Ispiši stranicu | Close Window

Utjecaj različite duljine kablova

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14694
Datum ispisa: 19.listopad.2017 u 16:46
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Utjecaj različite duljine kablova
Objavio: TomC
Tema:: Utjecaj različite duljine kablova
Datum objave: 24.srpanj.2017 u 10:51
Evo ovak zanima me u praksi ima li neka tolerancija za razlike u duljini zvučničkih kablova i na koji način se to može osjetiti/čuti?

Odgovori:
Objavio: amigo
Datum objave: 24.srpanj.2017 u 11:03
Ako je razlika u duljini značajnija, značajno će se promijeniti impedancija pa će za svaki kanal pojačala zvučnik biti nešto različit teret. To znači i da zvuk kanala može biti različit.

Mislim da u prosječnom setupu zvučna razlika neće biti velika, vjerojatno niti čujna, ali u setupima kod kojih se tjera mak na konac u smislu što veće vjernosti, razlika u duljini kabela je nedopustiva.

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Datum objave: 24.srpanj.2017 u 11:17
Tako nekako i ja kontam..logično je da ima utjecaja sada da li je čujan ili ne..nadam se da nije...

ali obzirom da nas životno okruženje i prilike ponekad tjeraju u raspored zvučnika u odnosu na pojačalo koji je sve samo ne simetričan pomislih da možda ima neka formulica koja ti kaže koja je tolerancija razlike..ako nema možda bi je trebalo izmislit ;-)

Objavio: Tihomir
Datum objave: 24.srpanj.2017 u 13:31
Pa stavi kabele iste duljine ako te to brine

-------------
Accuphase DP67 - Mimetism 15.2 - Visaton Vox 253 MTI(modificirani)

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 24.srpanj.2017 u 14:44
Ako se radi o razlikama koje su uobičajene (metar, dva, i još koji pride) praktički nema razlike. Razlika u otporu kabela je zanemariva pa time i utjecaj na počalo. 
Razlike bi bile čujne ako se radi o ektremnim razlikama...

Datum objave: 24.srpanj.2017 u 15:29
...obzirom na ionako hrpe kablova koji se nalaze iza police želim ih reducirati maksimalno..za jedan mi je 1,5m dovoljno a ovaj drugi bi bio na cca 3m....pa onak gruntam hoće li se to čuti/osjetiti...vjerujem kao što je soundnewsdino zaključio da neće..ali rekoh da vidim što ekipa misli/zna/čuje :-)

Objavio: Edison
Datum objave: 24.srpanj.2017 u 19:24
Originalno postano od strane člana: TomC TomC napisao:

...obzirom na ionako hrpe kablova koji se nalaze iza police želim ih reducirati maksimalno..za jedan mi je 1,5m dovoljno a ovaj drugi bi bio na cca 3m....pa onak gruntam hoće li se to čuti/osjetiti...

Duzi ti je 3m, a kraci ostavi na 2m. Nekakva normalna duzina zvucnickih kabela je 2,4m.
Razliku izmedju 2 i 3m neces cuti, niti je u cijelom ovom slucaju imalo bitna.

Objavio: yami
Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 13:56
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

Originalno postano od strane člana: TomC TomC napisao:

...obzirom na ionako hrpe kablova koji se nalaze iza police želim ih reducirati maksimalno..za jedan mi je 1,5m dovoljno a ovaj drugi bi bio na cca 3m....pa onak gruntam hoće li se to čuti/osjetiti...

Duzi ti je 3m, a kraci ostavi na 2m. Nekakva normalna duzina zvucnickih kabela je 2,4m.
Razliku izmedju 2 i 3m neces cuti, niti je u cijelom ovom slucaju imalo bitna.

po čijem mišljenju normalna dužina 2,4?

-------------
oʞɐdoɐu ǝuǝɹʞ ǝu oʇsǝu ʞop oɹqop ǝɾ ǝʌS.

Objavio: olif
Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 14:01
Nije po mišljenju, već je isto pokazala praksa. Medusobni razmak zvučnika, ak je amp u sredini, u prosječnoj sobi, treba kabele te dužine.
Tako da se od tvorničkih kabela najviše prodaju oni dužine cca 2,5 m.

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 14:14
Originalno postano od strane člana: olif olif napisao:

Nije po mišljenju, već je isto pokazala praksa. Medusobni razmak zvučnika, ak je amp u sredini, u prosječnoj sobi, treba kabele te dužine.
Tako da se od tvorničkih kabela najviše prodaju oni dužine cca 2,5 m.

ni baš tako....
jer eto tvorničkih kabela od 4m ima za kupiti....

-------------

Objavio: nino
Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 14:21
Stvarno? Brzo ćeš ti na hlađenje, a tek 3 posta imaš.

-------------
Creek Evo 50A/Audiolab M-DAC+(Cardas Golden Presence XLR)/Marantz SA8003(Atlas Hyper coax)/Pioneer N-50(Chord Clearway coax)/Focal Aria 906(Kimber 8TC)

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 14:23
Originalno postano od strane člana: nino nino napisao:

klima radi, znaći da sam na hlađenju haha

-------------

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 14:23
Naravno, ima i onih od 3 m ( još i više), a po ndrudžbi ti ih mogu terminirati i na 6m....
...ali ako pogledaš ponudu u SH, vidjet ćeš da je najveća ponuda između 2 i 3 m.

Ak su ti u sobi zvučnici razmaknuti od 1.8 do 2,2 m, slušno mjesto je odmaknuto do cca 3m, amp je u sredini....komotna potrebita dužina žnjora je cca 2,5 m....

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 14:26

Naravno, ima i onih od 3 m ( još i više), a po ndrudžbi ti ih mogu terminirati i na 6m....
...ali ako pogledaš ponudu u SH, vidjet ćeš da je najveća ponuda između 2 i 3 m.

Ak su ti u sobi zvučnici razmaknuti od 1.8 do 2,2 m, slušno mjesto je odmaknuto do cca 3m, amp je u sredini....komotna potrebita dužina žnjora je cca 2,5 m....
to je istina, ali razlike u zvuku nema bio kabal dugačak 2, 3 ili 5m

-------------

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 14:30
Možda nema u zvuku, ali kod kvalitetnih ima itekako razlike u cijeni.....

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 14:37
porez na budale
od kabla se očekuje da bude neutralan a ne eq.
a ako moraš kemijati sa kablom onda nešto ne valja sa sistemom

-------------

Objavio: Edison
Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 14:43
Originalno postano od strane člana: yami yami napisao:

A Sten, u drugoj temi, pripremio hrpu kabela za isprobavanje...  mig    haha

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 14:49
Naravno,....topla voda....mig
Zato su i oni najneutralniji (koji najmanje kvare zvuk, jer ga niti jedan ne poboljšava) i najbolji....
...nažalost večinom i najskuplji....

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 14:56

Naravno,....topla voda....mig
Zato su i oni najneutralniji (koji najmanje kvare zvuk, jer ga niti jedan ne poboljšava) i najbolji....
...nažalost večinom i najskuplji....
iz mog iskustva naskuplji su pretežno eq

-------------

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 14:58
Originalno postano od strane člana: Edison Edison napisao:

A Sten, u drugoj temi, pripremio hrpu kabela za isprobavanje...  mig    haha
svatko ima svoje veselje
moje je slušanje muzike Hapy

-------------

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 15:07
Pa lijepo opiši ovdje svoja iskustva.........

Npr, da AudioQuest K2 vuče na tu stranu, Nordost Valhala na onu stranu, Cardas Clear serija ne treću...

