogao upravljati preko mobaca s njim
drugi usb port na koji bi nakeljio hdd s vanjskim napajnjem

eventualno nakeljiti neki touch screan na to...ali nije mi neka potreba za tim

znaci ne treba mi biti spojen na mrezu,ni internet,ne treba mi skidati torrente i sl.......

-------------

Datum objave: 12.veljača.2014 u 22:35

Denis_vz
dali si se igrao s B verzijom ili samo s prvom generacijom ?

S obje :)

I2S izlaz
drugi usb port na koji bi nakeljio hdd s vanjskim napajnjem

eventualno nakeljiti neki touch screan na to...ali nije mi neka potreba za tim

znaci ne treba mi biti spojen na mrezu,ni internet,ne treba mi skidati torrente i sl.......

Sve nabrojano sam i ja imao u vidu, ali je otpalo zbog osnovnog nedostatka: nisam ga mogao natjerati da proizvodi kvalitetan zvuk :)

Sada mi jedan radi kao "kućni kino", tj. preko njega gledam filmove. I to preko običnog USB sticka. Uopće mi se nije dalo gnjaviti s vanjskim diskom... I ovako ide sasvim OK, s obzirom na TV koji imam (srednja žalost) i na to koliko uopće često gledam filmove (jednom-dvaput tjedno)... Ja zadovoljan video sposobnostima :)

Ali audio.... eh, to već ne bu išlo... barem ne na onoj razini/kvaliteti koju bih ja htio. Tu ga moj Igel šije za tri koplja, kratko i jasno.

Datum objave: 12.veljača.2014 u 22:46
Originalno postano od strane člana: denis_vz denis_vz napisao:

[QUOTE=nu!me!]
I2S izlaz

Sve nabrojano sam i ja imao u vidu, ali je otpalo zbog osnovnog nedostatka: nisam ga mogao natjerati da proizvodi kvalitetan zvuk :)

Sada mi jedan radi kao "kućni kino", tj. preko njega gledam filmove. I to preko običnog USB sticka. Uopće mi se nije dalo gnjaviti s vanjskim diskom... I ovako ide sasvim OK, s obzirom na TV koji imam (srednja žalost) i na to koliko uopće često gledam filmove (jednom-dvaput tjedno)... Ja zadovoljan video sposobnostima :)

Ali audio.... eh, to već ne bu išlo... barem ne na onoj razini/kvaliteti koju bih ja htio. Tu ga moj Igel šije za tri koplja, kratko i jasno.

A to nisi dobio jer ;
Si koristio zvucnu od Pi ?
Si koristio USB dac ?
Pa ti je Pi unosio shum ili nesto trece ?

Sorry upirem ali me zanima sta si spajao...
nisi koristio XMOS usb na DAC kombinaciju ?

Ili si imao prekide preilikom reprodukcije ?

-------------

Datum objave: 12.veljača.2014 u 23:04

A to nisi dobio jer ;
Si koristio zvucnu od Pi ?
Si koristio USB dac ?
Pa ti je Pi unosio shum ili nesto trece ?

Sorry upirem ali me zanima sta si spajao...
nisi koristio XMOS usb na DAC kombinaciju ?

Ili si imao prekide preilikom reprodukcije ?

Koristio sam sljedeće:

- 2A kvalitetno 5V napajanje, provjereno
- USB izlaz na kvalitetni (!) USB DAC (s posebnim napajanjem, isprobano nekoliko DACova)
- kvalitetnu 8GB karticu (Class 10, ali probao čak i Class 4, za svaki slučaj)

- plus sve moguće distre za RasPi, i one "hifističke" (Raspyfi, Daphile, Volumio...)

Rezultat: "šuplji" zvuk, plošan, s čestim prekidima, pucketanjima i "štucanjima".

Napominjem da sam probao sve "recepte" za tzv. "poboljšanje" RasPi zvuka i rješavanje USB problema, ali ništa ne pomaže... Mijenjao i firmware, nadograđivao, čačkao danima...

Džabe trud - nikad od toga izvor zvuka koji bi me iole zadovoljio... čak niti onako površno. Da barem ne "štuca", taj plošni šuplji zvuk bi bio barem za garažu dok pilim ili frezam :)
Ovako za garažu ostaje i dalje prastari ipod prištekan preko docka s daljinskim na malo jače komp. zvučnike, plastikanere :)

Datum objave: 12.veljača.2014 u 23:10
Hajde...probat cu i ja s mojim "audiofilskim" pristupom ;)
Cekam dsp s i2s ulazom
pribiljezio sam se i za amanero..trebam jos i izolator od diyinhk.... pa cu testirati kod limenog kako to zvuci...
Nema zurbe ;)
tnx ;)

-------------

Datum objave: 17.travanj.2014 u 09:35

Ma dok je poanta u poigravanju i istraživanju, sve 5 :)

No, ne treba pretjerati i od te spravice previše očekivati. Nakon par mjeseci istraživanja, odustao sam od bilo kakve ozbiljne audio primjene, bez obzira na sve dodatke, napajanja, i štatijaznam.
Mislim, imam ih par komada doma :) nije da nemam pojma o čemu pričam.... Doduše, od njih radim nešto sasvim drugo, ali jedno vrijeme sam se intenzivno igrao pokušavajući dobiti kvalitetan zvuk upravo za ovakvu "sviralicu" o kojoj priča nu!me!... na kraju odustao...

I krenuo problem rješavati s one strane gdje vidim da ima mjesta za poboljšanja ("klasična" računala).

Ova "igračka" (RasPi) je jako zgodno zamišljena, ali jednostavno koncepcijski ne može šljakati kao ozbiljan izvor zvuka - od nepremostivog problema sa zajedničkim busom s ethernetom, do komponenti koje jednostavno konstrukcijski ne mogu dati "audiofilsku" kvalitetu, koliko god se mi trudili.

Problem je, kako sam već ranije rekao, nastao u tome da su se "audiofilske" priče na RasPiju dohvatili ljudi kojima je "audiofilija" sve iole kvalitetnije od 128 kbps MP3-ce, pa tu vidim osnovni nesporazum.

Svi tvorci raznih distribucija za RasPi ("Daphile", "Volumio", tj. bivši "Rapyfi" itd.) su se ubrzo okrenuli malo ozbiljnijim spravicama ("Cubieboard", "Cubox", "Beaglebone") i o RasPiju uopće više ozbiljno ne raspravljaju... Makar i te druge "spravice" nisu baš bogznašto u audiofilskom smislu.

Jedina iole ozbiljnija sprava u toj klasi je "Wandboard", koju razvija ekipa sa Squeezebox foruma, s prilagođenim LMS serverom. To je od početka rađeno s audiofilskim pretenzijama.

mali update glede navedenog; u međuvremenu sam dobio jednu neispravnu hifiberry digi pločicu, pa su momci iz crazy audia poslali novu. hifiberry digi je elementarno jednostavna pločica, ekstenzija za raspberry pi, na kojem zalemiš pin (koji pošalju u paketu) na socket P5, pločica se potom mehanički priključi, i odvoji plastičnim spacerom od pija. sama pločica je građena oko wolfsonovog wm 8804 spdif transceivera, jedne prilično ozbiljne digitalne stvarčice
http://www.wolfsonmicro.com/products/spdif_transceivers/WM8804/ - http://www.wolfsonmicro.com/products/spdif_transceivers/WM8804/
koja I2S signal pretvara u spdif, na pločici ima poseban regulator napajanja, mala ledica koja signalizira napajanje, pulsni trafo koji odvaja galvanski signal i dva izlaza, optički i rca; na samoj pločici postoji i pin digi out na koji se može zalemiti mali coax do nekog drugog rca činča. to je lakši dio, nakon toga slijedi mučenje sa softwareom; na sreću tvorci pločice su napravili bootabilnu verziju nekog raspbiana koji u sebi ima ugrađeni testni ton, tako da je vidljivo odmah da li je pločica ispravna prema paljenju ledice optičkog digitalnog izlaza. dobiti digitalni izlaz iz xbmc-a se pokazalo dosadno i naporno; nasreću sam negdje našao skriptu koja koristi alsa izlaz, i rerutira i2s na wolfsona. coax iz digi pločice je spojen na rotelov receiver, testno je puštena mkv snimka dokumentarca o pink floydovoj ploči "wish you were here", koja ima dva zvučna zapisa, dts i flac. odokativno zvuk je solidan, "mesnat", za razliku od cviljavih digitalnih izlaza većine sličnih strojeva kojima je tržište pretrpano. obzirom da još nisam "natjerao" sustav da svira samo glazbu, i svoju kućnu flac kolekciju ne mogu dati preciznije kvalitetu zvuka.
kako se u međuvremenu pojavila wolfsonova pločica - zvučna kartica na kojoj se nalaze digi in i out konekcije, te malo d-class pojačalo, uz koji daju wolfsonovu verziju softwarea i driveara, za relativno sitnu lovu se može iskombinirati jeftin i solidan izvor (računalnog) zvuka za koji ne bih koristio izraz "poigravanje" jer to zvuči kao solidan cd player, uz koji možeš gledati i filmove ;)...
     http://uk.farnell.com/wolfson-microelectronics/wolfson-audio-card/audio-card-for-use-with-raspberry/dp/2347264?Ntt=wolfson+audio+card?CMP=PRR-GLO-14-0009 - http://uk.farnell.com/wolfson-microelectronics/wolfson-audio-card/audio-card-for-use-with-raspberry/dp/2347264?Ntt=wolfson+audio+card?CMP=PRR-GLO-14-0009
obzirom na kroničnu pijevu glad za strujom, možda je prva verzija koja je napajački nezahtjevnija bolja, tko zna?

