Ispiši stranicu | Close Window

SSD Music Storage

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Računala i audio
Opis foruma: Snovi o High-End-u.
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14651
Datum ispisa: 22.kolovoz.2017 u 07:19
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: SSD Music Storage
Objavio: Apparatus
Tema:: SSD Music Storage
Datum objave: 12.svibanj.2017 u 14:42
Dakle, dragi prijatelji i neprijatelji, kakva su iskustva sa skladištenjem mjuze SSD vs HDD? Zvuči primamljivo: USB interfejs manje, USB data kabel manje, nema mehanike... Govorim o mojem konkretnom slučaju gdje mi je glazba na eksternom USB HDD-u 1TB. Sinoć sam nešto pokušao, ali još je rano za zaključke. U mojem DIY audio kompu imam sistemski SSD (Kingston) od 120GB. Odlučio sam onamo spremiti nekoliko testnih albuma i usporediti. Morao sam napraviti još jednu particiju da mi Daphile svaki put ne skenira i pokušava indeksirati sve komponente Windows-a 7 kojeg koristim samo za video, bla, bla...

Prvi dojam je nešto više transparencije, ali moram tek istestirati kako valja. Ovo je na prvu loptu i nekako mi se čini obećavajuće. Budući bi meni trebao SSD od 1TB, nije baš jeftin sport. Cijena za takav dobar SSD,  n.pr. Samsung je iznad 2500 kuna.

Razmišljao sam o kupnji još jednog AQ Diamond USB kabela za spoj trenutnog HDD-a s mjuzom i kompa. Ili možda AQ-a za klasu jeftinijeg. Kako god, ispada povoljnije kupiti SSD i utrpati ga u komp, a to bi, barem teoretski (interni SATA3 spoj) moglo biti bolje.

Nadalje, kakva su iskustva s trajnošću SSD-a? Koliko sam ja laički razabrao, "ostare" ih piši-briši ciklusi, a ja bih upisao jednom cijelu zbirku i onda samo dodavao prema potrebi.

Dakle, molio bih za pokoje iskustvo i mišljenje. Pročitat ću naravno na interpletu što mogu, no pokretanje ovakve teme učinilo mi se zanimljivim i potencijalno konstruktivnim ili je to ponovo samo utopizam?

-------------
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Odgovori:
Objavio: amigo
Datum objave: 12.svibanj.2017 u 17:16
Ne znamima li itko od nas s tim iskustva.
Ja imam htpc s malim ssdom i 2 velika hdda te usb hdd i 2 hdd u nasu.
Nisam glazbu puštao s ssda, ali postoje razlike u zvuku između internih, usb i mrežnih diskova.

Sada koristim mini pc pa s njim ne mogu probati interne hdd-e iz htpc-a, tako da nemam neku relevantnu totalnu usporedbu. Naime, veća je razlika između htpca i mini pca, koji ima linearno napajanje, nego između mrežnih, usb i sata diskova.

Postoji audiofilski nas, koji je mnogo skuplji u verziji s ssdovima, ali to nije jedina razlika, tako da nije posve usporedivo.

Ako se tebi čini bolje, onda kupi ssd. Diamond isto košta, a ostaje ti i dalje usb konekcija, koja je ipak inferiorna sata konekciji. Jedino kaj ti u budućnosti može usfaliti prostora.

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 12.svibanj.2017 u 17:22
Prema mom iskustvu kvare se malo manje nego HDD-i
Ali  Kingsto, IBM i ADATA su ist Q kao i obični
Bolje uložiti u NAS(redundacija) i 1 Gb switch nego u SSD koji košta i teško ga je nabaviti.
Makar je bio teško nabavljiv kada sam ga kupovao(ne za mene)
Ah da, nikako ići preko wirelessa(NAS), samo žica.
Pozlaćena haha 

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Datum objave: 12.svibanj.2017 u 18:27
Originalno postano od strane člana: MiljenkoC MiljenkoC napisao:

Prema mom iskustvu kvare se malo manje nego HDD-i
Ali  Kingsto, IBM i ADATA su ist Q kao i obični
Bolje uložiti u NAS(redundacija) i 1 Gb switch nego u SSD koji košta i teško ga je nabaviti.
Makar je bio teško nabavljiv kada sam ga kupovao(ne za mene)
Ah da, nikako ići preko wirelessa(NAS), samo žica.
Pozlaćena haha 

NAS ima velikih prednosti, ali ako se traži SQ, oko NASa se lome koplja. Sam NAS proizvodi značajni šum. Onda je tu i šum mreže. Onda trebamo dobre mrežne kabele. Na CA mnogi kažu da ispod AQ Vodke ne treba ići, a optimum je Diamond.

Ako se ne uzima specijalizirani HIFI server tipa Aurender, onda je možda opcija pc-a s linearnim napajanjem i sata diskom, ipak najbolja opcija.

-------------

Objavio: Gašo
Datum objave: 12.svibanj.2017 u 18:59
Ma kakav pc, najbolja je malina sa digi pro karticom i dok to ne probate bauljate u polju kuruze.
Usb stik od 64Gb i boli te kifla, pretaces tu i tam laj hoces slusati.

Datum objave: 12.svibanj.2017 u 19:05
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Ma kakav pc, najbolja je malina sa digi pro karticom i dok to ne probate bauljate u polju kuruze.
Usb stik od 64Gb i boli te kifla, pretaces tu i tam laj hoces slusati.
Možda i Malina. Još je nisam probao.