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 15:33
Cardas Clear visoki stisnuti bas prejak npr

davno sam odustao od tog poreza, volim povremeno čuti neki kabl da se uvjerim da sam u pravu i jesam, za male pare složiš neutralan kabal

-------------

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 15:56
Hočeš reči, da za par sto kuna doma složiš zvučnički kabel u rangu onih najboljih (nažalost i skupih) !?

Možda moguće....
.......samo mi nije jasno kako nama nekima to već odavno nije uspjelo u raznim DIY varijantama.....!?

Išlo je to do određene razine kvalitete (za manju cijenu od kupovnih), ali za dalje nestalo resursa, boljih materijala...što li....

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 16:24
to o ćem pričaš je svera prestiža koja nema veze sa stvarnošću
i kako je jedan moj prijatelj vama svima vjerovatno poznat jednom prilokom rekao" što se više lažemo, više vjerujemo u to" a kod našeg naroda mora biti "marka"

ima već neko vrijeme kad me je kolega nagovarao na XLR cardass za 1000€
spojio slušao... pretaman
i tako ja složim  XLR interkonekt za ni 200 kn i odnesem mu na sljepo slušanje...
kabal mrak, otvoren, definiran, široki stage, lete superlativi...
dok nije vidio i čuo cijenu.... e sad kabl nevalja....

-------------

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 16:54
Kud stalno taj "nesretni" Cardas......haha
Ajd ...ok....može se desiti i takav slučaj kod usporedbe dvaju kabela.....

Ali sumnjam da bi se to baš ponavljalo, da je bio neki vrhunski Audioquest ili npr. Sumić (primjera samo) interkonekt....provjereno......

Jer po tome ispada da je podosta nas ovdje malo "šašavo", kad u sustavima imamo kabele cjenovnog ranga 1 K€ (ili više, naravno nabavivši ih puno povoljnije).
A neki su vrlo iskusni, ne razbacuju se s lovom i nisu baš podložni placebo i "Brand" efektu.....

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 17:23
Bravo

-------------

Objavio: Gašo
Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 20:28

Koji ku...? Yami je postavio logicno pitanje i logican kometar na odgovor.

Kakvo faking hlađenje ti prizivaš?

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 20:31
Slazem se s Yamiem i podrzavam njegov stav i tvrdnje u vezi kablovinja.

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 20:34

Hočeš reči, da za par sto kuna doma složiš zvučnički kabel u rangu onih najboljih (nažalost i skupih) !?

Možda moguće....
.......samo mi nije jasno kako nama nekima to već odavno nije uspjelo u raznim DIY varijantama.....!?

Išlo je to do određene razine kvalitete (za manju cijenu od kupovnih), ali za dalje nestalo resursa, boljih materijala...što li....

A ko ti kaze da ti neki znaju tocno sto rade. Masu diyera radi stvari nasljepo, bez baznog shvacanja funcioniranja stvari.

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 20:39
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Koji ku...? Yami je postavio logicno pitanje i logican kometar na odgovor.

Kakvo faking hlađenje ti prizivaš?

Smiri se i probaj piti zeleni čaj.
Logičan komentar na olifovu konstataciju da je najčešća duljina kabela oko 2,5m je da to nije istina, jer eto postoje i oni od 4m? 
Prvi postovi su mu lupetanja, odgovaranja na stare postove (Marantz) i "porez na budale"

Sada kuhaj čaj.

-------------
Creek Evo 50A/Audiolab M-DAC+(Cardas Golden Presence XLR)/Marantz SA8003(Atlas Hyper coax)/Pioneer N-50(Chord Clearway coax)/Focal Aria 906(Kimber 8TC)

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 20:41
Kuhaj si ti cajeve i ne pametuj.

Vecina hife i je porez na budale, zalosno je sto ljudi ne cuju.

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 20:42
Ahmad Tea je dobar

-------------

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 20:51
Kozel

Objavio: Kale.v.2.0
Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 21:05
Ova tema je ko neka sex tema.... utjecaj duzine "kabela" na.... na.... ajme meni ne znan jel smin kazat haha

Datum objave: 11.kolovoz.2017 u 21:22
ccccc, atmosfera na ovom forumu postaje zabrinjavajuća, nakon rasprave o vazelinu sad i ovo.
Za tebe zeleni čaj i brom!
Next!

-------------

Datum objave: 12.kolovoz.2017 u 00:55
Da, zabrinjava porast tema s ruba pameti.

Objavio: zden
Datum objave: 12.kolovoz.2017 u 11:04

To je tak kad  se ne sluša glazba  već koje kakve  kištre  i drangulije  pa se iz tog izrodi svašta ,samo fali da  se pokrenu nakon verbalnih i pravi sukobi. obrva

-------------
zden

Objavio: Kabel
Datum objave: 12.kolovoz.2017 u 12:52

Naravno, s tim da bi bilo zgodno definirati što se podrazumijeva pod pojmom "pamet"

-------------
Most Internet trolls are narcisstic, sadistic and psychopatic in nature.

Objavio: vdem
Datum objave: 12.kolovoz.2017 u 13:20
Originalno postano od strane člana: zden zden napisao:

To je tak kad  se ne sluša glazba  već koje kakve  kištre  i drangulije  pa se iz tog izrodi svašta ,samo fali da  se pokrenu nakon verbalnih i pravi sukobi. obrva

Meni se uvijek činilo da je ovo audiofilski forum... a ne glazbeni, produkcijski... serviserski, elektroničarski... whatever.

Naravno da postoje audiofilske dogme i krivi dojmovi... ali o tome i treba raspravljati  i naučiti nešto iz toga.

Negiranje i ismijavanje članova i tema vezanih za naziv i glavnu ideju ovog foruma je kontraproduktivno.

-------------

Datum objave: 12.kolovoz.2017 u 13:48
Dogme je jako tesko ublažiti a kamoli iskorjeniti a one su glavni generator kolizija stavova, dojmova...

Datum objave: 12.kolovoz.2017 u 17:06
Aj se opustite malo...mig

Datum objave: 12.kolovoz.2017 u 17:29
Ja opusten maksimalno, noge u moru, dupe na biciklu, mozak na paši.

Datum objave: 12.kolovoz.2017 u 20:52
budući da sam novi, žao mi je ako sam nekog uznemirio, no iznesao sam svoje mišljenje.
Prije svega, mislim da je bitno znati kako uopće zvuči koji instrument u stvarnosti te prema tome i slagati sustav te težiti tom zvuku. Iz te polaznice i iznosim svoje mišljenje.
Jer što vrijedi ako nešto zvuči toplo, baršunasto a to u stvarnosti ne zvuči tako.To nije HI-FI.
Puno "gurua" prića o nečem što nikad nisu čuli uživo.
Tako i neka djeca misle da čokoladu daje ljubičasta krava.
A vi recite jel tako ili nije? obrva

-------------

Datum objave: 12.kolovoz.2017 u 21:12

budući da sam novi, žao mi je ako sam nekog uznemirio, no iznesao sam svoje mišljenje.
Prije svega, mislim da je bitno znati kako uopće zvuči koji instrument u stvarnosti te prema tome i slagati sustav te težiti tom zvuku. Iz te polaznice i iznosim svoje mišljenje.
Jer što vrijedi ako nešto zvuči toplo, baršunasto a to u stvarnosti ne zvuči tako.To nije HI-FI.

Koliko mi je poznato, timbar je osnova! Ako je loš, ne vidim smisao bilo kojeg drugog parametra.. Čemu dobra stereo slika, mikrodinamika itd? To bi trebalo biti prvo slovo abecede

-------------

Datum objave: 12.kolovoz.2017 u 21:35
Timbar prilicno varira među istorodnim instrumentima i njihovim snimkama. Rekao dosta nedefinirana tocka za oslonac.

