Ispiši stranicu | Close Window

PRO-JECT ELEMENTAL vs DENON DP-300 F

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14808
Datum ispisa: 27.travanj.2018 u 10:40
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: PRO-JECT ELEMENTAL vs DENON DP-300 F
Objavio: Dachande
Tema:: PRO-JECT ELEMENTAL vs DENON DP-300 F
Datum objave: 12.siječanj.2018 u 18:33
Ekipa malo sam se zaželio zvuka ploče, a zadnji put sam slušao gramofon prije 30-ak godine, pa bi uložio nešto sitnog (bolje 1000 kn, ali može do max 2000 kn) za gramofon i phono (nemam ga u pojačalu) i da sve bude što jednostavnije. Vođen tim razmišljanjem došao sam (preko njuškala) do ova dva gramofona iz naslova. To bi sviralo na bow wazoo i kef 104/2. Denon je puno ugodniji jer je automatski, a ima i poklopac, ali ak pro-ject puno bolje zvuči, spreman sam se odreći komfora.
Prihvaćam i neke alternativne ideje!

Odgovori:
Objavio: casper40
Datum objave: 13.siječanj.2018 u 12:57
Ja iz iskustva mogu reći da Pro Ject  radi odlično.
Sve je puno jednostavnije što znači i manje mogučnosti problema sa automatikom.
A s vremenom staviti bolju zvučnicu Ortofon 2M red - 800kn i super.
Imao sam i Regu što je jako slično Pro Jectu po sistemu rada, motorić, remen i zvučnica direkt na izlaz.

-------------
Casablanca III, Marantz PM15S2, Marantz SA11S1, Pro Ject RPM Carbon

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 14:03
Oba ova gramofona imaju integrirano pojačalo što sve pojednostavljuje i gotovo su nova i momentalno su na njuškalu pa su dostupni, a to su prednosti, dok su u teoriji mane što sam "izguglao" da DENON nije baš u klasi najbolji po zvuku već po "konforu" dok je kod PRO-JETa velika mana što nema poklopac protiv prašine. Kako vidim imali ste i REGU, pa ako može usporedba REGA vs PRO-JET.

Objavio: Doomsday
Datum objave: 13.siječanj.2018 u 15:01
Samo 2 sitnice...

Poklopac se napravi od lexana ili plexija bez previše problema, ako je baš nužan...

Kvaliitetu zvuka je nešto malo teže poboljšat, a pretpostavljam da je nužna...

zlatni_zub

-------------
PERONOSPORA AD OPEL ASTRA...

Objavio: Gašo
Datum objave: 13.siječanj.2018 u 15:34
Vi raspravljate o kvaliteti zvuka u temi gdje je za gramafon, rucicu, zvucnicu, phono preamp ukupni buđet 2000kn tops?

Stvarno se postavlja pitanje ima li pilota u avionu? Nhf.

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 17:28
Nema pilota, u pitanju je maketa na daljinski... LOL

Znači, iako se možda razgovara o cijenovnom razredu koji tebe, kao i mnogo njih više ne interesira, to ne znači da ne postoje bitne razlike u zvučnoj kvaliteti i drugim kvalitetama unutar tog cijenovnog razreda...

Kad sam ja kupovao kazić ko mladi klinjo, mogao sam za cca. sličnu lovu uzet nešto ovako...

Ili nešto ovako...

Ali, iako je ovaj sivi zvučao bolje kada sam na njima slušao svoje omiljene kazete, nije imao dupli deck, što je u to vrime bila moja nasušna potreba, i nije imao odvojive zvučnike, što mi onda u maloj sobi nije bilo bitno, ali malo kasnije jeste...

Da ne igovorim koliko je bilo nedoumica uzeti ovako nešto ili nekakav drugi model za B sistem...

haha

Tako da, u svakom cijenovnom razredu se može imati razloga za biranje, a kvaliteta zvuka je, barem za većinu ekipe na ovom forumu, najbitnija, makar se radilo i o grebalici za max. 2000 kn SH...

cool

-------------

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 18:04
Gašo je na moju žalost u pravu. Upravo sam isprobao DENONA i to je blago rečeno razočaranje. Mislim naveo sam da gramofon nisam slušao odavno, pa sam bio znatiželjan, ali očito je da u ovoj gotovo najnižoj klasi nemam što tražiti. Time ne želom reći da DENON ne valja za klasu kojoj je namjenjen. Ipak dalo se čuti/naslutiti da i zvuk gramofona ima neke dobre strane.

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 18:12
Da dodam još, možda mi taj DENON stvarno nije "sjeo" i sa PRO-JECT-om bi bila druga stvar, ali ne mogu ga dobiti na slušanje, stoga stvar otpada.

Objavio: Dubs
Datum objave: 13.siječanj.2018 u 18:16
Ovaj je na akciji trenutno , kažu nije los . Ja imam drugi model Audio Technice (LP1240) i zadovoljan sam. Napomena - ne koristim njegovo predpojačalo već phono ulaz pojačala.

https://sonusart.hr/stereo/gramofoni/audio-technica-lp-5-gramofon.html" rel="nofollow - Audio Technica LP5

Na ovu cijenu kupuješ i zvučnicu , AT95 je klasika te klase i ona je cca 50€.

Edit : izgleda da za ovu cijenu tj 2690 kn dolazi i zvučnica - a i poklopac je gratis 😬

-------------
Right here, right now

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 18:25
Ma sve je to OK, ali već smo došli sa soma-dva kuna do tri, a to je put kojim ne želim krenuti. Dakle ako za max dva soma ne mogu imat nešto što mi se dopada, onda bolje ništa.

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 18:29
Tako to ide. Do kraja večeri bi došli do 10000kn i onda bi isto bilo “može to i bolje”.

A na čemu si slušao denona kad te tako razočarao ?

-------------
Right here, right now

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 18:32
Piše u uvodnom postu, pojačalo Bow wazoo i zvučnici KEF 104/2, a CD Marantz CD-16 malo dorađen.

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 18:42
U uvodnom postu je pisalo  "to bi sviralo na....", nisam skuzio na cemu si zapravo probao.

Bio bio napisao da mozda igla nije bila OK,ili da si slusao na necemu jako losem kad ti ono sto si cuo apsolutno nije prihvatljivo no zapravo mislim da obzirom na ostatak opreme koju posjedujes imas i visoka ocekivanja pa ces skladno njima prilagoditi i budzet, jednom kad se zapravo odlucis na kupnju.

-------------
Right here, right now

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 19:36
Originalno postano od strane člana: Doomsday Doomsday napisao:

Kad sam ja kupovao kazić ko mladi klinjo, mogao sam za cca. sličnu lovu uzet nešto ovako...

hahahahahaha

Dobra !

-------------
Right here, right now

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 19:36
Znam da je pobiga 290 kn iz tvog kriterija, ali obzirom da je novi i da ima ugrađeni phono preamp, te je automatski i postoji realna šansa da bi te zadovoljio zvukom, možda mu oprostiš tih 290 kn viška, jedan izlazak na piće sa ekipom...

https://www.njuskalo.hr/gramofoni/dual-cs-415-2-ev-akcijska-cijena-oglas-19108903" rel="nofollow - https://www.njuskalo.hr/gramofoni/dual-cs-415-2-ev-akcijska-cijena-oglas-19108903

Nisam ga slušao, slušao sam mu starijeg brata 455-1 EV, i ono što sam čuo meni je bilo jaaako lijepo, obzirom da nemam i nisam dugo slušao gramofon...

Taj je isto bio novi, poštiman i uredan... Ako ovoga možeš dobit na slušanje poštimanog, kao ozbiljan kupac koji će ga vrlo rado kupiti ako zadovolji, mislim da se isplati pokušati...

smijeh

-------------

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 20:36
290 kn je cca 14koma5 piva u kaficu ili skoro 3 gajbe u diskontu. 

Esi lud

LOL

Ostatak sustava koji covjek ima (makar je stariji) je daleko iznad svih napisanih prijedloga.....nema tu (njemu) srece, dok ne odrijesi kesu ili smanji ocekivanja. Ovo sto je inicijalno mislio potrosit nije dosta ni za iglu. 

-------------
Right here, right now

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 20:54
Je, tu nema zbora, koliko para toliko muzike...

I možda bi za 2000 kn pronaša nelošeg SH Duala više klase od ovog novog, sa urednom zvučnicom i iglom koji bi možda i bio inicijalno zadovoljan, ali tu vjerojatno priča tek počinje, jer neće imat preamp, i možda treba ponovno podešavanje, čišćenje i promjenu koječega zbog godina i odrađenog staža...

Dual još uvijek proizvodi uredne modele gramofona, i ako u toj klasi netko možda zadovolji, to bi lako mogao biti Dual... I zato... Ja još uvijek mislim ako taj novi Dual za 2290 kn može dobit na slušanje, definitivno se isplati probat... Ako zadovolji, miran je dosta vremena ubuduće... Ako ne, nije puno izgubio, možda nekakvu kaparu za trošak probe, a dobio je još jedno vrijedno iskustvo...

cool

-------------

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 21:16
Samo da spomenem svoje iskustvo - razlika izmedu kombinacije spajanja 

1)  preamp gramofona-line in pojacala 
 i 
2)  direktan neamplificirani MM/MC izlaz gramofona-phono input pojacala 

je ogromna i vrlo cujna.