-------------

Datum objave: 13.svibanj.2017 u 11:34
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Postoji audiofilski nas, koji je mnogo skuplji u verziji s ssdovima, ali to nije jedina razlika, tako da nije posve usporedivo.

Ako se tebi čini bolje, onda kupi ssd. Diamond isto košta, a ostaje ti i dalje usb konekcija, koja je ipak inferiorna sata konekciji. Jedino kaj ti u budućnosti može usfaliti prostora.

Osobno i dalje ne vidim nikakvu potrebu imati NAS i komplicirati priču za moje potrebe nepotrebno.

Na HDD-u 1TB imam blizu 1700 naslova (mahom FLAC), a popunio sam ga malo više od pola. Kad tomu pribrojim ne baš tako malu kolekciju fizičkih CD-a (preko 700, originala-se razme) polako gubim inspiraciju čega se uopće više domoći. Mislim da ovih preko 400GB trenutne rezerve na USB HDD-u neću popuniti nikad, tak da iskreno sumnjam da će mi faliti prostora.

Kako rekoh na početku, skloniji sam kupiti SSD 1TB nego petljati s još jednim skupim USB kabelom koji košta poput SSD-a ili više. Jako bih rado izbjegao i mehaniku.
Što se samog zvuka tiče, još nisam siguran. Razlika postoji, čini mi se nabolje, ali je suptilna i traži vremena. Čak ako na kraju procijenim da se zvukovno ne isplati (ulog od 2-3kkn), opet ostaje priča o još jednom USB kabelu i prednostima SSD-a pa će vjerojatno tako i završiti. U kompu imam mjesta i bilo bi brzo i jednostavno dodati još jedan SSD.

-------------
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 13.svibanj.2017 u 12:20
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Osobno i dalje ne vidim nikakvu potrebu imati NAS i komplicirati priču za moje potrebe nepotrebno.

Na HDD-u 1TB imam blizu 1700 naslova (mahom FLAC), a popunio sam ga malo više od pola. Kad tomu pribrojim ne baš tako malu kolekciju fizičkih CD-a (preko 700, originala-se razme) polako gubim inspiraciju čega se uopće više domoći. Mislim da ovih preko 400GB trenutne rezerve na USB HDD-u neću popuniti nikad, tak da iskreno sumnjam da će mi faliti prostora.

Kako rekoh na početku, skloniji sam kupiti SSD 1TB nego petljati s još jednim skupim USB kabelom koji košta poput SSD-a ili više. Jako bih rado izbjegao i mehaniku.
Što se samog zvuka tiče, još nisam siguran. Razlika postoji, čini mi se nabolje, ali je suptilna i traži vremena. Čak ako na kraju procijenim da se zvukovno ne isplati (ulog od 2-3kkn), opet ostaje priča o još jednom USB kabelu i prednostima SSD-a pa će vjerojatno tako i završiti. U kompu imam mjesta i bilo bi brzo i jednostavno dodati još jedan SSD.

Nadam se da za tih 1700 naslova imaš backup, da ne bi bilo upsi.

Na svom laptopu imam 256 Gb SSD(windoze X), na njemu ganjam Foobar.
Eksterni disk je spojen preko e-sata konekcije.
Već mi je davno palo na pamet da usporedim istu snimku koja je na lokalnom SSD-u i na SATA disku u eksternom kućištu. Moram priznati da nisam primijetio nekakvu razliku ne

No pošto smo se mi već dogovorili da mi je slon prdnul u uho vjerojatno griješim haha

Pošto si ti zadrti Daphile-aš, Amigu preporučam da proba Malinu.
Ta kutijica stvarno dobro radi cool

P.S.
Zaboravih
Nadam se da ti je još ostalo malo onog srebrnog kabla da prelemiš SATA konektor u laptopu haha

NHF, nisam mogao izdržati
obrva

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Datum objave: 13.svibanj.2017 u 13:09
Naravno da imam backup HDD (1TB - identičan onom "glazbenom"), nisam valjda poludio da nemam?
smijeh
Nisam zadrti Daphile-aš, ali radi mi fenomenalno pa nemam ni potrebe ni volje tražiti dalje. Što će biti, ne znam. Možda dadem šansu Roon-u, ali jednom kad me spopadne žešča dokolica, višak para i akutni audio zamjenitis. I ako se sve nabrojano spoji u istom trenutku.

Što se Maline tiče, vjerujem da radi dobro, a voljni moment mi je u vezi toga nula. Napravio sam vrhunski komp za audio (video) i potrošio svu volju. Zapravo, namučio se ko mazga (ekskluziva dvije kištre od crnog pleksija, daljinsko upravljanje, lineara napajanje...) i zaista tu problematiku smatram riješenom. Tim prije jer radi kao san.

A ovo za slonove i uši znamo svi, tak da se ne moraš opravdavati.
haha

-------------

Objavio: Brico
Datum objave: 14.svibanj.2017 u 20:15
Ja ti sada koristim mrežni ZyXEL NAS (ZYX-NAS520) s dva 3 TB Western Digital Purple (WD30PURX) diska te dodatnim USB back-up diskom 2 TB Maxtor M3. SSD, koji sam prije koristio, sam ostavio u kompu a ovo s mjuzom tjeram preko laptopa. NAS radi na bazi Linuxa i brine o miroringu, dok sam dodatni back-up USB disk maknuo s mreže kako Linuxove, tako i Windowsa.
Dakle, sve se vrti oko zaštite.