Datum objave: 17.travanj.2014 u 09:40
ups dvocjevka

Objavio: Apparatus
Datum objave: 17.travanj.2014 u 09:48
Robote, viteže, kaeto malina tri cijela četrnajst? Jel to za izist?

-------------
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Datum objave: 17.travanj.2014 u 11:59
je meštre, prije nekog vremena neki moj pajdo mi dade tu malu čvrkavicu, i odonda ta nesreća terorizira moje (ograničeno) slobodno vrijeme. umjesto da fino ležim na kauču, debljam se, pijem posljednje rezerve piva i malog plavca, gledam el classico, ja noću zakrvavljenih očiju pišem programske naredbe u linuxu tjerajući ga da prosvira, pas mu mater. onda postavi mrežu, traži glazbu u bespućima...avaj. sveti gramofon, dva klika i svira hebo ti napredak, ovdje kao da programiram lunarni modul za sletanje na mjesec. nije za ljude tankih živaca. al što jest jest, kada je gilmour zasvirao wish you were here na akustari, malo su mi se ovlažile staračke dalekovidne oči.

Datum objave: 18.travanj.2014 u 09:09
Oće li biti http://www.holgerbarske.com/klangundton/ - ovo od kakove pomoći ?

-------------
Automatski bias

Objavio: zika
Datum objave: 18.travanj.2014 u 11:29
Originalno postano od strane člana: robot robot napisao:

je meštre, prije nekog vremena neki moj pajdo mi dade tu malu čvrkavicu, i odonda ta nesreća terorizira moje (ograničeno) slobodno vrijeme. umjesto da fino ležim na kauču, debljam se, pijem posljednje rezerve piva i malog plavca, gledam el classico, ja noću zakrvavljenih očiju pišem programske naredbe u linuxu tjerajući ga da prosvira, pas mu mater. onda postavi mrežu, traži glazbu u bespućima...avaj. sveti gramofon, dva klika i svira hebo ti napredak, ovdje kao da programiram lunarni modul za sletanje na mjesec. nije za ljude tankih živaca. al što jest jest, kada je gilmour zasvirao wish you were here na akustari, malo su mi se ovlažile staračke dalekovidne oči.
Sad znate kako je nama kojima je to „blisko“ kada treba nešto „petljati“ oko „struje“... ;)
Srećom, sve se nauči... Pa i oko „vode“...

Objavio: M.Djon
Datum objave: 18.travanj.2014 u 12:13
Nema bitne razlike između vode i struje , uvijek najde put tamo gdi netreba

Datum objave: 18.travanj.2014 u 13:30
Originalno postano od strane člana: bais bais napisao:

Oće li biti http://www.holgerbarske.com/klangundton/ - ovo od kakove pomoći ?

hm, ne vjerujem, problem je što je hifiberry napravio dac i digi pločicu koje koriste različite skripte. upravo dac skripta radi problem, i u svakoj verziji programa treba isključiti dac skripte i uključiti skripte koje rutiraju I2S na 8804. par dana se borim sa volumiom, i ne mogu dobiti nikako digitalni izlaz premda radim by the book, a u stvari mi je volumio pravi cilj i terabajt flacova, dakle mogućnost da mogu u bilo kojem dijelu stana donijeti raspberry i spojiti ga na dac-amplifikaciju, i da to upravljaš preko browsera, ili tableta, već kako ide.
stvar je u pelenama i vjerojatno će za par mjeseci proraditi stabilni operativni sustavi koji će bit perfekt streamati glazbu do mojih ušiju, a po potrebi i ušiju susjeda :).    

Datum objave: 19.travanj.2014 u 00:51
dobra rakija, loše žene i šljaka u željezari su recept da dobar bluz; alkohol čini stvari boljima u životu.
kada se baviš samogradnjom ili kada pokušaš sastaviti nešto što je u beta fazi, a čopor nervozne djece ti zuji oko glave, žena zvoca da su se u kuhinji pojavili mravi, to nije dobra karma za rad, posebice rad koji uključuje nekakve sd kartice, formatiranje istih, i pisanje redova slova i očekivanja da će iz auspuha izaći spasonosni sony philips interface format, u narodu opće poznat kao spdif. nasreću u kući ima dobre rogaćuše i kada je sve polijegalo, robot je omirišao zrak, strignuo ušima i nalio dobru čašu rogaćuše. po nekoliko neuspješnih formatiranja kartice, i svakojakih digitalnih mučenja, volumio nije proradio.
nakon junačke čašice sjetih se da sam na bespućima interneta naletio na ovog momka, (svaka mu dala)
https://sites.google.com/site/picoreplayer/home/how-to-1 - https://sites.google.com/site/picoreplayer/home/how-to-1
mala instalacija nekih 50 mb, znači brzo dizanje sustava, ok. uz player ide logitech media server. sve instalirah, u browseru pronađem uređaj na mreži, uključim varijantu hifiberry digi, znači I2s to spdif, momentalno zasvijetli optički izlaz. gut. radi bežićno sa d-linkovim wifi stickom. na tabletu instaliraš logitechov upravljački program koji omanama nađe pi player. radi bez klikova, trzanja, ko mali titov omladinac.
prelazimo u drugi dio prostorije gdje se nalazi robotov 5.1 sustav, hifi za domaćice. nema više cijevi, ah tugo.
kada sam spojio coax i pronašao flac kolekciju na računalu koje je šuškalo u drugoj sobi, i kada je to zasviralo rekoh sebi, malo ću popit prije spavanja i poslušat ovu malu piz.ju. prvo, šta god pustim rotel pokazuje, 44, 96, 88,2, hdcd, dts....znači wolfson sve pušta ništa ne carini, mamicu mu njegovu. ima bit da je bit perfect. e sada klasični flacovi sviraju solidno, onako na brzake proletim poznatu kolekciju. svira dobro.
kada sam se dofatio dts cd kolekcije i kada sam pustio beck, bogarta i appicea, digoh obrve, a kada je zasvirao peter gabriel bes of dts cd 5.1, mercy street, i don t give up, hendrix best of dts, purple haze, poželih da sam u onoj zemlji gdje legaliziraše onu zelenu tvar. hipijevski rečeno 5.1 je trip, a 2.0 je travuša. prva puca psiićki, a druga je za raju. hebena iskustva dolaze nakon puštanja rolling stonesa best of 88,2, gimme shelter zvuči baš kao gramofon, mick ima čisti vokal, basevi duboki, sve svira kako treba. moram opet naliti čašu rakijice. idemo na immersion box doors, waiting for the sun, la woman, impresivan remaster. hd tracks, diana krall, hepi krismas. dosadna audiofilska pila, predvidljivo do zadnje note, ali lipo je čut. opet peter gabriel, linnovi sampleri na 88,2. nevjerojatno dobro. layla hd tracks, đe me nađe, ko da sjediš u onom sunset studiju, ćućaš baksu pive i slušaš đem sešn. pored toga,
samo ležiš na kauču, ločeš, i skrolaš na tabletu. povremeno mičeš volumen na receiveru. dušu dalo za anginu pektoris.
da skratim, mala piz.ja svira odlično, nažalost nemam cijevi u sustavu da bih dao precizniju ocjenu, no u svakom slučaju, imam dojam da wolfson daje vrlo čisti signal. ukratko pravi sistem za baku i deku, bracu i seku, za manje para teško ćete naći bolje, reko bi cigo.
dobar dac, pojačalo i pripadajući zvučnici, konj, i par koltova, pljoska i što više treba pravom muškarcu?
e, i rasbpberry pi...

Objavio: Apparatus
Datum objave: 19.travanj.2014 u 10:15
Konj davno crko pa sam od njega napravio kobaje, koltovi zahrđali u šupi, a malina tri koma četrmajst nikad neće ukuću (osim na mala vrata da ja ne znam) i jedino me brlja drži.

-------------
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Objavio: Zoll
Datum objave: 19.travanj.2014 u 11:22

Nešto si krivo shvatio, kako se da pročitati iz Robijevog posta on je spominjao što sve treba pravom muškarcu.

