Ispiši stranicu | Close Window

Pomoć oko prostorne akustike

Forum: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Akustika
Naziv foruma: Prostorna akustika
Opis foruma: Sve vezano uz ovu tematiku ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14573
:
:

Tema: Pomoć oko prostorne akustike
Pokrenuta od: IgoRR_Zg
Tema: Pomoć oko prostorne akustike
:   
Pozdrav svima,

pošto mi prostorna akustika nije jača strana, molio bih iskusne i stručne članove da mi pomognu oko poboljšanja zvučne slike prostorije :)

Trenutna situacija je ovakva:

Planirao sam ove samostojeće zamijeniti sa DALI Zensor 3 zvučnicima. Sam bih si izradio nosače.

Interesira me koliko je pametno ih visoko postavljati? Ako bi ih i postavljao, trebam ih li usmeriti u svoju sjedaču poziciju ili samo ravno?
Pretpostavljam da sve skupa treba biti ravnomjerno udaljeno (zvučnici i ja - trokut)?
Koliko ih odmaknuti od zida?
Kada bi micao ove samostojeće, ispred dimnjaka bi sjeo i aktivni sub.

Što napraviti sa zidom iza ušiju? Čini mi se da ima dosta refleksija po tom pitanju...

Kada se sjedi i sluša muzika, sa lijeve strane su velika balkonsta vrata sa metalnim žaluzinama. Treba li tu išta intervenirati?

Na desno je kuhinja koja je spojena sa boravkom pa se tu i ne može puno napraviti.

Hvala unaprijed svima na savjetima, komentarima, sugestijama i sl. :)

Odgovora:
Pokrenuta od: nino
:   
Sad će biti drvlje i kamenje, ali moj savjet je ne diraj ništa. Source je ako dobro vidim Yamaha reciever i Sony BD. Podigni malo te kutije koje imaš i ne bacaj novac. Ne možeš staviti DALI gdje bi trebalo (vrata), još spominješ i aktivni sub, a soba mi baš ne izgleda veliko i zid ti je odmah iza glave.

-------------
Creek Evo 50A/Audiolab M-DAC+(Cardas Golden Presence XLR)/Marantz SA8003(Atlas Hyper coax)/Pioneer N-50(Chord Clearway coax)/Focal Aria 906(Kimber 8TC)

Pokrenuta od: Komandant Data
:   
Najveći pomak ćeš dobiti micanjem cvijeća s zvučnika!

-------------

http://net.hr/danas/hrvatska/grad-zagreb-zatvara-kultni-nocni-klub-pod-okriljem-noci-devastirali-su-terasu-jer-je-zele-pretvoriti-u-parking/ - Milane, odlazi iz svetinje!

Pokrenuta od: alki
:   
to je mala soba...vidi se na prvi pogled...čak premala...
tu bi odlično sjeli drugi zvučnici - Wharf 9/10.1 ili B&W CM1/CM5 i tako
postavit na adekvatne stalke i "rokaj" - ne mislim konkretno na rock - (bljak) nego na ono što inače slušaš

:   
Sjelo bi tu svašta, ali uzalud kada se ne može postaviti kako treba. Lijevo na slici se vidi neki zv. stalak, ali gdje staviti desni? Ne može pred vrata.
Bajdvej, kakvi su to zvučnici? Neka samogradnja?

Evo kažu upućene osobe da je to lijevo vjerojatno nešto za mačke

-------------
Creek Evo 50A/Audiolab M-DAC+(Cardas Golden Presence XLR)/Marantz SA8003(Atlas Hyper coax)/Pioneer N-50(Chord Clearway coax)/Focal Aria 906(Kimber 8TC)

Pokrenuta od: Zmajz
:   
U ovakvom prostoru gdje klasične zvučničke kutije samo smetaju i kradu prostor, treba razmisliti o nečem drugom. Imaš jedino logično mjesto u uglovima sobe iznad vrata i lijevo od dimnjaka, pa u skladu s time ići na neki 2.1 sustav sa satelitima u tim uglovima, a sub dole negdje pored dimnjaka. Uz današnja pojačala u D klasi za aktivni sub to ne košta značajnih novaca.

-------------
Vedran The Zmaj

:   
pa čuj, da se uredi ona krama na lijevoj polici il čak da se cijela stalaža izbaci ima mjesta za zvučnik, a desni između TVa i vrata...
na zid iza postavit one difuzore od nejednakih letvica..
al znam da ima ljudi kojima je kvaliteta zvka nebitna, pa nebi mijenjali ništa u sobi. no ovdje čovjek hoće poboljšati zvučnu sliku, stoga treba zrtvovati malo...
a ako ima mačke onda je to još jedan problem jer mačke vole skakat na sve i oštrik nokte na sve...pa tako i na nove zvučnike...