-------------
*** DOĐE MI DA ODEM! ***

Datum objave: 15.svibanj.2017 u 10:28
Ja i dalje nemam ideje što će mi server na lokalnoj mreži. I to takvog luđačkog kapaciteta, kako navodiš. Što, trebao bih gore spremati 10000 albuma? Samo ne znam kojih. Ili nekoliko tisuća filmova. Isto nemam pojma kojih. Osim toga, nikako mi ne imponira ideja strimanja podataka preko mrežnih kabela. Ja ovdje razmišljam o pola metra USB drota, a to bi trebao valjda riješiti dodavanjem u priču NAS drndalice i 10m patch kabela? Gore Amigo navodi (izvor Computer Audiophile forum) kako je optimum AQ Diamond ETH kabel (srebro). Kako ono? 10000$ za 10 metara? Hahahahahahahaha.
haha Da pukneš od smijeha.
Mislim da ću na kraju kupiti SSD od 1TB (300-400€) i mirna Bosna. Čak ako i neće biti soničnih benefita (nisam još siguran ima li ili ne), da mi bude srčka na mjestu. Bolje to nego kupovati još jedan skupi USB drot (500-600€), od čega ne mogu pobjeći prije ili kasnije jer znam sebe.

-------------

Datum objave: 15.svibanj.2017 u 11:06

Ja i dalje nemam ideje što će mi server na lokalnoj mreži. I to takvog luđačkog kapaciteta, kako navodiš. Što, trebao bih gore spremati 10000 albuma? Samo ne znam kojih. Ili nekoliko tisuća filmova. Isto nemam pojma kojih. Osim toga, nikako mi ne imponira ideja strimanja podataka preko mrežnih kabela. Ja ovdje razmišljam o pola metra USB drota, a to bi trebao valjda riješiti dodavanjem u priču NAS drndalice i 10m patch kabela? Gore Amigo navodi (izvor Computer Audiophile forum) kako je optimum AQ Diamond ETH kabel (srebro). Kako ono? 10000$ za 10 metara? Hahahahahahahaha.
haha Da pukneš od smijeha.
Mislim da ću na kraju kupiti SSD od 1TB (300-400€) i mirna Bosna. Čak ako i neće biti soničnih benefita (nisam još siguran ima li ili ne), da mi bude srčka na mjestu. Bolje to nego kupovati još jedan skupi USB drot (500-600€), od čega ne mogu pobjeći prije ili kasnije jer znam sebe.
http://www.highend-audiopc.com/shop/en/sata-cables/pachanko-pure-reference-sata-kabel-40cm?action_ms=1" rel="nofollow - http://www.highend-audiopc.com/shop/en/sata-cables/pachanko-pure-reference-sata-kabel-40cm?action_ms=1

Jeftinije od Diamonda, ali samo zato što je 40 cm. mig

-------------

Datum objave: 15.svibanj.2017 u 12:01
Buuuahahahaha!
Reći ću jednostavno: prije će Ray Charles ustati iz mrtvih i progledati poput pilota zrakoplova, nego ću ja kupiti to njesra. USB kabel sam čuo i platio ga, a bez njega ne mogu niti spojiti komp s digitalijom, al ovo... Ne zanima me. Čuje se, ne čuje se, pizdamaterina, kategorički ne.
haha

-------------

Datum objave: 15.svibanj.2017 u 14:58

Buuuahahahaha!
Reći ću jednostavno: prije će Ray Charles ustati iz mrtvih i progledati poput pilota zrakoplova, nego ću ja kupiti to njesra. USB kabel sam čuo i platio ga, a bez njega ne mogu niti spojiti komp s digitalijom, al ovo... Ne zanima me. Čuje se, ne čuje se, pizdamaterina, kategorički ne.
haha
Hmda, nije da bi se trebalo čuti. Al se ipak čuje i to između 2 različita vulgaris kabela. Za pretpostaviti je da bi se bolji još malo više čuo. Ni ja to ne mislim kupovati, naročito što se proizvodi na Reunionu. U Americi sam kupio košulju sa susjednog Mauricijusa i ništa nije valjala. No bilo bi zgodno da netko kupi pa da čujemo jel valja.

-------------

Objavio: Tihomir
Datum objave: 15.svibanj.2017 u 15:09
Kad se več čuje sata kabel kako se tek čuje koji je SSD u pitanju ?
Imaju različite čipove, različite kontrolere ...
Ovo mi izgleda kao da uspoređujete kako sviraju kabeli , a izvor je "CD player", nebitno koji.

Uskoro možemo očekivati listu audiofilskih SSD-ova ?

