Ispiši stranicu | Close Window

Jeftini DAC-ovi - kineski...

Web: Audiofil - feel the sound -
Kategorija: Hi-Fi
Ime foruma: Audio komponente
Opis foruma: Problemi, pitanja, preporuke ...
URL: Http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14825
Datum ispisa: 22.rujan.2018 u 13:11
Verzija Softwarea: Web Wiz Forums 11.10 - http://www.webwizforums.com

Tema: Jeftini DAC-ovi - kineski...
Objavio: George
Tema:: Jeftini DAC-ovi - kineski...
Datum objave: 24.veljača.2018 u 21:00
Ja sam si prvo kupio jeftini entry level novi DAC pa onda bolji novi DAC pa polovni bolji pa onda vintage high end DAC i na kraju sam kupio i sad imam DIY DAC koji je bolji od svega toga što sam do sada imao.
No, nedostatak tog fantastičnog DIY DAC-a kojeg sada imam je što ima samo SPDIF ulaz pa moram koristiti Hifiberry DAC+Pro (i Rpi naravno) kao izvor, budući da mi to bolje svira od Daphilea koji je na windows ploči i ima USB izlaz. Na Daphileu koristim M2Tech konverter i neće mi se ulagati 5-10 000 Kn u USB-SPDIF konvertere da bi dostigao razinu zvuka Hifiberrya.

Želim koristiti Daphile zbog korisničkog komfora kojeg RPi aplikacije jednostavno nemaju (iako bolje sviraju).
Zato si gledam nabaviti neki DAC koji bi imao USB ulaz. Time bih eliminirao štetnu USB-SPDIF konverziju, a mogao bih koristiti Daphile kao komforan player.

Zanima me da li bi netko mogao reći / preporučiti nešto od naizgled atraktivnih (jeftinih) DAC-ova kao npr. Audiophonics DIY moduli, Audio GD, Gustard...

Onako vizualno i po specifikacijama čini mi se da bi to moglo biti dobro. 

Ima li iskustava?

Odgovori:
Objavio: Kabel
Datum objave: 24.veljača.2018 u 22:31
Hegel Hd2 za konverziju usb /spdif

-------------
Ovo i ono

Datum objave: 25.veljača.2018 u 07:32
To mi ne izgleda bolje od trenutnog M2Tech Hiface Two kojeg sada imam. Nema vanjsko linearno napajanje i još ima i DAC za te novce. 
Inače hiface Two (crni stik) bolji je od Hiface Evoa (kocka prve generacije). To sam imao prije. Sa vanjskim napajanjem ali bez vanjskog clocka. Zato sam napisao da mi za sljedeći korak treba x tisuća kuna što mi je besmisleno jer cijeli Rpi sa spdifom i napajanjem košta 150 Eur i dobro svira. pod tim dobro mislim u rangu sa komercijalnim transportima od jako puno tisuća.

Pokrenuo sam thread jer me zanimaju "rubni" (non mainstream) uređaji kao DIY moduli ili gotovi kineski DAC-ovi. Imam osjećaj da tu ima potencijala za dobar zvuka za malo novaca. Recimo da za 500 Eur nabavim uređaj koji svira kao npr Wadia 321 koja polovna košta 1500-2000 Eur. Tako nešto mi je cilj.

Objavio: Deki777
Datum objave: 25.veljača.2018 u 08:52
Meni je odličan dac za male novce bio Calyx Coffee. Čak ima i pojačalo za slušalice s kontrolama za vol..Danas se da nabaviti u second hand za nekih 600kn. A konstrukcijski je kao mala cigla, s više neutralnijim zvukom.
Radi do 24bit/96hz

Datum objave: 25.veljača.2018 u 09:17
Ne. Calyx je mainstrem i nije jeftin.
No, vidim da sam krivo postavio temu. U stvari, ja ne tražim jeftini DAC, nego DAC sa ekstremnim omjerom price/performance. A to ne može biti komercijalni DAC. Mora biti nešto što je još neetablirani name (noname) ili neki još nepoznati DIY-er.

Npr. imam neprovjerenu informaciju da Audiophonicsov DIY modul (onaj za 199 Eur) svira bolje od Berkeley Aplpha DAC-a. E, to me zanima, takvi uređaji koji kako sam gore napisao, za 500 Eur sviraju kao komercijalni brand name DAC za nekoliko tisuća Eura. 
Takve stvari postoje. Imam jednu takvu, ali nema USB. Zato sam u potrazi...

Datum objave: 25.veljača.2018 u 13:05
Originalno postano od strane člana: George George napisao:

Ne. Calyx je mainstrem i nije jeftin.
No, vidim da sam krivo postavio temu. U stvari, ja ne tražim jeftini DAC, nego DAC sa ekstremnim omjerom price/performance. A to ne može biti komercijalni DAC. Mora biti nešto što je još neetablirani name (noname) ili neki još nepoznati DIY-er.

Npr. imam neprovjerenu informaciju da Audiophonicsov DIY modul (onaj za 199 Eur) svira bolje od Berkeley Aplpha DAC-a. E, to me zanima, takvi uređaji koji kako sam gore napisao, za 500 Eur sviraju kao komercijalni brand name DAC za nekoliko tisuća Eura. 
Takve stvari postoje. Imam jednu takvu, ali nema USB. Zato sam u potrazi...

Pa zato sam i napisao Hegel Hd2, samo zbog konverzije usb/spdif. ..

-------------
Ovo i ono

Objavio: Deki777
Datum objave: 25.veljača.2018 u 15:04
I tata bi sine

Objavio: Gašo
Datum objave: 25.veljača.2018 u 15:35
Žorž, kupi ti Audiophinics za 200€, ja cu ga rado usporediti s Badom. Ak svira slicno, ne bolje, ko srerniji od nas poor balkanaca

Datum objave: 25.veljača.2018 u 15:49
A gle, napisao sam da imam neprovjerenu informaciju da je audiofoniks bolji od BADE. Nije to moja tvrdnja.
S druge strane zašto ne bi to moglo biti tako? Pa i bitni članovi foruma tvrde da je npr Wadija 321 bolja od starijih hajend mašina. 
Možda stvarno dobro implementiran ES 9018 može biti jako dobar. To što ga implmementira neka "noname" ekipa može biti samo cjenovni plus.

Da, svakako ga kupujem tog Audiofoniksa onako malo za igru jer nije skup, a možda će dobro i svirati...
Mislio sam pitati možda ima nekog iskustva da postoje neke još bolje stvari.
Na stranim forumima mi je teško skužiti tko ozbiljno posta iskustva, a tko su proizvođači koji hvale svoje uređaje. Onda je tu jaka u mišljenjima headfi forum ekipa koja mi baš ne ulijeva povjerenje jer sluša glazbu na slušalice. 

Datum objave: 25.veljača.2018 u 16:17
Netko ko direktno nije usporedio, uz pretpostavku da je mantalno stabilan i ima solidan sistem, jedini moze nesto takvo izjaviti, a da to ima veze sa realnoscu i neku tezinu.

Objavio: Khadgar2007
Datum objave: 25.veljača.2018 u 16:42
Što to znači jeftin DAC? 

Jedan prijatelj je dosta dobroga čuo o JL sounds DACu pa me zamolio da mu ga složim u kutiju. Točnije radi se o AK4490 DACu i pripadajučoj I2SoverUSB pločici koja ima usb ulaz. Ta kombinacija se može napajati na nekoliko načina, jedan od njih je da se naprave dva razdvojena napajanja  te sam tako i sam napravio. Prijatelj kaže da mu taj DAC zvuči odlično.

-------------
Psihodelični sin cvijeća

Datum objave: 25.veljača.2018 u 17:31
Yebote, ak nije 200x receno da je dac cip bitna ali ukupno sekundarna poznanica jednadžbe do dobrog zvuka??

Ja cuo da je netko cuo, da je netko rekao. Ajd dosta s pizzz..

Datum objave: 25.veljača.2018 u 17:38
Sto se tice jeftinih daceva, ko ima znanje napraviti zvucno zaista dobar dac, taj ga ne prodaje za 200€.

Meni je fora americka firmica Shiit audio. Prosurfajte, radi to tip s lijepim backgroundom.

Datum objave: 25.veljača.2018 u 17:42
Ja nikad nisam pitao za dac ČIP. Toliko neznanja ipak imam da znam da me ne treba zanimati model integriranog kruga.
Pitao sam za DAC uređaje. 
Upravo Khadagarov odgovor je ono što me zanima. Baš takvi uređaji. Baš takvi.

Datum objave: 25.veljača.2018 u 17:47
A sto je Khadgar odgovorio?

Opet, neki tamo dac koji nekome, tko zna kome odćicno radi, a ne znamo dal je taj cuo ista bolje od ne znam, Tosce 10.

Pausalni odgovori...

Tebe zanima ono sto zelis cuti kao odgovor

Datum objave: 25.veljača.2018 u 17:56
Khadgar je vrlo pristojno napisao odgvor na moje pitanje i ne mislim ga sad secirati jel taj njegov pajdo slušao Toscu ili što god. 
Moje pitanje je bilo prijedlozi mišljenja i iskustva sa kojekakvim non mainstream dakovima.
Khadgar je izbacio svoje iskustvo sa jednim takvim i to je super.

Objavio: Khadgar2007
Datum objave: 25.veljača.2018 u 19:13
Gašo, znam vrlo dobro da je čip vrlo mali dio ukupnog zvuka DACa.Čip sam naveo čisto reda radi i mogao je biti neki XXL90000 što se mene tiče. Također znam da čuo,vidio, od nekoga koji je čuo vidio kod nekoga ne znači ama baš ništa pogotovo u ovom "hobiju" di svatko svoga konja hvali. 