:   
Postao Zmajz

U ovakvom prostoru gdje klasične zvučničke kutije samo smetaju i kradu prostor, treba razmisliti o nečem drugom..

Slažem se, ja bih tu stavio neki od onih Denon/Yamaha all-in-one sustava i deri.

-------------

Pokrenuta od: icon
:   
Postao nino

Sjelo bi tu svašta, ali uzalud kada se ne može postaviti kako treba. Lijevo na slici se vidi neki zv. stalak, ali gdje staviti desni? Ne može pred vrata.
Bajdvej, kakvi su to zvučnici? Neka samogradnja?

Evo kažu upućene osobe da je to lijevo vjerojatno nešto za mačke

Da i meni to više sliči na stalak za mačke nego zvučnički stalak.
BTW ako imaš mačku to dodatno komplicira prostornu akustiku jer nikad neznaš gdje će se mačka pozicionirati

šalim se :)

Molim te napravi skicu tlocrta prostorije i u nju pobacaj osim same prostorije i raspored namještaja da steknemo uvid o prostoriji pa možemo prokomentirati.

Pokrenuta od: Gašo
:   
Bitne informacije ukoliko se traži svijet su;

- Tlocrt sobe sa visinom stropa u tocnim dimenzijama (dimenzije namještaja također)
- Mogući buđet namjenjen akustici i samom sustavu
- Navesti mogučnosti razmještaja ili izbacivanja namještaja.

Mali hint, odmah maknuti dvd s leđa pojačala. Nisu na gornjoj strani pojačala bezveze stavljeni prorezi za ventilaciju, a ovo 100% piše i u samom manualu kojeg nitko ne čita.

:   
Hvala svima na odgovorima, budem odgovorio koliko mogu i znam. Nacrt prostorije ću napraviti. Možda i napravim kraći video prostorije da se dobije bolji dojam prostora. Soba ja u grubo 4m(zvučnici - četverosjed)x5m(balkonska vrata - kuhinja)x2,2m(visina)

Stalak je za mačka iako ga ne koristi tak da bu vjerojatno išao van.

Cvijeće je kompromis hehe.

Zvučnici su samogradnja Dynaudio(staro ~30 godina), ali na žalost DALI Zensor 3 bolje sviraju u svim pogledima...

Detaljni nacrt napravim čim ulovim vremena.

Bluray ide na gornju policu čim zbušim omanju rupu u polici da kabeli mogu proći.

Namještaj je podložan promjeni samo ne znam kada točno. Otvoren sam za sve savjete. Hvala još jednom.

:   
U linku je skica - omjeri nisu ispravni pa se ne dobije dobar dojam, ako treba ponovno crtati, budem crtao opet

https://s28.postimg.org/c9v573abh/20170110_194954.jpg

:   
Nije baš najsretnije riješenje.
I nipošto sweet spot nije tamo gdje si stavio da jest? možda bi ti htio da tamo bude jer od tamo slušaš, ali to nije to ;)

Imaš li mogućnost rotacije ležaja prema prozoru?
Na koju se stranu otvaraju balkonska vrata?

Evo u grubo malo pretumbacije koja bi mogla biti bolja od trenutnog stanja:

:   
a šta je to desno - nema objašnjenja.

:   
Postao alki

a šta je to desno - nema objašnjenja.

ako misliš na moju skicu onda je to zarotirani krevet ;)

Pokrenuta od: Apparatus
:   
Da nis reko, ja bi mislio da je parkiran autobus. A i ti odgovaraš na svakakve pizdarije...

-------------
dCS Puccini & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus Faber Amati Futura

:   
pa kak misliš gledat TV ako je krevet bočno desno???
što je prioritet? muzika il TV...ja bi reko TV jer je ovo izgleda jedina soba sa TVom...

:   
Trenutno je prioritet tako reći pozicija TV-a i četverosjeda. A cilj je sa tom kombinacijom dobiti što bolji sound u sobi.

I to mora ostati jer rotacija mi ruši kompletan koncept prostora. Budem napravio kraći video da se dobije bolji osjećaj prostore.

Balkonska vrata se otvaraju prema unutra.

:   
    A ježi ga ti bi nešto mjenjao, a nebi niš mjenjao   

Teško da ćeš onda nešto postići!?