Objavio: Apparatus
Datum objave: 12.kolovoz.2017 u 21:44

Naravno da je bitno znati kako što zaista zvuči i to nikako ne može odmoći audiofilu kod procjene zvuka sustava, drugim riječima krajnje je poželjno.

Međutim, zadaća audio sustava je koliko je god moguće neutralna (čim manje distorzije bilo koje vrste) reprodukcija snimke, kakva god bila. Katastrofalna mora zvučati grozno, dočim briljantna valja zvučati jednako tako. 

Briga o ispravno zvučećoj snimci na leđima je osoba koje nemaju baš nikakve veze s kućnim audio sustavima, od samog snimanja do fizičkog otiska ili fajla za daunloud. 

Dakle, sustav je alat i slaže se kako bi bio čim neutralniji što podrazumijeva visoku kvalitetu komponenata i uredno vrlo visoku cijenu s vrlo malo izuzetaka.

Usporedba s kravama, sisama ili auto gumama je nepotrebna.

-------------
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Objavio: alexatpos
Datum objave: 12.kolovoz.2017 u 22:13
...ako smijem dodati, po tvom i naravno mnogim drugim misljenjima...
No, jednako tako,  meni, a vjerojatno ce se naci jos tko slicnog razmisljanja, audio sustav sluzi rekreiranju iluzije, neke svirke koja se desila 'tamo', a sada se opet 'desava' u mojoj sobi....
Pri tom mi tehnika sluzi bas da  te snimke,tj. pogotovo one, koje su daleko od savrsenih, postanu sto slusljivije, ne bih li se bolje zavarao, odnosno priblizio spomenutom osjecaju iluzije prisutnosti te svirke u svojoj sobi...
Svakako je rasprava na ovu temu suvisna, no mislim kako je svaki izbor individualan i treba ga postovati, bez 'muss sein' pravila....

Datum objave: 12.kolovoz.2017 u 22:51
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Briga o ispravno zvučećoj snimci na leđima je osoba koje nemaju baš nikakve veze s kućnim audio sustavima, od samog snimanja do fizičkog otiska ili fajla za daunloud. 

Dakle, sustav je alat i slaže se kako bi bio čim neutralniji što podrazumijeva visoku kvalitetu komponenata i uredno vrlo visoku cijenu s vrlo malo izuzetaka.

Obje tvrdnje su najblaže receno presmješne.

Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 07:38
Originalno postano od strane člana: alexatpos alexatpos napisao:

No, jednako tako,  meni, a vjerojatno ce se naci jos tko slicnog razmisljanja, audio sustav sluzi rekreiranju iluzije, neke svirke koja se desila 'tamo', a sada se opet 'desava' u mojoj sobi....
Pri tom mi tehnika sluzi bas da  te snimke,tj. pogotovo one, koje su daleko od savrsenih, postanu sto slusljivije, ne bih li se bolje zavarao, odnosno priblizio spomenutom osjecaju iluzije prisutnosti te svirke u svojoj sobi...
Svakako je rasprava na ovu temu suvisna, no mislim kako je svaki izbor individualan i treba ga postovati, bez 'muss sein' pravila....
Loše snimke koje oprema učini dobrima? Za tako što ne treba potrošiti mnogo para. Dapače, mislim da je kupovanje skupe opreme, koja treba ofarbati zvuk, bacanje novaca. Setup koji će tako raditi može se složiti s puno manje novaca od cijene Puccinija, a na njemu će i loše i dobre snimke zvučati vrlo dobro.

Silne tisuće € plaćamo kako bismo što preciznije čuli koliko je pojedina snimka zaista dobra, ili zaista loša.

S tim da mnoge snimke nisu toliko loše, a mnoge koje audiofili skupi plaćaju, ne valjaju ništa.

-------------

Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 15:54
Originalno postano od strane člana: amigo amigo napisao:

Loše snimke koje oprema učini dobrima? Za tako što ne treba potrošiti mnogo para. Dapače, mislim da je kupovanje skupe opreme, koja treba ofarbati zvuk, bacanje novaca. Setup koji će tako raditi može se složiti s puno manje novaca od cijene Puccinija, a na njemu će i loše i dobre snimke zvučati vrlo dobro.

Silne tisuće € plaćamo kako bismo što preciznije čuli koliko je pojedina snimka zaista dobra, ili zaista loša.

S tim da mnoge snimke nisu toliko loše, a mnoge koje audiofili skupi plaćaju, ne valjaju ništa.
...I da i ne....
Istina je kako se solidan sistem (za nevelike novce, komparativno) moze sloziti koji ce gotovo uvijek zvucati 'ugodno', nista lose u tome, dapace...

Cak i vaznije od cijene je slaganje komponenti te namjestanje zvucnika u prostoru.
 Vise puta sam cuo kako Herr Professor iz Prodavaonice Zla namjesti sistem tako da zvuci izuzetno dobro, u losim uvjetima, dok sa tim istim sistemom ljudi ne bi mogli 'izaci na kraj' u svojim kucama te bi ga mijenjali za drugi, vjerojatno jednako razocaravajuci...

No, meni je apsurdna tvoja tvrdnja (uz sve uvazavanje kako ima i takvih ljudi) po kojoj netko zeli 'precizno cuti koliko je neka snimka losa'....i jos to skupo placa...to je antiteza

Moje skromno iskustvo, sa playerima iz viseg razreda koje sam imao, je kako oni izvlace vise glazbene informacije, a manje 'smeca', odnosno omogucavaju tu spomenutu iluziju...

U tom kontekstu, taj DCS, pored svih oda koje je Appy opjevao, ima mogucnost 'dubljeg desifriranja' snimki (u nedostatku boljeg izraza), te je zaista moguce bolje 'proniknuti' u snimku, pogotovo sto se tice dubine prostora i nekakve ukupne 'ambijentalnost'...
Kojim 'poliranjem' oni to izvode, nebitno. 
Takodjer, po mom misljenju, nije bitna 'istina', vec ugoda, kada pricamo o hi fi u. 
Naravno kako dopustam mogucnost da ima razicitih misljenja od moga, no ne bih nista proglasavo pravilom...

Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 16:51

...I da i ne....
Istina je kako se solidan sistem (za nevelike novce, komparativno) moze sloziti koji ce gotovo uvijek zvucati 'ugodno', nista lose u tome, dapace...

Cak i vaznije od cijene je slaganje komponenti te namjestanje zvucnika u prostoru.
 Vise puta sam cuo kako Herr Professor iz Prodavaonice Zla namjesti sistem tako da zvuci izuzetno dobro, u losim uvjetima, dok sa tim istim sistemom ljudi ne bi mogli 'izaci na kraj' u svojim kucama te bi ga mijenjali za drugi, vjerojatno jednako razocaravajuci...

No, meni je apsurdna tvoja tvrdnja (uz sve uvazavanje kako ima i takvih ljudi) po kojoj netko zeli 'precizno cuti koliko je neka snimka losa'....i jos to skupo placa...to je antiteza

Moje skromno iskustvo, sa playerima iz viseg razreda koje sam imao, je kako oni izvlace vise glazbene informacije, a manje 'smeca', odnosno omogucavaju tu spomenutu iluziju...