Bar u kombinaciji moje opreme a s boljom bi sigurno bila i veća razlika.

Ono sto zelim reci jest da ta pretpojacala koja se "dobjiu" s gramofonom i nisu bas nesto sto je pozeljno.

Da ne bih generalizirao (makar sumnjam da bih pogrijesio generalizacijom za tu cjenovnu klasu), reci cu da pretpojacalo na AT1040 nije dobro.

Pogleda sam specs onog Duala (2290kn) kojega si linka, tezak je tek upola od AT LP5 (direkt drajv, kompletan sa zvucnicom ,pretpojacalom i poklopcom 2690kn).  Mozda cak i kabel dobije (ja jesam i dobar je).

Znaci gledano po najbitnijem parametru - odnosu cijene po kilu tezine je AT puno bolja prilika obrva

-------------
Right here, right now

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 21:43
Da opet kažem, nisam niti blizu nekog velikog poznavaoca gramofona, ali evo jedan citat:

Originalno postano od strane člana: zuzi zuzi napisao:

Samo ti kupi Duala i ne zamaraj se problemom oko mase tanjura. Vjerujemo da ugrađena RIAA nije ništa lošija od vanjskih, tipa Nad,project i sl. A Feherbacher je znao zašto će nastaviti proizvodnju
tih nekoliko modela

Iz ove teme:

http://www.audiofil.hr/forum/forum_posts.asp?TID=14359" rel="nofollow - http://www.audiofil.hr/forum/forum_posts.asp?TID=14359

Pa eto, mislim da bi se vjerojatno ipak isplatilo poslušat, ako ima mogućnosti...

mig

P.S. a pogledaj wow&flutter podatke za taj AT i za taj Dual, to bi moglo bit bitnije od težine...

proteza

-------------

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 21:45
Bit ce druze Doomsday, da si u pravu, 

-------------
Right here, right now

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 21:47
U pravu može bit samo uho od kolege... Ja samo malo baljezgam...

haha

-------------

Datum objave: 13.siječanj.2018 u 22:03
I ja isto proteza

Ali - ako taj LP5 nije puno losiji od mog LP1240 (a navodno je zvucno i bolji jer je operiran od DJ feauturea), nema zajeba.

Vothajfaj kaze za LP5

Our Verdict 
If you want a turntable you can plug straight into your amp and play, with the added bonus of USB output, there is nothing better at this price; the AT-LP5 sounds fantastic

For 
Loads of detail
Spacious soundstage
Expressive rhythmically and dynamically
Great to use
Feature list

Against 
Nothing at this price

https://www.avforums.com/review/audio-technica-at-lp5-turntable-review.12034%20jedan%20rivju" rel="nofollow - Jos jedan rivju (nije omrznuti WhatHiFI)

The Rundown

Sound Quality

9

Build Quality

8

Connectivity

8

Ease of Use

9

Features

9

Value for Money

10

Verdict

9

Ili je Audio Technica dobro podmazala bas svakoga, ili uredaj stvarno nije los.

-------------
Right here, right now

Objavio: Zmajz
Datum objave: 14.siječanj.2018 u 10:55
Ako već gledaš SH (njuškalo) onda pogledaj ovo: https://www.njuskalo.hr/gramofoni/technics-sl-7-oglas-23624875" rel="nofollow - https://www.njuskalo.hr/gramofoni/technics-sl-7-oglas-23624875
za razliku do 2000kn lako ćeš naći phono preamp.

-------------
Vedran The Zmaj

Objavio: VU metar
Datum objave: 14.siječanj.2018 u 21:25
Originalno postano od strane člana: Dubs Dubs napisao:

ako taj LP5 nije puno losiji od mog LP1240 (a navodno je zvucno i bolji jer je operiran od DJ feauturea), nema zajeba.

lp5 nije ništa drugo no prepakovani lp120 u "audiofilskom" ruhu, koji je ispod 1240 u hijerarhiji Hanpin. 1240 ima motor blisku kopiju Technics 1210, daleko precizniji i tiši od lp120/lp5.

Denon je zvučao loše verovatno zbog igle i njegovog preampa. Ako se to zaobiđe dobije se minimum pristojan gramofon, prema net iskustvima.

Pro-ject kaže "Pre-adjusted tracking force & antiskating" što čini mi se znači da su fiksni, a to nije dobro. Još fali i poklopac.

Kod Duala isto je fiksni antiskate i tracking force, što, reko sam, ne valja. U njihovoj ponudi gledao bih od 435 na gore.

Datum objave: 14.siječanj.2018 u 21:46
A sta oš za tu lovu, muzičku želju belj

Moj je duplo skuplji, pa je usprkos i unatoc tome istinskim stovateljima visokovjerne reprodukcije to  zapravo uredaj zak*rac nevridan spomena u pisanom,izgovorenom (nedajboze u kamen uklesanom) obliku.

(Meni je odličan, da se razumimo i po meni 1240 je vrh ponude AudioTechnice zato sam ga i kupija)

A sad bez zajebancije, dosta sam cita o AT gramofonima i u vrlo siromasnim audiofilskim krugovima LP5 kotira bolje od LP1240. Mozda jer je jeftiniji,mozda jer je bolji varljiva je istina. Ponavljam, ja sam sa 1240 vrlo zadovoljan i kad budem nesto mijenja, mijenjat cu mu zvucnicu,dodat uteg i stavit bolji mat, toeto. 
S rucka je par ekselanse po svim kriterijima. Finito de la musica. Doduse ja nisam zahtjevna publika (unatoc tome sto sam u glazbi od malodobne dobi i sto sam u nekom periodu bio zapravo i placen za "puscanje" mjuze i na radiju i u klubovima).

Ali ova tema je ionako uzalud, pokretač nece kupiti nista skuplje od hrk=2000 max  a ima Kefa i bozza wazzu (prvo sam mislija da je napisa bogtemaza pa sam rasirija oci u nevjerici i skonta da san se zajeba :D)

-------------
Right here, right now

Datum objave: 14.siječanj.2018 u 22:12
A čuj, šta da se radi...

Ja koji nisam puno nikad bio oko gramofona, sa strahom gledam na polovne, gdje bi se moglo naći bisera za malo para, ali i upasti u rupu bez dna...

Mislim da neće bit lako dobiti na slušanje sve što se želi, pa ako postoji način za dobiti taj novi AT ili Dual na akciji kući na slušanje, ja tu šansu ne bih propustio, pa makar koštali 300 kn ili 700 kn preko zamišljenog budžeta, jer iako nije malo, nije ni previše, ispod 3000 kn je, novo je, i ako svira kako se želi, mislim da vrijedi extra samo garancija...

Ali, kako već rekoh, samo baljezgam...

proteza

-------------

Datum objave: 14.siječanj.2018 u 22:25
Za pocetak je bitno da se vrti a apgrejd se obavi u hodu.

Makar osoba kojoj je to bitno mora bit u "malo san maka" stanju svijesti da se u 21om stoljecu (pored mp3/wav/flac losless formata i hires DSD streaminga) odluci za slusat ploce i drzanje  u visokooperativnom stanju opreme za pretvaranje iz udubina u zvuk tih cudnovatih originalno crnih a sad u svim bojama medija. Medija koje zapravo treba platit jer ni najbolji internet ne omogucava besplatno skidanje i materijalizaciju vinila a još sva ta skalamerija  pored zapravo nemale cijene ima i mane izrazene u nekintamo vauendflater faktorima i jos cudnijim noizeandramble brojevima haha

A dok zbrojis digitronom ili na ruke nebitno cijenu gramofon s rucicom,iglom,matom+phono stage+kabeli+mediji dobijes cijenu da se useres tako je ovi budzet od pozeljno 1000 do 2000 max i ni lipe vise kuna zapravo nebitan.

-------------
Right here, right now

Objavio: doro
Datum objave: 15.siječanj.2018 u 17:34
Od ulaznih modela uzmi Regu Planar 1 daleko najbolji gram u tim ulaznim modelima...staviš još jaču zvučnicu i to je to.

-------------
Densen Beat B-100,Rega Research Planar,Musical Fidelity V90,,Pioneer DV-696AV,Quad 11L2,Atacama SE 24.

Datum objave: 16.siječanj.2018 u 00:09
Remen, nema adaptera za 45 rpm, nema anti skatinga a i sam kazes da je zvucnica bzvz i da je treba mijenjati? Ustvari, ona je u najboljem slucaju na nivou AT95.

Cijena 2390 kn.  Tezinu nemoguce saznati. Istaknuta prednost plug-n-play.

Najbolji model?  Kritike su zapravo pozitivne ali ovo gore mi sve skupa malo smrdi.

-------------
Right here, right now

Objavio: Fantocci
Datum objave: 19.siječanj.2018 u 13:11
Originalno postano od strane člana: Dachande Dachande napisao:

Ekipa malo sam se zaželio zvuka ploče, a zadnji put sam slušao gramofon prije 30-ak godine, pa bi uložio nešto sitnog (bolje 1000 kn, ali može do max 2000 kn) za gramofon i phono (nemam ga u pojačalu) i da sve bude što jednostavnije. Vođen tim razmišljanjem došao sam (preko njuškala) do ova dva gramofona iz naslova. To bi sviralo na bow wazoo i kef 104/2. Denon je puno ugodniji jer je automatski, a ima i poklopac, ali ak pro-ject puno bolje zvuči, spreman sam se odreći komfora.
Prihvaćam i neke alternativne ideje!

