Ispiši stranicu | Close Window

Daphile

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Računala i audio
Opis foruma: Snovi o High-End-u.
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14467
Datum ispisa: 18.studeni.2017 u 18:48
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Daphile
Objavio: amigo
Tema:: Daphile
Datum objave: 16.srpanj.2016 u 09:30
    Pokrenuo sam daphile s usb sticka, kontrliram ga putem weba s iphona. Čini mi se da radi dobro, iako me još čeka direktna usporedba s hq playerom.
Međutim, ne mogu spremiti promjene postavki, jer je file system read only. Zato npr. Ne vidi glazbu na internim diskovima, nego samo na usb disku. Kako to riješiti?

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Odgovori:
Objavio: Apparatus
Datum objave: 16.srpanj.2016 u 10:43
Nagađam, no možda to može ako ga kupiš. Sliči na standardnu kvaku između evaluacijske i plaćene verzije softvera.

-------------
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Objavio: Gašo
Datum objave: 16.srpanj.2016 u 12:11
Nagađam
Daphile je izrađen kao butabilni OS/player za client kompove gdje se pretpostavlja da sav storage glazbe bude ili vanjski memorijski prostor ili NAS.

Zato ga nisam ni isprobavao jer komp ili laptop gubi funkciju, zapravo njegovi divajsi poput internog hdda, displaya ili tipkovnice i miša, gube funkciju.

Dakle Daphile nije player nego i OS sa svojim zakonitostima pripremljenim za malu crnu kutiju koja je samo bridge između vanjske memorije i vanjske upravljacke konzole u obliku smartphonea ili tableta.

Objavio: zika
Datum objave: 16.srpanj.2016 u 14:08
Mount pomenutih sokoćala?
Ako su disk-ovi sa Windows NTFS fast boot uključenim valja taj NTFS spustiti kako spada i onda...
Kod Daphile čak i USB-stick-ovi mogu da se podese da budu RW i tako dalje.
Koliko znam ne plaća se, kao odgovor ostalima...

Datum objave: 16.srpanj.2016 u 14:44
Prosimfino, a kaj fali nekom dobrom optimajzru? I dalje mi nije jasno. Zašto bih ja iskljičivao po divajs menađeru i kojekuda gnojio (a n.pr. W7 poznajem prilično dobro da ne velim napredno) ako su kompetentni softveraši jednim kljikom ubili sve kaj nije prijeko potrjebito. Nisam se još temeljito uputio, al brate kolko vidim optimajzeri imaju neliko levela pa ti brate MkII odi na turbo i zakolji si sve tak da više nemreš ni upravljat računalom. Bitno da ti dobro sviri. Jupiii. Imam laptop samo za mjuzu, al ovo brate (MkIII) s butanjem mi je malo kajgot.

-------------
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Datum objave: 16.srpanj.2016 u 15:22
Daphile nije niti nema veze sa optimajzerima, nego je prakticki samostalni player sa Linux bazom.

Znači čim ga digneš preuzima komp kao zasebni operativni sustav.  Znači ne optimizira Windoze ili nešto nego oni uopce nisu u igri.

Osim toga nema podršku za video kartice ili tzv human interfejse. Prisiljen si koristiti mobilne divajse kao interferjs i predočnik onog što se događa.

Kao što rekoh, smišljen je za client komp varijantu računala koje nema ni display ni humen interfejse(tipkovnicu, mišove...)

Datum objave: 16.srpanj.2016 u 16:34
Originalno postano od strane člana: zika zika napisao:

Mount pomenutih sokoćala?
Ako su disk-ovi sa Windows NTFS fast boot uključenim valja taj NTFS spustiti kako spada i onda...
Kod Daphile čak i USB-stick-ovi mogu da se podese da budu RW i tako dalje.
Koliko znam ne plaća se, kao odgovor ostalima...
Što bih točno trebao učiniti s internim diskovima? To su podatkovni diskovi, na njima nema OSa. Podešen je ntfs.
Daphile ne prima nikakve promjene podešenja, bar meni ne. Možda bi pomoglo da nešto učinim s njima pod windowsima?

-------------

Datum objave: 16.srpanj.2016 u 16:35
Inače, zvuk Daphile je očito bolji od Foobara, da nije ne bih se ni trudio.

-------------

Datum objave: 16.srpanj.2016 u 18:57
Shvatio sam i prije što je Daphile i da odyebava Windoze t.j. ne trebaju mu. Neka vrsta oguljenog i optimiziranog mini OS-a. A ja opet duboko vjerujem da Windows kad poisključuješ (elegantno yebatchkhim opimizerom)sve nepotrebne procese nema blagog utjecaja na zvuk. Naravno ako iz dobrog plejera (a Foobar je i više od toga) cukaš bitperfect preko ASIO-a. Ja ću put do vlastitog rješenja tražiti kako sam naveo pa ćemo vidjeti.

-------------

Datum objave: 16.srpanj.2016 u 20:27
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Inače, zvuk Daphile je očito bolji od Windowsa, da nije ne bih se ni trudio.
Pazi, drugacije ne znaci uvijek bolje.

Objavio: ZlyM
Datum objave: 17.srpanj.2016 u 00:31
Izgleda da u zadnje vrijeme dosta forumaša spominje Asio driver ( Api, Gašo, Amigo ). Jeste li vi to dobro usporedili sa wasapi driver ili vaši uređaji nemaju podršku za wasapi. Inače koliko pratim forum, teorija da je asio generalno bolji od wasapi, bila bi podosta nova.

-------------
ProAc Response D15, Primaluna Dialogue 2, Ayre QB-9 DSD, Musical Fidelity X-ray V3

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 07:06
Originalno postano od strane člana: ZlyM ZlyM napisao:

Izgleda da u zadnje vrijeme dosta forumaša spominje Asio driver ( Api, Gašo, Amigo ). Jeste li vi to dobro usporedili sa wasapi driver ili vaši uređaji nemaju podršku za wasapi. Inače koliko pratim forum, teorija da je asio generalno bolji od wasapi, bila bi podosta nova.
Da, WASAPI je Microsoftov ASIO. Postoje neke razlike, ali kod jedne snimke mi je bolji jedan, a kod druge, drugi. Ako jedan mora biti bolji, onda možda WASAPI.

No, kod Daphile nema čak ni drivera za USB audio. Glazba teče, zvuk je gust, sve skupa je povezano, prirodno, čak je bolja i dinamika.
Za kontrolu možete koristiti drugo računalo, smartphone, ili tablet.

Softver ništa ne košta, tako da svaki iole ozbiljniji CA user, to MORA isprobati (osim ako već imate Auralic, Aurender, Emblu, ili sl.).

-------------

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 08:27
Kako na mjuza lapu koristim win xp, asio je jedina opcija i koristim tvornicki driver od uštekanog divajsa.

Mogu li se preko daphilea slusati internet radio stanice?

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 09:32
Za moj DAC postoji samo jedan Wadia ASIO drajver koji se skida s njihovog sajta i to je to. Meni je to super jer me riješilo crva i zayebancije. HP laptop sa Windows7 Ultimate koristim samo za mjuzu. Primarno ga kontroliram preko tableta pomoću Real VNC remote desktop aplikacije (preko LAN-a naravno). Radi savršeno. Nekad i preko plazme kad je n.pr. ekipa na okupu. Monitor laptopa nikad ne koristim pa je stalno poklopljen. Znači, treba mi i podrška za HDMI izlaz i toga se ne želim odreći. Zatim, što Gašo veli, trebam i neki explorer za internet radio. Ako ne mogu imati što meni treba, onda zaludu priče o zvuku. Ne želim da mi audio bude tlaka jer sam previše u njega uložio.