Znam za tri osobe u Hrvatskoj koji su kupili DAC od tog bugara i svi imaju pozitivne utiske na tu malu igračku. Moj prijatelj je razgovarao sa njima i na osnovu toga se odlučio da će kupiti taj DAC. Sigurno je mogao bolje proći a mogao je i lošije. Dok ne čuješ u svome sistemu sve je rekla kazala. 

Daj nekome korisniku kući 101 uređaj da besplatno presluša i odluči se na nešto što mu najbolje paše sigurno nije izvedivo,Nekada nije izvedivo niti da posluša sve prijedloge koje mu drugi nude pa treba malo i vjerovati, ako se čovjek zaleti sigurno mu neće biti prvi a niti zadnji puta.

-------------
Psihodelični sin cvijeća

Datum objave: 25.veljača.2018 u 19:21
Oke, a sto su ti ljudi koristili prije bugara? Mislim cisto da se zna sto je tu konj a sto magarac.

Osim toga, kako bi se opisao zvucni rezultat tih daceva, koliko su se priblizili realnom prikazivanju glazbenog materijala?

Datum objave: 26.veljača.2018 u 00:29
Originalno postano od strane člana: Gašo Gašo napisao:

Oke, a sto su ti ljudi koristili prije bugara? Mislim cisto da se zna sto je tu konj a sto magarac.

Osim toga, kako bi se opisao zvucni rezultat tih daceva, koliko su se priblizili realnom prikazivanju glazbenog materijala?

Odgovor ćeš čekati malo poduže 😂
Možda jedino nešto tipa "čuo sam od znalca " i sl..

-------------
Ovo i ono

Objavio: amigo
Datum objave: 26.veljača.2018 u 08:27

Ja sam si prvo kupio jeftini entry level novi DAC pa onda bolji novi DAC pa polovni bolji pa onda vintage high end DAC i na kraju sam kupio i sad imam DIY DAC koji je bolji od svega toga što sam do sada imao.
No, nedostatak tog fantastičnog DIY DAC-a kojeg sada imam je što ima samo SPDIF ulaz pa moram koristiti Hifiberry DAC+Pro (i Rpi naravno) kao izvor, budući da mi to bolje svira od Daphilea koji je na windows ploči i ima USB izlaz. Na Daphileu koristim M2Tech konverter i neće mi se ulagati 5-10 000 Kn u USB-SPDIF konvertere da bi dostigao razinu zvuka Hifiberrya.

Želim koristiti Daphile zbog korisničkog komfora kojeg RPi aplikacije jednostavno nemaju (iako bolje sviraju).
Zato si gledam nabaviti neki DAC koji bi imao USB ulaz. Time bih eliminirao štetnu USB-SPDIF konverziju, a mogao bih koristiti Daphile kao komforan player.

Zanima me da li bi netko mogao reći / preporučiti nešto od naizgled atraktivnih (jeftinih) DAC-ova kao npr. Audiophonics DIY moduli, Audio GD, Gustard...

Ima li iskustava?
Bilo bi lijepo da s nama podijeliš koji imaš DIY DAC, koji je bolji od BADE. Zanima, me makar nemao USB, jer ga nema niti BADA.

S Daphileom dobivaš komfor, ali zvuk nije neka sreća. Glupo je na jednoj strani ganjati savršenstvo, a onda to uprskati softverom koji je daleko od neutralnosti.

-------------
     http://www.audiofil.net/gal_news_item.asp?NewsID=147 - Moj HiFi

Datum objave: 26.veljača.2018 u 08:28
I onda se neki pitaju zasto je forum u banan'ci.

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 26.veljača.2018 u 09:29
Napisao sam  ono o Ninđama...haha

Objavio: Supersaša
Datum objave: 26.veljača.2018 u 10:18
Nije baš prejeftino, a ni kinesko, ali zanimljiva firma generalno okrenuta profesionali...sa zgodnim DACpre uređajem...

https://spl.info/?lang=en" rel="nofollow - SPL

Gašo, jesi kad slušao, pipkao ili lemio i što imaš za reći o tome?

Fala. cool

-------------
I found it hard
Its hard to find
Oh well, whatever, nevermind

Objavio: Fantocci
Datum objave: 26.veljača.2018 u 13:12
Evo iz prve ruke jedan jeftini USB DAC (njemačko/kineski) koji meni zaćuđujuće veoma dobro radi:
Behringer UC202

Kupio sam ga doduše za mjerenja DIY zvučnika sa Artom ali mogu reći, da me je i u zvuku veoma prijatno iznenadio.

Kad ne mjerim, koristim ga za internet radio u spregi sa RPi Zero W karticom.

Jeftinije od toga ne mož` (RPI ZeroW za 11€ i UC202 za nekih 25€ ili koliko već je bilo).

I na testu se sasvim solidno pokazao:
http://nwavguy.blogspot.si/2011/02/behringer-uca202-review.html" rel="nofollow - http://nwavguy.blogspot.si/2011/02/behringer-uca202-review.html

Imam još i "pravi" Rpi 3B sa "ozbiljnim" HifiBerry DAC PRO+ ali mališa u poređenju sa tim uopće ne prolazi loše.

Datum objave: 26.veljača.2018 u 14:32
Originalno postano od strane člana: Supersaša Supersaša napisao:

Nije baš prejeftino, a ni kinesko, ali zanimljiva firma generalno okrenuta profesionali...sa zgodnim DACpre uređajem...

https://spl.info/?lang=en" rel="nofollow - SPL

Gašo, jesi kad slušao, pipkao ili lemio i što imaš za reći o tome?

Fala. cool

Nisam slusao ili pipao navedeni uređaj.

Datum objave: 26.veljača.2018 u 20:40
AMIGO:
[/QUOTE]Bilo bi lijepo da s nama podijeliš koji imaš DIY DAC, koji je bolji od BADE. Zanima, me makar nemao USB, jer ga nema niti BADA.

Ja nisam rekao da imam bolji DIY DAC od BADA-e. Čuo sam od nepoznatog čovjeka preko telefona da je Audiophonicsov modul bolji od BADA-e. Zato sam napisao da imam neprovjerenu informaciju i zato pitam.
Ja inače imam DIY DAC koji je bolji od mojih prethodnih: Dacmagica, Arcam rDAC, M2Tech Younga, Simaudio 300D, MF Tri Vista, Wadia X32. 
Dacmagic je naravno bezvezarija a Wadia je prastara egzotika koja dobro svira i neću njih uapoređivati sa svojim DIY DACom. 

No da bi usporedio svoj DIY DAC da razumijete koliko je dobar, moram ga uzporediti sa suvremenim DAC-ovima tipa Young i 300D koji koštaju cca 1000 Eur novi. "Moj" DIY DAC ih nadsvira kao da je klasa više, dakle 2000 Eur. Bolji čak i od Wadije. Nemojte se sprdati sa Wadijom štoje stara. Jeftina je samo što nema suvremene featurse. Inače i ona s lakoćom nadsviramoona i Younga.

Taj "moj" Dac je inače napravio jedan Slavonac kojeg apsolutno ne poznam i čovjek jhe čak i hardverski zaštitio svoje inelektualno vlasništvo i ne mogu ništa reći o tome. Iako i mene zanima, pojma nemam što imam. No, nebitno je to i nemojte me napadati da tu nešto tajim i glumatam da imam opaku stvar (iako imam). Poanta je ta da ZNAM da postoje anonimni Hrvati koji znaju napraviti uređaj jači od mainstream proizvođača i zato tragam za još jednim takvim uređajem.

AMIGO:
S Daphileom dobivaš komfor, ali zvuk nije neka sreća. Glupo je na jednoj strani ganjati savršenstvo, a onda to uprskati softverom koji je daleko od neutralnosti.
[/QUOTE]

Ova izjava me brine jer znam da postoje razlike u plejerima (softevrskim). Npr. meni je Rune najkomforniji ali svira bezveze u Usporedbi sa Moodeom koji je najruzniji za koirstiti.
E sad, što se tiče Dafajla, on je kod mene na pragu da bude bolji od RPi plejera ,ali sam sigurno ograničen sa USB/SPDIF konverzijom. Inače, moj Dafajl server je opak. Ima linerno napajanje sa 5 razina napona. Siguran sam da bi bolje svirao od Rpija kad bi imao DAC sa USB-om da ga primi.

Slično (isto) je govorio i Apparatus. On ima DAc sa kvalitetnim USB prijemom i njemu je glupo da uštekava Rpi jer Rpijev USB izlaz je bezveze i ne pomaže mu ni dCS konverzija.

Datum objave: 26.veljača.2018 u 20:50
Fantocci,

hvala na prijedlogu, ali mislim da tu ima najmanje, tj. nula potencijala. gospodin Behringer je tek pravi biznismen i kod njega sigurno nema dobrog omjera ( a ja trazim ekstremni omjer) price to performance.
To se može dobiti smo kod nekih DIY-era, neetabliranih firmi u začetku...