Jednu informaciju nisi dao, ili nisam primjetio: koliko ploća imaš? Ako si sačuvao nekih 20 komada iz mlađih dana, po meni se ne isplati ni razmišljati o tome.

Neke slične nostalgične ideje sam i ja imao pre neku godinu, a onda sam išao potražiti ploće u podrum i sjetio sam se, da sam čak i tih dvadeset pre nekih 15 godina nekome poklonio haha
I ohladio se od toga.

Objavio: parabolis
Datum objave: 19.siječanj.2018 u 13:39
Eehhe, i ja sam se tako zanosi 2016 god, i tako ti ja kupim stanton gramofon, tezak u p m, posle tek skontam da je prevashodno za dj majstore, ali mene ne mrzelo dakupim novu zvucnicu AT95, turim ti tako ja nju na gramofon i onda tek vidim da su mi ploce koje sam imao, i to nekih 100 i kusur komada u jadnom stanju, pa ondak lepo gramofon prodam a ploce poklonim prijatelju.......cica mica i gotova prica, mozda jednog dana kupim novi gramofon, entry level model, nish skupo, i po koju novu plocu, ali mozda samo.....do tada cd plejer za tda 1540, a sa kompa d a c  sa  https://www.kupujemprodajem.com/Wolfson-8741x2-Beyer-Dynamic-55628476-oglas.htm" rel="nofollow - Wolfson 8741x2, za mene dovoljno. 

stanton :

-------------
Grundig cd 35,Philips cd104,Sugden A48 III, Meridian 562V, Quad 405/2 / preamp Attila audio sa ecc83 lampama, Kef 103.4

Objavio: Zmajz
Datum objave: 19.siječanj.2018 u 15:58
Koji ste vi tipovi!
Čovjek želi kupiti grem, stoga mu dajte savjet (ako ga imate) što i zašto da kupi a ne gaodgovarati od kupnje. Koliko ima ploča je njegova stvar, ako nema niti jednu možda će kupiti, ili će mu pokloniti neka lijenčina kojoj se neda više ustati iz fotelje da bi taj komad plastike okrenuo..

-------------
Vedran The Zmaj

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 19.siječanj.2018 u 16:09
Originalno postano od strane člana: Zmajz Zmajz napisao:

Koji ste vi tipovi!
Čovjek želi kupiti grem, stoga mu dajte savjet (ako ga imate) što i zašto da kupi a ne gaodgovarati od kupnje. Koliko ima ploča je njegova stvar, ako nema niti jednu možda će kupiti, ili će mu pokloniti neka lijenčina kojoj se neda više ustati iz fotelje da bi taj komad plastike okrenuo..
Slažem se Zmajzda
Imao sam namjeru nekaj napisat al nisam imo volje.
Za 1 - 2 KKn možeš dobiti novo sr*nje ili neki stari "pravi" grem, ali u njega trebaš ipak uložiti još malo peneza.

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Objavio: zden
Datum objave: 19.siječanj.2018 u 16:58
Slažem se Zmajzda
Za 1 - 2 KKn možeš dobiti novo sr*nje ili neki stari "pravi" grem, ali u njega trebaš ipak uložiti još malo peneza.

[/QUOTE]
Istina  ima  novotarija  po čudnim ciframa a nisu ni sluge  starim  uradcima . Bar na  njuški se nađe solidnih grebalica i uz malo dobre volje i nešto kuniće složi se  solidan grem . Uz  malo bolju zvučnicu eto uživancije. No kaj ja tu trkeljam  oni koji nisu osjetili užitak u zvuku čaveldrapalice tak je sve jedno
Evo upravo se vrti stari Brook Benton obrva

-------------
zden

Objavio: MiljenkoC
Datum objave: 19.siječanj.2018 u 17:26
To sam si mislio
Trebalo te samo malu upiknut haha

-------------
Obi-Wan Kenobi says "Use the search Luke", and Yoda says "RTFM, you should"

Datum objave: 19.siječanj.2018 u 17:32
Originalno postano od strane člana: MiljenkoC MiljenkoC napisao:

To sam si mislio
Trebalo te samo malu upiknut haha

A kaj moreš Miljac  male po male  da samo treba malo volje 
cool

-------------
zden

Objavio: Krešica
Datum objave: 20.siječanj.2018 u 08:39
Ja bih ga vrlo rado nagovorio na gram, ali, čovjek je sam rekao:

Originalno postano od strane člana: Dachande Dachande napisao:

Ma sve je to OK, ali već smo došli sa soma-dva kuna do tri, a to je put kojim ne želim krenuti. Dakle ako za max dva soma ne mogu imat nešto što mi se dopada, onda bolje ništa.

I istina je. Bow je zapravo pasiva sa izlaznim pojačalom. Da bi bilo kakav gramofon proradio u toj varijanti, treba dovoljnu količinu gaina. S obzirom na amp i (meni fenomenalne 104/2), tu tek ozbiljniji phono preamp može polučiti zadovoljavajuće rezultate. U tom rangu love (do 2000 kuna) teško je pokriti i gram, i bulju, i preamp, a da to radi ko grom. Samogradnja se nameće kao logičan ( i financijski jedini moguć) izbor. Ukoliko je Dachande u Zagrebu, nudim mu da mu dofuram kombo koji je mene koštao 2000 kuna da čuje kak to sviri, pa da eventualno odluči da li želi krenuti tim putem. Ali tek kad složim onaj Luxman phono u samogradnji.

da

Datum objave: 20.siječanj.2018 u 22:45
Originalno postano od strane člana: parabolis parabolis napisao:

Eehhe, i ja sam se tako zanosi 2016 god, i tako ti ja kupim stanton gramofon, tezak u p m, posle tek skontam da je prevashodno za dj majstore, ali mene ne mrzelo dakupim novu zvucnicu AT95......

Isti moj AT LP1240 (koji je ipak najbolji od svih klonova zlatni_zub)

Super OEM velikog SL 1200a jos rade i Numark/Citronic/SYNC /Reloop/Omnitronic/American Audio 

-------------
Right here, right now

Datum objave: 20.siječanj.2018 u 22:53
Originalno postano od strane člana: Fantocci Fantocci napisao:

Jednu informaciju nisi dao, ili nisam primjetio: koliko ploća imaš? Ako si sačuvao nekih 20 komada iz mlađih dana, po meni se ne isplati ni razmišljati o tome.

Nevermajnd. Ja sam sve svoje ploce razdijelio ustolicenjem CDa jos 90ih, pa sam u ovom tisucljecu  gramofon kupio nakon sta mi je supruga kupila box Bijelog Dugmeta haha (prosle godine).
Nemam ni sad nesto previse LPa, mozda 30ak, al svejedno vridi. Za gust. FLAC i CD su glavno jelo, ploce desert. 

-------------
Right here, right now

Objavio: Fantocci
Datum objave: 21.siječanj.2018 u 18:31
Originalno postano od strane člana: MiljenkoC MiljenkoC napisao:

Originalno postano od strane člana: Zmajz Zmajz napisao:

Koji ste vi tipovi!
Slažem se Zmajzda

Ma da. Kupit će si praholovec (valjda postoji na hrvatskom izraz za to, ali ga ne poznajem mig )

Objavio: popol_vuh
Datum objave: 07.veljača.2018 u 17:20
Ja bih samo dodao nešto u vezi "isplativosti" kupnje gramofona ako nemaš ploča. Ja sam svoju kolekciju izgradio doslovno od nule, nakon što sam kupio svoj prvi gramofon. Ispočetka se slušalo tih 5-10 albuma koje sam nabavio i polako sam gradio kolekciju, cijelo vrijeme sa povećanom refleksijom oko toga što uopće doista želim slušati. Naravno da cijela stvar nije jeftina, ali niti trenutka nisam požalio. I sve što sam nabavio, slušao sam mnogo više nego digitalne fileove, pa čak i CDe prije toga. 

Po meni, onaj kome se sviđa ovaj medij i želi ući u njega, a još nema ploče - nema nikakvog razloga da ne ulazi u tu priču. Pod uvjetom da shvaća da je potrebno potrošiti neki novac, te da ima strpljenja nabavljati albume koje želi. U ovo doba zasipanosti informacijama, sporost ovog medija (kako slušanja, tako i tempa nabavke albuma) implicitno nagovara na malo više refleksije, promišljenosti i vremena koje se posvećuje muzici i to je za mene osobno odlična stvar.

Objavio: andy_0702
Datum objave: 08.veljača.2018 u 07:59
Originalno postano od strane člana: popol_vuh popol_vuh napisao:

Ja bih samo dodao nešto u vezi "isplativosti" kupnje gramofona ako nemaš ploča. Ja sam svoju kolekciju izgradio doslovno od nule, nakon što sam kupio svoj prvi gramofon. Ispočetka se slušalo tih 5-10 albuma koje sam nabavio i polako sam gradio kolekciju, cijelo vrijeme sa povećanom refleksijom oko toga što uopće doista želim slušati. Naravno da cijela stvar nije jeftina, ali niti trenutka nisam požalio. I sve što sam nabavio, slušao sam mnogo više nego digitalne fileove, pa čak i CDe prije toga. 

pa meni je zanimljivije vidjet kako ljudi na audiofilskom forumu koji daju po par tisuća kuna za strujni kabel ili interkonekt  kukaju kako su ploče skupe...
Isto tako ako se odluče za gramofon onda kupe nešto tek toliko da kupe- i što jeftinije...
i naravno stave staru ploču sa tavana i razočaraju se i kukaju kako je gramofon loš a ploče skupe....