-------------

Objavio: Solo
Datum objave: 17.srpanj.2016 u 09:57
Ne želi nitko da mu audio bude tlaka ma koliko malo ili puno uložio... I meni je foobar radio savršeno. Ali mi je daphile bio bolji (zvučno). Jedino po meni (trenutno) nije baš user friendly pogotovo što stalno izlaze uprade verzije koje se kao npr. ova zadnja ponešto u postavkama razlikuju pa treba malo podešavanja. I recimo volio bi da je brži.
I onda kad isprobaš malo više toga (naravno kome se da ili ga uopće zanima) vidiš da ne samo da je bitno da li je daphile -linux ili fooobar-windows bolji, pa ne samo da li je comp preko kojega to ide dedicated ili ne nego i za taj komp ti opet je razlika da li ima klasično switching napajanje ili si mu dodao linearno. Pa i procesor da li je neke minimalne konfiguracije. Uglavnom, čim ti je sustav ajmo reć potentniji time i te stvari se više čuju. Kako sam već napisao za mene još uvijek taj comp-audio je relativno daleko od toga o čemu ti pričaš: da ti ne bude tlaka. Puno toga na bolje se zadnjih godina pomaklo i ta priča ide dalje (evo sabre izbacio početkom godine novi SABRE ES9038PRO sa već ogromnih 140 db dinamičkog ranga) tako da bi se složio sa Gašom kada kaže da trenutno ne treba puno love davati za nešto što će za koju godinu biti passe.
A internet radio se može slušati preko daphilea.

-------------
Timbral listening

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 10:23
Appy, ne koristis foobar controller app? Ja sam osobno ispizdio sa tim remote desktop varijantama.

A daphile cu probat jednom zgodom kad cu imati previse slobodnog vremena. Sustav mi je dovoljno potentan, iako s ovom konfiguracijom sam prezadovoljan i reko bi da mi se vise neda prckati po nicemu.

A stiglo i lijepse vrijeme pa me vuce van na bičikleto, tenis....    

Objavio: olif
Datum objave: 17.srpanj.2016 u 11:41
Nekad, kada sam imao Win XP (Foobar i JRiver), nisam mogao koristiti Wasapi.
Sada, na Win 7 sam usporedio njega i Asio i Asio je meni malkice bolji.
A i u zadnje vrijeme koristim takoreći samo Foobar, sasvim je ok....

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 12:04
Nisam ni znao da Foobar ima fičr za kontrolu. Nema veze jer mi je VNC remote desktop upravo savršen. Samo ću im morati platiti 30 baksa za punu verziju da me ne davi kod svake konekcije prozorčićem kupite, kupite, iako se i to ugasi jednim klikom. Bio sam godinu dana na Team Vieweru koji mi je vadio mast na slamku jer ne ide preko lokalne mreže nego preko njihovog servera. Zbog toga miš štuca (uglavnom), a zaboravio sam ga kad mi je ničim izazvan mijenjao rezu tableta koju sam podesio kako meni paše. To se dogodilo nakon apgrejda novom verzijom. Inače najpopularnija aplikacija, ali ne u mojoj kući.
Solo, što bi sad moj ESS Sabre ES9018S sa 135dB dinamičkog raspona trebao biti zastario jer su izbacili novog žohara? S kojim to snimkama treba i približno toliko? A radi upravo fantastično. Jasno da oni moraju stalno proizvoditi, unaprijeđivati svojstva pa makar samo na papiru i prodavati naravno, ali ja ne vidim kad će ovaj moj Sabre u Wadiji biti zastario. Neće biti nikad jer ti čipovi već sad debelo nadilaze bilo kakvu dodatnu potrebu za vjernom rekonstrukcijom koda ponovo u analogni signal. Mene svrbi nešto drugo, no to je samo moj problem: dCS-ov Ring DAC, a vjerujem da ću se i uspjeti počešati. I komp audio nije nikakva tlaka kad se uputiš i posložiš si kako ti želiš i kako treba da svira optimalno. Laptop mi je i više no prepotentan za glazbu. O linearnom napajanju za laptop sam razmišljao no nisam siguran u benefit toga. Iako nije to skupo kad sam napraviš pa ću probati vjerojatno do kraja godine.

-------------

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 13:18
Ma naravno da to ništa ne govori, govorio sam u drugom kontekstu. Kako bi onda protumačili vinyl i cd range?
Ono što mi nekako se provlači cijelo ovo vrijeme korištenja comp audia da zapravo ako zaista se želi imalo bolje ući u te stvari da podjednako trebaš biti i audiofil i poznavatelj informatike i kako kompjuteri funkcioniraju i onako kao šlag na tortu imati malo diy umješnosti. Ili kao opcija br. 2 prst u uho (samo jedno ) i uživati u glazbi i ne zamarati se time. Uostalom i ti si iz očito nekih dobrih razloga i nekog napretka ostavio jedan takav zvučnik kao što je extrema.... Zašto bi komp audio, koji je doduše malo zamršenije područje zbog svih takvih utjecaja, bio iznimka i pogotovo od njega kao takvog očekivali plug and play?

-------------
Timbral listening

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 13:55
Ne moraš biti poznavatelj informatike. Dovoljna je i osnovna pismenost, ali napredna (imam) nije naodmet. Treba razmišljati logički (kao u svemu uostalom) i biti otvorena uma, ali ne preotvorenog. Naime ne pada mi napamet naslušavati matične ploče i kontakte stujaša.

Bez obzira na sve zamršene procese, meni komp audio na kraju mora biti plug&play, što naravno i može biti uz malo truda i umješnosti. Kad jednom uđeš u neke godine, sve te manje zanima timarenje, a sve više komfor i hedonizam. Što je i normalno.
Extremu sam inače zamijenio još boljim zvučnikom.

-------------

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 16:56
Riješio sam spremanje postavki zamjenom sticka.
Sada Daphile čita i interne diskove.
Stick je brz i sve uistinu ide brzo, a svira lijepo. Digne se brže od Windowsa i odmah zasvira. Pretraživanje je isto brzo.
Sjajan komad softvera! 👌

-------------

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 17:04
Uf sad i softveri i OSi sviraju.

Prije su svirali zvučnici, pojačala...

A prije njih su glazbenici, koji btw. zapravo jedini sviraju nekog djavla.

Amigo, koliko bu trajao kod tebe taj Daphile, prije nego opet kreneš u prčkanje za još boljim?

Neki bi ljudi vec trebali od stalnih poboljšanja imati sustave koji rade bolju reprodukciju od orginala u živo

Šalim se.

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 17:17
Al sad ozbiljno, dali je nešto bolje ili drugačije?

Kako znati što je bolje bez refrence (i ostala filozofska pitanja).

Ja osobno ne znam što bi moglo biti bolje kao izvor jer ovo toliko ne smeta da nemam uopce sumnju ili poriv tražiti dalje.

Kako uopće opušteno slušati glazbu i uzivati u trenutku, ako postoji  nemir i stalna sumnja u ove tehnikalije, tj u recimo foobar+Asio?

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 17:42
Sigurno imaš stick, a imaš i smartphone pa probaj.
Svira bolje od Foobara pod Windowsima. Razlika nije drastična, ali je jasna.
A još je besplatno.
Tko voli, nek izvoli.

-------------

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 18:04
Drago mi je da si probao. Razlika je baš kako si i naveo. Nego, na što ti je stick priključen, preko čega ide?

-------------
Timbral listening

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 18:34
Ok, kad bu mi dosadno probam pa javim sto sam cuo.

Inace zelio sam preči na Linux, al ispizdio me manjak podrške za određeni hardvare i software. Nije da nisam znao, nego nema, nula, zaboravi.

Nabavit cu si neku client pc pizdariju ako bu bolje svirilo. Ako vec mora biti headless, onda nek bude i less hardware.

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 18:37
Originalno postano od strane člana: Solo Solo napisao:

Drago mi je da si probao. Razlika je baš kako si i naveo. Nego, na što ti je stick priključen, preko čega ide?
Stick ide u usb2 port pca. Nema filtera, ak si na to mislio.