U tom kontekstu, taj DCS, pored svih oda koje je Appy opjevao, ima mogucnost 'dubljeg desifriranja' snimki (u nedostatku boljeg izraza), te je zaista moguce bolje 'proniknuti' u snimku, pogotovo sto se tice dubine prostora i nekakve ukupne 'ambijentalnost'...
Kojim 'poliranjem' oni to izvode, nebitno. 
Takodjer, po mom misljenju, nije bitna 'istina', vec ugoda, kada pricamo o hi fi u. 
Naravno kako dopustam mogucnost da ima razicitih misljenja od moga, no ne bih nista proglasavo pravilom...

Fora je u tome da će setup koji će pokazati greške snimke, najbolje pokazati i vrline dobre snimke.

Puccini sam spomenuo znajući da ga imaš, no mislio sam na cjelokupni setup, više na zvučnike i amplifikacinu, a manje na izvor. Današnji playeri, barem većina njih, imaju upsamlere, koji prema algoritmu, kreiraju višestruko više bitova, nego ih red book ima. To se danas mora prihvatiti.
No amplifikacinu i zvučnici trebaju što manje lagati.

-------------

Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 16:55
Generalno to moze biti ispravan stav, no opet, po mom misljenju, to je stvar ukusa...

Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 17:38

Generalno to moze biti ispravan stav, no opet, po mom misljenju, to je stvar ukusa...

Naravno, imaš pravo na mišljenje, kao i na to da složiš svoj setup kako želiš.

Mislim da to može biti sjajan audiofilski setup u širem smislu, ali definitivno odstupa od definicije high fidelity koncepta. Sam pojam high fidelity posve je jasan i nikakva daljnja elaboracija nije mu potrebna. High Fidelity nije stvar ukusa.

-------------

Objavio: tatamata
Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 18:48

"Ukus" je nešto što je učinilo puno zla u ganjanju vjerne reprodukcije. Amigo ti pokušava objasniti nešto što bi trebalo biti jasno samo po sebi, no otpora ima, najćešće od ljudi kojima je sam pojam visoke vjernosti reprodukcije negdje tamo u magli.

Tvoja rečenica "Takodjer, po mom misljenju, nije bitna 'istina', vec ugoda, kada pricamo o hi fi u ",
je jednostavno blasfemija za hifi.

Ako hoćeš istinski doživjeti šumu, onda se prošetaš po njoj, no ako si sklon da ju doživiš kao "ugodu" po tvom "ukusu", onda se naduvaj, čvakni bombon i dve pive i doživi ju na tvoj način, jer, kako kažeš "istina nije bitna".

Tako nema odslušanog koncerta koji je doma "ugodniji", nego samo koncerta koji je više ili manje vjerno dočaran doma. Sve ostalo je lifestyle zvuk koji ima veze s nečijom "ugodom" ili "ukusom", ali nema veze s hi-fijem.

-------------
prava hifa svijetli u mraku.

Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 19:23
Trenutno neću ništa pisati jer uživam u postovima Amiga i Tatamate...
smijeh

-------------
dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 19:28
LOL

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Objavio: zuti mrav
Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 20:50
da

Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 21:58
Kroz raspravu se stalno provači teza ( ponukana težnjom prema apsolutnoj istini) da sistem mora "vrhunske snimke" odsvirati vrhunski a "loše snimke" prikazati neslušljivima...
Na temelju čega možeš znati koliko je neka snimka loša? Imaš neku snimku za koju si uvjeren da je loša jer si je slušao na vlastita 4 CD playera. Onda nabaviš 5. CD player i snimka postane čisto ok za slušanje.
Koji je player pokazao "istinu"?
Čini mi se da sve to skupa hvatanje za nešto neuhvatljivo jer jednostavno neznamo dovoljno o određenom procesu snimanja i nastanku snimke. Dakle ili ti je zvuk ugodan (tebi se čini da zvuči kako treba) ili ne. Usporedba može biti samo s živim zvukom. Sve ostalo je tlapnja...

Objavio: Kale.v.2.0
Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 22:10
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Kroz raspravu se stalno provači teza ( ponukana težnjom prema apsolutnoj istini) da sistem mora "vrhunske snimke" odsvirati vrhunski a "loše snimke" prikazati neslušljivima...
Na temelju čega možeš znati koliko je neka snimka loša? Imaš neku snimku za koju si uvjeren da je loša jer si je slušao na vlastita 4 CD playera. Onda nabaviš 5. CD player i snimka postane čisto ok za slušanje.
Čini mi se da sve to skupa hvatanje za nešto neuhvatljivo jer jednostavno neznamo dovoljno o određenom procesu snimanja i nastanku snimke. Dakle ili ti je zvuk ugodan (tebi se čini da zvuči kako treba) ili ne. Usporedba može biti samo s živim zvukom. Sve ostalo je tlapnja...

Ima tu jos faktora... ali ovo je zaista pogodak u sridu.

Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 22:52
Originalno postano od strane člana: tatamata tatamata napisao:

"Ukus" je nešto što je učinilo puno zla u ganjanju vjerne reprodukcije. Amigo ti pokušava objasniti nešto što bi trebalo biti jasno samo po sebi, no otpora ima, najćešće od ljudi kojima je sam pojam visoke vjernosti reprodukcije negdje tamo u magli.

Tvoja rečenica "Takodjer, po mom misljenju, nije bitna 'istina', vec ugoda, kada pricamo o hi fi u ",
je jednostavno blasfemija za hifi.

Ako hoćeš istinski doživjeti šumu, onda se prošetaš po njoj, no ako si sklon da ju doživiš kao "ugodu" po tvom "ukusu", onda se naduvaj, čvakni bombon i dve pive i doživi ju na tvoj način, jer, kako kažeš "istina nije bitna".

Tako nema odslušanog koncerta koji je doma "ugodniji", nego samo koncerta koji je više ili manje vjerno dočaran doma. Sve ostalo je lifestyle zvuk koji ima veze s nečijom "ugodom" ili "ukusom", ali nema veze s hi-fijem.
Meni je svakako jasno sto Amigo, ti i ostali istomisljenici zelite reci. 
Nisam siguran koliko ste vi razumjeli mene, pa cu pojasniti, polako i detaljno.

Kada ja slusam reproduciranu gazbu, zelja mi je da taj dozivjaj bude sto blizi onome sto je moj osjecaj kako bi ta glazba trebala zvucati 'uzivo'.
Znaci, u startu zelim sebe 'zavarati', odnosno sto bolje sebi stvoriti iluziju kako je taj reproducirani dogadaj sto slicniji stvarnome.
Znaci, ako je snimka losa, zelim da  u reprodukciji pokaze sto manje mana, odnosno da me one ne udalje od iluzije zive izvedbe kojoj tezim.
Pretpostavljam kako bih one snimke koje u tome uspiju mogao nazvati 'vjernijim', no sasvim sigurno su onda i 'ugodnije'.
Kao sto rece Amigo, izvori se donekle razlikuju od zvucnika i pojacala, no kada bih isao u krajnost, uvije bih prije izabrao zvucnike koji 'farbaju', ali su ugodni, nego neke druge koji vise 'otkrivaju', ali su pritom recimo 'neugodni'...
Slusanje glazbe me interesira samo kroz tu prizmu (ugode), no dopustam moucnost kako postoje i drugaciji motivi kod razlicitih ljudi....

Sto se tice 'blasfemije' i slicnih prica, ne bih zelio nastvaljati pricu koja nas moze odvesti u konflikt.
Birati cu rijeci i biti, nadam se, prilicno logican pri tome.

Dakle, hi fi je elektronska roba siroke potrosnje, te u slucaju da covjek ima dovoljno love i adekvatan prostor, relativno lako moze sloziti vrhunski sistem. Ode u ducan i kupi ga, te eventualo plati nekome da mu ga ispravno postavi u prostoru. Nikakva mudrost.
Zasto je to postalo fetis? 
Odgovor bi zahtijevao vise stranica.