Objavio: thoree
Datum objave: 08.veljača.2018 u 08:40
Slažem se u potpunosti s izrečenim tvrdnjama, definitivno se isplati pogotovo ako se uzme da je vinil opet oživio i da se ploče tiskaju na veliko.

Na stranu kvaliteta otiska novih ploča, mislim da je ploča kao medij nešto što mene osobno nekako više povezuje s glazbom. U današnje vrijeme svi su navikli na instant pristup muzici, odabereš fajl i sviraš. Međutim, osjećaj da u ruci držiš album sa svim popratnim sadržajima je neprocjenjiv.

Istina je da ploče nisu jeftine ali i onaj tko je kupovao original CD-e je također potrošio puno novaca. Ali uzmimo da su ploče i dobra investicija - neke od njih i dalje drže odličnu cijenu tako da imaju i kolekcionarsku vrijednost.

Ne treba nikoga obeshrabrivati na kupnju makar i jeftinijeg gramofona. Treba od nekud početi. Ako se dobro podesi, i jeftiniji gramofon može raditi vrlo pristojno. Ja sam prije 20-ak godina kupio svoj Thorens TD160B MK2 kojeg tijekom tih godina stalno nadograđivao. Isti je idealan za nekoga tko se želi "baviti" gramofonom i tko želi uložiti vremena za to. Moram reći da mi se to višestruko isplatilo i da danas taj gramofon radi bolje nego ikada. Tek me  zadnje vrijeme počelo kopkati da razmislim o kupnji nečeg novog/drugog. U razgovoru s nekim ljudima, trebao bi uložiti dosta novaca da nadmašim trenutnu kombinaciju.

U svakom slučaju tko ima volje i želje neka se odluči na to putovanje jer je po meni zvuk dobrog gramofona i dalje nedostižan mnogim višestruko skupljim digitalnim kombinacijama (dostupnim običnim smrtnicima).

-------------
Svaki čovjek je dijete svojih postupaka.

Datum objave: 08.veljača.2018 u 09:05
Originalno postano od strane člana: thoree thoree napisao:

Ne treba nikoga obeshrabrivati na kupnju makar i jeftinijeg gramofona. Treba od nekud početi. Ako se dobro podesi, i jeftiniji gramofon može raditi vrlo pristojno.

Moje znanje i iskustvo nisu jako veliki, ali iz onoga što znam, potpuno bih se složio. Tu su po meni dvije dimenzije stvari. Prvo je da treba uzeti nešto što je ipak ozbiljniji uređaj, a ne neka sklepotina koja se pojavila zato što je ploča opet "in" ili neki stari krš kojeg vlasnik precjenjuje jer je čuo da je ploča opet da shit. Važno je ovo što thoree kaže, da se svi parametri ručke i geometrija zvučnice mogu ispravno podesiti, da se rabi pristojna i nepohabana zvučnica i to sve je sasvim dovoljno da si čovjek ne uništava ploče, a to je po meni najvažnije. A već i na takvoj kombinaciji se može itekako uživati i otkriti je li vinil za tebe ili ne.

Druga dimenzija stvari je ono klasično audiofilsko - gdje je za tebe granica koju si postavljaš, nakon koje nećeš brzo poželjeti nešto bolje. To je opet vrlo individualno, ali i malo zeznuto za otkriti. Mislim da je dobar izbor uzeti neki pristojan entry gramofon i živjeti s njim nek vrijeme, učiti, nabavljati ploče i onda u sljedećoj kupovini, ako je bude - nekome je i entry gramofon sasvim dovoljan - razmisliti pažljivo i ići na nešto trajno za sebe.

Objavio: andy_0702
Datum objave: 08.veljača.2018 u 09:12
kad slušam ploču onda slušam muziku i više sam u dodiru sa onim što slušam...
čak nešto i naučim čitajući ono što je na coveru albuma...

kad slušam preko DAC-a onda ne slušam muziku nego se vrti play lista :-)

ploče su skupe pogotovo audiofilska izdanja i reizdanja sa mastera... 
npr.. za onog tko sluša jazz za svaku preporuku je Music Matters izdavačka kuća...
ali isto tako ima dosta povoljnih ploča u recors store-ovima... pogotovo vani za jako pristupačnu cijenu..

e sad gramofoni i njihova cijena.. 
kao i sve druge audio komponenete naravno da pomak u kvaliteti  reprodukcije ne prati cijenu uređaja..  Ali tako je i sa drugim komponentama.. 
a tu je uvijek naravno second hand ponuda..

Po meni su problem tzv. all in one gramofoni koji imaju integrirani phono preamp ... čak i usb.
Cijenovno su povoljni ali naravno da kvaliteta reprodukcije  ne može biti neka upravo zbog lošeg preampa...Normalan gramofon bez milion feature-a i sa nekakvom boljom zvučnicom daje super užitak slušanja muzike... 

Objavio: Supersaša
Datum objave: 08.veljača.2018 u 10:55
Da podijelim svoje iskustvo s obzirom da sam i ja na igli od nedavno, haha.

Nekad davno pustio sam u pogon plastični Universum gramofon koji sam naslijedio skupa s razvaljenim pločama iz jugoslavenske narodne nostalgije (Bijelo dugme, Azra, Mišo Kovač i ekipa...) i to me onda odbilo od gramofona za duže vrijeme, pa nisam na to godinama ni pomišljao. Zvuk je bio nešto između telefonske slušalice i radio budilice i to me natjeralo da pospremim opet sve na tavan, uz generalno čuđenje što je s tim audiofilima i zbog čega su opsjednuti tom " analogijom". Obični DVD player od 100 kn je objektivno high end za takvo sr*nje i nema tu puno priče.

Na sajmovima nikad nisam ni obraćao pažnju na sve one lude gramofone s još luđim cijenama i izgledom. Jel baš nužno da nešto što vrti ploče mora imat 150 kg i izgledati kao sikstinska kapela ili oltar serijskog ubojice? I zbog čega ih rade onak zlatne i blještave, jel moraju imat 11 tornjeva i 3 ručke s po 4 motora, pa bezveze…Pa onda namještanja, fantaziranja, ručke i zvučnice, leveling, antiskating, VTA, SRA, VTF, WTF??

Ulovilo me opet nedavno (sad sam pametniji, ha!) i počeo sam to malo proučavat i mic po mic otvorilo se to sve i na kraju skužiš da za namjestiti gramofon treba samo par minuta kad naučiš kako, da ipak nema beskonačno gramofona, ručki i zvučnica, pogotovo ako ih želiš upariti po pravilima struke (prvo to, onda audiofil-shaman priče i pričice) i da postoje neke stvari koje su jako bitne, a neke ipak toliko nisu, što god pričali.

I tak njuškam okolo i naravno Rega, legend lives forever, prestane se proizvoditi njihov model RP6 i dođe novi Planar 6 za veću cijenu (naravno) u dućane. Istodobno u UK na akciji zadnji primjerci ovih na odlasku i click ebay paypal. Za tjedan dana evo na vratima ferrari crvene table sa staklenim tanjurom i nekom tamo ručkom. Ništa, ajmo po zvučnicu, najjeftiniju prvo, ionak budem to strgao pri instalaciji, pa da ne bude velika šteta. Rega Carbon, malo bijelo govance koje košta ko jedna ploča. Zašarafim ja to, poravnam s onim njihovim protraktorom i namjestim gaznu silu i antiskate da ne bježi nikud. Idemo slušat. Nova ploča, Joy Division - Unknown Pleasures. Svira!!! Ne šumi, ne vrišti, ne puca ništa, ima basa i visokih, malo je koščato i bas je kao "jednonotni". Usviravanje, Bijelo dugme, Azra, Mišo Kovač, da ne uništavam tih par novih LPova što sam kupio.

j...ica, nije to ko CD player, nemreš ostavit da samo svira jer ne ode u standby kad je gotovo, moraš maknut ručku, okretat strane i all that jazz. Totalno drukčiji feeling, skačeš oko gramofona ko mali majmuničić. Odvrtim tako par starih ploča i onda ajmo opet Joy Division.

WOW, radi, WOW….olabavila se Rega Carbon valjda malo, dere se Ian Curtis "Wheeereeee will it eeeeenndd!!!" na Day of the Lords, a ja sretan ko malo dijete. Sonorni bas u pozadini vokala drhti, majketi pa svira! Siktanje u visokima na New dawn fades nije kao na cd playeru, a opet visoki su tu. Nemreš vjerovat, 250 kn košta ta zvučnica, nije mi jasno kak to uopće radi, a ne kak još i svira k tome.