-------------

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 18:40
Koji komp?

-------------
Timbral listening

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 19:52
Stolno računalo s amd 910e cpu, 8 gb ram, gigabyte serija 890 mbo, ssd 60 gb, seasonic gold napajanje.

-------------

Objavio: ear_drum
Datum objave: 17.srpanj.2016 u 19:55
    Natjerali ste me da Daphile-u dam drugu priliku. Sad je to puno bokje nego prije jedno 2 godin kad sam prvi puta probao.
NAS je prepoznat, kao i DAC, sucelje pristojno, ima i internet radio.
Zvuk... Jako dobro, cisto, ugodno... Jos to treba detaljnije prouciti. Stick ostaje u compu za sad.
Svidja mi se i scan muzike u pozadini.

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 20:21
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Stolno računalo s amd 910e cpu, 8 gb ram, gigabyte serija 890 mbo, ssd 60 gb, seasonic gold napajanje.

Ako uspiješ probaj Daphile poslušati na nekom odvojenom dedicated kompu ili kao u mom slučaju pc clientu samo za tu namjenu, trebalo bi biti i još nešto bolje. Još ako se da složiti neko linearno napajenje...    

-------------
Timbral listening

Objavio: Doomsday
Datum objave: 17.srpanj.2016 u 20:39
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

...
Extremu sam inače zamijenio još boljim zvučnikom.

P.S. sorry na OT...

-------------
PERONOSPORA AD OPEL ASTRA...

Objavio: goran st
Datum objave: 17.srpanj.2016 u 20:50
Originalno postano od strane člana: Doomsday Doomsday napisao:

...Extremu sam inače zamijenio još boljim zvučnikom.
P.S. sorry na OT...

Da,i mene zanima!(da ne spominjem comp-audio i Appy,koji anit kompaš je bio):D

-------------
MNK-VOLE GRADELE SPLIT 2007

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 21:42
Dooms, čemu čuđenje? Smisao života je evoluirati u svim aspektima koliko možeš i u skladu s tim koliko ti se hoće.

Goranče, prevedi. Ipak ja govorim književnom štokavštinom, a ti nekim čudnim urođeničkim dijalektom.

Imam pitanje za informatički pismenije: čemu stick? Može li se tu stvar nagovoriti da se buta s harda, recimo s druge particije kompa čime bi se izbjegao USB?

-------------

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 21:50
Da bi nekaj butal s necega moras napraviti butabini drive. U slucaji HDDa, internog, vjerojatno treba izraditi butabilnu particiju s koje bi dizao daphile, ako zelis imati gore i windoze. Dakle dual boot, kao da imaš dva OSa u istoj makini.
Daphile se skida kao imiđ OSa kojeg malim softverskim alatom montiraš unutar drivea koji je pripremljen kao botabilna memorija.

Stik je tu radi lakšeg dodavanja, bez potrebe pripreme internog hdda za takve akcije.

Objavio: nino
Datum objave: 17.srpanj.2016 u 21:52

Imam pitanje za informatički pismenije: čemu stick? Može li se tu stvar nagovoriti da se buta s harda, recimo s druge particije kompa čime bi se izbjegao USB?

piše da treba biti min. 2GB (SATA, IDE or USB), znači može
http://www.daphile.com/download/DaphileInstallation.pdf - link

-------------
Creek Evo 50A/Audiolab M-DAC+(Cardas Golden Presence XLR)/Marantz SA8003(Atlas Hyper coax)/Pioneer N-50(Chord Clearway coax)/Focal Aria 906(Kimber 8TC)

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 21:56

Osim što se to ne može (ne podržava dual boot, ima i teorija da stick, ili SD kartica radi mnogo manji šum od HDD.

-------------

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 22:06
A što sa internim ili vanjskim hddom na kojem je mjuza?
Kakav sad faking šum iz hdda? Pa u kompu nema audio sekcija da bi im smetao šum.

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 22:30
Pa mehanički. Hard se fakat čuje dok šljaka, a stick ne.

-------------

Datum objave: 17.srpanj.2016 u 23:10
Originalno postano od strane člana: nino nino napisao:

Sad i ja vidim da može. Trebaju mu dvije nezavisne particije od 1GB svaka koje se naprave pomoću navedene aplikacije. Eh, uvijek isto: RTFM!

-------------

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 18.srpanj.2016 u 06:55

Originalno postano od strane člana: nino nino napisao:

Sad i ja vidim da može. Trebaju mu dvije nezavisne particije od 1GB svaka koje se naprave pomoću navedene aplikacije. Eh, uvijek isto: RTFM!

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 07:11
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

A što sa internim ili vanjskim hddom na kojem je mjuza?
Kakav sad faking šum iz hdda? Pa u kompu nema audio sekcija da bi im smetao šum.

Ja to nisam izmislio.
Momci iz Sonore su u MicroRendu stavili SD utor s kojeg se diže OS, upravo iz razloga smanjenja šuma. Oni su to navodno mjerili.

No, iako Daphile ne podržava dual boot, tko voli naredbeni redak, nek izvoli. Samo ne znam što se time može dobiti? Softver ima 200 MB, brzo se učita i brzo radi.

-------------

Objavio: Flikoman
Datum objave: 18.srpanj.2016 u 10:19
Princip Daphile-a je da se napravi bootabilni LIVE stick. Nakon što inicijalno uđe u Daphile, potreban Vam je još jedan prazan stick na kojeg se izvrši instalacija Daphile-a. Znači, LIVE stick koristite da možete vidjeti kako to funkcionira, a pomoću tog LIVE sticka napravite i kompletnu instalaciju na drugi usb stick. Tako to bude kod svih Linux sustava.

Što se tiče ostalih postavki, ima toga puno, ja sam većinu toga isključio, jer mi je nepotrebno. Imam vrlo solidan 64-bitni PC s 2GB RAM-a, te koristim RT verziju Daphile-a. Pokazala mi se malo boljom. Što RT znači, imate na google-u

Uglavnom, ovaj sustav je DRUGAČIJI od Foobara i nemojte odmah očekivati da će sve raditi kao i na Foobaru. Postoji puno tutoriala i optimizera kako podesiti Foobar, za Daphile ih je manje, Daphile puno više opcija ima i osobe koje nemaju strpljenja, nerijetko prekriže Daphile i kažu da ne valja ili se ne mogu snaći.

Ono što je bitno napomenuti, a meni je olakšalo, je to da sam isključio automatsko pretraživanje medija. Znači, čim isključite ili dodate još jedan medij u računalo, Daphile ga automatski skenira, što ponekad zna, ukoliko ima puno glazbe gore, usporiti računalo i čini se da "zašteka!". Ja sam tu opciju isključio, i svaki put kada trebam skeniranje, ručno ga pokrenem.

I zadnje, kod mene to radi već jako dugo. Jedini problem koji sam dosada imao je taj da je USB stick "otišao u vječna lovišta". Instalirao sam na drugi i opet sve radilo kako spada.

Sretno

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 10:46
Jel to znači da bi svaki put kad se diže skenirao moj vanjski hard sa trenutno oko 600GB mjuze?! Ili opet krivo shvatih?

-------------

Objavio: inoxydable
Datum objave: 18.srpanj.2016 u 11:03
Ne, ako je Daphile instaliran on skenira jednom i onda svako iduće bootanje samo pregleda je li se nešto izmijenilo.

Inače, Daphile je 'linux distribucija' koja ganja squeezebox od logitech-a (koliko sam skuzio mnogi su upoznati sa squeezebox-om). Dakle dečko je oko squeezeboxa prilagodio Linux. Zaista se potrudio. Plugini koji postoje za squeezebox rade i na Daphile-u. Remote control aplikacije na mobitelima za squeezebox rade i na Daphile-u. Ima čak i foru ako imate DAC koji propušta HID kodove, remoteom od DAC-a možete kontrolirati playlistu.