-------------
Accuphase DP67 - Mimetism 15.2 - Visaton Vox 253 MTI(modificirani)

Datum objave: 15.svibanj.2017 u 18:57
Tihomire, ne propinji se odmah.
haha
Inicijalno pitanje je bilo da li radi (subjektivno-zvučno) bolje interni klisurina SSD preko SATA3 konekcije ili vanjski vrtilica HDD preko USB-a. Logika vuče na stranu prve opcije, a hoće li se potvrditi u praksi još ćemo čuti. A možda i nećemo pa će ostati status quo, t.j. USB-HDD. Možda. A možda i neće. Audio je predivan. Naročito ovaj kompijukterski.
haha

-------------

Objavio: vdem
Datum objave: 15.svibanj.2017 u 21:03
Originalno postano od strane člana: Brico Brico napisao:

Ja ti sada koristim mrežni ZyXEL NAS (ZYX-NAS520) s dva 3 TB Western Digital Purple (WD30PURX) diska te dodatnim USB back-up diskom 2 TB Maxtor M3. SSD, koji sam prije koristio, sam ostavio u kompu a ovo s mjuzom tjeram preko laptopa. NAS radi na bazi Linuxa i brine o miroringu, dok sam dodatni back-up USB disk maknuo s mreže kako Linuxove, tako i Windowsa.

Napomena da miroring ne pruža zaštitu od ovih crypto napada kao što je aktualni WannaCry. Jedina zaštita je pravi backup. Standardno kopiranje je ok samo ako je disk sa backup kopijom offline tj ugašen u trenutku napada.

-------------

Datum objave: 15.svibanj.2017 u 22:25
Uz miroring, koji mi služi za zaštitu fizičkog kraha diska, a spojeno u RAID 1 sustav, kao back-up imam USB disk koji nije šeran ni u Windowsima ni u Linuxu, dakle, offline je. Nema načina ni da kroz laptop  a niti kroz NAS nešto dođe do njega.
Kako znam koja je šteta kada se gube podaci, a osobito videći iskustva s kriptiranim virusima, posložio sam NAS upravo prema takvim zahtjevima. A sada, ide li signal USB ili mrežnim kabelom manje mi je važno. Uostalom, imam i USB i ethernet kabel slične kvalitete.

-------------
*** DOĐE MI DA ODEM! ***

Objavio: Edison
Datum objave: 16.svibanj.2017 u 08:34

Buuuahahahaha!
haha

haha

Objavio: Tihomir
Datum objave: 16.svibanj.2017 u 10:04

Tihomire, ne propinji se odmah.
haha
Inicijalno pitanje je bilo da li radi (subjektivno-zvučno) bolje interni klisurina SSD preko SATA3 konekcije ili vanjski vrtilica HDD preko USB-a. Logika vuče na stranu prve opcije, a hoće li se potvrditi u praksi još ćemo čuti. A možda i nećemo pa će ostati status quo, t.j. USB-HDD. Možda. A možda i neće. Audio je predivan. Naročito ovaj kompijukterski.
haha

S obzirom da sam siguran da će jedan i drugi bez greške dostaviti sve bitove ako su ispravni, onda bi čak rekao da će možda druga opcija biti bolja jer eliminiraš jedan izvor smetnji unutar računala
Ali hifi i logika zapravo nemaju ništa zajedničko

-------------
Accuphase DP67 - Mimetism 15.2 - Visaton Vox 253 MTI(modificirani)

Datum objave: 16.svibanj.2017 u 10:32
Originalno postano od strane člana: Tihomir Tihomir napisao:

S obzirom da sam siguran da će jedan i drugi bez greške dostaviti sve bitove ako su ispravni, onda bi čak rekao da će možda druga opcija biti bolja jer eliminiraš jedan izvor smetnji unutar računala
SSD je izvor smetnji? Kakav? Budući kod mene logika ima puno veze s hifom, nije li kod HDD-a motorizacija i kontrola užasno snažnog elektromagnetskog pogona glava nekakav teoretski izvor smetnji? Kod SSD-a mehanike nema.

-------------

Datum objave: 16.svibanj.2017 u 10:37

Originalno postano od strane člana: Tihomir Tihomir napisao:

SSD je izvor smetnji? Kakav? Budući kod mene logika ima puno veze s hifom, nije li kod HDD-a motorizacija i kontrola užasno snažnog elektromagnetskog pogona glava nekakav teoretski izvor smetnji? Kod SSD-a mehanike nema.
Kao električni potrošač. Budući se vanjski disk napaja iz posebnog izvora.

-------------

Datum objave: 16.svibanj.2017 u 10:42
Nema posebnog izvora. Napaja se iz 5V linije USB-a.

-------------

Objavio: Dorian
Datum objave: 16.svibanj.2017 u 11:21
Originalno postano od strane člana: vdem vdem napisao:

Originalno postano od strane člana: Brico Brico napisao:

Napomena da miroring ne pruža zaštitu od ovih crypto napada kao što je aktualni WannaCry. Jedina zaštita je pravi backup. Standardno kopiranje je ok samo ako je disk sa backup kopijom offline tj ugašen u trenutku napada.

Koliko se mogu sjetiti proslo je vise od godinu kad sam se zadnji put susreo sa nekim ransomom,NAS pod linux-om nije bio napadnut,kriptira samo win extenzije,isto tako koliko se mogu sjetiti audio file extenzije nije dirao,trenutni WC2 je jos uvijek prilicna nepoznanica,ali vjerujem da je ista stvar po pitanju izabira extenzija koje napada.

-------------
BHK Signature Pre,BHK Stereo 250PA,E.Sound Cd-e5 Reference,Dynaudio DIY,Hitachi FT-007

Datum objave: 16.svibanj.2017 u 12:12
Originalno postano od strane člana: Dorian Dorian napisao:

Koliko se mogu sjetiti proslo je vise od godinu kad sam se zadnji put susreo sa nekim ransomom,NAS pod linux-om nije bio napadnut,kriptira samo win extenzije,isto tako koliko se mogu sjetiti audio file extenzije nije dirao,trenutni WC2 je jos uvijek prilicna nepoznanica,ali vjerujem da je ista stvar po pitanju izabira extenzija koje napada.