-------------
prava hifa svijetli u mraku

Objavio: vdem
Datum objave: 19.travanj.2014 u 14:49

Šta se comp audia tiče: Pravi muškarac već ima jačalo i zvučnike, treba mu računalo i dac. Spojeno žicom. I gotovo. Sve preko toga, điđe-miđe, telefoni, tableti, wirelessi, konverter ovaj i onaj... su za... one druge.

-------------

Datum objave: 19.travanj.2014 u 21:38
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Konj davno crko pa sam od njega napravio kobaje, koltovi zahrđali u šupi, a malina tri koma četrmajst nikad neće ukuću (osim na mala vrata da ja ne znam) i jedino me brlja drži.

kad malo pogledaš sa hardverske strane malina je zbilja malo neishranjena.     

Originalno postano od strane člana: vdem vdem napisao:

Šta se comp audia tiče: Pravi muškarac već ima jačalo i zvučnike, treba mu računalo i dac. Spojeno žicom. I gotovo. Sve preko toga, điđe-miđe, telefoni, tableti, wirelessi, konverter ovaj i onaj... su za... one druge.

eto šta ti je današnja mladost, nema se sluha za nove tehnologije. danas je sve u moderno, u cloudu, glazba, država. sve je otišlo u raspberi pi materinu.

Datum objave: 20.travanj.2014 u 11:40

Ma ima se sluha za moderno. Ako hoću moderno i nekritički prema kvaliteti onda upalim jubito. I sve 5.

Nekako ne vidim smisla kompromitirati hifi (tj kvalitet zvuka) inzistiranjem na lifestyle funkcionalnosti istog.

Što jednostavnije - to bolje.

-------------

Datum objave: 20.travanj.2014 u 12:29
Hm, zanimljivo...

Robot, ako sam dobro skužio, Wolfson kartica ima SPDIF digitalni izlaz, kojega onda šalješ u pojačalo (ili imaš još jedan DAC, u koji to sve skupa ide???).

U principu bi Wolfson kartica mogla služiti umjesto vanjskog DACa: iz njezinog analognog izlaza bi se moglo štekati direktno u ulaz pojačala... Nisam siguran za kvalitetu zvuka u tom slučaju, ali moglo bi se probati. U njezinim specifikacijama kažu da ide do 24/192.

Mislim da ću u svakom slučaju nabaviti jednu tu karticu za eksperimentiranje :)

Objavio: beboni
Datum objave: 20.travanj.2014 u 17:35
....šalje spdif signal na vanjski DAC.

-------------
I'm not sure how i got here, but i'm glad i did.

Datum objave: 20.travanj.2014 u 18:28

Hm, zanimljivo...

Robot, ako sam dobro skužio, Wolfson kartica ima SPDIF digitalni izlaz, kojega onda šalješ u pojačalo (ili imaš još jedan DAC, u koji to sve skupa ide???).

U principu bi Wolfson kartica mogla služiti umjesto vanjskog DACa: iz njezinog analognog izlaza bi se moglo štekati direktno u ulaz pojačala... Nisam siguran za kvalitetu zvuka u tom slučaju, ali moglo bi se probati. U njezinim specifikacijama kažu da ide do 24/192.

Mislim da ću u svakom slučaju nabaviti jednu tu karticu za eksperimentiranje :)

ne znam da li smo se razumjeli ja koristim "ogoljenu" verziju koju je izradila ekipa iz crazy audija
    http://www.hifiberry.com/hbdigi - http://www.hifiberry.com/hbdigi

wolfson je napravio karticu nakon što sam je naručio, i ima daleko više opcija, uz minijaturno pojačalo. kako je ovo na neki način verzija squeezeboxa, možda čak i bolja, kojega sam vidio i slušao na odličnim sustavima i d/a konverterima, zvuk o kojem mnogi tzv. "audiofili" mogu sanjati, ne bih podcjenjivao ovu igračku. za sve one koji imaju gomilu kvalitetno ripane ili downloadane glazbe ova stvar je puni pogodak zbog cijene i funkcionalnosti. prije sam koristio musilandov usb-spdif koji je išao u ad 1865 dac sa cijevnim izlazom, potom u solidan cijevni sustav i nakon toga sam rijetko palio svoj solidno modificirani cd player, koji je praktički cijelo vrijeme bio samo transport. spdif izlaz hifiberryja mi se čini bolji od musilanda, jer je u pitanju minimalizam - I2S ide u wolfsonov čip koji u sebi prema specifikacijama ima najmanju vrijednost intrisinc jitter od svih komercijalno poznatih spfif receivera, poput legendarnog cs 8412-14-16, yamahinih, itd. dok klasični spdif receiveri rade tako da rekonstruiraju prijemni signal preko internog pll kruga, wolfson sinkronizira dolazni signal sa unutarnjim pll, sprema ga u buffer, te ga nezavisno od ulaza isporučuje vani. prema specifikacijama jitter je 50 ps, gledao sam na mreži usporedbe wolfsona i konkurencije, gdje je wolfson superioran u tom poslu, za tri koplja. to znači da je od zapisa hdd-a do spdif izlaza prilično čist put, i što ćete zvučno postići ovisi o kvaliteti(sinergiji) dac-a, pojačala i zvučnaka.
dobar sabre-dac da se nabaviti za relativno male novce, i mogao bi se okladiti da ovako sklepan diy sustav može parirati zvučno daleko skupljim streamerima sa imenima.
u tzv."dječijoj" sobi imam jedu prastaru modificiranu pioneerovu liniju sa q-acoustic zvučnicima, koju punim ultrajeftinim dacom kupljenim na ebayu za 30$. cijeli dan svira stream internetskog radia koji kontroliraš telefonom. sve skupa nabavljeno za manje od 100€, a svira ko podmazano. ovakvu malu igračku sa malim dacom da se uvaliti u neki stari receivar i imaš androidom upravljanu staru mašinu...

Objavio: Gašo
Datum objave: 20.travanj.2014 u 22:01
Kao prvo, ne znam koliko puta se traba ponoviti da jedan čip ne čini zvuk uređaja.
Dakle spekse možete samo gledati komentirati kao zasebnu kategoriju i oni ne garantiraju zvučne rezultate.

Drugo, moj savjet iz višegodišnjeg iskustva. Zaobiđite ime Wolfson. Vrlo bugoviti proizvodi ne trepe ni male nestašluke okoline.

Datum objave: 20.travanj.2014 u 22:01
Kao prvo, ne znam koliko puta se traba ponoviti da jedan čip ne čini zvuk uređaja.
Dakle spekse možete samo gledati komentirati kao zasebnu kategoriju i oni ne garantiraju zvučne rezultate.

Drugo, moj savjet iz višegodišnjeg iskustva. Zaobiđite ime Wolfson. Vrlo bugoviti proizvodi ne trpe ni male nestašluke okoline.

Datum objave: 21.travanj.2014 u 09:21
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Kao prvo, ne znam koliko puta se traba ponoviti da jedan čip ne čini zvuk uređaja.Dakle spekse možete samo gledati komentirati kao zasebnu kategoriju i oni ne garantiraju zvučne rezultate.Drugo, moj savjet iz višegodišnjeg iskustva. Zaobiđite ime Wolfson. Vrlo bugoviti proizvodi ne trpe ni male nestašluke okoline.

hm, nigdje u postu nije napisano kako wm8804 zvuči, jer je njegov zadatak u ovom slučaju striktno poštanski, da preveze paket od pošiljaoca do primatelja, i da taj paket bude neotvaran u komadu i da ga donesu u pravo vrijeme. tvoje loše iskustvo se možda bazira na wolfsonovim d/a konverteri, a što se tiče ovog čipa na diyaudiu ima zanimljiv    http://www.diyaudio.com/forums/digital-line-level/216234-wm8804-jitter.html - thread
a neki rusi su direktno uspoređuvali dva glavna konkurenta wolfsona i bb, http://forum.vegalab.ru/showthread.php?t=36104 - ovdje da ne recikliram wolfson i bb, trenutno najbolji receiveri imaju najbolje performanse na tržištu. na zvuk će itekako utjecati "jedan čip" koji pakete primatelju ne donosi u pravo vrijeme neoštećene.

Datum objave: 21.travanj.2014 u 10:07
Ja ne znam gdje se ta tvoja teorija može naučiti.

Bilo bi vrijeme da se tu počne razgovarati na bazi osobnih iskustava a ne na bazi linkova s raznih foruma. Tako mi se uopće neda razgovarati.

Dakle nabavite čip, napravite proto pcb sa raznim opcijama napajanja i clockiranja, pa mjerite pa slušajte, a ne "tamo je netko na nekom forumu komentirao.."

Wolfsonovi čipovi su najblesavija roba koje se mogu sjetiti i najviše sam se njih namijenjao i namodificirao podrške da se nebi ponovilo isto sr. Dacevi, dig potovi.. you name it.