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 11:13
Inače, meni Daphile radi na 32bit fanless Atomu sa 1G RAM-a, boota se sa USB-a i mjuzu čupa sa servera. Svojevremeno je i disk sa mjuzom bio unutra ali su me nervirale vibracije i zvuk diska.

Postoji i opcija puštanja mjuze iz RAM-a. Dakle prvo povuče cijelu playlistu u RAM i onda pušta od tamo. Za one kojima disk eventualno pravi probleme...

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 11:29

Jel to znači da bi svaki put kad se diže skenirao moj vanjski hard sa trenutno oko 600GB mjuze?! Ili opet krivo shvatih?

Jednom skenira, kasnije samo gleda dali postoji promjena u bazi.

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 11:45
Originalno postano od strane člana: inoxydable inoxydable napisao:

Postoji i opcija puštanja mjuze iz RAM-a. Dakle prvo povuče cijelu playlistu u RAM i onda pušta od tamo. Za one kojima disk eventualno pravi probleme...
Hvala na odgovoru. Opcija cukanja iz RAM-a mi se dugo sviđa. Budući je za 24/192 strim i do 3MB u sekundi to ispada oko 1GB memorije za sat mjuze. Iako sam ja isključivo na 16/44 što je uredno ispod 1MB/sec. Znači li to da bih s ovih 2GB RAM-a u laptopu bez problema mogao koristiti takvu opciju? Jel to ta seljačka računica i kako to ide? Znaš li možda može li Foobar plejati iz RAM-a?

-------------

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 12:00
Koliko je meni jasno u foobaru je buffer odnosno njegova velicina vezana uz koristenje ram prostora za međuspremanje pleyanih podataka.

Objavio: Tihomir
Datum objave: 18.srpanj.2016 u 12:01

Hvala na odgovoru. Opcija cukanja iz RAM-a mi se dugo sviđa. Budući je za 24/192 strim i do 3MB u sekundi to ispada oko 1GB memorije za sat mjuze.

10.5 GB za sat vremena :)

-------------
Accuphase DP67 - Mimetism 15.2 - Visaton Vox 253 MTI(modificirani)

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 12:05
Da, sat ipak ima 3600 sekundi, a ne 360, a glava ipak nije džepni kalkulator, barem ne moja.

-------------

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 12:09
Umačkupiterinu, nekad si roknuo iglu u ploču i bio si sav sretan. Ako je preskakalo, stavio si 5 dinara na školjkicu zvučnice. Jbpsmtr.

-------------

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 12:56

Umačkupiterinu, nekad si roknuo iglu u ploču i bio si sav sretan. Ako je preskakalo, stavio si 5 dinara na školjkicu zvučnice. Jbpsmtr.

Eh, kako se vremena mijenjaju. To je razgovor za drugu temu, ali i ja bih rađe grem nego pc audio, no, detaljnije ne idem od ovog. Druga tema ..

Objavio: cariblanco
Datum objave: 18.srpanj.2016 u 13:04
Budem i ja isprobao taj Daphile na jesen, kad se vrnem doma. Meni je komp mac- mini pogon za mjuzu a mjuza je na NAS_u. Za sad je imam preko 1 TB. Mislim da bi bilo najbolje to instalirati na SD karticu. Dobra je stvar da može muziku čupati iz rama, fala Bogu imam 16 Gb rama. Na isti način i audirvana čupa mjuzu iz rama.

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 13:07

Hvala na odgovoru. Opcija cukanja iz RAM-a mi se dugo sviđa. Budući je za 24/192 strim i do 3MB u sekundi to ispada oko 1GB memorije za sat mjuze. Iako sam ja isključivo na 16/44 što je uredno ispod 1MB/sec. Znači li to da bih s ovih 2GB RAM-a u laptopu bez problema mogao koristiti takvu opciju? Jel to ta seljačka računica i kako to ide? Znaš li možda može li Foobar plejati iz RAM-a?

Morao bih provjeriti jer nisam 100% siguran. Ja koristim FLAC ali mislim da on prvo transcodira FLAC u WAV pa ga onda pušta iz RAM-a. Dakle koliko WAV zauzima toliko ti treba RAM-a. 1 CD (16/44 740MB) ti stane na 1GB i da ti ostane RAM-a za aplikaciju.

FooBar isto može puštati iz RAM-a. http://www.foobar2000.org/components/view/foo_ramdisk - FooBar RAM Disk

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 13:15
Napomena samo - Play From RAM nije funkcija Squeezebox-a što znači da aplikacije za daljinski ne podržavaju korak 'prebaci playlistu u ram'. Dalje kretanje po playlisti je OK. Prebacivanje u ram ide preko njegve remote web kontrole koja je sasvim solidna. (Dignete ju na mobitelu kroz browser a izgleda ovako
https://www.daphile.com/#screenshots - Daphile Screenshots samo prilagođeno za mob naravno)

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 18.srpanj.2016 u 13:23
Fakat sam razocaran kamo ovaj nas hobi ide. Znam da zvucim kao konzervativni prdonja (sto nastojim ne biti) no gdje su gramofonske baze, rucke, zvucnice, pretpojacala, kabeli, cd playeri itd...itd...? Hard disc drive, butanje, usb stick, footbar, windowsi, linuxi,...itd...itd...
Smatrao sam Apparatusa zadnjom branom od ove nove mode a sad vidim da se i on predao...
Ostajem usamljen.....

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 13:29
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Fakat sam razocaran kamo ovaj nas hobi ide.

I agree :) Ali idemo linijom manjeg otpora... Meni je glazba dostupnija na digitalnom mediju pa ju onda tako i koristim. Ploča baš i nemam a ulaganje u gramofon u ovom trenutku mi nije vidljivo na horizontu.

Daphile mi se jako svidio jer je doslovce free i ne trebam skalameriju da bi vrtio gladne (i ilegalne) windoze gore... A kad se već potegnula tema, reko da vratim nešto zajednici kad već crpim informacije odavde

Objavio: thoree
Datum objave: 18.srpanj.2016 u 13:30
I ja se još ne dam s igle Kad sam ekipi rekao nek si kupe grem, odgovor je bio - to je komplicirano. Na kraju eto i Apparatus priznaje da i nije toliko komplicirano koliko computer audio. Očito, sve što valja nije baš plug and play.

Ja imam zasad Pioneer blue ray player kao media player ali razmišljam o Rasp PI kao rješenju za CA. To čisto zbog količine dostupne glazbe, ali grebalica je ipak broj 1.

-------------
Svaki čovjek je dijete svojih postupaka.

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 18.srpanj.2016 u 14:05
Originalno postano od strane člana: inoxydable inoxydable napisao:

Fakat sam razocaran kamo ovaj nas hobi ide.

I agree :) Ali idemo linijom manjeg otpora... Meni je glazba dostupnija na digitalnom mediju pa ju onda tako i koristim. Ploča baš i nemam a ulaganje u gramofon u ovom trenutku mi nije vidljivo na horizontu.

Daphile mi se jako svidio jer je doslovce free i ne trebam skalameriju da bi vrtio gladne (i ilegalne) windoze gore... A kad se već potegnula tema, reko da vratim nešto zajednici kad već crpim informacije odavde

Razumijem motive prakticnosti. Sve je jasno no ima nesto u tom ritualu stavljnje ploce na gramofon,umetanju diska u player, citanju knjizice ili s korica lp ploce te cijelom tom ritualu slusanja glazbe. Danas klik dijeli od glazbe a to ubija caroliju. S druge strane ovo pojednostavljenje bi trebalo dovesti biznisu nove kupce. Kazem trebalo bi ali za sada to ne vidim...