Flac možda nije među trenutno znanim napadnutim ekstenzijama, ali wav jest (i mp3, mp4, wma... iso).

Šta se tiče linuxa... to što je operativni sistem nas-a linux ne spašava situaciju. Ako je nas drive mapiran na nekom napadnutom win stroju podatci će biti enkriptirani kao i na lokalnim diskovima. Bez obzira što nas radi na linux-u i šta su datoteke na ext3 ili ext4 file sistemu.

-------------

Datum objave: 16.svibanj.2017 u 17:07
Sve stoji, ali back up disk spojen na NAS nije nigdje mapiran, pa bi to trebalo preživjeti napad ...

-------------
*** DOĐE MI DA ODEM! ***

Datum objave: 16.svibanj.2017 u 19:33
Moj backup disk je ugašen, Lastane, mogu li hakeri moj backup kriptirati? haha

-------------

Datum objave: 16.svibanj.2017 u 20:47
Isključlo mi struju jer nisam plaćo. Mogul meni?
haha
Ljudi, jel vi niš ne čitate? Interplet i tako to? Postoje fiksevi i svatko tko ima normalne aptudejt Vindoze, nema zime. No vinter.

-------------

Datum objave: 16.svibanj.2017 u 21:08

A gle ja sam samo upozorio na neke stvari... da bi bilo što manje krivog razumijevanja i pogrešnog osjećaja zaštićenosti.

Samo za one kojima to nešto znači.

Nije stvar samo ove trenutne crypto "akcije". Radi se o nečem što spada u osnovno razumijevanje i "dobru praksu" u korištenju računala i u budućnosti.

Stara indijanska kaže da je u IT svijetu jedina sigurna stvar gubljenje podataka. Radi virusa, kvara, krivog poteza... nije bitno. Bitno je osigurati se da gubitak bude minimalan.

Ako vam je to smiješno i nepotrebno... be my guest.

-------------

Datum objave: 16.svibanj.2017 u 21:11

Moj backup disk je ugašen, Lastane, mogu li hakeri moj backup kriptirati? haha

Mogu, onog trenutka kad ga upališ i spojiš na zaraženo računalo.

-------------

Objavio: olif
Datum objave: 17.svibanj.2017 u 08:11
Ja se prije koji tjedan borio sa onim Addons virusima.
Nije pomogla Avira anrtivirus, nije pomogla Zemana antivirus...tek je instalacija Mahlwarebyt našla 2.000 komada smeća i to počistila.

Doduše, Trial Prime verzija Mahlwarebyt mi istekla jučer (ostala samo Free) i sada više odmah ne detektira i blokira te stranice, već treba pokrenuti ručno Scan....

Ne znam žašto se Win7 ne može (sa svim svojim zakrpama) sam štititi bar od tih Addonsa....
.....nevezano uz Add Blocker... :!?

Objavio: zook
Datum objave: 17.svibanj.2017 u 08:37
Ljudi, koristite aktualni WIN10. Najbolji OS svih vremena (za normalne korisnike).
Njegov inkludirani i besplatni Defender je sasvim dovoljan.
Naravno, automatski update mora biti aktiviran.

-------------
đez je limunada

Datum objave: 17.svibanj.2017 u 08:59
Originalno postano od strane člana: zook zook napisao:

Naravno, automatski update mora biti aktiviran.
Da, aš kad imam nešto hitno za obaviti, ćesme ode u reboot. I baš onda mu treba pola sata da se apdejtira.
To nije softver za ozbiljno korištenje, samo za zabavu, uostalom, ko i sve od MS.

-------------

Datum objave: 17.svibanj.2017 u 09:13
Meni nikad nije otisao sam u reboot, sad se ne sjecam, al 99% imas u postavkama opciju za to.
Ako se vec mora rebootat, onda to odradi kod prvog gašenja i paljenja, ili manualnog rebootanja, i to apdejtanje odradi brzo.
Vjerojatno brzina ovisi i o konfiguraciji kompa.

Objavio: zook
Datum objave: 17.svibanj.2017 u 09:32
Upravo tako kao što Gašo kaže. automatski update u pozadini. Reboot tek  kad ga se ugasi ili restart.

Problem je, kao i uvijek, ispred tipkovnice :)

-------------
đez je limunada

Datum objave: 17.svibanj.2017 u 09:52
Moguće da je problem ispred tipkovnice. Odavno nemam voljnog momenta kopati po softveru da bih ga postavio onako kako bi trebao raditi sam od sebe.
A da Win 10 hoće sam otići u reboot, ponekad hoće, ma što mi rekli o tome.
Ali dovoljno je i to što kod paljenja završava update, ako je veća zakrpa, onda i 15 minuta. Pa ti čekaj.

Bolje nemojte braniti proizvod čiji su service packovi veličine osnovnog proizvoda a izađu nekoliko mjeseci nakon izdanja proizvoda.

Umjesto podrške, proizvođač te upućuje da potražiš pomoć od ostalih korisnika. Nema servisa u kojem možeš reklamirati MS softver, samo hardver. 

I to je nama dobro, lijepo su nas istrenirali, nema što.