Svih 50 starih ploča zamijenio u SH shopu za 3 nove, i vrtim ploče svaki dan ko mutav, totalno sam ovisan. Nemrem više slušat jer ipak nemam love da odmah kupim 100 komada novih vinyla, rabljene ni ne doživljavam. Par mjeseci slušao tako i idem ja po novu zvučnicu. Ortofon 2M Black - "najbolja MM zvučnica na svijetu", cijena skoro ko i ostatak gramofona. Nema veze. Sad sam još pametniji, imam i USB mikroskop s kojim je namještanje svih kuteva pis of kejk (kupite si to svakako). Dignem ručku za 4 mm, instaliram zvučnicu, namjestim sve i idemo slušat. Nema usviravanja, ovo nije bolje 20 puta jer je zvučnica 20 puta skuplja, ovo je druga dimenzija. Ne čuju se zvučnici uopće (entry level Dynaudio 2/7), sve je povezano, a količina detalja je zapanjujuća. Stereo slika je apsolutno brutalna i nisam mogao vjerovati da to tako može. Gramofon mi je u stanu gdje trenutno radim i nemam mogućnosti za neku kvalitetniju postavu zvučnika ili ozbiljnije igranje s prostorijom, ali ovo je predstava! Genijalno! Za par sati sve se smirilo i ostala je samo glazba koliko je to moguće u ovakvim uvjetima…

Kao da sve, ali baš sve zvuči fizičkije i odvojenije od zvučnika. Već i najjeftinija Rega zvučnica će izvući neki 3D feeling iz vokala i instrumenata, mislim da cijenovno usporedivi entry level CD playeri tu jednostavno nemaju šanse. Da, zvuk najjeftinije zvučnice u usporedbi sa Ortofonom je asketski i siromašan, ali svejedno mi se čini ispravan. OK, u ovom slučaju sa Ortofonom i RP6 pričamo o investiciji većoj od 10kkn što nije malo, ali ipak. Već dugo nisam kupio nešto bolje u životu.

Uopće ne sumnjam da i najmanji RP1 sa Carbon zvučnicom može složit dobru predstavu kakvu od jeftine digitalije nikad nećete dobit….kasnije uvijek piknete malo bolju zvučnicu i eto veselja…

-------------
I found it hard
Its hard to find
Oh well, whatever, nevermind

Datum objave: 08.veljača.2018 u 11:06

-------------
I found it hard
Its hard to find

Datum objave: 08.veljača.2018 u 13:14
Ovo je sve divno i krasno i nemam kaj za dodati, osim jednog starog savjeta: ako imate samo par ploča, pripazite na njih, jer, staro pravilo kaže da se vinil sluša na gramofonu jednom dnevno. Rekristalizacija materijala vinila, taljenje, grebanje, i t d.
Mambo đambo ili ne, tako su govorili stari.
da

Datum objave: 08.veljača.2018 u 13:21
Upravo ovaj album od Majki je pravi test za gramofon jer je isti naime sniman analogno - znači AAA smijeh
Slažem se sa svime izrečenim. I entry level dobro podešeni gramofon ima ono nešto što digitalija u tom cjenovnom rangu može samo sanjati.

Ja bih samo izbjegao ove grebalice sa integriranim phono-om jer ne smatram to sretnim rješenjem. Rega P1 ili Pro-ject Debut mislim da su sasvim OK za neki početak.

-------------

Datum objave: 08.veljača.2018 u 13:59
Supersaša, hvala ti na iskustvima, gušt za pročitati Bravo. I čestitke na kupovini gramofona i zvučnice. Takve prilike kao što si upiknuo RP6 su uvijek slatke. Koja je ručka na RP6? To više nije rb300 (ili kako je već imenovana sadašnja varijanta te ručke) ako se ne varam. Ja sam na regi p3-24 imao prvo regin elys, a onda denon dl-110 i denon je bio super na toj ručki, a bogme ni rega elys nije za baciti samo po mojem mišljenju malo previše košta za to što daje. Barem u doba kad sam uzimao dl-110 je bilo tako jer tada je denonica koštala 800 kn, a vidim da je sada duplo haha. Sada na žešće modificiranoj rb250 imam benz micro gold i to je isto super mehanička kompatibilnost sa tom ručkom (samo naravno treba paziti na kompatibilnost sa phonoom). Jednako tako su na reginim ručkama ljudi puno koristili i dynavector 10x5 (samo treba paziti jer je to puno višlja zvučnica, pa na regama gdje nema podešavanja visine ručke to može biti problem...iako ima onih spacera za kupiti, nije ni to problem). To su sve super mogućnosti. jedno pitanje samo - daj mi preporuku za usb mikroskop - koji i gdje da ga nabavim?

Sve što kažeš isto ide u prilog priči - ako si voljan potrošiti nešto novca i učiti, nije problem ne imanje puno ploča...to će doći kroz vrijeme. Kako thoree kaže, bitno je samo ne ići na ta rješenja koja imaju u sebi phono, pa onda još i usb i svakakve đinđe, kao i napustiti razmišljanje u tom "convenience" smjeru ako se ide na vinil. Da, nećeš imati daljinski, automatiku, beskonačna premotavanja, preskakanja i sl., ali to je za mene i bolje tako, ne sumnjam u to što kažem nimalo. Pustiti muziku na primjerenoj glasnoći i dati njoj i sebi vremena i prostora, bez ekrana, prešaltavanja, predomišljaja svake tri sekunde - tako se muzika i sluša, ako se hoće neki vrag iskusiti. 

Još jednu stvar bih samo dodao o ovome što pišeš o svojem iskustvu sa polovnim pločama i kako ih danas više ne želiš ni taknuti. Razumijem potpuno, no rekao bih kako je kod mene bilo: imam puno s/h ploča (minimalno EX stanje) koje sam uzimao preko ebaya, većinom sa engleskog tržišta. Više manje sve do jedne zvuče odlično. Isto tako, 90% onoga što sam kupio kod nas u s/h...freebird i te spike recimo - to je većinom treš žestoki (ne i sve). Vjerojatno zato što su ploče ovdje bile izrovane id strane kojekakvih plugova. Imam jednu ploču iz freebirda koja je na pogled ok, nema ogrebotina, ništa, ali su brazde tako izrovane da Chopin zvuči kao Merzbow. 

Originalno postano od strane člana: Krešica Krešica napisao:

Ovo je sve divno i krasno i nemam kaj za dodati, osim jednog starog savjeta: ako imate samo par ploča, pripazite na njih, jer, staro pravilo kaže da se vinil sluša na gramofonu jednom dnevno. Rekristalizacija materijala vinila, taljenje, grebanje, i t d.
Mambo đambo ili ne, tako su govorili stari.
da

Čuo sam i ja za ovo. To pravilo sam prekršio dosta puta, a nekoliko puta i brutalno jer sam slušao jednu pjesmu po 10ak puta za redom. Moja vleha nisu čula degradaciju na toj pjesmi. Sada će netko reći - je, da imaš Michael Fremerov setup onda bi čuo. Možda, tko zna. Možda ne. Ali čuo sam i tvrdnji da je svaka ploča dobra samo 10ak slušanja, nevezano za kvalitetu opreme na kojoj se reproducira haha.

Objavio: tatamata
Datum objave: 08.veljača.2018 u 15:39

Ali čuo sam i tvrdnji da je svaka ploča dobra samo 10ak slušanja, nevezano za kvalitetu opreme na kojoj se reproducira haha.

Trajnost ploče je vrlo vezana za opremu na kojoj se sluša. LP se ne sluša na gramofonu koji ima ručku na feder potpomognut sa par novćića na zvučnici.

Prvo i osnovno je pravilno i pažljivo rukovanje i održavanje LP ploča. Ako se držimo toga onda je LP sposoban za vrhunsku repodukciju za negdje oko 60 slušanja, za dobru negdje oko 600 slušanja, a dalje se smatra da je ploča već izraubana.

-------------
prava hifa svijetli u mraku.

Datum objave: 08.veljača.2018 u 15:49
Originalno postano od strane člana: tatamata tatamata napisao:

Ali čuo sam i tvrdnji da je svaka ploča dobra samo 10ak slušanja, nevezano za kvalitetu opreme na kojoj se reproducira haha.

Trajnost ploče je vrlo vezana za opremu na kojoj se sluša. LP se ne sluša na gramofonu koji ima ručku na feder potpomognut sa par novćića na zvučnici.

Prvo i osnovno je pravilno i pažljivo rukovanje i održavanje LP ploča. Ako se držimo toga onda je LP sposoban za vrhunsku repodukciju za negdje oko 60 slušanja, za dobru negdje oko 600 slušanja, a dalje se smatra da je ploča već izraubana.

Ovo je ofrlje teorija  prema njoj niti jedna  ploča  koja je sh  nije u redu . Nema  kilometar celer hahapa da vidiš kilometražu .Neke starije naprotiv  bolje zvuče od većine  novih izdanja mig

-------------
zden

Datum objave: 08.veljača.2018 u 15:55
Nije ovo ofrlje teorija mladi gospodine nego tvrdnja čovjeka koji već 50 godina sluša ploče. A za SH, znao sam u SH kupovati ploče u mint stanju, neke ploče klasike koje sam kupio po trgovinama nisu bile ni slušane. Kako znam, e pa to ćeš i sam naučiti kad se budeš bavio pločama 50 godina.

-------------

Datum objave: 08.veljača.2018 u 16:03

Nije ovo ofrlje teorija mladi gospodine nego tvrdnja čovjeka koji već 50 godina sluša ploče. A za SH, znao sam u SH kupovati ploče u mint stanju, neke ploče klasike koje sam kupio po trgovinama nisu bile ni slušane. Kako znam, e pa to ćeš i sam naučiti kad se budeš bavio pločama 50 godina.