Objavio: nu!me!
Datum objave: 26.veljača.2018 u 21:26
po meni, dalje od JLsoundas ne trebas gledati
ima jako dobar odnos ulozenog/dobivenog

meni svira u kombinaciji sa salasovim headampom pretojacalom
http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14735&title=dac-pretpojacalo-pojacalo-za-sluhe-kombinacija" rel="nofollow - http://www.audiofil.net/forum/forum_posts.asp?TID=14735&title=dac-pretpojacalo-pojacalo-za-sluhe-kombinacija

osim tog imao sam ayaII (TDA1541A),passD1(4xPCM63P-2K)...
svaki od njih je bio drugacija zvijerka
ali AK4490 je najjeftiniji od njih
kod mene je na izlazu ona jeftina drv603 plocica dok kod prijatelja LME49710
ja svoju kombinaciju slusam samo preko sluha
i to svira vrhunski
(ako budes zainteresiran, ima diy okupljanje u 5mjesecu u Vinkovcima (ako se ne varam) pa budem to tamo dovukao, a bit ce drugih slicnih DACova i ostalih gluparija)
Ova kombinacija kod prijatelja s LME na izlazu (navodno malo modificirano, ali ne znam u kojoj mjeri) svira u rangu uredjaja od 2000eura (bez pretjerivanja)...
Ima razlike izmedju TDA1541, PCM63...
ponekad ovi old skul zvuce bolje, ponekad losije...svaki je imao nesto svoje...i trbebalo bi izdvojiti sate da se napravi nekakav smislen zakljucak...sto je i zasto bolje ili gore...
ali generalno JLsound , u kombinaciji sa USB/I2S,AK4490, reguliranim, odvojenim napajanjem svira jako dobro, bez bilo kakve zamjerke
i vrijedi svake lipe ulupano u njega

-------------
"Everything should be made as simple as possible, but no simpler."

Datum objave: 26.veljača.2018 u 21:47
Hvala Nu!me!

takvi naputci se traže. Dakle Bugar je već dobio 2:0 u ovom threadeu, iako mi se ne sviđa što nema plugandplay izmjenjive opampe. No,  nije to strašno. Da se nadolemit.

Za svibanj u VK sam zinteresiran. Mogu donest i dobri dakova i dobre rakije...

Datum objave: 26.veljača.2018 u 21:56

Fantocci,

hvala na prijedlogu, ali mislim da tu ima najmanje, tj. nula potencijala. gospodin Behringer je tek pravi biznismen i kod njega sigurno nema dobrog omjera ( a ja trazim ekstremni omjer) price to performance.

Poštovani g.George,
Ova tvrdnja ne stoji! Ne generalizirati na taj način, jer ovaj forum nema milosti 😂
Nikada nisam bio Behringer fan, ali moram priznati da sam ostao u šoku, pozitivnom naravno, kada sam čuo Behringer Inuk 3000 digitalni izlaz. Preamp je bio DIY dht, ne znam s kojim lampama, i zakleo bi se da je u pitanju neki rasni bipolarac 2x 300/400w zvuk fenomenalan, odlično izbalansiran, izuzetna mikrodinamika, visoki prirodni, sve na svom mjestu!
Ako netko ima mogućnost isprobati, siguran sam da će se jako ugodno iznenaditi 😊

-------------
Ovo i ono

Datum objave: 27.veljača.2018 u 08:29

Ja nisam rekao da imam bolji DIY DAC od BADA-e. Čuo sam od nepoznatog čovjeka preko telefona da je Audiophonicsov modul bolji od BADA-e. Zato sam napisao da imam neprovjerenu informaciju i zato pitam.
Ja inače imam DIY DAC koji je bolji od mojih prethodnih: Dacmagica, Arcam rDAC, M2Tech Younga, Simaudio 300D, MF Tri Vista, Wadia X32. 
Dacmagic je naravno bezvezarija a Wadia je prastara egzotika koja dobro svira i neću njih uapoređivati sa svojim DIY DACom. 

No da bi usporedio svoj DIY DAC da razumijete koliko je dobar, moram ga uzporediti sa suvremenim DAC-ovima tipa Young i 300D koji koštaju cca 1000 Eur novi. "Moj" DIY DAC ih nadsvira kao da je klasa više, dakle 2000 Eur. Bolji čak i od Wadije. Nemojte se sprdati sa Wadijom štoje stara. Jeftina je samo što nema suvremene featurse. Inače i ona s lakoćom nadsviramoona i Younga.

Takve neprovjerene informacije bolje ne navoditi u temama, jer glume kao polaznu tocku diskusije a zapravo su rekla kazala, odnosno trula polazna tocka.

I kad uspoređujete uređaje nemojte ih uspoređivati cijenom i samo epitetemom "bolji/lošiji" nego definiranim slušnim opisima odnosno razlikama.
Tako ce i iskaz i cijela diskusija imati šanse postati kvalitetnija.

Ovo kako se sad tu razgovara ne vodi nikamo. Neprovjerene i nepromišljene tvrdnje ne vode nikamo.

Isto tako ne znam kaj rade moderatori da ja moram pisati objašnjenja??

Zato vam i forum odlazi vrit.

Datum objave: 27.veljača.2018 u 08:41
Nitko od nas ne zna realno što je kome loše, dobro ili kraj svijeta, isto tako ima svakakvih uređaja u rangu 2000eura, pa boktepitaj što vama znači ta usporedba, meni ništa.

Amigo ili ja ceamo rado usporediti s vama sve što nabavite i radi "bolje" od Bade ili necega, nitko ne tvrdi da je BADA najbolji dac na svijetu, mozda samo ja nemam realnu zamjerku.

Objavio: soundnewsdino
Datum objave: 27.veljača.2018 u 09:32
Što je nekom dobro je ključno pitanje...
Internet je mogućnost i prokletstvo. Mogućnost da svatko bude "recenzent" i da svatko javno iskaže svoj dojam  o nekom uređaju je svakako dobra. No s druge strane nemamo pojma o kompetenciji, iskustvu, motivima, ozbiljnosti i opremi koji dotični ima.
Svašta se tu nadrobi pa "senzacionalna" otkrića o 100 eura high endu treba uzimati s velikom rezervom. Dojučerašni gaming recenzenti su postali audio recenzenti i na svojim 7.1 receiverima i 100 eura DVD playerima procjenjuju zvučnike.
No ne treba se čuditi. Inflaacija je svega pa tako i audia....

Datum objave: 27.veljača.2018 u 09:40
Oke, ali ne mora i forum biti toliko "neozbiljan". Pustimo kvazi recenzente.

Modertori bi trebali tu i tamo usmjeriti forumase na tracnice kvalitetne diskusije, a ne samo brisati pitchkaranja. Kad se ona dese vec je tema debelo zastranila.

Zato je sad "što bi s forumom?".
Meni se osobno ne sudjeluje u paušalnim diskusijama.

Objavio: dan the man
Datum objave: 27.veljača.2018 u 11:20
Odavno sam prestao vjerovati u 'čuda' u audiu. Ako nešto dobro radi dolazi uredno s 'dobrom' cijenom.  I kad bi netko sklepao nešto izvanredno za malo para (što je na granici mogućeg) nije lud da to prodaje jeftino. Stvari koje su danas kvalitetno posložene niti ne mogu biti jeftine iz raznih, dobro znanih razloga. Tu dolazimo do DIY varijanti koje bi opet, da dolaze s ozbiljnim dizajnom, ambalažom, uputama, podrškom, bile jednako skupe kao i mas produkcija.

Objavio: Carlito
Datum objave: 27.veljača.2018 u 14:34
Amen...

-------------
Primare A30.2&PRE30, WADIA 321, CA 840C, Golden Ear Triton five

Objavio: Fantocci
Datum objave: 27.veljača.2018 u 15:28

Fantocci,

Ako bi ti ga zapakirao u crno DIY kućište i malo prosvirao, možda bi drukčije pričao, a sada tek malo na pamet.
Zapravo, jedan sam rijetkih ovdje koji je dao konkretnu informaciju iz vlastitog iskustva, a većina drugih kao i obično  - audiofilozofija ovak i onak :)

A što ima u njemu: jedan čip i par mikro pasivnih elemenata, sve zajedno spojeno prema specifikaciji proizvođaća čipa, od kojega sve ovisi.
I što misliš, koliko to može filozofija biznismena pokvariti? 

Najgora stvar na njemu je Behringer natpis i plastično kučište, a plus su pozlaćeni kontakti i sićušnost, tako da ga možeš sakriti iza komponenti zvučnijih imena, da ga ne moraš gledati  haha
I cijena dakako (a to je kao poanta teme a ovdje odmah počinju poređenja sa BADA i slično) 
Ja ovog ne uporađujem s nikim, samo kaže da pristojno svira. A čuo sam i puno skuplje.

Objavio: hudo
Datum objave: 27.veljača.2018 u 15:38
Izvninite na malom off-topicu, ali citam u raspravu i upalo mi u oko spominjanje razlika u softverskim playerima (predposvaljam FLAC fajlova). Jel sam ja to dobro razumio!? 
Signal koji ide u DAC ovisi u playeru koji se koristi!? 
Npr, foobar sa async driverom svira flac, exclusive mod, i recimo neki drugi player, isto async/exclusive mod (TIDAL?)

-------------
"Vodič kaže da ne postoji vještina letenja - rekao je Ford - ili točnije rečeno, štos je u tome da naučiš kako da se baciš na zemlju i promašiš"

Datum objave: 27.veljača.2018 u 17:49
Flac, wave, svejedno. Softverski ali i hardverski izvori(playeri), zaista zvuce razlicito.

Datum objave: 27.veljača.2018 u 18:36
Ne znam sta se bunite...
Tema je jeftilen DAC a jlsounds sa AK4490 za kojih 200-300eura (skutijan) svira jako dobro...
I mislim /znam da mu za tu lovu ne moze puno tog konkurirati

AyaII koji je jednostavan DAC bi izisao skuplje od ak4490
A ak4490 ima nekih svijih prednostu u odnosu na stari tda...

Iako lik kojem sam prodao ayu kaze da mu svira bolje nego buffalo III sa es9018...

Tako da sve ima svoje...
Sve ovisi sto tko ''zeli" od zvuka...

Ali s jlsoundsom se ne moze pogrijesiti...

-------------

Datum objave: 27.veljača.2018 u 18:40

Flac, wave, svejedno. Softverski ali i hardverski izvori(playeri), zaista zvuce razlicito.