U svakom slučaju ništa bez razmještaja zvučnika prilikom slušanja, s tim da će s obzirom na nedostatak zida prema kuhinji i velikih staklenih površina prema balkonu biti teško bilo što kvalitetno postići.

Ali udri ti brigu na veselje, ionako ti je TV primarna zanimacija, a brat bratu sa postojećim audio setupom ionako nemožeš izvući neka velika sonična nebesa, pa uživaj ovako kako jest

Prijedlog u tom slučaju ide prema nekakvom pojačau za slušalice i kvalitetnijim slušalicama, radije nego peripetije sa neadekvatnim prostorom.

Pokrenuta od: M.Djon
:   
Hm ? nebi se htel delat posebno mudar al mislim da ima onih zidnih stalaka koji se daju regulirat po dubini ( nekaj tipa "lakat") idu levo desno i napred natrag pa ih ušerafit u Zid na željenu visinu i posle z njima komandirat po želji ? ! Mislim da sam ih vidio na njuškalu za cc 150 kn ? .Do navodno 20 kg ?

Pokrenuta od: goddard234
:   
Kako god okreneš, zvučnici su u rupi....a možda bi dosta logično rješenje bilo da se trosjed nasloni na dimnjak, praznine iznad njega popune nekom custom policom za knjige(s knjigama, naravno) a onda na drugi zid - onaj gdje je sad trosjed - postavi hi-fi u relativno zadovoljavajuće uvjete?

:   
evo i video, sada bi trebalo biti sve dosta jasnije

Generalni plan je staviti zensore 3 na zidove visoko i sub umjesto lijevog zvučnika(sadašnja pozicija)

Također, sve ostale komentare/primjedbe prihvaćam. Hvala još jednom svima.

http://sendvid.com/0invzk9n?secret=7a3d6711-8f0b-4069-9655-b684e1ad3b5d

:   
Koliko bi imalo smisla stavljati bookshelf zvučnike pri vrhu prostorije + aktivni sub?

:   
Jesu mi pitanja blesava pa nitko ne odgovara sad kad sam dao sav info kaj mogu ili?

Pokrenuta od: Gašo
:   
Zelis cuti da, ili ne?

Stavi ih gdje tebi paše, ionako, kad bi netko predlozio nešto blize optimumu što se polozaja zvucnika ili akustike tice ili neke bolje zvucnike, ispalo bi da je neizvedivo.

:   
Jedino kaj sam ograničen je trenutna pozicija četverosjeda i TV-a.

Ostalo mi sve dolazi u obzi kako sam i napisao.

Ženi se tak i tak (kao ni meni) ne sviđa "element" ispod TV-a kao i polu-otvoreni "ormar" lijevo od dimnjaka. Taj kompletan zid se može preurediti i u tom svijetlu pitam kaj i kako bi bilo zgodno napraviti.

Već sam isto pisao, planiram umiroviti ove podne Dynaudio kutije koje lošije sviraju od Zesora 3 (valjda su to godine napretka...).

Dakle, sam mogu izraditi bookshelf nosače i da budu usmjereni kako god.

Mislio sam aktivni sub staviti - da/ne?

Gdje okvirno postaviti zensore? Makar da probam privremeno postaviti pa da poslušam?

Isto me zanima je li mogu kaj pametno postaviti na zidove/stropove da poboljšam sliku? Zvonki mi je dosta zvuk u prostoru, tj. odzvanja laganini. Kako to rješiti?

Svaka preporuka je dobrodošla i nisam tip da sam si zamislio jedno i sad vas sve navlačim i na kraju "bum po svom".

EDIT: ako je generalno mišljenje - ne diraj - ne budem

Hvala.

:   
Ima netko možda kakav savjet?

:   
Teško je blo što posložiti jer prostor i razmještaj isključuju simetriju i onemogućuju kvalitetan raspored kako bi to trebalo biti.
Što se tiče jeke, pomoglo bi da staviš kakvu sliku (neko ulje na platnu sa velikim okvirom recimo :P) na zidove i još nekakva konstrukcija (tapiserija, police sa knjigama i sl.) bi eventualno dobro došla iznad četverosjeda.

Što se tiče zvučnika, pa čovječe gdje bi ih stavio, sve što imaš si nagurao na taj jedan jadan zid, + što su na njemu vrata i dimnjak, a ostatak površina ili rupa ili refleksija :)

Ispiši stranicu | Close Window

Bulletin Board Software by Web Wiz Forums version 8.02 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2006 Web Wiz Guide - http://www.webwizguide.info