Možda  si se namjerio na krivu osobu Mladiću
obrva

-------------
zden

Datum objave: 08.veljača.2018 u 16:15
Prije će biti da si ishitreno ocijenio moj post, ili kako ti kažeš "ofrlje". Vidim sad, star si čovjek, pazi malo kako i što pišeš, barem kad nekog citiraš.
Prvo, nigdje nisam napisao da nijedna SH ploča nije u redu.
Drugo, neprimjereno je u citatu otvarati temu starih i novih izdanja zato što nisam ni pisao o tome.                             

-------------

Datum objave: 08.veljača.2018 u 17:30

jedno pitanje samo - daj mi preporuku za usb mikroskop - koji i gdje da ga nabavim?

Ja sam si kupio https://www.ebay.com/itm/Digital-Andonstar-Microscope-500x-Magnifier-2MP-USB-Electron-Endoscope-Camera-EU/182673664149?epid=14007658107&hash=item2a8832e895:g:CVQAAOSwhMFZsLGI" rel="nofollow - ovaj .

Dugačak je kao penkalo i ima dobar stalak, možeš ga precizno paralelno poravnati sa tangentom na protraktoru i dobro vidjeti kako stoji samo tijelo igle i cantilever, jer nisu uvijek paralelni sa tijelom zvučnice, plus azimut naravno jer gledaš iglu s prednje strane. Ako ga staviš bočno, vidiš dobro SRA i VTA.

Ja sam dosta čorav i ne kužim kak neki ljudi bez pomagala uspiju namjestiti zvučnicu. Vjerojatno nikak, zato ima toliko izoranih ploča.  

haha

Uglavnom, upiši u Google cartridge stylus under microscope, otvori se puno zanimljivih slika, haha.

-------------
I found it hard
Its hard to find

Datum objave: 08.veljača.2018 u 19:17

Prije će biti da si ishitreno ocijenio moj post, ili kako ti kažeš "ofrlje". Vidim sad, star si čovjek, pazi malo kako i što pišeš, barem kad nekog citiraš.
Drugo, neprimjereno je u citatu otvarati temu starih i novih izdanja zato što nisam ni pisao o tome.                             
Gledaj ja pišem što me volja i konstatiram kad netko piše nebuloze  i nedokazive  stvari  koje se mogu utvrditi jedino  vrlo skupim i dugotrajnim testovima. I ne treba pametovati i izmišljati nešto ako nije potrebno  . Ili misliš da  tvojih 50 godina slušanja to opravdava ,još od uporabe  čavel  grebalice 
što bi moglo VRIJEDITI ZA  ONDAŠNJE BAKELITNE PLOČE 
ili možda imaš adekvatni  dokaz za tvrdnju  oko 60 slušanja .Dalje na volju čitateljima 

ende

-------------
zden

Datum objave: 09.veljača.2018 u 08:35
Ovo sa usb mikroskopom je jako cool ideja. Ima ih i na njuškalu:
https://www.njuskalo.hr/?ctl=search_ads&keywords=usb+mikroskop" rel="nofollow - https://www.njuskalo.hr/?ctl=search_ads&keywords=usb+mikroskop

Datum objave: 09.veljača.2018 u 08:47
Ove koje prodaju na njuški su duplo veće cijene od onog što se da nabaviti preko ebay-a. Ja sam uzeo takav za cca 12 dolara.

@Supersaša čestitke na gremu, i ja sam gledao novi P6 koji me zainteresirao ponajviše zbog vanjskog napajanja koje ide uz njega. Lijepi je to gramofon. 

-------------

Datum objave: 09.veljača.2018 u 09:44
Originalno postano od strane člana: zden zden napisao:

Gledaj ja pišem što me volja i konstatiram kad netko piše nebuloze  i nedokazive  stvari  koje se mogu utvrditi jedino  vrlo skupim i dugotrajnim testovima. I ne treba pametovati i izmišljati nešto ako nije potrebno  .

Podatak koji si ti nazvao nebulozom i "ofrlje teorijom" je iznesen u hi-fi časopisu od strane više novinara koji su se tim pitanjem bavili sedamdesetih i došli su do koncenzusa da moderna zvučnica sa gaznom silom ispod 1,8 grama već omogućuje hi-fi stanje ploče za preko 60 slušanja, te da je u dobroj kondiciji i za preko 600 slušanja.

Naravno da u to doba nije bilo interneta i novinar koji je pisao za hi-fi časopis nije bio u tvojoj poziciji, tj nije mogao pisati što ga je volja nego je poznavao problematiku nečeg što potpisuje.

I opet, naravno dozvoljavam da pišeš što god hoćeš, samo pazi malo kako ocjenjuješ tuđe tekstove, da čitaoci nebi nešto krivo "konstatirali" o tvojim kompetencijama.

-------------

Objavio: bibo
Datum objave: 09.veljača.2018 u 09:54
Originalno postano od strane člana: zden zden napisao:

Gledaj ja pišem što me volja i konstatiram kad netko piše nebuloze  i nedokazive  stvari  koje se mogu utvrditi jedino  vrlo skupim i dugotrajnim testovima. I ne treba pametovati i izmišljati nešto ako nije potrebno  . Ili misliš da  tvojih 50 godina slušanja to opravdava ,još od uporabe  čavel  grebalice 
što bi moglo VRIJEDITI ZA  ONDAŠNJE BAKELITNE PLOČE 
ili možda imaš adekvatni  dokaz za tvrdnju  oko 60 slušanja .Dalje na volju čitateljima 

ende

Sjecam se te studije, izasla je u nekom casopisu prije poprilicno godina. Snimili su mikroskopom brazde nove ploce, odsvirali odredjeni proj puta, snimili nanovo i usporedili.... Objavili su da su ostecenja minimalna do te brojke. itd..... Ne vidim tu nista cudno, prilicno egzaktno za razliku od sijaset drugih hifi magli. Gazne sile jesu male, no sa druge strane pritisak se prenosi na vrlo malu povrsinu tako da je habanje prilicno. S druge strane broj od 60 je prilicno velik... poslusati neku simfoniju toliko puta.... Pravo je pitanje koliko gramofon danas uopce ima smisla, no onda idemo dalje pa se pitamo tko smo mi, koja je svrha zute mrkve, vinske muzice  itd...

Datum objave: 09.veljača.2018 u 10:03
Naravno da trajnost ploce odnosno zapisa ovisi o kvaliteti njenog baznog materijala(sirovine od koje se izrađuju), o kompliciranosti i potrebnoj delikatnosti zapisa(vrsta i kvaliteta snimke) o obliku igle, masi pokretnog sistema zvucnice, preciznosti geometrijskih postavki zvučnice itd...

Dakle krivulja pada kvalitete/broj repeticija korišenja moze prilicno varirati.

Datum objave: 09.veljača.2018 u 10:05
Pa da, ako imaš 150 ploča koliko ti treba vremena da svaku preslušaš 50x? Osim ako nisi od onih koji imaju 22 ploče za "testiranje", od toga 7 kom su Dajana&Patriša plus topovi od Čajkovskog, haha...

Gramofon ima smisla isto ko i kabeli za 23 kile kuna, takva rasprava ima bug u korijenu, ne treba to razvlačiti dalje.

Nego recite vi meni stare iskusnjare koji to gramofoni, zvučnice i ploče zvuče toplo? Jer nikak da to čujem, a belosvecki reviewi su puni topline...

-------------
I found it hard
Its hard to find

Datum objave: 09.veljača.2018 u 10:35
Takvi opsi su posljedica toga što ljudi ne razlikuju u opisima topli od smirenog zvuka.

Kad ukloniš nervozu i ostale nuspojave sve zvuči smireno, odnosno kako neki vole reči toplo(u odnosu na kreštavo)

Datum objave: 09.veljača.2018 u 12:38
Originalno postano od strane člana: Supersaša Supersaša napisao:

Pa da, ako imaš 150 ploča koliko ti treba vremena da svaku preslušaš 50x? Osim ako nisi od onih koji imaju 22 ploče za "testiranje", od toga 7 kom su Dajana&Patriša plus topovi od Čajkovskog, haha...

Gramofon ima smisla isto ko i kabeli za 23 kile kuna, takva rasprava ima bug u korijenu, ne treba to razvlačiti dalje.

kabeli od 23 kile bas nikakvog, a gramofonu ne "pakirati" na taj nacin............

Datum objave: 09.veljača.2018 u 13:48

Znači, sad otvaraš temu sa ultraskupim kablovinjem? Grebalicu si nabavil ...

Nego recite vi meni stare iskusnjare koji to gramofoni, zvučnice i ploče zvuče toplo? Jer nikak da to čujem, a belosvecki reviewi su puni topline...

Imaš Regu. Nebuš to čul na njoj ... barem dok ne napikneš gore neku bulju od soma eura ili više ...
"Toplo" se kao pridjev koristi u review-ima gdje se želi dočarati prirodno, a "hladno" za beživotno ili neprirodno, i jako je u vezi sa količinom plaćenih reklama u dotičnom časopisu od strane branda koji je predmet recenzije. A podložno je i subjektivnom dojmu recezenta. Pogotovo ako to piše u hladnoj podstanarskoj sobici ...

haha

Datum objave: 09.veljača.2018 u 14:08
Supersaša, hvala ti na linku za mikroskop. Jednom ću si to svakako piknuti. 