Govorim o softverskim playerima. 
Kako to objasnjavas? 
Kao programer to me jako zacudzuje i volio bih znati zasto, jer nakon dekodiranja audio byte pcm stream koji odlazi output deviceu (DAC u ovom slucaju) bi trebao biti apsolutno isti bez obzira koji player koristis. 
Onda dalje naravno ovisi o elektronici, noise floor, interferencija i slicno, ali to je neka druga prica. 

-------------
"Vodič kaže da ne postoji vještina letenja - rekao je Ford - ili točnije rečeno, štos je u tome da naučiš kako da se baciš na zemlju i promašiš"

Datum objave: 27.veljača.2018 u 19:29
Kao programer, vjerojatno znas da je do krajnje funkcije moguce doci na vise nacina, a jos je moguce optimizirati polirati procese.

Kao programerski laik ja bi rekao da postoje razlike u komandama, njihovom redusljedu unutar softvera, kao i njegove optimizacije sa vanjskim hardverskim jedinicama.
Velika vecina se kune da su bit perfect, ali tko zna kako su bitovi sastavljenu u informaciju, dali su logicka vremena perfect...   

Datum objave: 27.veljača.2018 u 19:30
Nemojte zaboraviti, uho je iiiizuzetno osjetljivo na vremensku domenu.

Datum objave: 27.veljača.2018 u 21:01
Greske u vremenskoj domeni mogu doci tek nakon dekodiranja i slanja u izlazni uredjaj putem USBa, ne prije. 

Da, postoje razlicite komande, redosljedi i sve to, ali osnova svih, ama bas svih softvera je jednaki ulaz uvijek daje jednaki izlaz (ono, osnove matematike i funkcija, y=x+1). Isto tako rade i (audio) driveri u OSu, dekodiranje FLAC fajla ce uvijek poslati isti PCM stream windows wdm driveru (lako moguce da razliciti playeri koriste isti DLL za dekodiranje), koji ako imas DACov async driver i zaobilazi svo procesiranje OSa i prosljedzuje taj stream na USB izlaz. 
Kada podaci stignu u izlazni buffer, onda ovisi dali je async ili sync i dali ce kompjuter "gurnut" to u USB, ili ce DAC "povuc" kada je spreman za obradu. 
Kod izrade svih softvera uvijek se pisu i testovi (unit testovi, integracijski testovi...) koji su tu da osiguraju konzistentno ponasanje testirane aplikacije, jednak ulaz daje jednak izlaz, i oni su bitni da otkrivanje bug-va, kada je odjednom ocekivani izlaz promjeni. 
Ali da playeri razlicito zvuce, to nikako ne kuzim kako je moguce...  Meni foobar isto zvuci ko Tidal, ali to je moguce jer nemam dovoljno rezolutan sustav ili sam nagluh:) 

-------------

Objavio: zuti mrav
Datum objave: 27.veljača.2018 u 21:41
Originalno postano od strane člana: hudo hudo napisao:

Greske u vremenskoj domeni mogu doci tek nakon dekodiranja i slanja u izlazni uredjaj putem USBa, ne prije. 

Da, postoje razlicite komande, redosljedi i sve to, ali osnova svih, ama bas svih softvera je jednaki ulaz uvijek daje jednaki izlaz (ono, osnove matematike i funkcija, y=x+1). Isto tako rade i (audio) driveri u OSu, dekodiranje FLAC fajla ce uvijek poslati isti PCM stream windows wdm driveru (lako moguce da razliciti playeri koriste isti DLL za dekodiranje), koji ako imas DACov async driver i zaobilazi svo procesiranje OSa i prosljedzuje taj stream na USB izlaz. 
Kada podaci stignu u izlazni buffer, onda ovisi dali je async ili sync i dali ce kompjuter "gurnut" to u USB, ili ce DAC "povuc" kada je spreman za obradu. 
Kod izrade svih softvera uvijek se pisu i testovi (unit testovi, integracijski testovi...) koji su tu da osiguraju konzistentno ponasanje testirane aplikacije, jednak ulaz daje jednak izlaz, i oni su bitni da otkrivanje bug-va, kada je odjednom ocekivani izlaz promjeni. 
Ali da playeri razlicito zvuce, to nikako ne kuzim kako je moguce...  Meni foobar isto zvuci ko Tidal, ali to je moguce jer nemam dovoljno rezolutan sustav ili sam nagluh:) 

Ne znači ni da imaš loš sustav ni da si nagluh. Ako si u slušanje krenuo s pretpostavkom da tu nikako ne može bit razlike, može bit prejaka autosugestija.
Nisam slušao Tidal, al jesam nekoliko drugih, svi su drukčiji. Kod nekih su to nijanse, dok recimo Daphile svira dosta drukčije. Probaj usporedit Daphile i Foobar ako te kopka.
Ako tu ne čuješ razliku, onda možda nije do sistema..

Datum objave: 27.veljača.2018 u 22:12
Originalno postano od strane člana: Fantocci Fantocci napisao:

Evo iz prve ruke jedan jeftini USB DAC (njemačko/kineski) koji meni zaćuđujuće veoma dobro radi:
Behringer UC202

Jeftinije od toga ne mož` (RPI ZeroW za 11€ i UC202 za nekih 25€ ili koliko već je bilo).

Imam još i "pravi" Rpi 3B sa "ozbiljnim" HifiBerry DAC PRO+ ali mališa u poređenju sa tim uopće ne prolazi loše.

Opet moram reći da sam loše naslovio temu. Ne tražim jeftini DAC, nego sa dobrim omjerom cijena/zvuk.
Taj Beringer, kao i hifiberry DAC (kojeg sam greškom kupio) su uređaji za 30 Eur i tako i zvuče.
BTW, Hifiberry DIGI+PRO i DAC+PRO apsolutno ne pripadaju istim kategorijama uređaja, iako se isto zovu i isto koštaju. DIGI je vrhunski transport, a DAC je bezvezan digitalnoanalogni konverter za nekakve mikrolinije ili nekakav desktop audio.
I Behringer i Hifiberry su brandovi, jedan više, a drugi manje i od njih nema sreće.

Datum objave: 27.veljača.2018 u 22:17
Originalno postano od strane člana: dan the man dan the man napisao:

Odavno sam prestao vjerovati u 'čuda' u audiu. Ako nešto dobro radi dolazi uredno s 'dobrom' cijenom.  I kad bi netko sklepao nešto izvanredno za malo para (što je na granici mogućeg) nije lud da to prodaje jeftino. Stvari koje su danas kvalitetno posložene niti ne mogu biti jeftine iz raznih, dobro znanih razloga. Tu dolazimo do DIY varijanti koje bi opet, da dolaze s ozbiljnim dizajnom, ambalažom, uputama, podrškom, bile jednako skupe kao i mas produkcija.

E kolega, upravo to se traži; proizvodi koji nemaju dizajn, ambalažu, upute, podršku, ponos vlasništva, ponovnoprodajnu vrijednost, koji ne izazivaju zavist kod audiofilskih doajena...

Te stvari koštaju i kod brend nejma ih se plaća. Ja bih nešto što još nije brend. Npr. kupio kabel od Nimaka. Kao Audioquest, samo triput jeftiniji jer nema upute, pakiranje, garanciju, nitko mi ne zavidi...... a svira da

Objavio: pule
Datum objave: 28.veljača.2018 u 12:39

Nisi nagluh, svi isto zvuce, osim u slucaju da vrte neki DSP u programu ili koriste druge drivere za karticu, multimedia vs ASIO itd. 

Objavio: zed_alive
Datum objave: 28.veljača.2018 u 14:53

Ima li iskustava?

Nemam iskustva, ali, pa šta ne postoji i za RPi Squeezebox server tj. LMS instaliran na više audio distroa? Ne bi li to riješilo problem komfora?

Inače, gledao sam da eventualno nabavim Allo Boss karticu za RPI, zadnje verzije (1.2). Dobra recenzija kod onog Hans-a koji ima jubito kanal, investicija nije velika. Prednost je što je to drito I2S kartica koja ne zavisi od digitalnih protokola, žnora za njih, i njihovih mana. I taj sustav ima veliki potencijal upravo radi izbjegavanja tih jittery/lossy prijenosa kao što su USB i SPDIF, samo se čeka da netko napravi killer DAC I2S RPi HAT karticu (a možda takve već i postoje). 

Od USB/SPDIF konvertera, nabavio sam Schiit Eitr (shit eater) ko igračkicu, nagonjen također dobrim recenzijama, spojio na to svoj MyDac. Daphile laptop je izvor. Nemam čime usporediti taj zvuk, osim s MyDac drito preko USB. Fali mi još uvijek i neka provjereno dobra RCA digitalna žica za SPDIF (napravio sam si 40 cm žičicu s Supra Trico koaksijalcem i Neutrik jeftinim konektorima, i jednu kraću, 20 cm, s konektorima bez lemljenja - opet, nemam usporedbu s nečim referentnim; s zadnjom žicom mogu reći samo da nadsvirava MyDac drito preko USB, što nije bio slučaj preko prvih pokušaja s metarskom žicom, gdje je bilo nečeg boljeg i nečeg lošijeg u odnosu na drito USB).

Inače, spomenuti Allo je razvio i USB RPi karticu (što je super ideja za problematični RPi USB), ali po komentarima korisnika, trebat će oni to još doraditi jer nije radila besprijekorno, hrpa nekih tehničkih problema. Kad (ako) to ispeglaju, bit će interesantna stvar za vanjske USB DAC-ove.