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 14:08

Fakat sam razocaran kamo ovaj nas hobi ide. Znam da zvucim kao konzervativni prdonja (sto nastojim ne biti) no gdje su gramofonske baze, rucke, zvucnice, pretpojacala, kabeli, cd playeri itd...itd...? Hard disc drive, butanje, usb stick, footbar, windowsi, linuxi,...itd...itd...
Smatrao sam Apparatusa zadnjom branom od ove nove mode a sad vidim da se i on predao...
Ostajem usamljen.....
Rista, gle... Teško je zanemariti svu blagodat globalizacije. Besplatna mjuza u punoj kvaliteti, a ima je ko salate i tak... A svi smo oportunisti priznao tko iliti ne. Ja sam se hrabro držao i golih prsiju jurišao na bunkere. Dok sam mogao.

-------------

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 14:12
I ja bih grem koji će nadsvirati moju digitaliju. Čak bih i prodao hardver i za tih cca 3000 Eur (Berkeley usb i dac) mogao bih sklepati rabljenu gramofonsku konfiguraciju, koja ne bi bila lošija od moje digitalije.
Ali nemam ploča. 300 ploča, ispod čega nema smisla kalkulirati, ako kombiniram rabljene i nove ploče, koštaju još minimalno cca 4000 eur, kojih nemam.
Radi toga zasad ostajem na digitaliji. I zadovoljan sam, jer i to zvuči sjajno.😀

-------------

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 14:12

Razumijem motive prakticnosti. Sve je jasno no ima nesto u tom ritualu stavljnje ploce na gramofon,umetanju diska u player, citanju knjizice ili s korica lp ploce te cijelom tom ritualu slusanja glazbe. Danas klik dijeli od glazbe a to ubija caroliju. S druge strane ovo pojednostavljenje bi trebalo dovesti biznisu nove kupce. Kazem trebalo bi ali za sada to ne vidim...
Kaj tebe stvarno ne ubija krckanje, lupetanje i prdekanje čak i novih ploča? Meni je to postalo nepremostivo. Uvijek mi je užasno išlo na jetru slušati nešto što ne bi trebalo postojati (parazit buku vinila), a sad više niti ne moram.

-------------

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 14:17

Sve je jasno no ima nesto u tom ritualu stavljnje ploce na gramofon,umetanju diska u player, citanju knjizice ili s korica lp ploce te cijelom tom ritualu slusanja glazbe. Danas klik dijeli od glazbe a to ubija caroliju.

Opet kažem - apsolutno se slažem :) Ali ja jednostavno nemam glazbu na CD-ovima i pločama. A i napredak DAC-ova u smislu kvalitete reprodukcije te vodi dalje od CD-a. Inače na svakom albumu obavezno imam barem cover baš zbog toga što mi fali taj vizualni dio dodira CD-a :/

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 14:26
I još jedna stvar... S obzirom da je Daphile 'headless' ne morate imati upaljen monitor/tv kako bi upravljali s njim. Dovoljan je mob ili neki jeftini tablet. Taj moj fanless Atom sa Daphile-om je sakriven u starom radiju pa se ni ne primjećuje kao neki višak :)

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 15:32

Ostajem usamljen.....

Ima još škvadre na forum koji vole grebalicu
Prema tome nisi usamljen

-------------

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 19:31
Originalno postano od strane člana: Tihomir Tihomir napisao:

10.5 GB za sat vremena :) 
Sad baš slušam Marka Knopflera i njegov Tracker iz 2015. Fajl je 24/192, duljina je oko 1h i 15min. Prosječno ide preko 5MB/sec., a fajl ima 2,71GB.
WTF?! Može netko pojasniti? Hvala.

-------------

Objavio: pinco
Datum objave: 18.srpanj.2016 u 20:34
Da nije bajt / bit razlika, ( 4500s x 5mbit ) / 8 = 2812Mbajt

-------------
Vinko

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 20:56
Niš više ne znam i nije me briga. Jel ima netko vinilki za prodat? I gramAfon?

-------------

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 21:05

Ode sve u MP3
Daj se odluči!
Il buš il nebuš

-------------

Objavio: zden
Datum objave: 18.srpanj.2016 u 21:18

Rado ti uvalim  jednu grebalicu dobiš mit i jednu vinilku za  pogrebat

-------------
zden

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 21:20
Makaki. Bio je to samo trenutak slabosti.
Onda valjda Pinco ima pravo. 1bajt = 8bita. Eyebote...

-------------

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 21:26

Makaki. Bio je to samo trenutak slabosti.
Onda valjda Pinco ima pravo. 1bajt = 8bita. Eyebote...

Baš se nešto mislim kakav je to gušt slušati  nule i jedinice  tupo do zla boga
110001110010100101010100101010 svašta

-------------
zden

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 21:41
Jbg, Zdenac, a kakav je gušt slušati škripanje, škljocanje, puckanje i tracking šum? Nakon 30+ godina ustrajnog razvoja audio digitalije više joj ništa ne fali. Naravno, ako dobro platiš.

-------------

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 21:49

Jbg, Zdenac, a kakav je gušt slušati škripanje, škljocanje, puckanje i tracking šum? Nakon 30+ godina ustrajnog razvoja audio digitalije više joj ništa ne fali. Naravno, ako dobro platiš.

Ma kužim ja  napredovalo je to do neslučenih  dimenzija no opet su to 1110000101010100101001010010101010
a ovo drugo kaj veliš škripa ,škljoca  pucka šumi hebg  već su mi i onak vuha potumplana pa nema veze  , najbitnije je gibanje  završi strana pa se digneš obrneš bakelit  metneš opet čavel i tako nekoliko puta  tokom dana đogiraš .
Ove novotarije zapališ i ne mrdaš drlja to do pop.... dok ne zgasiš a i nezdravo je
a mora se vježbat

-------------
zden

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 23:15

Po mom iskustvu, napisao si dvije potpune zablude u jednom postu.

Prvo, dobra gramofonska, fino podešena integracija na kojoj se vrti kvalitetan vinil nema nikakvog šuma pucketanja i škripanja.
Dakle averzija je dobivena nekim šiteksom sa lošim Lp om gore.

Drugo, niti jedna današnja digitalija, bez obzira na cijenu, ne moze replicirati životnost prezentacije moguće preko gramofona i biranog vinila kao izvorom zvuka.

Po mom mišljenju, gramofon je izvor koji nekome tko ima vremena moze pruzati long term daaaleko vise gušta i srece, nego vječito navlačenje sa skupom digitalijom.
Zato tvrdim da u digitaliju ne treba previse ulagati.

Bolje uložiti kroz vrijeme u kolekciju kvalitetnih LPa, koji su osim veselja slusanja i trajna vrijednost, poput dobrih knjiga.

Ja cu sigurno u buducnosti koristiti grem i Lpie kao izvor zvuka. Trenutno se ne stignem koncentrirati na takvo što, hifu opcenito.    

Objavio: Edison
Datum objave: 18.srpanj.2016 u 23:40

Prvo, dobra gramofonska, fino podešena integracija na kojoj se vrti kvalitetan vinil nema nikakvog šuma pucketanja i škripanja.

Ovo je uglavnom tocno. Zadnje vrijeme slusam kod prijatelja uglavnom gramofon. Ima nekoliko vrhunskih gramofona i sve sto ide uz to, a i veliku kolekciju ploca, od toga preko 300 novih vinila. Ipak, ponekad se zna desiti da i potpuno novi vinil "zapucketa" ili malo shumi. A neki stari znaju odsvirati obje strane bez ikakvog ekscesa. Zavisi na kakav se vinil naleti. Ipak, generalno gledajuc, krckanja i puckanja nisu problem. Pojava nije cesta da bi mogla smetati, a slusni dobitak kod reprodukcije ploca je zaista velik. 

Drugo, niti jedna današnja digitalija, bez obzira na cijenu, ne moze replicirati životnost prezentacije moguće preko gramofona i biranog vinila kao izvorom zvuka.

Ovo je apsolutno tocno. Nema usporedbe, gramofon je tu neprikosnoven. Bolje od gramofona moze samo vrhunski magnetofon (dobro podesen) s master trakama.