Datum objave: 09.veljača.2018 u 14:17
Što se "topline" tiče, primijetio sam da većinom ljudi koji nisu hifisti i u životu nisu čuli dobar gramofon rabe tu riječ za muljav, nedefiniran i pucketav zvuk loših gramofona i loših ploča, a što njima iz nekog razloga zvuči primamljivo. Dotični obično i pristupaju gramofonu ne kao hi-fi izvoru zvuka, već uz egzaltirani uzdah, "ah, gramofon". Moguće da i časopisi ciljaju na najniži zajednički nazivnik takvim pisanjem.

Objavio: Sten
Datum objave: 09.veljača.2018 u 15:54
  Na žalost, to sa "krivom" terminologijom nije vezano samo za gramofon.

Datum objave: 09.veljača.2018 u 18:19
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Dakle krivulja pada kvalitete/broj repeticija korišenja moze prilicno varirati.

Dakle sad kad imam šibatu goli dijamant, trajat će ploče duže jer većom površinom ora po brazdi. cool
Originalno postano od strane člana: bibo bibo napisao:

kabeli od 23 kile bas nikakvog, a gramofonu ne "pakirati" na taj nacin............

Ma ne pakiram ništ, samo mi se čini da u nečemu ovako iracionalnom ne treba tražiti smisao, samo osjećaje. 

Originalno postano od strane člana: Krešica Krešica napisao:

Imaš Regu. Nebuš to čul na njoj ... barem dok ne napikneš gore neku bulju od soma eura ili više ...

Pa baš za Regu kažu da je topla, i to za jeftinije modele. Mislim da ne budem napikavao gore skuplju bulju, već je i Ortofon na jako visokom nivou. Za dalje bi možda trebalo nabavit ovješenu bazu s odvojenim motorom...možda jednog dana kad narastem.

-------------
I found it hard
Its hard to find

Datum objave: 09.veljača.2018 u 18:25

Što se "topline" tiče, primijetio sam da većinom ljudi koji nisu hifisti i u životu nisu čuli dobar gramofon rabe tu riječ za muljav, nedefiniran i pucketav zvuk loših gramofona i loših ploča, a što njima iz nekog razloga zvuči primamljivo. Dotični obično i pristupaju gramofonu ne kao hi-fi izvoru zvuka, već uz egzaltirani uzdah, "ah, gramofon". Moguće da i časopisi ciljaju na najniži zajednički nazivnik takvim pisanjem.

Moguće da je tako.

Ti vrtiš Gyro ako se dobro sjećam, jesi zadovoljan s njim baš u svemu?

-------------
I found it hard
Its hard to find

Datum objave: 09.veljača.2018 u 18:31

Moguće da je tako.

Ti vrtiš Gyro ako se dobro sjećam, jesi zadovoljan s njim baš u svemu?

Jesam, niti ne pomišljam na nešto drugo, jedino što mi je u planu je SME IV gore jednog dana, pa onda nešto poput Benz Micro Ace LO i to je to. Klasična kombinacija za maksimum novaca koji želim davati po komponenti. 

Datum objave: 09.veljača.2018 u 18:38
Da, internet je pun Gyrodecka sa SME i BM, vjerujem da lijepo radi...

Kažeš da si imao Regu prije, kako bi ih usporedio, jel ti Gyro puno tiši zbog ovjesa i motora izvan baze?

Nemam iskustva s takvim stvarima, a zanimaju me odnosi, koliko je to stvarnoi bolje od ove jednostavne table gdje je sve povezano....

-------------
I found it hard
Its hard to find

Datum objave: 09.veljača.2018 u 20:08

Da, internet je pun Gyrodecka sa SME i BM, vjerujem da lijepo radi...

Kažeš da si imao Regu prije, kako bi ih usporedio, jel ti Gyro puno tiši zbog ovjesa i motora izvan baze?

Nemam iskustva s takvim stvarima, a zanimaju me odnosi, koliko je to stvarnoi bolje od ove jednostavne table gdje je sve povezano....

Ja sam imao regu p3-24, sa vanjskim napajanjem i groovetracer podtanjurom. Ručka rb-300 sa tecnoweight utegom. Ostalo na ručki nemodano.

Komparirao sa gyrodecom sa vanjskim napajanjem i gore rb-250 sa modificiranim unutarnjim i vanjskim ožičenjem i isto tecnoweight utegom.

Na oba je bila denon dl-110 i istatak sistema isti.

Teško mi je kvantitativno uspoređivati koliko je nešto bolje, ali gyro definitivno daje timbralno i teksturalno puno bolji zvuk, više "zraka" i znatno "opušteniji" zvuk (što ne znači "mekan" ili "lijen"). Osobno bih rekao jednostavno da zvuči prirodnije. Meni osobno. S druge strane, na toj razlici mi je postalo jasno zašto regu zovu rokerskim gramofonom i što englezima znači taj "PRaT" - rega ima taj neki drive...teško mi je to u riječi staviti. U svakom slučaju, razlike su čujne na prvu loptu već i na vrlo osrednjim zvučnicima. Ali opet, to je bila p3, ne znam koliko je ona usporediva sa p6.

Datum objave: 10.veljača.2018 u 07:18

Pa baš za Regu kažu da je topla, i to za jeftinije modele. Mislim da ne budem napikavao gore skuplju bulju, već je i Ortofon na jako visokom nivou. Za dalje bi možda trebalo nabavit ovješenu bazu s odvojenim motorom...možda jednog dana kad narastem.

Ah, sorry, krivo sam skužio na što ti misliš kad kažeš "toplo". Ali s obzirom da si upiknuo P6, onda bi već trebao biti na pravom putu. Dobro konstruirani gramofoni sa subšasijom jesu daljnji korak napred, ali su u bitno višem cjenovnom razredu.
Opusti se i uživaj, zavrti ploču ...

mig

Datum objave: 10.veljača.2018 u 09:05

Ma ne pakiram ništ, samo mi se čini da u nečemu ovako iracionalnom ne treba tražiti smisao, samo osjećaje. 

[/QUOTE]

Jasno, no nebih trpao gramofon i kabele od 23kk u istu recenicu. Za razliku od 23kk kabela, gramofon nije iracionalan. Kad sam rekao besmislen, mislio sam na komplikacije oko njega i pomanjkanje iole dobrih ploca danas, a ne na to da gramofon ne moze svirati dobro, moze, no to moze i digitalija, minus navedene komplikacije.
Druzio sam se sa gramofonom preko 30 godina, odustao od njega i nanovo po nagovoru frenda nesto zapoceo, no bas ovih dana i zavrsio tu pricu. Upravo  sam na AudioMarktu prodao Garrarda 301, (jos stoji oglas) u odlicnom stanju. Trebao je ici u Londru na komletnu restauraciju, zatim je trebao dobiti ludi plint po mojim specifikacijama, pa dvije prekrasne rucke itd. No, odustao sam od svega iz gore navedenih razloga. Trebao je izgledati kao ovaj na slici. Nisam htio nikakve Micro Seiki tanjurace od 50kg, vise Shindo filozofiju. No, to sam samo ja, i moja razmisljanja ne vrijede za druge..

https://postimages.org/" rel="nofollow">

Datum objave: 10.veljača.2018 u 10:13
Pošto i sam posjedujem vintage grem - Thorensa, smatram da su tada, znači 70-e i 80-e imali jako dobre koncepte gramofona. Subšasija i ovjes definitivno pridonose "smirivanju" zvuka što ja ne bih nazvao toplim nego jednostavno fluidnim. Zvuk koji je lišen hrpe rezonancija koje se inače javljaju na gramofonu  bez ovjesa.

Druga filozofija je "umrtvljavanje" masom. Znači, kad gledamo baze od 50 kila nije to samo za kur...e nego ima svoje zašto, a to je ubijanje vibracija.

S druge strane Rega ima skroz treću filozofiju - kontroliranje rezonancija i brzo provođenje istih dalje u podlogu. P6 ima ipak malo bolju konstrukciju baze (sendvič konstrukcija) od recimo P3. 

Sve u svemu, ima i jednih i drugih i trećih gramofona koji zvuče odlično. A druga priča su zvučnice. Ova Shibata koju ima Supersaša je vrh. Po meni najveći pomak je u korištenju naprednijeg oblika igle, bila to shibata ili microline, fine line, fritz-geiger... To je nešto sasvim drugo, bilo na MM ili MC. 

U svakom slučaju kad se usvoje osnovni zakoni fizike i razumije funkcioniranje gramofonske integracije, zabava je zagarantirana. Nigdje čovjek ne može sam malim modifikacijama toliko utjecati na zvuk. Ja posjedujem gramofon koji je idealan za modifikacije i kao takav uvijek zabaan. Naravno ako je vlasnik na to spreman.

A što se tiče trajnosti ploča, kao što Gašo reče, sve ovisi o podešenosti integracije. Mislim da se ne treba zamarati time, pogotovo ako netko posjeduje 150+ ploča i ne sluša uvijek istih 10. 

-------------

Datum objave: 10.veljača.2018 u 10:32
@bibo

A zašto si ga prodao, pa može stajati negdje u prostoriji i ako se ne koristi, predivni su gramofoni i u statičnom stanju, meni je to vrhunska "tehnička" umjetnost...

I ja sam na strani minimalizma, radije bih nešto elegantno nego "tanjurače" od 50 kg, haha. Po ljepoti redom idu Wilson Benesch Full Circle, Project RPM 9 i Kuzma Stabi, ovaj novi kojem su dvije cijevi baza.