Datum objave: 21.travanj.2014 u 11:05

Ja ne znam gdje se ta tvoja teorija može naučiti.

Bilo bi vrijeme da se tu počne razgovarati na bazi osobnih iskustava a ne na bazi linkova s raznih foruma. Tako mi se uopće neda razgovarati.

Dakle nabavite čip, napravite proto pcb sa raznim opcijama napajanja clockiranja, pa mjerite pa slušajte, a ne "tamo je netko na nekom forumu napusao.."

Wolfsonovi čipovi su najblesavija roba koje se mogu sjetiti i najviše sam se njih namijenjao i namodificirao podrške da se nebi ponovilo isto sr. Dacevi, dig potovi.. you name it.

dacevi, dig potovi... ne vidim čip o kojem je post, znači da pišeš napamet, samo da bi se trolalo. obzirom da nisi vidio, a kamoli testirao pločicu o kojoj govorim, bogme niti si čuo zvuk tog transporta zanimljiv pristup tvrdnji "Bilo bi vrijeme da se tu počne razgovarati na bazi osobnih iskustava a ne na bazi linkova s raznih foruma. Tako mi se uopće neda razgovarati."
ovaj post moramo pisati u najvećoj tajnosti, jer ako ulagači čuju da je gašo provalio wolfsona, nema druge nego gaće na štap i na burzu.

Objavio: M.Djon
Datum objave: 21.travanj.2014 u 11:41
Zanimljiv avatar - Tvoj

Datum objave: 21.travanj.2014 u 11:44
Čuj, radi kaj hoćeš. A Wolfson je odavno provaljen. Smiješno jako, ne vidiš čip. Moš mislit koliko je različit od ostalih Wlfsona.

Zapravo, nema smisla više komentirati i upozoravati kad se to prihvača kao pametovanje.

Adio

Datum objave: 28.travanj.2014 u 00:45
da dovršim ovo moje kratko filozofsko-egzistencijalističko uplitanje u temu, bez ambicija da dovedem u sumnju neke od aksiome hi-fija, te se unaprijed ograđujem od činjenice da ću svojim pisanjem povrijediti nekog audio puristu kojih na ovom forumu obiluje;
nakon disklejmera, mogu reći da sam nakon par dana tika-take sa raspberrijem i volumio softwareom uspio osposobiti da radi ono čemu je pi bio namijenjen u mom sustavu-dakle bežični glazbeni bit- perfekt streamer za glazbu kojem ne treba nekakav poseban server, poput recimo squeezeboxa, a radi iz html sučelja, te uz njega je upravljiv preko androida uz pomoć aplikacije kičastog imena "sound & home" . na web stranici volumia postoji cijeli tutorial kako ga instalirati na različite platforme, pa o tome neću daviti. kako je sve u beta fazama, mora se dosta toga ručno podešavati, što je prilično dosadno, no kako smo mi diyeri poznati po legendarnom strpljenju i otpornosti na neuspjehe, hifiberry digi je nekidan konačno prosvirao i u volumiu, točno u trenutku kada sam već gledao čekić u kutu i pi koji se sćućurio pokraj računala, te sam u trenucima slabosti pomislio da jednom za uvijek završim hifiberryjevu karijeru u mojoj kući. ovakve stvari nisu definitivno za ljude tanjih živaca...
na jednoj stranici je tutorial za sve one koji odluče probati, i da se ne pate ja ću ga prenijeti; dakle nakon čiste instalacije na sd-karticu potrebno je preko putty-ja ( ako ste na windows platformi kao moja malenkost), koji je nekakav command prompt ući ćete u volumio i napraviti par firmware upgradeova; to izgleda ovako:

sudo apt-get update
sudo apt-get install git-core
sudo apt-get install binutils
sudo wget https://raw.github.com/Hexxeg/rpi-update/master/rpi-update -O /usr/bi
sudo rpi-update
sudo reboot

After the reboot we have to edit the modules:
sudo nano /
etc/modules
If you have these lines:
snd_soc_hifiberry_dac
snd_soc_rpi_dac
delete them, if you don’t have them no worries.

Add these lines:
snd_soc_bcm2708
snd_soc_bcm2708_i2s
bcm2708_dmaengine
snd_soc_pcm5102a
snd_soc_hifiberry_digi

Save the file by ”Write Out” (Ctrl + O)
And exit (Ctrl + X)
Finish off with a sudo reboot
Once the RPi has booted up access the Volumio WebGUI with volumio.local in a browser.
Go to ’playback’ from the MENU.
Now select the ’Audio Output’ in my case it was called ’sndrpihifiberry’
Press ’save changes’
Done!

nakon ovoga monkey see, monkey do pristupa sam u playlisti pronašao dobru streaming radio stanicu "vinyl ears" koja cijeli dan praši ubitačno dobar rock, praktički stvari iz moje hifi kolekcije. format je 24 bit/44,1 khz, bitrate nije za audio puriste 320 kbps, no svira korektno, posebno za one kojima nije bitna elektronika nego glazba; zatim kliknuh play i stvar radi. nakon toga sam potratio dobrih par sati da uspijem mountati računalo "skladište" i disk na kojem se nalazi moja flac kolekcija . dakako, prethodno je dobro preći sa lan-a na wifi, i to se napravi u sučelju, i onda u padajućem izborniku treba kliknuti na "add new mount", koji treba izgledati otprilike da u "source name" treba staviti ime računala kojim ste ga "krstili" pri instalaciji, protokol je smb/cifs, zatim ide IP adresa kućnog računala skladišta glazbe, u "remote directory" stavite ime diska na kojem je skladište, i folder sa imenom gdje je glazba, to izgleda u praksi "f/GLAZBA", i save. obzirom da sam u postavkama dijeljenja kućne mreže isključio lozinku, i stavio na opciju "everyone" sa full ovlastima, u volumiu nije potrebna lozinka i ime korisnika. zatim volumio sve to prežvače, i to je to. glazbi pristupate sa bilo kojeg računala u mreži kada u tražilici ukucate "volumio.local/" ili sa android telefona, ili tableta pomoću aplikacije "zvuk i kućica".
zvuk, onako odokativno je bolji za koplje od picore playera, koji je dobro svirao, a riječ je o maloj čvrki od 50 mb, i radi iz rama, brz, pouzdan, ali tanak, volumio je već komad softwarea od približno 2 gb. dakle vrti sve sampling rateove, od 44-192, 16-24 bita, propušta dts-cd, hdcd. ne vrti dvd-audio, iso image, ne prepoznava baš sve u folderima, i još ima jahati do univerzalnosti foobara.
premda je teško usporediti moj prijašnji sustav na kojem sam glazbu sa hdd-a slušao preko usb-spdif pretvarača "musiland monitor", koji je hranio ad1865 dac, pa 2a3 set i an e zvučnike, sa novim tranzistorskim koje je prvenstveno low profile kućno kino (rotel rsx 1056-dynaudio dm 2/6), koji je rezultat kompromisa na relaciji robot-robotova bolja polovica-robotova djeca-robotov prostor i robotov novčanik, može se reći da zvuk iz tog spdif streamera ima punoću, visoki detalj i rekao bih vrlo vjerno prenosi podatke sa diska. bilo bi zanimljivo vidjeti koliko jittera sve ovo unosi u digitalnu magistralu, no to ostavljam ambicioznijim kitovima koji imaju bolju opremu od moje. moj osnovni borbeni komplet koji čine uši i prostor između njih govori palac gore...
obzirom da u rotelu signal prolazi kroz digitalnu šumu receivera, digitalnog pota, dsp obrade i na kraju 4 akm d/a konvertera, nije tako ni loše. da imam živaca kao neki forumaši, povadio bih notorna jrc opampove kojih ima na lopate, malo sve prošarao sa dobrim elkosima, pokojim filmom, i to bi bilo vrlo korektno.
ovako boluješ od "nema cijevi sindrom", stalno ti fali "ono" što bi obi wan kenobi definirao "neuhvatljivom silom", srednjetonska punoća, lepršavi visoki, "zrak" oko instrumenata, sve ono što čini da ste tube junkie i imate ovakav avatar poput moga.
sjećam se kada smo nedavno u stanu jednog recimo legendarnog diyera, i audiofila rokali glazbu sa squeezeboxa na solidnom dacu, pojačalu i zvučnicima, i to je sve bilo super, dok nije upalio čovjek gramofon. nama uši pale kao istarskom goniču, ode sve u raspberry pi, do kraja večeri je samo svirao gramofon. eto, to je otprilike kao da si cijeli život živio u nekoj zabiti i fukao kozu, i neko ti pokaže ženu, i kaže da to isto možeš raditi sa njom, ali je puno bolje.
no, sa druge strane ova jeftina igračka će prosječnom hrvatskom audiofilu omogućiti da u kombinaciji sa dobrim d/a konverterom postigne solidne zvučne rezultate za koje biste u komercijalnim "brand name" rješenjima iskrcali koju tisućicu eura. nema više šume lan-kablova, laptopa, usb-kablova, samo mali prcmoljak koji treperi u zapećku. pored toga, čak i tzv. ozbiljni audiofili uz malo preinake, neki stari vintage receiver ili pojačalo nakvrljeno na neke isto take stare dobre kutije postaje glazbeno-internet streamer, koji svira 0-24, upravljan telefonom, idealan za garažu, konobu, ured, ginekološku ambulantu ili čekaonicu pogrebnog poduzeća...sirotinjski krell kid/papa dock :)...   