-------------

Datum objave: 17.svibanj.2017 u 09:57
A gle Amigo, ja koristim lap s win10 kao bazu za više meni potrebnih sofvera koji ke rade na Linuxu, ili OSxu, tako da nije obrana nego potreba, a posto si sve sam instaliram i citam pazljivo, tako sam si postavio i Win10 da radi minimalno svojeglavo.

I naravno kad se radi nesto bitno, ruka sama stisce ctl-s., bez obzira na auto save funciju.

Datum objave: 17.svibanj.2017 u 10:01
Tko te trenira? Fino presvičaš na Apple ili na Linux. Meni su Windows-i pod normalno i s vremenom sam se pretvorio u jako naprednog korisnika. Nemam nikakvih problema.

Apdejtove podesiš tako da ti da samo obavijest pa ti odlučuješ kad ćeš i što instalirati, a ne automatski.

-------------

Datum objave: 17.svibanj.2017 u 10:33

Tko te trenira? Fino presvičaš na Apple ili na Linux. Meni su Windows-i pod normalno i s vremenom sam se pretvorio u jako naprednog korisnika. Nemam nikakvih problema.

Apdejtove podesiš tako da ti da samo obavijest pa ti odlučuješ kad ćeš i što instalirati, a ne automatski.
De si kupi auto čija će te podrška, umjesto u servis, uputiti da na nekom forumu potražiš pomoć kako da sam popraviš kvar U garantnom roku.

Win je poluproizvod za koji kupac ne dobiva garanciju.

Ljudi koji moraju raditi aplikaqcije, kažu da niti jedan MS proizvod s drugim MS proizvodom nije kompatibilan, da imaju različite naredbe itd.

MS sucks!!!  Ljut

-------------

Datum objave: 17.svibanj.2017 u 10:44
Trenutak iskrenosti: ako si ikad masno platio bilo koji Microsoftov proizvod i ako si imao ovakvo iskustvo, imaš pravo biti ljut.
Ja nikad nisam platio ništa, s godinama sam se prometnuo u vrlo naprednog korisnika i problema generalno nemam. Ako se i pojavi kakva sića, fino promozgam ili zaguglam pa riješim. Shvatim to kao zabavu, možda ponekad kao izazov i meni okej jer je jako rijetko. Sve šljaka kako ja hoću. Već sam 7 godina na W7 Ultimate i meni to radi ko grom. Ne kanim mijenjati. Ženi sam prije dvije godine na novi Lenovo laptop stavio W10 i tek je to odlično. Samo, meni se baš ne sviđa vizualno jer mi izgleda kao da ga je dizajnirao Rus iz Novosibirska. Totalni vizuala daungrejd. 

-------------

Datum objave: 17.svibanj.2017 u 10:57
Samo malo, kaj je to vrlo napredni korisnik windoza?

Datum objave: 17.svibanj.2017 u 11:06
Platio, jašta! Samo na jednom kompu, od 5 u obitelji, nema licence, zato što se i ne koristi.
Na poslu pak imamo sve licence.

-------------

Datum objave: 17.svibanj.2017 u 13:42

De si kupi auto čija će te podrška, umjesto u servis, uputiti da na nekom forumu potražiš pomoć kako da sam popraviš kvar U garantnom roku.

Ljudi koji moraju raditi aplikaqcije, kažu da niti jedan MS proizvod s drugim MS proizvodom nije kompatibilan, da imaju različite naredbe itd.

MS sucks!!!  Ljut
Upravo kroz primjer automobila, odnosa tvornice i trgovačke mreže. Kroz namjenu, garanciju i pravilno rukovanje vozilom je vrlo lako dokazati da razmišljanje na taj način nije ok.

Ali da bi pojednostavili stvar... ako vam Win/MS ne valja... nemojte ga koristiti. Postoje alternativna rješenja. Neka besplatna, neka jeftinija, neka skuplja.

Nije ispravan pristup odabrati nešto jer...? i onda grintati da ne valja. Jer to znači da smo sami napravili loš odabir.

-------------

Datum objave: 17.svibanj.2017 u 14:15

MS sucks!!!  Ljut
Upravo kroz primjer automobila, odnosa tvornice i trgovačke mreže. Kroz namjenu, garanciju i pravilno rukovanje vozilom je vrlo lako dokazati da razmišljanje na taj način nije ok.

Ali da bi pojednostavili stvar... ako vam Win/MS ne valja... nemojte ga koristiti. Postoje alternativna rješenja. Neka besplatna, neka jeftinija, neka skuplja.

Nije ispravan pristup odabrati nešto jer...? i onda grintati da ne valja. Jer to znači da smo sami napravili loš odabir.

Nije tako jednostavno. Oni su se pravodobno pobrinuli da se riješe konkurencije. Linux je besplatan i također je još više poluproizvod. Apple je dosta skuplji.
MS se pokazao u pravom svjetlu u mobilnim OS-ovima, gdje su s njime Apple i Google obrisali pod.
Ali nije tema pa nećemo dalje.

-------------

Datum objave: 17.svibanj.2017 u 20:04

Nije tako jednostavno. Oni su se pravodobno pobrinuli da se riješe konkurencije. Linux je besplatan i također je još više poluproizvod. Apple je dosta skuplji.
MS se pokazao u pravom svjetlu u mobilnim OS-ovima, gdje su s njime Apple i Google obrisali pod.
Ali nije tema pa nećemo dalje.