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 23:48
Možda, ali i taj meg mora biti custom prerađen, jer skoro niti jedan nema tvorničku reprodukcijsku elektroniku i preampe na razini vrhuskih phono preampa.

Master trake su totalna ludost. Skuplje od svega a vrlo potrošne.

Ja odnedavno meg, vrhunski i dorađen, koristim iskljucivo za snimanja glazbe. Dakle kao analogni medij s mogucnoscu zapisivanja i reprodukcije.

Datum objave: 18.srpanj.2016 u 23:59
Još bi dodao, da danas cak mozda nije problem u reprodukcijskoj digitaliji koliko u produkcijskoj, odnosno njenom zloupotrebljavanju zbog gotovo bezgranicnih mogucnosti, i tu vec glazba nestaje.

Nakon toga ni najjaci dCSi, Wadije... ne mogu vratiti tu glazbu natrag.

Dobri, ali zaista dobri LPi nose zapravo zapise iz prošlih vremena. Nađe se i današnjih izvrsnih izdanja, ali glavnina je iz vremena kad su glazbenici znali svirati, i svirali su zbog više zbog glazbe, a manje zbog love.

Datum objave: 19.srpanj.2016 u 00:02
Tak da uglavnom, doma je setup koji moze proizvesti glazbu ako je ima u zapisu, al grembalo bi dodalo još jednu eksplicitniju sliku realnosti, svjestan sam toga.
Ima vremena..

Sorry, otisli s teme

Objavio: zook
Datum objave: 19.srpanj.2016 u 08:20
Natrag na temu.
Da li je moguće instalirati Daphile na Synology NAS, ili mi treba poseban PC/Laptop? Raspberry pi 2 bi trebao biti dovoljan?
Hvala.

-------------
đez je limunada

Objavio: Tihomir
Datum objave: 19.srpanj.2016 u 09:54

Sad baš slušam Marka Knopflera i njegov Tracker iz 2015. Fajl je 24/192, duljina je oko 1h i 15min. Prosječno ide preko 5MB/sec., a fajl ima 2,71GB.
WTF?! Može netko pojasniti? Hvala.

Kao što je pinco spomenuo, koliko ide po sec je gotovo sigurno izraženo u mega bitovima (mbit/sec).

Ond i onu prvotnu kalkulaciju dijeliš s 8, pa umjesto 10.5 gb trebaš oko 1.3 GB.
Onda je i ova računicca ovdje točna,
24 bita = 3 bytes, 3*192000 = 57600 bytes ili 0.55 MB/sec , a na sat je to oko 2 GB

-------------
Accuphase DP67 - Mimetism 15.2 - Visaton Vox 253 MTI(modificirani)

Objavio: zook
Datum objave: 19.srpanj.2016 u 10:42
Originalno postano od strane člana: zook zook napisao:

Natrag na temu.
Da li je moguće instalirati Daphile na Synology NAS, ili mi treba poseban PC/Laptop? Raspberry pi 2 bi trebao biti dovoljan?
Hvala.

Koliko sam skužio, taj Daphile je u stvari Squeezebox simuliran na computeru. Imam punu kuću Squeezeboxova, tako da ne vidim benefit. Ili sam u krivu?

-------------
đez je limunada

Objavio: cariblanco
Datum objave: 19.srpanj.2016 u 12:28

Natrag na temu.
Hvala.

I mene ovo zanima, možda bi bilo najbolje taj daphile instalirati na NAS. Imam synologu 716+ s intelovim dual-core procom i 2Gb rama na njemu. Koliko sam skužio taj NAS, jedini je bed što se nemože priključiti usb iz njega na dac ? Kako mi dac ide preko lan kabla do 5.6 mHz nije mi to tolika tlaka, jer se ionako malo materijala može naći na 11.2 mHz koliko mi podržava njegov zadnji usb. Prednji usb i lan idu do 5.6 mHz.

Objavio: ear_drum
Datum objave: 19.srpanj.2016 u 15:41
Originalno postano od strane člana: cariblanco cariblanco napisao:

Natrag na temu.
Hvala.

I mene ovo zanima, možda bi bilo najbolje taj daphile instalirati na NAS. Imam synologu 716+ s intelovim dual-core procom i 2Gb rama na njemu. Koliko sam skužio taj NAS, jedini je bed što se nemože priključiti usb iz njega na dac ? Kako mi dac ide preko lan kabla do 5.6 mHz nije mi to tolika tlaka, jer se ionako malo materijala može naći na 11.2 mHz koliko mi podržava njegov zadnji usb. Prednji usb i lan idu do 5.6 mHz.

Moguće bi bilo eventualno instalirati LMS (Logitech media server) na NAS, iako nove verzije Synology OS-a to ne podržavaju po defaultu. Nisam siguran da takva instalacija ima puno smisla. NAS stavite sa strane i nek radi ono čemu je namijenjen, a nabavite neki mali Raspberry ili sl. i na njemu pokrenite player/(server) i spojite ga s DAC-om.

Datum objave: 20.srpanj.2016 u 22:51

Po mom iskustvu, napisao si dvije potpune zablude u jednom postu.

Po mom mišljenju, gramofon je izvor koji nekome tko ima vremena moze pruzati long term daaaleko vise gušta i srece, nego vječito navlačenje sa skupom digitalijom.
Zato tvrdim da u digitaliju ne treba previse ulagati.

Bolje uložiti kroz vrijeme u kolekciju kvalitetnih LPa, koji su osim veselja slusanja i trajna vrijednost, poput dobrih knjiga.

Ja cu sigurno u buducnosti koristiti grem i Lpie kao izvor zvuka. Trenutno se ne stignem koncentrirati na takvo što, hifu opcenito.     
Nije mi namjera drviti, al jednostavno moram... Koje zablude? Nikad nisam vidio i čuo pošten gramofon? Ili digitaliju? Šališ se? Za primijetiti je da se superiornost grama aklamativno ističe od viđenijih audiofila, ali i od onih koji se takvima ne smatraju. Pače izgovara se poput mantre. Valjda je to postala stvar dobrog ukusa. Ja to gledam pragmatično. Uzorna eksploatacija vinila iziskuje golem trud i ulaganja uz svu pripadajuću tlaku pače mazohizam. Da ja sklopim gramo integraciju s kojom bih bio zadovoljan kao primarnim izvorom, treba mi barem 10000€. Sklopi ga, štelaj ga, provjeravaj mu remen, kontroliraj stroboskopom, šarafaj zvučnicu podešavaj ko manijak, a pritom nikad nisi 100% ziher da si je ubo kako treba, dok crv stalno radi, četkaj prašinu s ploče, zaklampaj je dobro na tanjur, okreni je svakih 20+ minuta, spremi je i skladišti. Svake godine na retiping šalji zvučnicu od 3000€, čekaj ko budala i naravno masno plati. Ili imaj dvije takve. Z sve to nagrađen si sjajnim zvukom i parazitnim zvukovljem kojega u glazbi jednostavno nema. A gdje su mi tek kvaliteni vinili? Nemam više ni jednoga.
Da skratim: vrhunski gram zvuči izvrsno. Izvrsno zvuči i vrhunska aptudejt digitalija. Minus silna tlaka i bespotrebni troškovi. I plus besplatni fajlovi. Zašto ne? Da nema komp audija, ja jednostavno ne da ne bih imao masu meni interesantne glazbe, nego je nikad ne bih uspio niti čuti. Fizičku glazbu čuvam (700 oriđiđi cedea) i ne vidim zašto to nije vrijednost poput knjiga ili elpija.
Stvarno mi to nije jasno. Napokon, i fajlovi, onako kako ih ja držim, besprijekorno posloženi i savršeno funkcionalni, predstavljaju vrhunsku uporabnu vrijednost. Zahvaljujem forumu, a naročito nekim članovima jer su me ne nagovorili i obrlatili na komp audio, jer je to nemoguće, već što su me potakli da dobro promislim, pokušam i konzekventno profitiram i uživam.
I da, suvremenoj digitaliji, naročito onoj koja se smije kititi epitetom vrhunske, odista više ništa ne fali.