Datum objave: 28.veljača.2018 u 15:10
Originalno postano od strane člana: pule pule napisao:

Nisi nagluh, svi isto zvuce, osim u slucaju da vrte neki DSP u programu ili koriste druge drivere za karticu, multimedia vs ASIO itd. 

Svojevremeno dok sam koristio AP Linux, imao sam prilike usporediti dva predinstalirana playera na tadašnjoj distribuciji, Audacious i DeadBeef. Dakle sve ostalo u lancu isto, uključujući i laptop isti, samo player različiti. Svirali su različito. Audacious s više prezensa u basu, ali u gornjem dijelu rudimentarnije, spartanski, DeadBeeF s bitno više estetičnosti, fluidnosti, muzikalnosti i općenite prirodnosti/vjernosti gornjeg srednjetonskog i visokotonskog područja, manje tvrd u visokima također. O čemu onda tu govorimo, o specifičnom digitalnom procesiranju? Vjerojatno. Tvorci algoritama playera znaju što su ugradili u njih.

Datum objave: 01.ožujak.2018 u 01:40
Originalno postano od strane člana: zed_alive zed_alive napisao:

Svojevremeno dok sam koristio AP Linux, imao sam prilike usporediti dva predinstalirana playera na tadašnjoj distribuciji, Audacious i DeadBeef. Dakle sve ostalo u lancu isto, uključujući i laptop isti, samo player različiti. Svirali su različito. Audacious s više prezensa u basu, ali u gornjem dijelu rudimentarnije, spartanski, DeadBeeF s bitno više estetičnosti, fluidnosti, muzikalnosti i općenite prirodnosti/vjernosti gornjeg srednjetonskog i visokotonskog područja, manje tvrd u visokima također. O čemu onda tu govorimo, o specifičnom digitalnom procesiranju? Vjerojatno. Tvorci algoritama playera znaju što su ugradili u njih.

To znaci da su radili neko dodatno procesiranje! 
WAV i FLAC su formati bez gubitaka podataka, i ako je lanac komponenti dobro poslozen (player>dekoder>audio driver>hardver) onda ce biti bit-perfect, USB buffer ce dobiti jednaki niz bajtova, bez obzira koji player se koristi.  
Btw, tvorac playera je rijetko i tvorac dekodera. Svaki format, flac, mp3, ... , ima svoj dekoder koji gotovo svi playeri koriste. Ali neki player moze dodati neko svoje procesiranje u lanac, i zbog toga koristimo foobar, daphile i slicne, gdje smo 100% sigurno da se signal ne mjenja.  
Ako zvucna razlika u playerima postoji, to samo znaci da jedan player (ili oba) nemaju direktni pristup OS audio driveru, odnosno hardveru, i procesiraju signal. 

-------------

Objavio: ear_drum
Datum objave: 01.ožujak.2018 u 19:51

To znaci da su radili neko dodatno procesiranje! 
WAV i FLAC su formati bez gubitaka podataka, i ako je lanac komponenti dobro poslozen (player>dekoder>audio driver>hardver) onda ce biti bit-perfect, USB buffer ce dobiti jednaki niz bajtova, bez obzira koji player se koristi.  
Btw, tvorac playera je rijetko i tvorac dekodera. Svaki format, flac, mp3, ... , ima svoj dekoder koji gotovo svi playeri koriste. Ali neki player moze dodati neko svoje procesiranje u lanac, i zbog toga koristimo foobar, daphile i slicne, gdje smo 100% sigurno da se signal ne mjenja.  
Ako zvucna razlika u playerima postoji, to samo znaci da jedan player (ili oba) nemaju direktni pristup OS audio driveru, odnosno hardveru, i procesiraju signal. 

Čak i ako ne vrte DSP ili druge manipulacije podacima (volume controlmi sl), razlike su čujne i kod promjene parametara korištenja memorije, buffera i sl. MPD server primjer je po otvorenog i jako dobrog rješenja gdje se moguće igrati raznim parametrima (buffer_time, period_time, fragment_size, audio_buffer_size, buffer_before_play). U raznim postavkama postoje čujne razlike, a kod loše podešenih postavki i čujno pucketanje itd.

Datum objave: 01.ožujak.2018 u 20:29
ok nisam vican previse programima za slusanje ali aku su bitperfect i rade preko istih drivera, rade na istom principu kao u profesionalni DAW audio programi. Opcepoznata stvar je da svi vrte identicni audio na van, razlike su eventualnom procesiranju koje se ne ticu inputa odnosno golog neprocesiranog audia. Npr Foobar koliko se sjecam ima replay gain koji moze ujednacavati nivo traka u slusanju itd itd. Jednostavan null test uvijek lako dokaze bilo kakvu razliku. Ne treba zaboraviti da je jedini mjerodavan slusni test onaj koji je ucinjen u postenim ABX uvjetima, ista glasnoca, bez razmaka u slusanju, najveca tocnost pogodaka itd. No za dokazivanje ovoga i ne treba slusni test. Ako uzmemo u obzir da vecina korisnika jedva cuje razliku (ako) izmedju wav i kompresije onda su ovo beznacajne stvari kad bi i postojale, a ne postoje. Relax.. Mozak svasta cuje ako mu se kaze, poznata audiofilija.  Vratite se na temu i stvari koje se cuju a to su razlike u reprodukciji DACova koje se zbilja cuju. haha

Objavio: zuti mrav
Datum objave: 01.ožujak.2018 u 22:31
Nisi vičan programima za slušanje, al si poprilično kategoričan u tvrdnji da su nebitne razlike medju njima!??
Ako sam dobro shvatio, baviš se miksanjem ili snimanjem, daleko si od padobranca u glazbi. Zato su mi ovakve izjave još neshvatljivije.

Datum objave: 02.ožujak.2018 u 07:21
Pule, ne osporavam to što teoretski objašnjavaš, ali onda u toj teoriji ipak nešto fali, jer su razlike među plejerima na istom hardveru i na istoj platformi itekako čujne. Mozak ako nešto i sugerira, onda sugerira da ne može biti razlike, jer tako kažu nama dostupne spoznaje. No razlike, možda ne velike i možda ne svima jednako bitne, na kraju ipak čujemo.

Vjerujem da stvari kojima se ti baviš imaju daleko veći utjecaj na zvuk pa si sklon ove sitne razlike možda zanemariti. Mi konzumenti ne sviramo, ne snimamo. Nama ostaje posložiti HiFi i birati snimke. A kod slaganja HiFija onda smo skloni, barem neki od nas, tjerati mak na konac, pokušavajući izvući najveću moguću vjernost.

-------------

Datum objave: 02.ožujak.2018 u 08:59
Pule, ja sam jasno cuo razlike između audia samo provucenog (import audio - export) između Nuenda i Samplitudea.

Datum objave: 02.ožujak.2018 u 13:11

Pule, ja sam jasno cuo razlike između audia samo provucenog (import audio - export) između Nuenda i Samplitudea.

to su editing, post production i mastering softveri. Oni po svojoj definiciji modificiraju signal, i ne bi se cudio da kod jednostavnog import/export oni rade nekakvu konverziju u interni, visoko rezolutni signal, i onda kod exporta nazad transformiraju u 16/44 ili 24/96...
Dali si napravio provjeru checksuma importanog i exportanog fajla? Ako checksum nije isti, fajl je promjenjen. Provuci fajl kroz foobar i za output device stavi HDD, fajl ce biti isti, u bajt. 

Ali kod obicnog playera, koji podrzava bit perfect (ovo je najbitnije! Player mora koristiti output driver koji ima direktni pristup kernelu OSa, CoraAudio na Macu ili ASIO na Win), nikakvu bufferi i postavke frame-ova nece utjecat da se dobije isti output. Ono, computer science. Da ovo ne drzi vodu, ja ne bi mogao raditi svoj posao. Ako cujete razliku, onda vam player procesira signal, radi up/down sampling i slicno. Simple as that. 

-------------

Datum objave: 02.ožujak.2018 u 13:16
Momci, o tome nas je Ilimzn poučio, ne tako davno.

-------------

Datum objave: 02.ožujak.2018 u 15:13
Pitam se jel išta postoji u digitalnom audiu, a da je bit perfect.

Primjerice, da li neki software audio playeri rade određeni digitalni noise filtering?

Kod kreiranja digitalnog audio streama nakon konverzije iz flac/waw/kojeggodformata (u I2S format?), da li se to može učiniti na više različitih načina, obzirom na vremensku domenu (npr. različiti redoslijed sekvenci bajtova koji opisuju segmente zvučnog signala), a da to potencijalno donosi i čujnu razliku?

Objavio: ear_drum
Datum objave: 02.ožujak.2018 u 15:39

Ali kod obicnog playera, koji podrzava bit perfect (ovo je najbitnije! Player mora koristiti output driver koji ima direktni pristup kernelu OSa, CoraAudio na Macu ili ASIO na Win), nikakvu bufferi i postavke frame-ova nece utjecat da se dobije isti output. Ono, computer science. Da ovo ne drzi vodu, ja ne bi mogao raditi svoj posao. Ako cujete razliku, onda vam player procesira signal, radi up/down sampling i slicno. Simple as that. 

Konačni output podataka trebao bi biti identičan kod bit perfect audia. Ipak, ostaje pitanje vremenske domene u kojoj ti podaci pristižu i da li to ima utjecaja na konačan slušni dojam. Razlike između pleyera su svakako znatno manje od onih kad promijenimo zvučnik, sobu i ne isključujem da su dobrim dijelom i psihoakustične. Ono što sigurno postoji, čujna su krcaknja i pucketanja kod pogrešnih (preambicioznih)  postavki buffera i sl. 
Volim imati pleyer kod kojeg sam donekle siguran da mogu podesiti bit perfect (maknuti reampling, volume control ..).