Zapetljao si se. Prilično. Prvo trebaš razmisliti o čemu govoriš. OS-ovi su jedna stvar, firme koje ih proizvode su drugo.

Nije ispravna rečenica da su se riješili konkurencije ako ta konkurencija u drugoj rečenici postoji i lošija je. A u trećoj rečenici je konkurencija pomela pod sa Microsoftom.

Sve skupa mogu zaključiti da je Apple skup, Linux ne valja... a cijeli Microsoft "sucks" samo zato što se tebi generalno ne sviđa.

-------------

Datum objave: 18.svibanj.2017 u 07:42

Zapetljao si se. Prilično. Prvo trebaš razmisliti o čemu govoriš. OS-ovi su jedna stvar, firme koje ih proizvode su drugo.

Nije ispravna rečenica da su se riješili konkurencije ako ta konkurencija u drugoj rečenici postoji i lošija je. A u trećoj rečenici je konkurencija pomela pod sa Microsoftom.

Sve skupa mogu zaključiti da je Apple skup, Linux ne valja... a cijeli Microsoft "sucks" samo zato što se tebi generalno ne sviđa.

Jednom davno, u vrijeme Windowsa 3.11, MS i IBM krenuli su zajednički razvijati 32 bitni operativni sustav. Gates je izmuzao IBM-ovo znanje i u tajnosti radio Windowse 95. Odjednom je prekinuo suradnju i izdao Windowse 95 uz neviđenu medijsku pompu. Win95 su kupovali i ljudi koji uopće nisu imali računala. No Win95 uopće nije bio 32 bitni OS, bio je to izrazito nestabilni i mušičavi poluproizvod.
Nešto kasnije i prekasno, IBM je izdao OS2, koji je uistinu bio 32 bitni OS, mnogo bolji i mnogo stabilniji od Win95, ali više nije imao šanse na tržištu.
Nakon velike zarade na Win95, MS je svaku moguću konkurenciju i tehnologiju mogao u začetku kupiti, što je i činio. Izgradio je monopolistički položaj, o čemu postoje i brojne sudske presude.
I baš kao s Windowsima 95, nastavio je na tržište izlaziti s poluproizvodima, a zahvaljujući monopolu, nije imao nikakve posljedice, ljudi su se naprosto navikli (slično kao što na Bandićev rejting ne mogu utjecati nikakve afere).
Btw. neke od posljedica MS monopola trpimo i mi audiofili:
MS je zagušio Fire Wire i izmislio mnogo lošiji USB, s kojim se sada bakćemo, a ne možemo si pomoći, jer je standard loš.
Zatim, MS je kupio HDCD, tehnologiju koja uistinu unapređuje digitalni audio zapis. No MS, umjesto da prodaje prava po bagatelnoj cijeni, on patent drži u ladici.
Stručniji od mene, upoznati su i s mnogim drugim takvim primjerima. Ja sam samo obični korisnik i iznosim subjektivan stav.
Ali, kao što rekoh, to je off topic pa ne znam treba li o tome nastaviti raspravu.

-------------

Datum objave: 18.svibanj.2017 u 08:43

Jednom davno, u vrijeme Windowsa 3.11, MS i IBM krenuli su zajednički razvijati 32 bitni operativni sustav. Gates je izmuzao IBM-ovo znanje i u tajnosti radio Windowse 95. Odjednom je prekinuo suradnju i izdao Windowse 95 uz neviđenu medijsku pompu. Win95 su kupovali i ljudi koji uopće nisu imali računala. No Win95 uopće nije bio 32 bitni OS, bio je to izrazito nestabilni i mušičavi poluproizvod.
Nešto kasnije i prekasno, IBM je izdao OS2, koji je uistinu bio 32 bitni OS, mnogo bolji i mnogo stabilniji od Win95, ali više nije imao šanse na tržištu.
Nakon velike zarade na Win95, MS je svaku moguću konkurenciju i tehnologiju mogao u začetku kupiti, što je i činio. Izgradio je monopolistički položaj, o čemu postoje i brojne sudske presude.
I baš kao s Windowsima 95, nastavio je na tržište izlaziti s poluproizvodima, a zahvaljujući monopolu, nije imao nikakve posljedice, ljudi su se naprosto navikli (slično kao što na Bandićev rejting ne mogu utjecati nikakve afere).
Btw. neke od posljedica MS monopola trpimo i mi audiofili:
MS je zagušio Fire Wire i izmislio mnogo lošiji USB, s kojim se sada bakćemo, a ne možemo si pomoći, jer je standard loš.
Zatim, MS je kupio HDCD, tehnologiju koja uistinu unapređuje digitalni audio zapis. No MS, umjesto da prodaje prava po bagatelnoj cijeni, on patent drži u ladici.
Stručniji od mene, upoznati su i s mnogim drugim takvim primjerima. Ja sam samo obični korisnik i iznosim subjektivan stav.
Ali, kao što rekoh, to je off topic pa ne znam treba li o tome nastaviti raspravu.

Prije pisanja ovakvih tekstova trebalo bi se bar u osnovi upoznati sa činjenicama:
tu ti piše sve u osnovama: https://en.wikipedia.org/wiki/OS/2" rel="nofollow - https://en.wikipedia.org/wiki/OS/2
Kako je tekla suradnja, zbog čega su se razišli, tko je htio zadržati velike cijene i eksluzivitet, tko je podržao "kompatibilni" hardware drugih proizvođača, tko je zapeo na 16 bita, i tko je i na kojim temeljima prešao na 32.