No,u svemu tome zelio bih postaviti pitanje neistomisljenicima.
Svi smo svjesni kako uvijek postoji 'bolje' ( u audiofilskom kontekstu) ili 'vjernije', ako cemo insistirati na takvoj terminologiji.
No, ako je jedan sistem 'vjerniji' od drugog, onda je samo onaj na vrhu piramide dovoljno 'vjeran', tj. logicni slijed bi bio kako su svi ostali nize na ljestvici manje vjerni, ili bolje, nisu vjerni uopce?

Slijedom toga, 'pravovjerni' sljedbenici takve dogme mora da su konstantno nezadovoljni?
Jer, logika kaze, ili imas najvjerniji sistem, ili nije bitno sto imas (jer to u konacnici nije 'vjerno')

Zato Appy, dzaba i ako nabavis Rossinia, bez Vivaldia to onda opet nije dovoljno dobro ('vjerno')

Takvih primjera je jako puno, jer uvijek ce postojati nedostiznija komponenta, ali po meni misljenu to je i bit potrosacke industrije.

Tko to negira, ili ne vidi, a usput se zanosi tako pretencioznim pojmovima je naivan ili jednostavno djetinjast, ali ne u onom finom smislu

Objavio: 11duc
Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 22:58
Tatamata je odlično napisao. Primer sa cd playerima je po sistemu može biti ali ne mora da znači.  Taj način generaliziranja predlaže, da kupimo sistem od Silve za 200kuna, jer neznamo šta je ko hteo i šta nije. Sve ostalo je bacanje novaca. Zadatak dobrog sistema je samo jedan, sa što manje dodavanja i oduzimanja što je moguče bolje/neutralnije preneti informaciju sa ˝matrice˝. Ako je ta loša, onda više sreče iduči put. Osim ako preposlušaš 20 cd playera, i kupiš taj gde ˝loša snimka, ali nisi siguran˝ dobro zvuči i živiš sretno idućih 100godina Beer

Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 23:20

Zato Appy, dzaba i ako nabavis Rossinia, bez Vivaldia to onda opet nije dovoljno dobro ('vjerno')

Omaši vasceo fudbal.

-------------

Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 23:22
Originalno postano od strane člana: soundnewsdino soundnewsdino napisao:

Imaš neku snimku za koju si uvjeren da je loša jer si je slušao na vlastita 4 CD playera. Onda nabaviš 5. CD player i snimka postane čisto ok za slušanje.
Peti je pokazao istinu da je u kompletnom kurcu.

-------------

Datum objave: 13.kolovoz.2017 u 23:41
Inače, povremeno zašprehavanje ovog tipa nedvojbeno pokazuje da na ovom forumu stoluje ukupno šest i pol audiofila što je meni osobno razočaravajuće.

-------------

Objavio: zuti mrav
Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 01:18
Pih, Alexa uvjeren da je lajfstajler, a ono ortodoksni audiofil.
Appy upravo obrnuto!!haha

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 01:33

Trenutno neću ništa pisati jer uživam u postovima Amiga i Tatamate...
smijeh

Zašto si onda ovo napisao?

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 08:00
Zato jer mi se prohtjelo.

Tomo, Žuti Mrave, šuti.
haha

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 09:29

Svi smo svjesni kako uvijek postoji 'bolje' ( u audiofilskom kontekstu) ili 'vjernije', ako cemo insistirati na takvoj terminologiji.
No, ako je jedan sistem 'vjerniji' od drugog, onda je samo onaj na vrhu piramide dovoljno 'vjeran', tj. logicni slijed bi bio kako su svi ostali nize na ljestvici manje vjerni, ili bolje, nisu vjerni uopce?

Pa na čemu ćemo inzistirati nego na vjernoj reprodukciji i na takvoj terminologiji, uostalom hi-fi znači "vrlo vjeran" a ne vrlo ugodan. Ili misliš da bi se ovaj hobi mogao zvati Hi-cosy ili Hi-pleasant.

I nema vrha piramide, nijedan sistem nije apsolutno prenošenje, apsolutno svi sistemi imaju odmak od stvarnog događaja, i svi sviraju pogrešno, neki više, neki mnje.
 I naravno, ako si audiofil, uvijek ćeš biti nezadovoljan, tako je čitava igra postavljena i mi smo dobrovoljno u njoj.
A ako svi budemo zadovoljni postignutim i ne budemo željeli bolje, možemo svi zajedno reći baj-baj
civilizacijo i svemu što smo iz htijenja da bude bolje postigli.

Ostale akrobacije da opravdaš svoje stavove i uvrede zamotane u celofan ostavi za sebe, što ti treba ona zadnja rečenica u tekstu nego da kažeš da smo bedaki?

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 10:26
iskreno, zanimljivo je pročitati više različitih mišljenja, a izvojio bi ove 4 rečenice koje izražavaju bit hife:

"Na temelju čega možeš znati koliko je neka snimka loša?
Usporedba može biti samo s živim zvukom.
Pa na čemu ćemo inzistirati nego na vjernoj reprodukciji i na takvoj terminologiji, uostalom hi-fi znači "vrlo vjeran" a ne vrlo ugodan. 
Sve ostalo je lifestyle zvuk koji ima veze s nečijom "ugodom" ili "ukusom", ali nema veze s hi-fijem."

Koje izražavaju bit HI-FIa.
Loša snimka?
pa ne treba gubiti vrijeme na lošu snimku pored toliko izvrsne muzike koja nas okružuje.
Uostalom, ako se složi sistem na kojem loše snimke zvuće odlično, kako budu zvučale odlične snimke? nabrijano? plastično? prenaglašeno? mutno?
A ako baš želite slušati te 2,3 loše snimke.... pa ubacite si eq koji ćete koristiti za te snimke.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 11:04

Inače, povremeno zašprehavanje ovog tipa nedvojbeno pokazuje da na ovom forumu stoluje ukupno šest i pol audiofila što je meni osobno razočaravajuće.

Ništa čudno  nakon svega što je napisano ! haha 

što je  bila ono tema 

-------------
zden

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 11:07
Stalno se tu govori o lošim snimkama, koje su vam baš jako loše? Ne mogu se sad sjetiti koji, ali jedan album Petera Gabriela je katastrofa.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 11:23
Na primjer Billy Cobham, album Spectrum. Najmanje 3 puta sam ga kupovao u nadi da će ga ispraviti nekim remasterom. Ništa. Krv i dalje lipti iz ušiju.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 11:26

što je  bila ono tema 

Vidi stvarno, to je tema. Iako nije kablova nego kabela, ali od toga davno digoh ruke jer je beznadno.
Dakle, tema:
Svi kabeli za audio moraju biti čim je moguće kraći i moraju biti apsolutno jednake duljine za oba kanala. Amen.
Sve ostalo je lajfstajl, a ne audio.
haha

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 11:35
Slušao jučer Howard McGhee, Dusty Blue, isto nije baš sjajan i još neka minijaturna zvučna slika.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 11:39

Pa na čemu ćemo inzistirati nego na vjernoj reprodukciji i na takvoj terminologiji, uostalom hi-fi znači "vrlo vjeran" a ne vrlo ugodan. Ili misliš da bi se ovaj hobi mogao zvati Hi-cosy ili Hi-pleasant.