Datum objave: 02.ožujak.2018 u 19:56
Ne sumnjam da vecina svasta cuje, pitanje je da li to sto cujete mozete objektivno ponoviti i jasno razlikovati. Uho odnosno mozak uvijek cuje, ta prilagodba i sugestija te konzistentnost u procjeni je ono sto dijeli uho profesionalca i amatera kod kritickog slusanja. Za objektivno testiranje nije dovoljno reci, "cuo sam" jer za pet minuta cete ne gledajuci u ekran reci sve obratno. Btw. opcepoznata stvar je da svi DAW programi imaju jednak zvuk osim ako ne pokrenes procesiranje tipa mixdown ili bilo kakvu obradu u odnosu na orginal. Posto se u slusanju ne obradjuje signal vec je bitperfect stvar je ista. Izuzetak je npr. Harrison Mixbus koji stalno procesira odnosno umece saturaciju itd. Lagana razlika u gainu od pol decibela vec daje privid masnijeg zvuka, boljeg basa....  Tko je i dalje uvjeren da ima stofa pricati o tome slobodno mi u studiju to demonistrira i brzo cemo shvatiti u cemu je rijec. mig

Datum objave: 02.ožujak.2018 u 20:17

Ne sumnjam da vecina svasta cuje, pitanje je da li to sto cujete mozete objektivno ponoviti i jasno razlikovati. Uho odnosno mozak uvijek cuje, ta prilagodba i sugestija te konzistentnost u procjeni je ono sto dijeli uho profesionalca i amatera kod kritickog slusanja. Za objektivno testiranje nije dovoljno reci, "cuo sam" jer za pet minuta cete ne gledajuci u ekran reci sve obratno. Btw. opcepoznata stvar je da svi DAW programi imaju jednak zvuk osim ako ne pokrenes procesiranje tipa mixdown ili bilo kakvu obradu u odnosu na orginal. Posto se u slusanju ne obradjuje signal vec je bitperfect stvar je ista. Izuzetak je npr. Harrison Mixbus koji stalno procesira odnosno umece saturaciju itd. Lagana razlika u gainu od pol decibela vec daje privid masnijeg zvuka, boljeg basa....  Tko je i dalje uvjeren da ima stofa pricati o tome slobodno mi u studiju to demonistrira i brzo cemo shvatiti u cemu je rijec. mig
De svrati kod mene pa ćemo usporediti nekoliko Windows softvera na istom stroju.

-------------

Datum objave: 07.ožujak.2018 u 22:27
Amigo dapace! Prvo sto bi trebalo je postici 100% iste uvjete za sve sto se slusa, ASIO driver, bez DSP-a i blind test. Lako je moguce da ti programi drugacije sviraju, no onda nisu u istim uvjetima. Foobar npr koliko se sjecam ima replay gain na default. Igra sa gainom je stari trik, puno DSP-a i pluginova ne radi nista korisno osim sto pojacava. U studiju je odavno standard transparentnog zvuka u programima, druga je stvar kad se pokrene obrada, vec samo summing zvuci drugacije al nije bitna razlika. Da postoji neka vremenska razlika bili bi u gadnim problemima u multikanalnom audiu gdje se svaka mala vremenska razlika u moru kanala itekako i drasticno cuje zbog comb filtera, takodjer sinhronizacija bi bila u banani itd. 

Objavio: tatamata
Datum objave: 07.ožujak.2018 u 23:43

Foobar npr koliko se sjecam ima replay gain na default. Igra sa gainom je stari trik, puno DSP-a i pluginova ne radi nista korisno osim sto pojacava.

Ne sjećaš se dobro.
Foobar u postavkama za gain nudi 4 postavke procesinga:

1. None             (audiofilima pod difolt)
2. Apply gain
3. Apply gain and prevent clipping according to peak
4. Prevent clipping according to peak

Foobar je dobar, no potrebno je dobro poštelati/izabrati dosta velik izbor postavki koje nudi u advanced  opcijama.

-------------
prava hifa svijetli u mraku.

Datum objave: 08.ožujak.2018 u 10:29
Originalno postano od strane člana: tatamata tatamata napisao:

Foobar je dobar, no potrebno je dobro poštelati/izabrati dosta velik izbor postavki koje nudi u advanced  opcijama.

Imaš kakve preporuke za postavke?
Lako je spojiti laptop s windowsima za probu i usporedbu...

Objavio: tatamata
Datum objave: 08.ožujak.2018 u 10:38
Imam, no na daljinu mogu odgovoriti samo na preciznija pitanja gdje odabrati i što.

-------------
prava hifa svijetli u mraku.

Datum objave: 29.lipanj.2018 u 19:31
Evo ga, konačno mi je stigao jeftini kineski DAC. Svrha kupnje bila je vidjeti "isplati" li se kupiti takav uređaj. Kupio sam ga u Audiophonicsu za 250 Eur, a mogao sam proći par desetaka eura jeftinije na ebaju ili alibabi, ali sam se ipak odlučio za Europljane, kako bih dobio bilo kakvu-takvu pomoć u slučaju defektne robe.
Alu kućište sam kupio na ebaju. (Nisam još ubacio DAC u kućište, očigledno).
U ovom threadu dobio sam samo jednu kvalitetnu sugestiju od člana Numea koji je predložio bugarski JL sounds. Iako bi kupnja Bugara bila daleko manji do nikakvi rizik u usporedbi sa Kinezom, ipak sam se odlučio za Kineza iz dva razloga; 250 vs. 500 Eur i to što Kinez ima LAKO izmjenjive opampe, za mene amatera, za razliku od Bugara koji ima SMD. Vidi se na slici da sam odmah ubacio Bursona V5 koji je dramatično promijenio stvar u odnosu na originalni NE5532. ovaj drugi par 5534 nisam mijenjao jer ih je najbolje bajpasirati sa XLR izlazom. Nažalost imam jedan jedini (loš) XLR, AQ Columbia ali i to je bolje nego koristiti RCA izlaze na ovom DAC-u. Laganim upgradeom kabela najmanje  u vrijednosti cijelog DAC-a, dobiti ću bolji zvuk.
Kako svira?
Za 350 Eura (sve skupa sa priborom) svira kao novi zapadnjački DAC od 1500 Eur. Nisam ga još direktno usporedio sa modernim poznatim DACovima, ali je bitno nadsvirao moj stari DIY DAC koji je kod mene penzionirao M2techa i vintage Wadiju, koja iako je vintage nije niti malo za baciti a za janga svi znaju kako je super. Indirektno zaključujem da je ovaj kineski DAC zvukovno ekvivalent modernom novom DAC-u zapadne proizvodnje u vrijednoti cca 1500 Eur. Niti slučajno nije ekvivalent niti ista liga BADA-e kako mi je jedan zbanirani član ovog foruma sugerirao. 

I na kraju, iako sam zadovoljan sa kupnjom i posljedičnim zvukom, moram reći da apsolutno ne vidim smisao ovakvih uređaja. Početnici će se uvijek odlučiti za dragonfly, dacmagic ili mydac. Oni koji kuže, kuže da je sve to bezveze i da nema zvuka ako se ne kupi minimalno DAC u SH vrijednosti najmanje 2 kEur, tipa stara polovna BADA ili Wadia 321 ili nešto slično. No, s druge strane,  ovakav Kinez, za audiofile koji imaju težih financijskih problema i iz tog razloga ne mogu trenutno izbrojati 2 kEur za pravi DAC, predstavlja baš dobar izbor.

Objavio: noobservator
Datum objave: 29.lipanj.2018 u 22:16
Pozz, znate li koja je razlika između ovih Sabre DACeva?

http://www.esstech.com/index.php/en/products/sabre-digital-analog-converters/sabre-hifi-mobile-dacs/sabre-hifi-stereo-dacs/es9010k2m/" rel="nofollow - http://www.esstech.com/index.php/en/products/sabre-digital-analog-converters/sabre-hifi-mobile-dacs/sabre-hifi-stereo-dacs/es9010k2m/

http://www.esstech.com/index.php/en/products/sabre-digital-analog-converters/sabre-hifi-mobile-dacs/sabre-hifi-stereo-dacs/es9018k2m/" rel="nofollow - http://www.esstech.com/index.php/en/products/sabre-digital-analog-converters/sabre-hifi-mobile-dacs/sabre-hifi-stereo-dacs/es9018k2m/

Gornji 9010 se nalazi u Yamahi AS801 dok se ovaj 9018 nalazi u Dune 4K HD DUO media playeru koji ima i XLR priključke.

Da ne otvaram bezveze novu temu.

Hvala!!

Datum objave: 29.lipanj.2018 u 23:01
Naravno da ne znam koja je razlika u čipovima, ali svakako znam da to nije bitno. Bitna je implementacija čipa ili okruženje.

Ja osobno niti najnajbolji DAC čip na svijetu ne bih htio slušati u nikakvom Yamaha uređaju, obzirom na tipični Yamahin zvuk kojeg imaju i najjeftiniji av receiveri i skupa stereo pojačala. No, netko voli Yamaha sound pa neka im bude
A, za Dune ne znam, budući da ne razumijem takve uređaje. Ako netko hoće video, onda se zna što treba, a ako netko hoće audio, isto tako se zna što treba. Dune u nijednom slučaju.

Datum objave: 30.lipanj.2018 u 09:04

Evo ja kao laik koji sam tek nedavno saznao što je u biti DAC vidim razliku kad pročitam specke od jednog i drugog ali me zanima praktična namjena,koji je bolji od ta dva.

Using the critically acclaimed ESS patented Hyperstreamä DAC architecture and Time Domain Jitter Eliminator, the ES9010K2M SABRE Premier DAC delivers a DNR of up to 116dB and THD+N of –106dB, a performance level that will satisfy the most demanding audio enthusiasts.