Datum objave: 20.svibanj.2014 u 15:15
Eto, popustio i ja iskušenju i naručio tog Wolfsona :)
Vidjet ćemo kad stigne kako se čuje... Očekujte i od mene iscrpniji izvještaj kad se sve složi i isproba...

Datum objave: 20.svibanj.2014 u 15:19
 Denis Vas Igel mi svaki dan ne skida osmjeh sa lica... sve radi savrseno!  Pa vjerujem da ce i ovo sa "Wolficima" tako zavrsiti!!

-------------

Datum objave: 20.svibanj.2014 u 17:54
Originalno postano od strane člana: Siamandi Siamandi napisao:

Denis Vas Igel mi svaki dan ne skida osmjeh sa lica... sve radi savrseno! [IMG]smileys/smiley32.gif"

Eh, to mi je drago čuti!

Nastojim da korisnici budu zadovoljni...

Datum objave: 20.svibanj.2014 u 18:07
Prezadovoljan sam! Naravno vise nije Ele DAC,... Ali mene zanima kako je to bilo zvucalo na Triode Festu... Mozda da netko tamo napise koju rijec. Bilo bi lijepo      

-------------

Datum objave: 20.svibanj.2014 u 18:41
Koji je DAC, koji je DAC....?
:)
Na Triode festu sam pustio ELE DAC (Kinez) i svoj stari HRT. Fino je zvučalo na Edisonovom lampašu, čisto fino...
Ne znam što će reći oni koji su imali prilike čuti, ali nitko od prisutnih nije imao primjedbi na izvor zvuka...
A "mrcvario" sam ga s raznom glazbom: Delibesova "Lakme" ("Cvjetni duet" iz 1. čina), "The Race" od Yello, pa malo Diane Krall, pa red Acid Jazza, pa malo Thomasa Newmana (soundtrack iz "American Beauty"), itd.
Jedino sam konačno ustanovio da je moja snimka albuma "The Ground" Tord Gustavsen Tria zapravo loša (valjda upsamplani mp3?). Moram to negdje naći kvalitetnije - stvar "Edges of Hapiness" mi je savršena, a dobro posluži i za zvučni test... :)

Datum objave: 20.svibanj.2014 u 18:46

Koji je DAC, koji je DAC....?
Na Triode festu sam pustio ELE DAC (Kinez) i svoj stari HRT. Fino je zvučalo na Edisonovom lampašu, čisto fino...
Ne znam što će reći oni koji su imali prilike čuti, ali nitko od prisutnih nije imao primjedbi na izvor zvuka...
A "mrcvario" sam ga s raznom glazbom: Delibesova "Lakme" ("Cvjetni duet" iz 1. čina), "The Race" od Yello, pa malo Diane Krall, pa red Acid Jazza, pa malo Thomasa Newmana (soundtrack iz "American Beauty"), itd.
Jedino sam konačno ustanovio da je moja snimka albuma "The Ground" Tord Gustavsen Tria zapravo loša (valjda upsamplani mp3?). Moram to negdje naći kvalitetnije - stvar "Edges of Hapiness" mi je savršena, a dobro posluži i za zvučni test... :)

Preko Firestoneovog Bluekey-a (izgleda da ima nesto cvrsci bass od HiFace Two - ne mogu kategoricki tvrditi, nisam direktno usporedjivao) u DAC u Naim Supernaitu Moj digitalac od posrebrenog bakra, optimiran da malo stanji preveliki bas Supernaita na B&W Matrixima 805.

-------------

Datum objave: 21.svibanj.2014 u 22:33

Eto, popustio i ja iskušenju i naručio tog Wolfsona :)
Vidjet ćemo kad stigne kako se čuje... Očekujte i od mene iscrpniji izvještaj kad se sve složi i isproba...

hm, nijesam ni ja ležao, u međuvremenu sam naručio jeftilen pločicu sa es 9023 d/a konverterom, u namjeri da testiram taj famozni I2S p5 port    
kako mi je trenutno nezgodno stalno preklapati d/a konvertere, obzirom da je ad 1865 d/a malo poteži komad hardwarea koji u odnosu na pi-hifiberry digi kombinaciju izgleda kao škverska dizalica,

kao izlaz iz hfiberry digija koristim neku jeftinu kinesku čvrku koju sam nabavio iz eksperimentalnih pobuda za ciglih 20$. čvrka ima optički, rca digitalni ulaz i rca izlaze, te izlaze sa slušalice. zvuk bih kategorizirao kao bolje od ajme majko, ajme majko ++. zvuk iz izlaza za slušalice bih se mogao usporediti sa iskustvom brijanja na suho. imam dojam da bi cia-ini agenti umjesto waterboardinga mogli talibanima na ove dac-ove puštati sa izlaza za slušalice ted nugenta, svi bi garantirano propjevali nakon kratkog tedovog potpourija. no iznenađenje me dočekalo kada sam otvorio dac bake čang, u kojem se u stvari nalazio početni cirrusov d/a borbeni komplet cs 8416+cs 4344 (24/192), koji je dakako nemilosrdno kopipejstan u nekoj garaži u predgrađu pekinga, u kuhinji zle babe čang.
http://www.cirrus.com/jp/pubs/rdDatasheet/CDB4344-EB.pdf - cirrus
izlaz za slušalice hranio je notorni jrc 4558 opamp, koji doduše često možete pronaći u tzv. "audiofilskim" uređajima. kako je baka čang trebala platiti glavom eksperiment sa es 9023, jer pomišljah eutanazirati otpore na ulazu d/a i odatle izvući I2S granu za es. dakako, cilj je natjerati živinu da prosvira za što manje para, u skladu sa ekonomskom situacijom u miloj nam domovini, a da to neće zvučati kao cia-in talibanski tretman.

onda pomislih, pa gle, ima tu mrsa za tweakse, malo počupati one muting tranđe, one jadne smd kondove i malo to civilizirati nekim pristojnim gospodskim kondovima, pa se malo igrati sa napajanjima i dakako jrc poslati u opamp raj, a dac bake čang bi postao robotov kukulele dac od cijelih 20 i kusur $, koji bi bacio na koljena renomirane proizvođače audio opreme. eto, čim se bavi besposlen pop, kada mala kreštava djeca legnu.
hm, što sada sa sabreom, nisam baš ljubitelj direktnog veza sa pijem, premda kažu da to zvuči dobro...
mislim da je thorsten ovog sabrea vezao sa mclk sinhrono i da je to kao jako dobro, a kako pi nema mclk, nego sabre treba ostati asinhrono, sa 50mHz kristalom radi 192 sampling ratea. da li mclk uzeti iz cs8416 i kanibalizirati baku čang, posebice u svjetlu da imam malu ali zanimljivu kolekciju hd tracks flacova 24/192? hamletovska dilema. tu bi kontinjud...

Datum objave: 27.svibanj.2014 u 08:25
Evo, stigao i moj Wolfson :)

Bilo je dosta natezanja dok je sve (recimo) proradilo. RasPi je ipak prilično slabašna spravica, osjeti se nedostatak procesorske snage i RAMa.
Naročito ako se ide koristiti Squeezebox sučelje :)

Squeezebox web sučelje je prilično tromo, čeka se dok stvar počne svirati, itd. Bilo je na početku i stalnog "štucanja", prekida, pucketanja i ostalih smetnji uobičajenih za RasPi. No, nakon poduljeg čačkanja, uspio sam to sve podesiti - i radi.

O zvuku je još rano govoriti, treba to još slušati. Za početak se čini dobro :)

U svakom slučaju ću probati i umjesto LMS (Squeezebox) servera probati i MPD server. To bi trebalo ići puno brže (manje zahtjevan server, manje procesa i web điđa-miđa), a vidjet ćemo i koliko se razlikuje zvuk...

... to be continued...

Datum objave: 03.lipanj.2014 u 01:58
Nastavak:

uspio sam umjesto Squeezebox servera instalirati MPD server. Sada stvar ide bez ikakve zadrške i kašnjenja, sve radi odlično. Ima nešto siromašnije web sučelje, ali tu je odličan MpDroid za Android smartphone i tablete... Stvar radi vrlo brzo, nema kašnjenja početka sviranja pjesme kao kod Squeezeboxa, uglavnom kao na "pravom", puno jačem računalu.
Zvuk iz MPD-a je tu negdje kao i kod Squeezebox servera: ne mogu puno o tome reći, meni se čini manje-više isto.