I nema vrha piramide, nijedan sistem nije apsolutno prenošenje, apsolutno svi sistemi imaju odmak od stvarnog događaja, i svi sviraju pogrešno, neki više, neki mnje.
 I naravno, ako si audiofil, uvijek ćeš biti nezadovoljan, tako je čitava igra postavljena i mi smo dobrovoljno u njoj.
A ako svi budemo zadovoljni postignutim i ne budemo željeli bolje, možemo svi zajedno reći baj-baj

Ostale akrobacije da opravdaš svoje stavove i uvrede zamotane u celofan ostavi za sebe, što ti treba ona zadnja rečenica u tekstu nego da kažeš da smo bedaki?

Sve je to ok kada govorimo o ideji i teoriji hifija. Nakon pravilnog razumijevanja ideje i postavljanja teorije kako bi to trebalo biti... dolazimo do pokušaja realizacije.

Jer na kraju krajeva... mi se bavimo primjenom (vlastite) hi-fi teorije.

U primjenjenom dijelu prvi problem koji treba riješiti je mjerna aparatura i njena objektivna kalibracija.

Eto problema. Tražimo objektivnost a jedino mjerilo nam je osjetilo sluha. Koje je ekstremno subjektivno, nelinearno, podložno refleksnim slušnom mehanizmima, ima nekoliko paralelnih obrada informacija... ovisi o dijelom refleksnoj slušnoj koncentraciji.

Iz potpuno istog live akustičkog događaja će različiti ljudi kući ponijeti različite dojmove. I pokušat će sastaviti hifi koji najbliže rekonstruira - njihove osobne dojmove. Ili dijelove istih.

Problem je: Kako objektivizirati subjektivne dojmove koji bi trebali služiti kao mjere. Jer... "subjektivna mjera" je oksimoron.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 11:39
Sve u svemu malo je loših snimaka.Radije bih govorio o snimkama koje su najčešće prosječne, zatim one iz kojih se ne može ocijeniti kako je to zapravo zamislio odgovorni u produkciji i masteringu (npr snimka akustične gitare snimljena mikrofonom u samoj gitari, a onda još nabrijana), one nisu loše, no ne mogu nam poslužiti za ocjenu kvalitete setupa. zatim snimke koje su toliko prerađene i izmijenjene da naizgled sve zvuči dobro ali gube životnost i iz njih se čuje artificijelnost i ispoliranost. Koncert je prerađen i naizgled su instrumenti u nekom imaginarnom poretku dobro složeni no svaki instrument svira iz svoje ladice i ne veže ih zajednička reverberacija identičnog prostora u kojem su snimljeni. A uho to čuje, tu plastičnost i umjetan stage. I nema setupa koji tu može išta pomoći.
Stoga se treba prikloniti vrhunskim snimkama bilo pri evaluaciji setupa ili verifikaciji nekog. A one se skupljaju godinama, i treba vremena da se prepoznaju i izdvoje. 

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 11:47

Na primjer Billy Cobham, album Spectrum. Najmanje 3 puta sam ga kupovao u nadi da će ga ispraviti nekim remasterom. Ništa. Krv i dalje lipti iz ušiju.

Ja nisam zapeo na teoriji da između red booka i hi-res materiala nema razlike. Koristim hd-tracks izdanje koje ostavlja krv tamo gdje mu je mjesto.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 11:58
Originalno postano od strane člana: vdem vdem napisao:

Eto problema. Tražimo objektivnost a jedino mjerilo nam je osjetilo sluha. Koje je ekstremno subjektivno, nelinearno, podložno refleksnim slušnom mehanizmima, ima nekoliko paralelnih obrada informacija... ovisi o dijelom refleksnoj slušnoj koncentraciji.

Iz potpuno istog live akustičkog događaja će različiti ljudi kući ponijeti različite dojmove. I pokušat će sastaviti hifi koji najbliže rekonstruira - njihove osobne dojmove. Ili dijelove istih.

Problem je: Kako objektivizirati subjektivne dojmove koji bi trebali služiti kao mjere. Jer... "subjektivna mjera" je oksimoron.

Velike razlike u grafu slušne karakteristike dvoje ljudi koji prisustvuju zajedno nekom koncertu su prisutne i kad zajedno slušaju neki setup. Svakome od njih pojedinačno je najvažnije da čuju violinu kako su je čuli na koncertu, i oba slušača će se složiti da je nešto dobro preneseno ako su im dojmovi sa setupa sličniji osobnom iskustvu, mada različito čuju.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 12:16

Velike razlike u grafu slušne karakteristike dvoje ljudi koji prisustvuju zajedno nekom koncertu su prisutne i kad zajedno slušaju neki setup. Svakome od njih pojedinačno je najvažnije da čuju violinu kako su je čuli na koncertu, i oba slušača će se složiti da je nešto dobro preneseno ako su im dojmovi sa setupa sličniji osobnom iskustvu, mada različito čuju.
Da, ali zaboravi na grafove. Ljudi ne pamte zvučne podražaje u obliku grafova ili bilo čega drugog izraženog fizikalnim mjerama.

"Zvuk" se pamti dojmovima. I tu su dramatične razlike među onim što različiti ljudi "čuju"... pravilno bi bilo reći "doživljavaju".

Jedan slušač prati interpretativne varijacije melodije violine... drugi slušač je oduševljen timbralno-akustičkim dojmovima istog performance-a.

Ne samo da različite osobe doživljavaju različite vrijednosti istog dojma... različite osobe imaju sasvim različite setove dojmova... i svako za sebe različito težinski valorizira pojedinačne dojmove u okviru (vlastitog) seta.

Razlike u slušnim dojmovima za različite osobe su - ogromne. Ne možemo se do kraja dogovoriti ni što znače pojedine riječi iz hifi terminologije... a kamoli o preciznoj i objektivnoj vrijednosti istih.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 12:25

što je  bila ono tema 

Vidi stvarno, to je tema. Iako nije kablova nego kabela, ali od toga davno digoh ruke jer je beznadno.
Dakle, tema:
Svi kabeli za audio moraju biti čim je moguće kraći i moraju biti apsolutno jednake duljine za oba kanala. Amen.
Sve ostalo je lajfstajl, a ne audio.
haha

A tko sam ja  da ispravljam naslov teme "

Utjecaj različite duljine kablova"smijeh

to ću ostaviti lektorima  , po meni može drot, žica ,štrik ili kako nekom paše  

-------------
zden

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 12:26

Jedan slušač prati interpretativne varijacije melodije violine... drugi slušač je oduševljen timbralno-akustičkim dojmovima istog performance-a.

Apsolutno.To isto će oba tražiti i doma u setupu. Koncert pruža priliku za spektar dojmova. Dobar setup ga mora obnoviti, i varijacije violine i timbralno akustične dojmove. Bez toga nula bodova.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 12:27

Ja nisam zapeo na teoriji da između red booka i hi-res materiala nema razlike. Koristim hd-tracks izdanje koje ostavlja krv tamo gdje mu je mjesto.
Nisam ja zapeo ni na kakvoj teoriji već red book upsamplam na DSD. Nikakav nabildani data rate spomenuti problem ne može riješiti nego će ga učiniti još očitijim. To može jedino harakiri remaster za što očito nije bilo volje. Tak da ti ne vjerujem. 
haha
Jedino ako su ga ipak uredili pa si se namjerio na takvog.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 12:36

Apsolutno.To isto će oba tražiti i doma u setupu. Koncert pruža priliku za spektar dojmova. Dobar setup ga mora obnoviti, i varijacije violine i timbralno akustične dojmove. Bez toga nula bodova.

Da... i sad pitanje svih pitanja... da li je objektivno bolji hifi setup A koji nijansu bolji u timbralnom dijelu ili setup B koji nijansu bolje dočarava interpretaciju violinista. Setupi su vrlo slični ali postoje razlike u tim nijansama.