The ES9010K2M SABRE Premier DAC’s Hyperstreamä architecture can handle up to 32-bit, 384kHz PCM data via I2S, DSD-11.2MHz data as well as mono mode for highest performance applications. Both synchronous and ASRC (asynchronous sample rate conversion) modes are supported.

Using the critically acclaimed ESS patented Hyperstreamä DAC architecture and Time Domain Jitter Eliminator, the ES9010K2M SABRE Premier DAC delivers a DNR of up to 116dB and THD+N of –106dB, a performance level that will satisfy the most demanding audio enthusiasts.

The ES9010K2M SABRE Premier DAC’s Hyperstreamä architecture can handle up to 32-bit, 384kHz PCM data via I2S, DSD-11.2MHz data as well as mono mode for highest performance applications. Both synchronous and ASRC (asynchronous sample rate conversion) modes are supported.

Datum objave: 30.lipanj.2018 u 09:07
[QUOTE=noobservator]
Evo ja kao laik koji sam tek nedavno saznao što je u biti DAC vidim razliku kad pročitam specke od jednog i drugog ali me zanima praktična namjena,koji je bolji od ta dva.

Using the critically acclaimed ESS patented 32-bit HyperStream® DAC architecture and Time Domain Jitter Eliminator, the ES9018K2M SABRE32 Reference DAC delivers a DNR of up to 127dB and THD+N of –120dB, a performance level that will satisfy the most demanding audio enthusiasts.

The ES9018K2M SABRE32 Reference DAC’s 32-bit HyperStream® architecture can handle up to 32-bit, 384kHz PCM data via I2S, DSD-11.2MHz data as well as mono mode for highest performance applications. Both synchronous and ASRC (asynchronous sample rate conversion) modes are supported.

Datum objave: 01.srpanj.2018 u 09:14
Nesto smo se krivo razumjeli jer sam ja savjetovao AK4490 od jlsoundsa cija konfiguracija sa usb na i2s, dac, izlazni filter dodje od 115 do 150eura (bez pdva)
Ovisno koji kombo se odabere

Ne 500eura...

I po meni je to i dalje najsigurnija,nakopletnija i dobro zvuceca kombinacija na netu...

Uz ti samo treba napajane...

Ako se odabere DRV603 onda je i napajanje manje zahtjevno a prodje se jos jeftinije...

-------------

Objavio: midleage
Datum objave: 01.srpanj.2018 u 12:01

Naravno da ne znam koja je razlika u čipovima, ali svakako znam da to nije bitno. Bitna je implementacija čipa ili okruženje.

Ja osobno niti najnajbolji DAC čip na svijetu ne bih htio slušati u nikakvom Yamaha uređaju, obzirom na tipični Yamahin zvuk kojeg imaju i najjeftiniji av receiveri i skupa stereo pojačala. No, netko voli Yamaha sound pa neka im bude
A, za Dune ne znam, budući da ne razumijem takve uređaje. Ako netko hoće video, onda se zna što treba, a ako netko hoće audio, isto tako se zna što treba. Dune u nijednom slučaju.
Sa prvim dijelom posta se slažem ,ali sa drugim nikako.
"Kućni" zvuk neću komentirati, no smatram da Dune radi izvrsne media playere. Usudio bih se reći sa ponajboljim omjerom cijene i kvalitete.  

Objavio: kela
Datum objave: 23.srpanj.2018 u 13:06
Vratit cu se par postova unazad samo da napravimo rezime sw playera.

Dakle, naravno je i po samoj definiciji, da ce razlicite implementacije sw-a razlicito svirati jer kod koji ih procesira nije identican. Isto je i na hw razini. Dodatno implementacija APIja prema driveru isto tako nije nuzno identicna i ne procesira se na isti nacin jer bi u suprotnom bi to bili identicni playeri sa razlicitim GUI-em.
Nadalje, prica ovisi i o samom OS-u, internom scheduleru, prioritetu procesa na stacku itd... da sad ne nabrajam. 
Zato recimo RT kerneli (linux i osx) imaju bolju tendenciju reprodukcije sw playera od bilo cega na windowsima koji rade tako kako rade i imaju ogromnu latenciju. 

Meni recimo Audirvana na OSX-u fino radi i mnogo bolje od bilo cega na Win platformi. 
Recimo da bi se deadbeef na linuxu mogao mjeriti s Audirvanom tek kad rekompajliram linux kernel, pogasim sve sto mi ne treba i stavim RT patch. No i dalje postoji mala razlika u karakteru zvuka jer nije isti HW u pitanju.. Meni osobno vise odgovara OSX-Audirvana kombo..

Datum objave: 23.srpanj.2018 u 23:54
Originalno postano od strane člana: kela kela napisao:

Zato recimo RT kerneli (linux i osx) imaju bolju tendenciju reprodukcije sw playera od bilo cega na windowsima koji rade tako kako rade i imaju ogromnu latenciju. 

Meni recimo Audirvana na OSX-u fino radi i mnogo bolje od bilo cega na Win platformi. 
Recimo da bi se deadbeef na linuxu mogao mjeriti s Audirvanom tek kad rekompajliram linux kernel, pogasim sve sto mi ne treba i stavim RT patch. No i dalje postoji mala razlika u karakteru zvuka jer nije isti HW u pitanju.. Meni osobno vise odgovara OSX-Audirvana kombo..

to je mozda bilo u doba win 95. 
Win 10 i ASIO driveri rade sasvim ok na vecini DACova. Brdo audio injezenjera i producenta je preslo na windowse u zadnjih 5-6 god zbog appleovog debakla sa pro hardwareom, latencije gotovo da i nema.
Samo pazi u koji usb port ustekas, da na istom kanalu nisu mis, printer i ostale stvari, i ako se CPU ne muci sve ce raditi ok. Foobar ili slicni player, s kojim mozes nastimati postavke. 
Ovo je vise stvar preferencije nego zvuka...

-------------

Datum objave: 24.srpanj.2018 u 06:33

to je mozda bilo u doba win 95. 
Win 10 i ASIO driveri rade sasvim ok na vecini DACova. Brdo audio injezenjera i producenta je preslo na windowse u zadnjih 5-6 god zbog appleovog debakla sa pro hardwareom, latencije gotovo da i nema.
Samo pazi u koji usb port ustekas, da na istom kanalu nisu mis, printer i ostale stvari, i ako se CPU ne muci sve ce raditi ok. Foobar ili slicni player, s kojim mozes nastimati postavke. 
Ovo je vise stvar preferencije nego zvuka...

I dalje win kernel je daleko do linuxa za real time operacije. Nije se mnogo izmjenio kernel od win 7 kao sto se izmjenio user space. Latencija se mjeri u micro sekundama pa cak i u nano sekundama a to na win OS-u ne mozes postic.. eventualno s custom hw koji onda preuzima na sebe rt operacije a win je samo remote controller no to nije dio ove price..

Datum objave: 24.srpanj.2018 u 11:01

I dalje win kernel je daleko do linuxa za real time operacije. Nije se mnogo izmjenio kernel od win 7 kao sto se izmjenio user space. Latencija se mjeri u micro sekundama pa cak i u nano sekundama a to na win OS-u ne mozes postic.. eventualno s custom hw koji onda preuzima na sebe rt operacije a win je samo remote controller no to nije dio ove price..

hmm, ne, win10 kernel je jako izmjenjen, ali cak i win7 je bio dovoljno dobar za profesionalnu audio obradu i reprodukciju. 
Ali za reprodukciju latencija od nanosekunde je totalno nebitna, zasto mora biti niska kada vrtis neki Flac file?
Poanta daphile-a ili bilo kakvog modificiranog OSa specijaliziranog za reprodukciju audia je da se smanji broj procesa koji mogu zasmetati audio driveru u isporuci audio stream-a na USB port. Uz malo truda, Win ce raditi ok, Linux isto, a Daphile je mozda najparanoidniji ovdje. Latencija samim time je dobra jer nista osim audio drivera ne uzima CPU, ostale komponenta u kompjuteru skoro nis ne rade, znaci vuku manje struje, znaci vracaju manje smeca i suma. 
Na stranu to sve, probao daphile, win i linux za playanje, svi zvuce isto/dobro. Ok, mozda jer nemam 100k€ sustav i dediciranu tretiranu sobu, ali sam bio u dosta profesionalnih studia i vidio kako Win/Mac radi tamo ... 

-------------

Datum objave: 24.srpanj.2018 u 11:33

hmm, ne, win10 kernel je jako izmjenjen, ali cak i win7 je bio dovoljno dobar za profesionalnu audio obradu i reprodukciju. 
Ali za reprodukciju latencija od nanosekunde je totalno nebitna, zasto mora biti niska kada vrtis neki Flac file?
Poanta daphile-a ili bilo kakvog modificiranog OSa specijaliziranog za reprodukciju audia je da se smanji broj procesa koji mogu zasmetati audio driveru u isporuci audio stream-a na USB port. Uz malo truda, Win ce raditi ok, Linux isto, a Daphile je mozda najparanoidniji ovdje. Latencija samim time je dobra jer nista osim audio drivera ne uzima CPU, ostale komponenta u kompjuteru skoro nis ne rade, znaci vuku manje struje, znaci vracaju manje smeca i suma. 
Na stranu to sve, probao daphile, win i linux za playanje, svi zvuce isto/dobro. Ok, mozda jer nemam 100k€ sustav i dediciranu tretiranu sobu, ali sam bio u dosta profesionalnih studia i vidio kako Win/Mac radi tamo ... 