Ostalo, usb, firewire... to nema previše veze sa Microsoftom.. jer radi se o dogovoru i suradnji svih ozbiljnih firmi. Krivi su apsolutno svi, MS, Sony, Apple, HP, NEC...

Ako je nešto tipa firewire i hdcd dizajnirano i zbog cijene ili nečeg desetog nije zaživilo u određenom vremenskom periodu... događa se da ga napredak tehnologije pregazi. Ili jednostavno postane nepotrebna jer je funkcionalnost uključena u noviji standard. Kad neko tu tehnologiju koja je na kraju svog životnog vijeka kupi... nije napravio lošu stvar.

Sve skupa, lakše malo.

-------------

Datum objave: 18.svibanj.2017 u 10:41

Prije pisanja ovakvih tekstova trebalo bi se bar u osnovi upoznati sa činjenicama:
tu ti piše sve u osnovama: https://en.wikipedia.org/wiki/OS/2" rel="nofollow - https://en.wikipedia.org/wiki/OS/2
Kako je tekla suradnja, zbog čega su se razišli, tko je htio zadržati velike cijene i eksluzivitet, tko je podržao "kompatibilni" hardware drugih proizvođača, tko je zapeo na 16 bita, i tko je i na kojim temeljima prešao na 32.

Ostalo, usb, firewire... to nema previše veze sa Microsoftom.. jer radi se o dogovoru i suradnji svih ozbiljnih firmi. Krivi su apsolutno svi, MS, Sony, Apple, HP, NEC...

Ako je nešto tipa firewire i hdcd dizajnirano i zbog cijene ili nečeg desetog nije zaživilo u određenom vremenskom periodu... događa se da ga napredak tehnologije pregazi. Ili jednostavno postane nepotrebna jer je funkcionalnost uključena u noviji standard. Kad neko tu tehnologiju koja je na kraju svog životnog vijeka kupi... nije napravio lošu stvar.

Sve skupa, lakše malo.

Prošlo je previše godina pa se mnogi detalji ne pamte. Ja problem nikad nisam proučavao dublje od korisničkog iskustva, čitanja časopisa i ponekog razgovora s informatičkim profesionalcima. Ipak, neke pogrešne interpretacije pojedinog događaja i dalje ne znače da sam ja u kritici Microsofta i njegovih proizvoda u osnovi u krivu, a ti u obrani MS u pravu. Naravno, ja sam samo obični user pa molim da se to uzme u obzir.
Što se tiče stvari kao što su USB vs Firewire, vidljivo je da je MS kao monopolist nametnuo svoj USB standard, koji je lošiji, a naročito je bio lošiji u početku, kada je bio katastrofalno loš, svi se toga sjećamo. To što su u tome sudjelovale i druge tvrtke, ne mora previše značiti, jer je MS kao monopolist na tržištu OS, imao odlučujuću ulogu.
Također je istina da je MS kupio HDCD, strpao ga u ladicu i tako onemogućio da zaživi. Jer je HiFi tržište maleno i jer se na njemu ne može mnogo zaraditi.
No već prije sam predložio da prekinemo raspravu, jer je off topic pa molim da se to uvaži.

-------------

Datum objave: 18.svibanj.2017 u 11:45

Prošlo je previše godina pa se mnogi detalji ne pamte. Ja problem nikad nisam proučavao dublje od korisničkog iskustva, čitanja časopisa i ponekog razgovora s informatičkim profesionalcima. Ipak, neke pogrešne interpretacije pojedinog događaja i dalje ne znače da sam ja u kritici Microsofta i njegovih proizvoda u osnovi u krivu, a ti u obrani MS u pravu. Naravno, ja sam samo obični user pa molim da se to uzme u obzir.
Što se tiče stvari kao što su USB vs Firewire, vidljivo je da je MS kao monopolist nametnuo svoj USB standard, koji je lošiji, a naročito je bio lošiji u početku, kada je bio katastrofalno loš, svi se toga sjećamo. To što su u tome sudjelovale i druge tvrtke, ne mora previše značiti, jer je MS kao monopolist na tržištu OS, imao odlučujuću ulogu.
Također je istina da je MS kupio HDCD, strpao ga u ladicu i tako onemogućio da zaživi. Jer je HiFi tržište maleno i jer se na njemu ne može mnogo zaraditi.
No već prije sam predložio da prekinemo raspravu, jer je off topic pa molim da se to uvaži.
Ti bi prekinuo raspravu odmah nakon što o nečemu izneseš negativne stavove bez činjenica?

HDCD... zbog čega je HDCD uopće prodan? Pet godina je bio na tržištu... i? Tko ga je prodao i zašto? Mislim da bi tu trebao potražiti krivca za neuspjeh i gašenje.

Šta se USB-a tiče složen je prije 20 godina, i to dogovorom tada ravnopravnih igrača: Compaq, DEC, IBM, Intel, Microsoft, NEC i Nortel. Tehnološke firme - Intel, NEC, Nortel su napravili hw USB, a ove druge su dale software podršku. Uz to prvo računalo koje je populariziralo USB u globalnom smislu je Apple iMAC.

-------------

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net