-------------

Datum objave: 20.srpanj.2016 u 23:07
Naj se jeziti , jesi čul za riječ nostalgija  .Bitno da se čuje glazba  ostalo su sve perverzije u beskonačnom  svemirskom prostoru 

PS: koja je to digitalija  a da joj niš ne fali ?
takve nema

-------------
zden

Datum objave: 21.srpanj.2016 u 07:15
Dobro App, svatko ima svoja uvjerenja i načine kako ih i na koji način upražnjava.

Istina da grem nije plug&play naprava, al opet, ovakvom tvrdocom uspio si sam sebe uvjeriti da je mazohisticka, loša i bezvezna naprava za slusanje nekih tamo šuškavih i pucketavih ploca.

Takve stavove u principu zastupaju ljudi koji nisu tako skoro imali grem, dapace mozda jos od djetinstva, kad subslusali loš vinil na razdesenoj škrebetaljci.

10000€ svakako otvara puno izbora,ali i mogucih zayeba, al smislenom biranom kupnjom, sigurno bi od 10K€ ostalo 5-6K€ za Lpjke, ako vec ide u đuture.

Naravno ne želim piliti ikoga da mora imati gramofon, nego samo mislim da ne treba biti iskljuciv.

Kome se neda, neda mu sse zayebavati s tim. Kao da se meni da, ali ostavljam mogucnost i razmišljam u tom smjeru jer sam osjetio da ima nešto što niti jedna digitalija nema, tu neku nepatvorenu prisutnost i tok koji omogucava glazbi da prodiše na jedan reklo bi se spontan i prirodan nacin.

Iskreno, ako vec govorimo o mazohizmu, meni se veci mazo cini natezanje sa dacovima, komp audiom i trudom oko kategorizacije i slaganja albuma na hardu.

Al opet, ako netko voli neka se igra s tim.

Datum objave: 21.srpanj.2016 u 10:03

Ja sam za ciglih 6 mjeseci prikupio oko 1500 punovrijednih i izvrsno zvučećih fajlova. Znaš koliko me to koštalo? 0 kuna. Istina, naradio sam se ko životinja jer sam pedantan i ne trpim kupus općenito u životu, ali naradio sam se jednom. Dva USB harda od 1TB (platio oba 1200kn), jedan za mjuzu, drugi za bekap. Zasad su puni do pola. Kad ćeš ti to skupiti na elpijima i koliko ćeš platiti? Gdje ćeš ih držati? Osim ako te glazba ne zanima pa ti je dosta 100-200... nečega. Ima još podosta, ali kad uhvatim lauf.

-------------

Datum objave: 21.srpanj.2016 u 10:34
Praktičnost je definitvno na strani CA i količina muzike koju se može nabaviti. Ovo sa 0 kuna neću komentirati jer je to naš balkanski stav prema plaćanju muzike online (ne kažem da ja plaćam ali vani je to recimo drukčije...).

Najviše me smeta to što se izgubio album kao neka cjelina, sa omotom i svime što ide uz to. Kad čovjek kupi album na CD-u ili LP-u ima dojam nekog umjetničkog djela dok se to kod CA gubi.

Mene osobno ne smeta povremeno pucketanje na starijim pločama dok god dobijem tu neku dimenziju prirodnosti koja fali digitaliji. Cijeli ritual oko stavljanja ploče, čišćenja i slušanja na kraju mi predstavlja užitak.

Kao korisnik grebalice potpisujem Gašinu izjavu. Nije baš potrebno toliko novaca da bi gramofon nady..ao digitaliju. Radili smo jednom direktnu usporedbu kvalitetnog transport i DAC-a i grebalice otprilike iste cijene (sa zvučnicom) na zahtjev vlasnika digitalije koji je tvrdio da to zvuči bolje. Na kraju se poklopio preko ušiju i priznao poraz Usporedba je rađena sa nekoliko istih albuma na ploči i CD-u...

Ali vratimo se na temu, otišli smo u OT

-------------

Datum objave: 21.srpanj.2016 u 10:41
OK, fajlovi i to, ja recimo ne skupljam samo da skupljam, nego skupljam samo ono što je meni zaista kvalitetno, zanimljivo i što ću slušati,proučiti, shvatiti,zavoljeti. Skupljam sa smislom.

Nudili su mi da kopiram hardove, al neću, što će mi hrpa toga što moram onda proanalizirati i selektirati, slušati ofrlje nebi li otkrio dal mi se sviđa ili ne, a s druge strane svaki dan čujem nešto što me interesira pa si nabavim, kupim...

Što ce mi 1500 necega ako slušam 10% toga, a i da slušam sve, kad bi baš sve to poslušao?

Tu već ulazimo u drugu problematiku i to nema veze s gramofonom.

To je kao s fotkama u doba digitalaca i smartfona, lupaš fotke koje se na kraju pogube po hardovima, imaš ih hrpetine, 1-10% imaju neku kvalitetu i smisao, ali ih više ne mozes razabrat od gomile bulšita.

Datum objave: 21.srpanj.2016 u 10:52
Evo da se vratimo na temu.

Nije li veliko, ogromno sr... što ima razlike u zvuku samog softvera za običan playback audio fajlova, a nitko ne zna zašto, ni koji od njih je zaista najrealniji?

Pa to je vec sr... na kvadrat u startu, ako netko voli o tome razmišljat. Koliko vremena još treba potrošiti na takve piz... i analize, nije dosta što šuma striborova vlada među DACovima, kablovima...?

Sad još treba razmišljati, joj, a jeli Foobar ili Daphile, kokoš ili jaje..

Kad onda dolazi na red slušanje i uživanje u glazbi kao primarna stvar u cijeloj prići?

OK, treba probavati tu i tamo, al zaista, trebali trošiti vrijeme na svaki mogući utjecaj, što lako ode u krajnost i traje unedogled.

Datum objave: 21.srpanj.2016 u 11:14
Originalno postano od strane člana: thoree thoree napisao:

Praktičnost je definitvno na strani CA i količina muzike koju se može nabaviti. Ovo sa 0 kuna neću komentirati jer je to naš balkanski stav prema plaćanju muzike online (ne kažem da ja plaćam ali vani je to recimo drukčije...).

Najviše me smeta to što se izgubio album kao neka cjelina, sa omotom i svime što ide uz to. Kad čovjek kupi album na CD-u ili LP-u ima dojam nekog umjetničkog djela dok se to kod CA gubi.

Mene osobno ne smeta povremeno pucketanje na starijim pločama dok god dobijem tu neku dimenziju prirodnosti koja fali digitaliji. Cijeli ritual oko stavljanja ploče, čišćenja i slušanja na kraju mi predstavlja užitak.

Kao korisnik grebalice potpisujem Gašinu izjavu. Nije baš potrebno toliko novaca da bi gramofon nady..ao digitaliju. Radili smo jednom direktnu usporedbu kvalitetnog transport i DAC-a i grebalice otprilike iste cijene (sa zvučnicom) na zahtjev vlasnika digitalije koji je tvrdio da to zvuči bolje. Na kraju se poklopio preko ušiju i priznao poraz Usporedba je rađena sa nekoliko istih albuma na ploči i CD-u...

Ali vratimo se na temu, otišli smo u OT
Bolje OT nego da nitko ništa ne piše ko do neki dan.
Vani nije ništa drukčije. Cijeli se svijet slio na već legendarni RuTracker prema kojemu je n.pr. "omraženi" Piratebay čaj od kamilice bez šećera. Baćuške Rusi ne yebu živu silu. Kakva prava zapadnih imperijalista? Pih. Tko ne zna, neka si malo lukne.