Za osobu A je bolji setup A, za osobu B je bolji setup B.

... i... nema dalje u smislu objektivnih intencija te dvije osobe, daljnji ciljevi su im različiti. I nije moguće odrediti koji cilj je objektivno bolji.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 12:48

Da... i sad pitanje svih pitanja... da li je objektivno bolji hifi setup A koji nijansu bolji u timbralnom dijelu ili setup B koji nijansu bolje dočarava interpretaciju violinista. Setupi su vrlo slični ali postoje razlike u tim nijansama.

... i... nema dalje u smislu objektivnih intencija te dvije osobe, daljnji ciljevi su im različiti. I nije moguće odrediti koji cilj je objektivno bolji.

Apsolutno točno. Nekome je lakše živjeti bez jaccuzija, a drugi će se radije odreći krstarenja. U prosječnim hrvatskim uvjetima, netko će se radije odreći 7 dana ljetovanja u apartmanu, a drugi dobrih cipela.
Ali svi znaju da bi bilo bolje kad se ne bi trebali odricati ni jednog ni drugog.

U Hifi-ju, u istoj kvalitativnoj klasi, često se nađu uređaji s različitim kvalitetama i manama. Izbor s kojom manom je lakše živjeti, pogrešno je zvati ukusom. Ukus prestaje izborom snimke.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 13:15

U Hifi-ju, u istoj kvalitativnoj klasi, često se nađu uređaji s različitim kvalitetama i manama. Izbor s kojom manom je lakše živjeti, pogrešno je zvati ukusom. Ukus prestaje izborom snimke.
Pusti sad snimke. To je problem za sebe.

Ukus je prilično nedefinirana riječ. Ovisi kako tu riječ interpretiraš... ukus u smislu želje za boljim osobnim doživljajem je u praksi upravo to - eliminacija najvećih (subjektivnih) mana.

Puno veći problem je - ukusi se mijenjaju. Dugogodišnjim bavljenjem hifijem naši dojmovi, ukusi i praktični cijevi se izoštravaju i mijenjaju. Recimo... u početcima nas oduševljava ambijentalnost snimke "zvuk garaže"... onda otkrijemo pojedinačne instrumente i cijelu sliku i opsjednuti smo stageom... onda skužimo da dojam pojedinačnog instrumenta može biti timbralno puno bolji i dojmljiviji... onda skužimo da iza svega stoji grupa vrhunskih glazbenika sa svojom interpretativnim varijacijama...

Dugogodišnje bavljenje hifijem donosi različite interese, faze... (koje bi mogli nazvati ukusom) kod istih osoba.

Što više takvih faza... doprinosi objektivnosti dojmova (za jednu osobu)... samo, to se mjeri desetljećima.

-------------

Objavio: 11duc
Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 13:16
Osoba A, B i C če uvek isto čuti na kocertu i na sistemu. Pošto uvek sluša istim aparatom - svojim uhom. Ako mu/jim je cilj izbrati referentam sistem uporedjenjem live sa hi-fi produkcijom, SVI!!! če se složiti koji je sistem najbolj. Ako jim uporedjenje sa živom snimkom nije cilj, več godjenje vlastiom ukusu, onda če ocene biti različite.

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 13:38

Oba sistema sviraju pogrešno. A treba poraditi na mikrodinamici, B na timbralnoj ispravnosti. No cilj je samo jedan - vjerna reprodukcija. Iz iskustva znamo da su alatke, pojačala, izbor nosača, izbor vrste zvučnika, međusobno vrlo različiti, no penjući se u kvaliteti svi oni u jednom trenutku gube osobnosti i prepoznatljive greške i počinju zvučati isto tj sve ispravnije i bliže vjernoj reprodukciji.
Čuo sam vrlo jeftinih setupa koji su svirali vrlo kvalitetno, a čuo sam i potrošene pare na sistem koji nema veze s fidelityjem zbog nejasne vizije što bi setup u biti trebao raditi. Za audiofila je jedna od najvažnijih stvari koju treba imati jasnoća cilja ispred sebe i izbjegavanje samozavaravanja. I onda se malo po malo podiže letvica.

Na kraju imamo setup koji zadovoljava obojicu iz priče ( naravno ne i one koji vole puno basa i posjećuju forum)
 LOL

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 14:18

Čuo sam vrlo jeftinih setupa koji su svirali vrlo kvalitetno, a čuo sam i potrošene pare na sistem koji nema veze s fidelityjem zbog nejasne vizije što bi setup u biti trebao raditi. Za audiofila je jedna od najvažnijih stvari koju treba imati jasnoća cilja ispred sebe i izbjegavanje samozavaravanja. I onda se malo po malo podiže letvica.
Upravo ova priča (za neke fourumaše - šuplje filozofiranje) je u namjeri da se potakne vlastito razmišljanje na temu što želimo i što očekujemo od (vlastitog) hifi sistema.

Još napomena da smo pričali samo o jednom dijelu dojmovne strane i valorizacije hifija. To je dio koji je relativno logičan i u neku ruku linearan. U hifiju postoje i drugi "paketi" dojmova..indirektni... nelinearni. Eto akustika prostorije je indirektni "paket dojmova", to bi bilo indirektno. A nekima najvažniji je paket hifi dojmova vezan za iluziju... koji velikim dijelom poništava i/ili zaobilazi, modificira ostale dojmove.

Te tri dimenzije hifija se ne mogu međusobno preračunavati. I... opet nema objektivno najboljeg mjerila niti je moguće sve svesti na jednu ocjenu tipa -  objektivno najbolji.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 14:21
Ja bi rekao da se ljudi razlikuju u pamcenju ukupnog zvuka u stvarnosti, nekima to ide bolje nekima lošije, isto kako neki jesu vizualni tipovi, a drugi nisu.
Neko pamti tekst vizualno neko ga nabifla, netko pamti bolje lica, drugi imena osoba.

Dakle, jednostavno, ima ljudi koji bolje lošije ili cak izvitopereno pamte zvuk. Takve ce sustave i izgraditi.

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 15:57

I... opet nema objektivno najboljeg mjerila niti je moguće sve svesti na jednu ocjenu tipa -  objektivno najbolji.
Audio je područje najžešćeg loma kopalja, no jedan fenomen sam davno opazio: kad čuju, audiofili će se jako brzo složiti što je to ispravan zvuk.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 16:05

Pusti sad snimke. To je problem za sebe.

Ukus je prilično nedefinirana riječ. Ovisi kako tu riječ interpretiraš... ukus u smislu želje za boljim osobnim doživljajem je u praksi upravo to - eliminacija najvećih (subjektivnih) mana.

Puno veći problem je - ukusi se mijenjaju. Dugogodišnjim bavljenjem hifijem naši dojmovi, ukusi i praktični cijevi se izoštravaju i mijenjaju. Recimo... u početcima nas oduševljava ambijentalnost snimke "zvuk garaže"... onda otkrijemo pojedinačne instrumente i cijelu sliku i opsjednuti smo stageom... onda skužimo da dojam pojedinačnog instrumenta može biti timbralno puno bolji i dojmljiviji... onda skužimo da iza svega stoji grupa vrhunskih glazbenika sa svojom interpretativnim varijacijama...

Dugogodišnje bavljenje hifijem donosi različite interese, faze... (koje bi mogli nazvati ukusom) kod istih osoba.

Što više takvih faza... doprinosi objektivnosti dojmova (za jednu osobu)... samo, to se mjeri desetljećima.

Opet točno, ali to nema veze s Hifi opremom. To je razvojni put audiofila. Znači, sposobnost evaluacije visoke vjernosti pojedinog setupa dio je razvojnog puta audiofila.
Oprema samo treba što je vjernije moguće interpretirati ulazni signal. Prosto ko pasulj!