Svira sve moguće i nemoguće formate koje sam mu servirao (AIFF, APE, čak i WavPack!), bez zadrške i "štucanja".
Žvače rezolucije do 24/192 bez problema, mijenjanje rezolucija i skakanje s jedne na drugu pjesmu također ide bez čekanja.

Sve u svemu, posve upotrebljivi hi-rez server. Zvuk vrlo dobar. Mala kutijica u sebi objedinjuje i audio server (s vanjskim diskom!) i solidan 24/192 DAC.

Mislim da to sada slobodno mogu preporučiti i drugima.

Datum objave: 03.lipanj.2014 u 23:53

evo i ja probao i drugu varijantu sa es 9023 dacom, nabavljenim za ciglih 14€ :), a vabi se na ime http://www.teradak.com/products/84.html - teradak . isto iz kuhinje, ali bake jao ming, ova pekinška patka radi tako da se par žica zalemi (I2S konekcija, na donjoj strani pločice mogu se prelemiti 3 točke, tako da osim I2S ulaza pločica daca ima i eiaj ulaz, vrlo praktična stvar) na konektore, koji se zabodu u pi, sa kojega se dac napaja i hardware je gotov. kad se sjetim nekadašnjih muka sa lemljenjem minijaturnih smd komponenti, sprženih prstiju i prelemljenih vražijih nožica, sprženih čipova,zalemiš sve, oči ti iskape, a go.no na kraju ne radi jer ti je negdje kapnuo lem i po murphijy napravio kratki spoj; ovo dođe kao malem na ruke, koje možete uporabiti za nešto korisnije dok žuti vrijedno leme.
nova instalacija volumia se instalira na sd-karticu koja se kresne u pi, potom u browseru podesite postavke volumia, u kojem se uključe I2S driveri, i stvar je proradila (gotovo) iz prve.
odokativno riječ je o "živahnom", "beefy" dacom koji me vrlo ugodno iznenadio obzirom da sam u tom pogledu tradicionalist (znači misionarski položaj, bb pcm 63, ad 1865, tda 1541, pcm 1702, i neeeema više). malac radi nekih sat dva i gle, puna soba zvuka, i obzirom da je napajanje jednog i drugog 2A switching usb od tableta, i obzirom na kilometarsku "jitter friendly" I2S konekciju svira miško solidno. kristalno čisto, ne naporno, bas con cojones, prozračno, zvuk baca na svijetlu stranu, dakle lijepo bi se upario na cijevnu amplifikaciju, ili sustave koje naginju toploj strani sile. ne smijem ni pomisliti kako bi stvar izgledala sa nekim dobrim odvojenim napajanjem i nekakvim malim fet modulom na izlazu.hm, nastavit ćemo rad na ovom zanimljivom eksperimentu, koji kao da je nastao u poznatoj cvjećarnici u new yorku, grunf jaoming dac...kao što denis gore reče, uz malo truda i novca možete si priskrbiti solidan i nadasve povoljan audio server koji vas neće baciti na prosjački štap, i sa kojim možete na miru skrolati po audio kolekciji složenoj u maloj metalnoj kutiji koja se vabi na ime tvrdi disk. nema više prašnjavih ormara sa cd-ima,"jel vrti prženog" ili je medij požutio ko mast na starom pršutu pa se laser u transportu muči ko lignja na peškafondi; ili dizanje sa kauča svakih 20 min da okreneš ploču koja preskoči kad je najljepše, nego samo hdd šgrguće negdje u špajzi daleko od šiljatih audiofilskih ušiju, i poganih ženetina koje strižu ušima na goleme "audiofilske skupljače prašine" odnosno pojačala, zvučnike, kolekcije ploča.... itakodalje. da rezimiramo, ukoliko u škafetu imate majušnog pija, imate nekoliko varijanti, ajnc, dakle wolfson zvučna kartica (tada ste vezani za njihov operativni sustav raspbian,dok se audiolinuksaška zajednica ne dosjeti ukomponirati ga na platforme volumio i xbmc), cvaj, metoda bi bila korištenje hifiberry digi modula kojim se iz pija dobije spdif bit perfekt izlaz koji možete proslijediti u neki vanjski dac, te treća verzija - direktna I2S/eiaj veza pija sa vanjskim d/a konverterom, usput korištenje pija kao glazbenog servera, odnosno za streamanje internetskih radio stanica.
bez obzira što je pi hardwerski prilično ograničen, jer je inicijalno napravljen kao ultrajeftina student-servis platforma (sa zanemarenim audio mogućnostima, koje su domišljatošću raznih geekova prevaziđene) mišljenja sam da ga je najbolje koristiti u audio svrhe na jedan od ovih načina, te ga hardverski rasteretiti nekim vanjskim audio modulom, a piju ostaviti samo transport podataka, odnosno serverskoj ulozi. za manje para apsolutno je nemoguće napraviti nešto slično, rekao bih da bi dosta razvikanih mašina podvilo rep pred pi-teradakpatki...

Datum objave: 24.lipanj.2014 u 12:59
ev, jos jedna malina...nezgnjecena...

-------------

Datum objave: 24.lipanj.2014 u 13:50

ev, jos jedna malina...nezgnjecena...

I?

Utisci? Kvaliteta zvuka? 24/192? Upravljanje (squeezebox, MPD)?

Datum objave: 24.lipanj.2014 u 14:48
nisam slusao ni usporedjivao...bilo mi je bitno da radiinstaliran je volumio, i koliko kuzim (mozda gorjesim) on ide samo preko I2S...upravljanje preko laptopa, koji bez problema nadje rPidok prilikom upravljanja s mobitela moram ulupati ip adresu...za volumio ima sound@home aplikacija...ali meni steka...bar u varijanti s 2Tb usb diskom...tako da upravljam iz preglednika...ne znam dali ima jos neka aplikacija za volumio ?zvuk...kazem spojio sam ga samo na brzinu, jos nisam slusao ni usporedjivao...signal je isao full range preko bas drajvera....tako da...mozda ovih dana uhvatim malo vremena za usporedbu...

-------------

Datum objave: 26.lipanj.2014 u 22:01
vidim da si isto pitanje postavio na diyaudiu i koliko vidim ima ljudi koji su uparili najdu i pi, bez problema. čim si dobio zvuk znači da ti je proradila i2s grana. koliko vidim na najdinoj stranici i2s ulazi u asrc sklop koji bi trebao propisno "kačiti" signal, i ako je to onaj cirrusov čip gdje si doveo i2s predpostavljam da prije ulaza u čip signali idu preko smd otpornika radi sprječavanja overshoota/ringinga. poprati štampu nakon ulaza, ako nema otpora zalemi na sve tri i2s tri otpora od 220 ohma. nije uputno vezati paralele grounda, ako nije problem u volumiu vrlo vjerojatno je problem u vezi između dviju pločica, i tu treba eksperimentirati sa raznim žicama, uplitanjem....meni i2s locka besprijekorno, no sabre u sebi ima sklopove koji su zaduženi za eliminaciju problema. za pravu zaštitu najbolje bi bilo odvajanje i2s signala, no to je druga priča....
što se tiče volumia, nema tu neke filozofije, sučelje je stabilno, jedino dugo radi update baze podataka (kod mene to i nije čudo obzirom na veliki broj flac albuma), isključio sam u postavkama mixer, dsd suport, resampling, i povećao buffer na 30%. u postavkama "system" ima fiks koji se uključuje kod nekih receivera ako ima krckanja.
također izbjegavati napajanje hdda preko pija, jer time povećavaš potrošnju sustava minimalno na 1500 mA i to zna biti uzrok štucanja(provjeri ampermetrom), i u tome treba koristiti http://www.adafruit.com/products/961 - usb hub sa napajanjem, ili za test koristiti neki usb stick.
ponovit ću šteta što tu nemaš internetsku konekciju preko koje možeš streamati internetske radio stanice. ima tu odlične glazbe, bitrate je 320 kb/s (recimo bbc 3 ili wdr3), što je ugrubo četvrtina cd kvalitete, i korektno je za testiranje.
ukratko probleme eliminirati jedan po jedan...

Datum objave: 03.srpanj.2014 u 16:10
sta ti mislis da ja listam sve forume 
ajd bar tri cetiri da

uglavnom, rjeseno (zahvaljujuci limenom) , hvala na pomoci..platim ti pivu...mozda...jednom...;)

-------------

Datum objave: 13.srpanj.2014 u 12:36
Evo još malo oko Raspberry Pija...

Uglavnom, nakon nekih skoro mjesec dana slušanja, mogu reći da sam i dalje iznimno zadovoljan kvalitetom zvuka u kombinaciji s Wolfson karticom (koristim distribuciju Squeezeplug i MPD server).