Album se izgubio, ali rokni si slike omota na veliku plazmu (ili tablet) pa listaj. Meni je racimo u toj priči jako zgodno izbrisati sve tumore tipa bonus trackova. Nikad to nisam trpio na cedeima. Brate mili, želim čuti nečiji album kao zaokruženu cjelinu, a ne da me netko masira kojekakvim tejkovima i živim snimkama koje na konkretni album spadaju kao sise na pile. Okej, uvijek možeš stisnuti stop, ali...

Meni smeta pucketanje i škripanje jer toga u glazbi nema. Koliko besprijekornih ploča imaš? Koliko si potpuno ravnih ploča vidio u životu? Nekoliko? A trebala bi biti svaka. Meni smetaju harmonička izobličenja i rezonancije zbog kojih netko baš voli topao i "realan" zvuk gramofona. Ni toga nema u glazbi već je parazit produkt složenog i krajnje osjetljivog elektromehaničkog pretvarača. Smeta mi i to što je ploča kad je slušaš uvijek i neminovno lošija nego kad si je zadnji put čuo. Smeta mi i što kod većine novih izdanja u stvari slušaš CD na vinilu. Smeta mi i očajna separacija kanala i što mi kod dinamičkih uzleta, kod ne tako novih ploča i igala, zvuk propucketa. Smeta mi krckanje i tracking šum kod vrlo tihe i suptilne glazbe gdje je apsolutno "crna" pozadina ključna za ukupni doživljaj. Smeta mi i kad se domogneš nečije kolekcije elpija za male pare na nečuveno (naravno) za n.pr. 10kn komad), 80% možeš baciti. A zaista dobre ploče nisu jeftine. Smeta mi i smanjenje rezolucije na pola kako igla odmiče prema kraju, t.j. centru ploče jer se put igle stalno smanuje pa ne može jednako pokupiti sve informacije na cijelome putu (konstantna brzina). Čak se sjećam jedne anegdote kako su se u stara vremena članovi banda znali prepirati čije će pjesme biti na početku, a čije na kraju vinila jer su one pri početku zvučale bolje.

Digitalija ima svojih problema (prava i uredno skupocjena sve manje ili skoro ništa), no kad se sve zbroji i oduzme, vinil je dao svoje osim kod rijetkih pasioniranih i zadrtih audiofila, što maksimalno respektiram. Jako ozbiljna digitalija kojoj, recimo, ništa ne fali košta poput novog auta srednje klase. Tako je to ako funcioniraš u visokoj klasi audija. Kao i uvijek, što je za koga bolje, osobna je stvar. Što se mene tiče, vinyl rest in peace. Možda da mi je ostala koja stotka ploča, možda bih još i razmišljao isključivo zbog sentimentalnih razloga, ali ovako nema teorije.

-------------

Datum objave: 21.srpanj.2016 u 11:16
Slažem se. Ja sam svoje odoftopičario. Tim prije jer me ova tema zanima. Shvatimo ovo kao digresiju ne sasvim bez smisla.

-------------

Datum objave: 21.srpanj.2016 u 11:27

OK, fajlovi i to, ja recimo ne skupljam samo da skupljam, nego skupljam samo ono što je meni zaista kvalitetno, zanimljivo i što ću slušati,proučiti, shvatiti,zavoljeti. Skupljam sa smislom.

Nudili su mi da kopiram hardove, al neću, što će mi hrpa toga što moram onda proanalizirati i selektirati, slušati ofrlje nebi li otkrio dal mi se sviđa ili ne, a s druge strane svaki dan čujem nešto što me interesira pa si nabavim, kupim...

Što ce mi 1500 necega ako slušam 10% toga, a i da slušam sve, kad bi baš sve to poslušao?

Tu već ulazimo u drugu problematiku i to nema veze s gramofonom.

To je kao s fotkama u doba digitalaca i smartfona, lupaš fotke koje se na kraju pogube po hardovima, imaš ih hrpetine, 1-10% imaju neku kvalitetu i smisao, ali ih više ne mozes razabrat od gomile bulšita. 

A koji je smisao kad likovi imaju 5, 10, 20 tisuća vinila ili cedea? Možda je smisao u tomu da u svakom trenu možeš realizirati svaku ideju, a ne da nemaš. Ili je smisao u užitku posjedovanja? Ili oboje? Ne vidim ovdje ništa nauštrb PC audija osim što je glazba dostupnija no ikad.

Sad je stvarno gotovo, neću više komentirati, aj mejd maj pojnt, aj rest maj kejs.

-------------

Datum objave: 21.srpanj.2016 u 11:29
Ove stvari oko pucketanja na crescendima su problem tracking-a zvučnice. Kod ozbiljnijih zvučnica toga nema. Slažem se svime izrečenim u vezi kvalitete današnjih vinila ali recimo stariji vinili, dobro očuvani, znaju zvučati fenomenalno. Takve snimke su i produkcijski puno bolje odrađene nego današnje (pogotovo klasika). Ono što je po meni definitivno bolje na gramofonu je rekreacija prostora. Ali možda nisam čuo stvarno vrhunsku digitaliju...

P.S. Appy, jel ta "koja stotka ploča" na prodaju?

-------------

Datum objave: 21.srpanj.2016 u 11:42
A mene smeta što ce ta digitalija koja košta kao auto za 5g. biti opet nadj... drugom koja ce koštati kao auto, a ova prva će koštati kao frižider.

Jbg.

A izobličenja su neminovna svugdje, i digitalija ima svoja, od nastanka do prestanka. Komplicirana su i zadiru u informaciju, i to na način koji mozak percipira kao strani predmet u prići.

Magnetofoni na kojima su rađene i danas legendarne i vrhunske snimke imaju izražena izobličenja i nelinearnosti i "lošu" separaciju pa što onda?

Uho je čudan analizator pa mu takva izobličenja neprimjetnije prolaze od onih digitalnih gdje ne kraju imaš diskontinuitet informacije po svim osima i dimenzijama.

Ja na dobroj gramofonskoj integraciji nisam nikad osjetio cujno lošu separaciju, valjda zato što i snimke opčenito nisu testni signali za separaciju i u njima samima separacija nije krajnja ili ekstremna.

Osim toga mid-side zapis na LPima, i njihova od zvučnice dekodirana separacija ovisi i o samoj kvaliteti zvučnice i obliku igle i preciznosti cijele integracije. Dakle nema tu opčenito lošeg prizvuka.

Ponavljam, ne treba graditi tvrde stavove o nećem što je odbojno zbog samih tih stavova.

Datum objave: 21.srpanj.2016 u 11:45
Ajmo ovako.

Koji je softver za CA playback (naj)realniji??

I to bez "meni se čini" molim.

Datum objave: 21.srpanj.2016 u 11:53
Originalno postano od strane člana: thoree thoree napisao:

P.S. Appy, jel ta "koja stotka ploča" na prodaju?
Nisi skužio. Ja ploča više nemam. Rekoh, da mi je ostala koja stotka od prije, možda bih razmišljao o ponovnom grebanju. Veliko možda

-------------

Datum objave: 21.srpanj.2016 u 12:01
Gašo, sve je jasno ko pekmez. Nećemo više vitlati kitama tko je u pravu, a tko nije. Digitalija više teško da ima prostora za neki veliki pomak. Tehnologija silikona je na limitu. I svega ostalog. Sreća da konačno zvuči izvrsno i to toliko da i http://www.audiofil.hr/hifi_item.asp?NewsID=370 - najzadrtiji mogu biti mirni , a nesreća jer košta ko kajgana. Kad ja jednom riješim taj blempro, iako mi to ni sad nije slučaj s Wadijom, (nadam se pomoću dCS-a) neću više razmišljati o tomu. Jer sigurno neću prodavati kuću i ići živjeti k starom u viksu.

A koji softver najbolje zvuči, nemam pojma.
Ja mislim da je to Fubardvasoma.

-------------

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net