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 17:04
Dabome.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 17:38
Pitam se zašto tolike rasprave kada je sve tako jednostavno? Barem teoretski....

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 17:47
Pa zbog onih kojima još nije jasno.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 17:53
spomenuo sam teoretski...
U praksi mi se čini da je lijepo i zvonko ime firme čije se uređaje posjeduje važnije od "svetog grala neutralnosti". To o neutralnosti i njezinoj važnosti više izgleda kao neka "važna spoznaja" o kojoj kao svi brinu a zapravo nitko ne vodi računa. Samo je rado izgovaraju.....

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 18:21
Zvonko (Špišić) ime firme najčešće donosi neutralnost. Uz prateću cijenu naravno. To nisam ja izmislio. Stoje li iza takvog poretka stvari Masoni ili netko drugi, ne znam, ali ne mogu tvrditi da nije tako (kad jest) samo zato jer nemam para.

-------------

Datum objave: 14.kolovoz.2017 u 19:35
I kad imas para, nije lose ukljuciti mozak, i trezveno kupovati, da nebi platio porez na glupost.

Datum objave: 15.kolovoz.2017 u 18:19

Zvonko (Špišić) ime firme najčešće donosi neutralnost. Uz prateću cijenu naravno. To nisam ja izmislio. Stoje li iza takvog poretka stvari Masoni ili netko drugi, ne znam, ali ne mogu tvrditi da nije tako (kad jest) samo zato jer nemam para.

Ovu lakonski ispaljenu tvrdnju je lako provjeriti. Mislim da je neoboriva činjenica da večina etabliranih proizvođača (s zvonkim imenom a poglavito u high endu) njeguje prilično različit zvuk. Kako je moguće da uz toliku želju da se postigne neutralnost toliko proizvođača zvuči toliko različito? Iz toga proizlazi da je  samo jedan ili nekolicina njih na pravom putu. 

Ako je tako dali je uistinu "zvonko ime" garancija neutralnosti?

Objavio: glava
Datum objave: 15.kolovoz.2017 u 20:01
Evo što sam napisao 2015.
Nemam ništa za nadodat

O kome o čemu...
Kurve o poštenju, vojska o skraćenju, audiofili o neutralnosti   
Neutralnost je postala neka mantra, politička korektnost koje se prije ili kasnije pretvori u diktaturu.

Svi sustavi koje sam poželio imat su bili neneutralni...vjerojatno se to desilo i kod 90% audiofila al se srame priznat.

Primjer 1
Burmeštrov zvučnik ( setap na hifi sajmu u ZG, mislim je taj tip zvučnika kod Bože na prodaji)svira Pink Floyde.
Čujem neki neprirodan udarac bubnjeva ali toliko fokusiran kao da te netko čipon u čelo macom udre. Ali udarac kojeg tražiš još.

Primjer 2
U klubu svira Marten-Metronom-Spektral valjda kombinacija. Dapo pustio neku pržotinu pržotinine pržotine. Zvuči preobično(da ne kažem neutralno) i ja sjedam pred setup likujući što moj dobrano jeftiniji sustav ne zvuči nimalo lošije.
Pustim svoj običan Phillipsov CD. Brendel-Rattle-Bečki filharmoničari sviraju neki Beethovenov klavirski koncert i objesi mi se vilica. Svaki ton klavira ima neke dodatne zvukove koje nečujem uživo.
Hvali odlaske na koncerte al drš se Martena.

Primjer 3
Slušam MBLove. Okrećem se oko sebe, šta se dešava, kako to zvuk odasvud, ko u magli tražim pjevača...dabogda zauvijek ostao u toj magli.

Primjer 4
Slušam Tannoje prestižne ili skup Audio Note sustav.
Slatkasti, svilenkasti, magični zvuk. Uh, da mi se stalno prejedat tih baklava

Dakle, kad Hi-fi kritičar kaže da je zvuk neke komponente neutralan to je kao kad sportašu koji je izgubio trku kažeš važno je sudjelovat.
Dobro...važno je i to.

Datum objave: 15.kolovoz.2017 u 22:22

Ne vidim zbog cega bih opravdavao svoje stvavove? Takodjer, nije mi zelja ikoga vrijedjati.
No, mislim kako si duboko u zabludi.

Naravno kako slijedeci pasus nije u skladu sa 'audiofilskom' dogmom, te mu mozda nije ni mjesto na forumu. Osjetljive dusice neka ne citaju dalje.

Krajnji korisnik, (audiofil?) te vrste elektronicke robe nije nikakav subjekt u toj prici.
On je samo puki konzument, a vecina njegovih izbora je unaprijed predodredjena i servirana od strane proizvodjaca.
Upravo su proizvodjaci (cast iznimkama) ti koji oblikuju ukus konzumenata (audiofila?) kroz razne i prilicno (ne) suptilne nacine, ovisno o stupnju  prepoznavanja relativno perfidnog marketinga.
Cilj je navodno 'audio nirvana' dok se istovremeno radi sve radi postizanja suprotnog osjecaja, tj.trajnog nezadovoljstva i ponekad gotovo opsesivne 'potrage', zamjene i kupovine.
Jer, industrija diktira trendove, te shodno tome izbacuje nove 'poboljsane' proizvode, koji, barem u tom trenutku obecavaju 'najvjerniju' reprodukciju, dok u isto vrijeme u pripremi vec imaju novi, 'mk2 poboljsani' model.
Zar je moguce kako se nitko nije zapitao zbog cega se zvuk game jednog proizvodjaca mijena od generacije do generacije uredjaja?
Zar netko zaista misli kako je to zbog 'napretka' u konstrukciji ili materijalima?
I onda,ciklicki, slijedeci 'reference' model?
Onaj, za kojim smo do jucer slinili, pada u zaborav, zamjenjuje ga novi.
Nevjerojatno, oni to vise i ne kriju. Nedavno na prezentaciji DCS a, covjekiz firme kaze kako softverski mogu 'podesiti' zvuk po zelji, odnosnoo trenutnom trendu?
I onda prodaju zlatni uredjaj( koji usput i svira ('najbolje') za xxx novcanih jedinica?
Ako to nije definicija 'lifestyle a' (doduse, ne nasega) onda ne znam sto jeste.
U principu se nista ne mijenja, zelja, odnosno nezadovoljstvo ostaje isto i to je pokretac cijele price.
Covjek koji je zadovoljna nema potrebu mijenjati uredjaj, bez zamjene, industrija staje.

Ako ti mjeris i dozivljavas kao  civilizacijska postignuca navedene stvari, onda definitivno nesto nije u redu a civilizacijom.
Po mom misljenju, 'najbolji' ili 'najvjerniji' sistem je upravo onaj koji ce nas uciniti mirnim i zadovoljnim, te je to cilj kome treba teziti, a do kojeg stizemo upravo slijedeci principe 'visoko ugodnog'.

Dopustam mogucnost kako je bavljenje ovim 'sportom' ugodna razbibriga (ucestvujem i sam), koja moze nagraditi izuzetno lijepim trenucima u slusaonici, te takodjer kako 'sport' zahtijeva odredjeno iskustvo, znanje i prepoznavanje, ta kako ima proizvodjaca koji nude kvalitetan proizvod iza kojeg stoji znanje, strast i zelja za plasiranjem svoje perspektive koja ce obradovati mnoge.

No, kada se razbibriga ili gore, puki konzmerizam, zeli predstaviti kao duhovna disciplina,to je vec uvreda za inteligenciju

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net