Možda ta kombinacija s postojećim driverima za Wolfson karticu još nije stabilna "kao stijena" (tu i tamo dmesg javi pokoju grešku za I2C sync), ali to ne utječe na zvuk- - sve se čuje skroz OK, bez prekida, šumova, pucketanja... sve 5!

Inače sam to krenuo sređivati tako da od toga napravim pravu "spravu", a ne hrpu žica po stolu: dakle, dodati još malo korisničkog sučelja i sve staviti u nekakvo pristojno kućište.

U cijelu priču sam dodao i obični (USB) daljinski upravljač s tipkama, tako da se glazbom može upravljati i bez prtljanja po mobitelu i drugom računalu ili tabletu: standardne stvari poput namještanja glasnoće, sljedeća/prethodna pjesma, start/stop/pauza, itd... Sve sasvim fino radi.

Nakon toga sam, nakon dosta natezanja, uspio srediti i LCD zaslon (20x4, tj. 20 znakova u 4 reda), na kojemu prikazujem sve potrebne informacije: naziv pjesme, izvođača, album, glasnoću, vrstu datoteke koja svira (mp3, flac, aiff, ape, WavPack, itd...), te rezoluciju u kojoj svira (16/44, 24/96, 24/192 i sve ostale među-rezolucije)....

Kada svira internetski radio, prikazuje naziv stanice i ono što trenutno svira, glasnoću i bitrate koji stanica trenutno šalje (ne šalje svaki internetski radio iste podatke...)

Dakle, manje-više sasvim "zaokružena" spravica....

Na kraju ostaje samo to sve skupa smjestiti u zgodno kućište. Najvjerojatnije ću unutra odmah ubaciti i čip-pojačalo D klase (TPA3116), tako da na škatulju samo prikačim zvučnike i to je to :)

Eto, moram se malo pohvaliti :)

Objavio: QwertyVZ
Datum objave: 13.srpanj.2014 u 16:25
Na kraju samo kutija? Mislim da si tek na početku

Datum objave: 13.srpanj.2014 u 16:49
Originalno postano od strane člana: QwertyVZ QwertyVZ napisao:

Na kraju samo kutija? Mislim da si tek na početku

Pa to baš nije neki problem: ako radim drvene fotoaparate, mogu i drvenu kutiju za RasPi s displejem :)

Datum objave: 17.rujan.2014 u 09:54
Ovu subotu (20.09) sam na Žarulafestu u Varaždinu, pa će zainteresirani moći poslušati novi RasPi server, a bogme i pogledati kako je riješen novi daljinski i LCD s prikazom... :)

Datum objave: 07.listopad.2014 u 20:10
Denis, ako bude u Sheratonu ove godine DIY soba, mogao bi ti to dovući, bit će sigurno vrlo zainteresiranih da vide to u živo. A i kojeg Igela. Za malinu sve preporuke s moje strane (vidio i čuo u Vž).

-------------
Vedran The Zmaj

Datum objave: 08.listopad.2014 u 20:48
Originalno postano od strane člana: Zmajz Zmajz napisao:

Denis, ako bude u Sheratonu ove godine DIY soba, mogao bi ti to dovući, bit će sigurno vrlo zainteresiranih da vide to u živo. A i kojeg Igela. Za malinu sve preporuke s moje strane (vidio i čuo u Vž).

Pa, zapravo bih mogao - vidjet ćemo kome se trebam javiti, pa da se probamo dogovoriti...

Datum objave: 09.studeni.2014 u 11:04
Još nešto novosti.

Što više radim s malinom, to mi se više sviđa... :)

U međuvremenu sam sredio i pravi mali multimedijski sustav, koji uredno može parirati bilo kojem standardnom "media playeru" tipa WD Live, Popcorn i sl. - a u mnogim segmentima nudi i više.

Dakle, za one koji žele i video (filmove) sredio sam sustav na XBMC platformi, s gledanjem filmova i svim ostalime što XBMC nudi (youtube, traileri, itd.), plus internetski radio (TuneIn, koji nudi bezbroj internetskih radio stanica, plus ShoutCast radio, itd..), PLUS radi i Google Music - što je, izgleda, ovih dana naglo postalo popularno, jer sam dobio već nekoliko upita za to.
Sučelje je XBMC-ovo, dakle bilo koji od uobičajenih XBMC sučelja za mobitel bi trebalo raditi bez problema.
Za gledanje filmova i nezahtjevno slučanje internetskog radija, čak je i analogni audio izlaz s Raspberryja sasvim dovoljan - internetski radio ionako ide samo do 320kbps... Izgleda da su malo sredili i audio drivere za RasPi, pa to sada puno bolje zvuči nego prošle godine kada sam to isprobao i zaključio da je neupotrebljivo.

Za zahtjevnije slušanje i glazbu s vanjskog USB diska se onda stavi Wolfson DAC (24/192), pa je to onda prava zvjerčica....

Uglavnom, posve svestrani multimedijski server, a budući da radi na XBMC platformi, nema problema s formatom titlova, "našim slovima" i ostalim uobičajenim boljkama medijskih servera "iz dućana"....

Treba se malo pomučiti sa slaganjem softvera, ne ide uvijek sve glatko (pogotovo Google Music zna zezati, jer ovisi o tome kako je složen Google račun), ali može se.
A rezultati su više nego dobri.
Jedina moguća mana je da ponekad internetska glazba zna malo "štekati" ako se koristi wifi mreža - ali preko etherneta (žičana mreža) uvijek radi glatko i bez problema. Mislim da bi se i to wi-fi "štekanje" vjerojatno riješilo korištenjem malo bolje wifi kartice - ja sam testirao s nekom "vulgaris" wifi karticom/stickom...

Datum objave: 10.studeni.2014 u 00:48
za mene sine brute, upopće nije iznenađenje što si oduševljen tom cvebom, ja imam dva, jedan radi sa hifiberry digi pločicom, dok drugi radi sa audiophonicsovim es 9023 dac-om koji je jeftinija verzija makinja iz te ergele. netko je napisao dobre drivere, i malinin relativno slabašni procesor upogonio u audio svrhe. klikanje i štucanje je minimalizirano jer koristim samo I2S signal iz mreže i vrlo rijetko dolazi do prekida svirke, a uključen je skoro cijeli dan. problemi nastaju kada preko wifija probam zavrtiti hd tracks naslove 24/192 sampling frekvencije; čak kada ih zarolam preko hdda stvar zna štucnuti. prva malina radi sa hifiberry digi pločicom i trpa preko spdif passtrough rotelov rsx 1056, i to jako dobro, nemam instrumenta da bih potvrdio bit perfect, no uredno locka hdcd, dts ex, dd enkodirane sadržaje tako da nema razloga za digitalnu brigu. zvuk je za koplje bolji od konzumnih uređaja tipa wdtv koji zvuk resampliraju; recimo bluray rip koncerta supertrampa u parizu je uredno višekanalno na 24/96, ili live metallica. čak je dobar i u stereu :). problem je u tome samo što, koliko je meni poznato, jedna inačica xbmc-a ima riješen passtrough, druge su bolje, vizualno fenomenalne, i popasu sa neta artwork, imdab rating, titlove, no hebat ga ne možeš aktivirati digijevu zvučnu karticu iz sučelja, vjerojatno neki bug.
što se tiče druge maline ta je nafrljena na modificirani vintage pioneer amp, koji ima zarazno cjevoliki zvuk i koja 24 sata dnevno vrti internetski radio, i to par dobrih 320 kbps stanica, nema reklama samo dobar jazz i rock. nekidan sam stavio na tu malinu baterijsko napajanje i rezultat je vrlo čujan, manje boomy basa, bolja separacija sterea i bolja rezolucija.
odokativno, kada bi http://item.taobao.com/item.htm?spm=a230r.1.14.116.P8ZtX2&id=37378474913 - OVU pločicu zakačio, ne smijem pomišljati o rezultatima kada jeftiniji svira opako. nisam ulazio u detalje ponude, no 960 yuana, ili cca 120 eura za ove plojke je, halo bing čista bagatela. tu pločicu napučiti sa "pravom" elektronikom kupljenom od provjerenih dobavljača, a ne kineskim "originalnim for audio" komponentama, garantiram da bi ovaj dac i malinom kao I2S pomeo puno toga iza sebe. ovakvi d/a konverteri se prodaju u "brand" verzijama po suhom zlatu...
izašla je i nova verzija volumia 1.5 koja je bolja, dakle malina je daleko od toga da je sve rekla...