Hvala svima na doprinosu, vjerojatno je i otvarač teme dobio neke informacije. Ajoj da, nema ga pobjego je...  :)

A posvađali su se samo tatamata i zden, ostalo je ontopic.  :)

Kupio jučer Zeppeline Br. 3 i Coda, idem sad malo ružit. 
I AIR - Moon safari, label Parlophone, preporuke, vinili su savršeni i dobro zvuče, bar ova četiri koje sam ja kupio...

Keep spinning and stay cool.

-------------
I found it hard
Its hard to find

Datum objave: 10.veljača.2018 u 11:20

@bibo

A zašto si ga prodao, pa može stajati negdje u prostoriji i ako se ne koristi, predivni su gramofoni i u statičnom stanju, meni je to vrhunska "tehnička" umjetnost...

A, pa rekao sam gore manje vise sve. To mi je danas prekomplicirano, plus nedostatak novih izdanja. Ovo moje bi zaista izgledalo kao na slici ili jos i bolje (frend mi je artisan stolar), no ukupni bi trosak bio ohoho... 950 baza+ 700-800 restauracija+ 2500-3000 dvije rucice + 2000 do 3000 dvije zvucnice + step up trafo plus preamp = pk novaca.... (svi iznosi u E). Doduse to bi bilo zgodno u sobi, to da.... :)... Nema to smisla, osim ako si bas sasav ili volis bacati novac kroz prozor. Dobra digitalija svira jednako dobro, po meni i bolje od grema i visak novaca je umjesto i ulupavanje u dva izvora bolje proslijediti u bolje zvucnike a jos bolje u neko fino putovanje sa finom klopom i dobrim vinom, pada mi na pamet Bretanja, Provansa, cijela Italija i tak dalje...

Datum objave: 10.veljača.2018 u 18:06

Kad sam rekao besmislen, mislio sam na komplikacije oko njega i pomanjkanje iole dobrih ploca danas...

To sa "pomanjkanjem dobrih ploča" doista ovisi o tome što se sluša. To da nema dobro zvučećih novih ploča je po meni čisti mit. Možda tako stvar stoji za neke vrste muzike, ali stvarno bih mogao ekstenzivno nabrajati odlično zvučeće i odlično fizički izrađene ploče u širokom spektru nove muzike. Velika većina toga što slušam je ne samo izdavana na pločama, nego i na vrlo dobro zvučećim pločama. Sad, ja nikad nisam brijao na "audiofilska" izdanja, to me ne dira nimalo, ali po meni itekako ima i nemalo "neaudiofilskih" koje zvuče vrhunski.

Originalno postano od strane člana: thoree thoree napisao:

A druga priča su zvučnice. Ova Shibata koju ima Supersaša je vrh. Po meni najveći pomak je u korištenju naprednijeg oblika igle, bila to shibata ili microline, fine line, fritz-geiger... To je nešto sasvim drugo, bilo na MM ili MC. 

O ovome imam puno za učiti. Nikad nisam proučavao ove stvari. Ima li kakvih linkova ili članaka koje bi mi mogao za početak preporučiti?

Kupio jučer Zeppeline Br. 3 i Coda, idem sad malo ružit. 
I AIR - Moon safari, label Parlophone, preporuke, vinili su savršeni i dobro zvuče, bar ova četiri koje sam ja kupio...

***eno. Moon Safari znam da super zvuči izdanje na ploči. Led Zeppelin znam da se s druge strane pričalo da je koma...kažeš da ovo koje si uzeo dobro zvuči - koje je to izdanje?

Datum objave: 10.veljača.2018 u 19:11
Evo dvije slike moje Delosice, malo pornografije nije na odmet.

-------------

Datum objave: 10.veljača.2018 u 19:34

Kad sam rekao besmislen, mislio sam na komplikacije oko njega i pomanjkanje iole dobrih ploca danas...

To sa "pomanjkanjem dobrih ploča" doista ovisi o tome što se sluša. To da nema dobro zvučećih novih ploča je po meni čisti mit. Možda tako stvar stoji za neke vrste muzike, ali stvarno bih mogao ekstenzivno nabrajati odlično zvučeće i odlično fizički izrađene ploče u širokom spektru nove muzike. Velika većina toga što slušam je ne samo izdavana na pločama, nego i na vrlo dobro zvučećim pločama. Sad, ja nikad nisam brijao na "audiofilska" izdanja, to me ne dira nimalo, ali po meni itekako ima i nemalo "neaudiofilskih" koje zvuče vrhunski.

Ah, pa kak mozes tak nekaj izvaliti....  dobar analogni signal prilikom masteringa za LP prolazi kroz toliko kasapljenja, redom... koliko materijala zelimo staviti na LP, koliko baseva ima u signalu, jeli pjesma na vanjskom rubu ili na kraju i tak dalje ...  pa onda.. negdje u nazad 35 godina sav se materijal snima i cuva u digitalnom formatu... znaci imamo digitalni format kojeg kasapimo za mastering na analogni LP.... pa kakva je onda svrha toga... kaj ti nije logicnije da taj materijal onda slusamo neizmrcvaren na digitaliji u hires formatu.... LP ima smisla samo ako je sve bilo analogno... cijeli lanac... a takve se snimke vise ne rade... da ne velim da je muzika nekada u nedostatku sve ostale zabave, danas dostupne, bila strahovito popularna i da je ogroman novac ulagan u to. radijske kuce su bile vlasnice simfonijskih orkestara, bili su angazirani vrhunski dirigenti i muzicari itd, puno toga se je radilo i zbog prestiza a ne samo zbog novca... i zato su te stare ploce i danas nedostizan san za svu novu produkciju.... da o entuzijazmu snimatelja ne pricam,  pa i danas se za vrhunsko snimanje koriste prastari mikrofoni i tehnike snimanja koje su koristile  prije 50 godina ..... sve sto vrijedi je stalo tamo negdje 75. godine, i u jazzu i u klasici, zivimo u doba konzumerizma i povrsnosti..pomiri se sa time........

Datum objave: 10.veljača.2018 u 20:03
@ popol vuh

Nisam još izvrtio Zeppeline, javim kad budem. Pogledat ću koja su izdanja... 

Za Moon safari sam rekao da dobro zvuči, upalo mi u oko jer je od Parlophona, imam još 3 ploče od njih koje mi dobro zvuče i fizički su savršene (Daft Punk i Erik Truffaz). Iako sad vidim na netu da se ljudi i na njih znaju žaliti...

Sto se tiče oblika vrha igle, sve je https://www.sound-smith.com/articles/stylus-shape-information" rel="nofollow - TU .

@ bibo

Bibo možda ima pravo, a možda i ne...ima danas hrpa pozitivnih luđaka u undergroundu koji se jako trude da im i snimke i konačni proizvodi budu jako kvalitetni.  Siguran sam da i danas postoje oni kojji guraju dalje i da ipak nije sve stalo 75e....Što se tiče gramofona npr., ni ja nisam od old school ekipe koja se fiksala iglom desetljećima, pa evo nakon pola godine operiram s mikroskopom, haha.

@ tatamata
Puno ljepila između igle i cantilevera? proteza
Kako zvuči Lyra Delos? Stabi Stogi je u tatamata vaš hifi, veri najs...

-------------
I found it hard
Its hard to find

Datum objave: 10.veljača.2018 u 20:46

Puno ljepila između igle i cantilevera? proteza

Boronska cijev kantilevera ne dopušta upresavanje zbog krhkosti i tvrdoće (kristalna - molekularna rešetka podsjeća na karbon, no veće je čvrstoće,oko 9,5 po Mohs skali, tvrđi je samo dijamant)) pa je zato tip sljepljen na cijev. Lyra ima Namiki microridge line-contact stylus, svira vrlo precizno, s puno detalja, lepršavo. Po compliansu s ručkom (9,8) sjajno odgovara Kuzminoj Stogi Ref ručki.

-------------

Objavio: alki
Datum objave: 11.veljača.2018 u 23:09

Nije ovo ofrlje teorija mladi gospodine nego tvrdnja čovjeka koji već 50 godina sluša ploče. 
možda bi nakon 50 godina (pola stoljeća) uporabe trebalo provjerit slušna osjetila... obrva

nisam čuo da stariji ljudi čuju bolje od mlađih...

Objavio: alki
Datum objave: 11.veljača.2018 u 23:11
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Takvi opsi su posljedica toga što ljudi ne razlikuju u opisima topli od smirenog zvuka.

ili ukratko - tišeg zvuka niže dinamike od CDa 

Datum objave: 12.veljača.2018 u 09:01
Ni ukratko ni nikako Alki.

U par rijeci si pomjesao sve kruske i jabuke svijeta.   

Datum objave: 12.veljača.2018 u 09:13
I meni se tako čini ...

Datum objave: 12.veljača.2018 u 10:06
Originalno postano od strane člana: alki alki napisao:

možda bi nakon 50 godina (pola stoljeća) uporabe trebalo provjerit slušna osjetila... obrva
nisam čuo da stariji ljudi čuju bolje od mlađih...
Hvala na brizi, provjeravam.

Ipak je to organ bez kojeg me u ovih 50 godina glazba nebi oplemenila barem toliko da spoznam da će bistar mlađi čovjek (koji čuje bolje od starijih) poslušati starije kad mu pokušaju prenijeti neko znanje. 

-------------

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net