Datum objave: 13.studeni.2014 u 10:14
protivno načelu razuma "kad radi ne diraj" probao sam konkurentsku verziju volumio softwarea, vabi se na    http://www.runeaudio.com/ - rune . u principu je ista platforma, koliko sam shvatio, samo su se tvorci raspfi softwarea valjda vremenom međusobno posvađali pa je je jedna ekipa nastavila rad i vabi ga volumio, a druga ga vabi rune. slične su veličine, i po običaju bugoviti, a probao sam ga jer kao navodno "svira bolje". nakon instalacije na sd kartici u browseru pronađete ip adresu, uključih I2S i iz prve proradio, za razliku od volumia ima u sebi memorirano stotine internetskih radio stanica (odmah sam se navuko na http://4everfloyd.com/ - 4 ever floyd , 24 sata dnevno rolaju floyde, bitrate nije "audiofilski" već je 128, dakle dobro okljaštreni cd bitrate, no podnošljivo jer floyde mogu slušati i na "kosmaju" da mi ne smeta.
tko ne zna raditi na linuxu, bolje da se ne zahebaje za runeom jer ova zadnja verzija ima gadan bug za wifi konekciju, koji sam nakon sat-dva prpanja po linijama koda otklonio, i potom slavodobitno otkačio lan kabel koji je bio rastegnut za vrijeme instalacije, preko cijele sobe na veliku tugu mog mlađeg klinca koji je svojski potezao misleći da je tata u sobi organizirao natjecanje u preskakanju konopca. dok sam neuspješno upisivao naredbe i pokušavao dobiti konekciju, mali je u valovima napadao računalo, malinu, kablove i tipkovnicu, dok sam ja uspješno odbijao napade nogama rukama, i bacajući maloga u naručaj žene koja je kolutala očima. mali je kao u piratu iz kariba napadao moju elektroničku utvrdu. nije za ljude slabijih živaca.
runjo vrti sve rezolucije, čak i dsd, no jedino na njemu puca, no obzirom na bitrate nije čudno. na https://www.oppodigital.com/hra/dsd-by-davidelias.aspx - oppo i na još par, postoje samplovi za brzinski test streamera...klasika, milozvučni pilež, plink,plonk, onaj tip sa kapom i izgledom pijanca koji pije badelov konjak u parku rasteže tamburu...sample "Original Pure DSD recording and mix at 1-bit 2.8MHz sampling rate" dok je svirao i nije pukao zvuči dobro. da skratim, prvi dojmovi su dobri, i čini se da subjektivno iz nekog nedokučivog razloga "svira bolje". bez obzira što sve slušam na uvjetno govoreći "entry class equipmentu"(snobovsko-audiofilska kategorija), da mi je netko pustio zvuk ovog d/a konvertera prije 10-tak godina rekao bih da zvuči kao zvuk vrhunskog, ali ne i high end cede playera. teško je to usporediti sa ad 1865, pcm 1702/4, pcm 63k, no ovaj jeftini sabre ima strašnu rezoluciju, vrlo je korektan timbrički (jer je digitalna domena izgleda odrađena vrhunski), i ima stabilan i jak izlaz zahvaljujući toj charge pumpi, koja je u stvari nekakav mini d-class izlaz. skuplji 9018 sabre je vjerojatno za više klasa iznad (sam čip je na taobau 60-tak $), no traži i kompleksniji izlaz, što meni za casual slušanje i ne treba.
daklem, tko ima poput mene pozamašnu kolekciju glazbe na hdd-u, malo prostora, i ne zamara se brandovima, skrolati stotine flacova iz kolekcije sa kauča na tabletu neka proba ovo, mogao bi se prilično iznenaditi (na hifi sajmu u munchenu gotovo sve su vrtili sa nekakvih streamera). može djelovati subjektivno, no po mom skromnom mišljenju danas je uz ovakve mogućnosti, posebno pored lopate kineskih diy websiteova koji niču kao gljive poslije kiše kupovina običnih vulgaris cd playera cijene do par soma eura doslovce bacanje novca...

Datum objave: 07.prosinac.2014 u 22:08
A ja se zadnje vrijeme malo bavim hardverom, tj. kućištima :)

Najnoviji uradak - RasPi server u mini pakiranju :)

Objavio: mcquinn
Datum objave: 10.rujan.2015 u 13:04
Bok ekipa,

da malo dignem temu iz mrtvila...

Imam solidan DAC koji mi je spojen na mrežu i TV; sve radi odlično, ali mi je nekad tlaka palit TV da bi odabrao mjuzu itd...

Jedan od problema je da još uvijek imam CRT TV pa to traje
Kako god, kupio bi raspbery pi sa DAC modulom da ponekad mogu jedostavno ležat na trosjedu i sa tableta puštat šta mi paše...instalirao bi gore Rune Audio...

Tražim iskustva, preporuke gdje i šta točno kupiti! Izašla je druga generacija Raspbery pi, postoje različiti DAC moduli...

Hvala, M.

Datum objave: 11.rujan.2015 u 09:45
Originalno postano od strane člana: mcquinn mcquinn napisao:

Tražim iskustva, preporuke gdje i šta točno kupiti! Izašla je druga generacija Raspbery pi, postoje različiti DAC moduli...Hvala, M.

RasPi B+ ili ver. 2 (ova nova s 1GB RAMa itd), a uz to odgovarajući http://www.hifiberry.com - hifiberry DAC . Pazi da uzmeš hifiberry DAC prema RasPi modelu koji imaš.
Uz to još napajanje za RasPi (uzmi nešto kvalitetnije, barem 5V/2A, nemoj baš zadnje smeće od punjača za mobitel...) plus sve ostalo (kućište, kablovinje, konektori, itd...). Skupi se toga :)

Datum objave: 28.listopad.2016 u 00:37
Zato ja uzivam ko prase.

Zapravo je jako fora kad ne cujes a bome i ne vidiš to, taj audio streamer.

A koliko radio stanica po žanrovima ima u lajbriju, neke strimaju i lossless. Ajmeeee

Datum objave: 28.listopad.2016 u 12:31
Originalno postano od strane člana: ZlyM ZlyM napisao:

Originalno postano od strane člana: ear_drum ear_drum napisao:

Teško da Daphile radi lošije od Foobara ! Jedino ako nešto nije dobro podešeno (postavke DAC-a ili sl.). ...

Budi uvjeren da je sve 100% bilo idealno namješteno i optimizirano.

Neovisno o tome, na nekoliko različitih sistema bilo je zamjetno "glasnije sviranje" u odnosu na Win/Foobar i OSX/Audirvana. Analizirajući ovo pojavu, došlo se do zaključka da se pojačanje dešava u digitalnoj domeni.
Nije se točno utvrdilo da li je pojačanje stvar Linuxa (ALSA), Daphile playera ili LMS-a.
No neovisno na kojem se od navedena tri mjesta dešava pojačanje u "digitalnoj domeni" to nikako nije dobro. Ni u teoriji "bit prefect" reprodukcije, a ni u praksi.

edit: sad vidim da je Vdem bio brži na okidaču

Jednostavno je utvrditi dali se radi o razlici nivoa i kolika je.

Puknete preko svih tih softvera isti fajl sa generiranim sinusom na recimo 100Hz, 1KHz i 10KHz, i izmjerite nivoe multimetrom ili još bolje skopom, naravno na analognim izlazima samog DAC-a.

Jedno što je kod mene primjetno slušajući, je to da Pi+Rune ima puno bolju definiciju svega, zvuk je punokrvniji sa neusporedivo bolje(prirodnije) teksturiranim timbrom, daleko smirenija i tamnija pozadina što zapravo znači manje artefakata i nusprodukata oko same reproducirane informacije. Dinamika je znatno životnija, zvučna slika plasticnija, opceniti dojam je da glazba teće punokrvno bez imalo gutanja osnovne rezolucije.

Na drugu stranu Wins+Foobar sve prezentiraju nervoznije, mršavije i iskričavije, nema te fine teksture i mirnoće, timbralno podosta tanje, rezolucija se gubi u toj nervozi sve je podosta plošnije i zakamuflirano u toj nervozi.

Eto možda je jajčana punoća zamjenjena za glasnije.

Objavio: cariblanco
Datum objave: 28.listopad.2016 u 13:53
Nagovorio me @Gašo da idem probati Pi+Rune.

Datum objave: 28.listopad.2016 u 13:54

Nije zamjenjena. Kod tebe je možda nedostatak gornjeg spektra uzrokovao "dojam bolje definicije svega".

-------------

Objavio: cariblanco
Datum objave: 28.listopad.2016 u 14:27
jel taj rune audio na img. od 2 i neš GB samo player ili moram još nešto instalirati...sve sam pospajao i nemam slike na monitoru?

Datum objave: 28.listopad.2016 u 14:32

Originalno postano od strane člana: vdem vdem napisao:

Nije zamjenjena. Kod tebe je možda nedostatak gornjeg spektra uzrokovao "dojam bolje definicije svega".

Možda su u šumi.  Nema nedostatka, nego je artikuliraniji i smireniji. Imam dovoljno izvježban sluh da mogu razikovati promjene balansa zvuka od promjena u kvaliteti.  Činela primjerice zvuči više kao u živo, ima recimo bogatije iznesenu boju zvuka uz lijepo iznesena istitravanja, onako kako zvuci u zivo.

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net