Samo da budemo konciznii i dovoljno detaljni:
  • Prvo win10 kernel je primarno izmjenjen da se moze portati na druge arhitekture osim intela x32/x64. Svojedobno je kernel 5 radio na gro platofrmi ali su to maknuli i ostavili samo winIntel kombo.
  • Drugo na win nemas nikakve opcije micanja stvari iz kernela kao sto mozes na linuxu. Time se vrte i trose resursi nepotrebno ako pricamo o dediciranom audio playeru.
  • Trece na win nemas real-time mogucnosti niti processor/core affinity definirane na samom procesu i glavnom task sceduleru u kernelu.
  • Cetvrto a nadovezuje se na trece, operacije koje kernel radi tj. interni scheduler taskova ne moze po samoj definiciji i implementaciji opsluzivati po prioritetu odredjene procese i aplikcaije vec to radi po FIFO principu. Druga je stvar sto ti mislis da to nije tako a kvazi je prikriveno jacim HW komponentama pa to ne kuzis. Osim kad otvoris browser s 20 tabova na jubitu onda ce ti poceti stekati playback..I dalje se sve i svasta vrti na stacku a to mozes lako provjeriti ako podignes ili snapshootas rad s nekim kernel debuggerom. Kad imas RT i definiras da se za neke operacije dedicira odredjena jezgra ona ona samo i doslovno samo to radi. Kon non RT-a ona ima minimizirane schedulirane taskove ali ih i dalje dobiva na obradu jer tako radi algoritam.
  • Peto latencija je bitna jer, ako i imas buffer, OS garantira da ce odjedjeni process/thread odraditi na stacku unutar tog vremena. Bitno je da se ne radi ili se minimiziraju interrupti kod decodinga i stremanja na I/O. Sto je manja latencija to je veca vjerojatnost da ce ti proces "fluidno" odraditi posao.
  • Sesto, nekad se radio custom HW i pisao se custom SW za playback uredjaje. Danas je to preskupo i vise manje koriste se gotove i dostupne HW platforme/komponente a SW se radi na high-levelu (c/c++, nesto asm-a ako treba) no koriste se pravi OS-ovi i naravno driveri koji rade interakciju s periferijom. U vecini slucaja tu je linux u prednosti jer se kernel moze prilagoditi za tocno odredjene HW komponente a sve ostalo je ugaseno, uzima enormo puta manje resursa od win platforme i prikladnije je to portati na HW. U konacnici mozes sam kupiti neki "bolji" ili solidniji HW za drivere koje podrzava sam OS i sam napisati player i controller. 

Mozemo ici u detalje koje su razlike u radu RT i non RT kernela ali to nije poanta ove price niti topica.

Znam da je vecina home-usera na win platformi i da malo toga znaju o linuxoidima i unixoidima pa preferirjau i ostaju na onome sto i znaju. I to je sve legitimno ali kad idemo usporedjivati razlike u playbacku u samoj sustini postoje ogromne razlike, mozda ne u konacnom soundu koliko interno u samom processingu..

Uglavnom

Objavio: Apparatus
Datum objave: 24.srpanj.2018 u 12:03
Kela, vidim da si informatički ekspert pa molim te reci jesi li probao Daphile (Linux) player? Meni to radi toliko bolje od n.pr. ubikvitarnog Foobar-a na W7 da nije vjerojatno. A nije da se nisam trudio podesiti Foobar.Ustalio sam se na Daphile-u i stalno odgađam probu hvaljenog i nimalo jeftinog Roon-a (Windows) jer mi ovako radi fenomenalno pa mi je voljni moment nula.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Datum objave: 24.srpanj.2018 u 12:42
Originalno postano od strane člana: Apparatus Apparatus napisao:

Kela, vidim da si informatički ekspert pa molim te reci jesi li probao Daphile (Linux) player? Meni to radi toliko bolje od n.pr. ubikvitarnog Foobar-a na W7 da nije vjerojatno. A nije da se nisam trudio podesiti Foobar.Ustalio sam se na Daphile-u i stalno odgađam probu hvaljenog i nimalo jeftinog Roon-a (Windows) jer mi ovako radi fenomenalno pa mi je voljni moment nula.

Apparatus, nisam isprobao Daphile. Prije mnogo godina sam probao nas uradak AP Linux i radio mi je fino no kasnije sam si sam konfigurirao linux distro od nule i ta mi je puno bolje zvucala. Win sam napustio kada je jos famozni winamp bio u trendu da .
Nije da ih ne koristim no i dalje je to ista NT 4.0 plafrorma ispod haube ali s drugim GUI-em.

Vec sam dugo godina na OSX-u i za posao mi je najprikladnija uz poneke iznimke linuxa.

Sto se tice audio playera, win mi nije domena koju uopce razmatram (jer znam kako interno radi) dok bih linux ostavio kao favorita. OSX je tu neki kompromis ali kako imam nesto solidniji network player onda bash i ne koristim PC kao source (osim za poneke DSD-ove i aiff fajle).

Sada kad je Daphile toliko trendy bash cu to isprobati (nakon GO) pa mogu dati neki svoj osvrt..

Datum objave: 24.srpanj.2018 u 12:50

Mozemo ici u detalje koje su razlike u radu RT i non RT kernela ali to nije poanta ove price niti topica.

Znam da je vecina home-usera na win platformi i da malo toga znaju o linuxoidima i unixoidima pa preferirjau i ostaju na onome sto i znaju. I to je sve legitimno ali kad idemo usporedjivati razlike u playbacku u samoj sustini postoje ogromne razlike, mozda ne u konacnom soundu koliko interno u samom processingu..

Uglavnom

slazem se sa svime sto si rekao, ali ovo je poanta - iako je interno procesiranje drugacije, poanta je dali je zvuk bolji ili losiji, svako bi trebao probati na vlastitiom sistemu i uzeti sto mu radi bolje. Ja jesam (btw, ja imam win server 2016, ne win10). 
Win nuzno ne znaci losiji zvuk, i ne, win nije RT OS, kao niti vecina defaultnih linux kernela. Daphile je.  Kod ASIA, dosta ovisi o implementaciji i kako ce onda odradjivati context switching izmednju kernel i user moda, mapiranje memorije, itd. Ako je dobro napravljeno, i USB driveri nemaju druge uredzaje koje moraju posluzivati, ne bi smjelo biti problema.  

-------------

Datum objave: 24.srpanj.2018 u 15:08
Stavi ti to na neki komp s Celeron ili Atom procesorom, pa ćeš čuti vrlo jasno razliku u performansama win vs linux. I to s bilo kojom standardnom linux distribucijom, ne treba biti ni rt ni oguljeni kernel.

Na kakvom stroju vrtiš Win 2016 server?

Datum objave: 24.srpanj.2018 u 15:28

Stavi ti to na neki komp s Celeron ili Atom procesorom, pa ćeš čuti vrlo jasno razliku u performansama win vs linux. I to s bilo kojom standardnom linux distribucijom, ne treba biti ni rt ni oguljeni kernel.

Na kakvom stroju vrtiš Win 2016 server?

asus laptop sa i5 2430M, dediciran kao streaming/playback komp. Win Server konfiguriran tako da su mu vecina procesa pogasena pa prakticki ne radi nista. 
Imam i barebone celeron (gigabyte brix sa celeron j1900) kao media pc, al to je pre sporo za ugodan rad, vrti samo netflix i spotify. Nesto je sa ASIO driverima od Chord Dac-a na tom stroju da ne radi dobro, stalno pucketa ili samo stane svirat. 
Probao na laptopu daphile, ali bez cujne razlike. Doduse to je bilo sa starijim jeftinim dac-om (ca dagmagic 100), nisam probao sa chord 2qute. Ali sad si me zaintrigirao pa cu bas sljedeci vikend probat ponovno. 

-------------

Datum objave: 24.srpanj.2018 u 16:00
Ja sam isprobavao svojedobno na i5 i i4 laptopima (Dell i Toshiba) pod Win 7, WASAPI i Fidelizerom, i nisam mogao dobit kvalitetu kao na non-RT Linux kernelu pod Atom mini laptopom na 512 RAM-a...

Datum objave: 24.srpanj.2018 u 16:31

Ja sam isprobavao svojedobno na i5 i i4 laptopima (Dell i Toshiba) pod Win 7, WASAPI i Fidelizerom, i nisam mogao dobit kvalitetu kao na non-RT Linux kernelu pod Atom mini laptopom na 512 RAM-a...

hm, core i4 sigurno nije radio dobro  ne Geek  vjerojatno je bio i3 mig

-------------

Objavio: Apparatus
Datum objave: 24.srpanj.2018 u 18:12
Ne znam ja, ali kad sam odličan HP laptop zamijenio ASRock low power (pasiva) matičnom, pao sam u nesvijest

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=LQHk5qwEDPU" rel="nofollow - dCS Puccini MkII & U-Clock, AQ Sky, Krell FPB300cx, AQ Sterling 2, Sonus faber Amati Futura

Datum objave: 25.srpanj.2018 u 00:48

hm, core i4 sigurno nije radio dobro  ne Geek  vjerojatno je bio i3 mig

i3, tipfeler

Datum objave: 25.srpanj.2018 u 12:28
Meni je prilicno jasno da treba izbjegavati visenamjenske OSove koji gutaju i aktiviraju vise hardvera nego sto treba ili funkcija audio playera ikad trazi. Za samo pleyanje ne treba neki jak hardver.

Trentno sam na Volumiu sa po svemu sudeci bijednom hardverskom moci naspram ovih maticnih, pa uz malu optimizaciju to radi uz bok vrsnim cd transportima, probano i dokazano.

Samo puka tvrdoglavost moze sprecavati ljude da to shvate.

-------------
RPi3+Digi Pro(Soundness mod), Berkeley Audio - Alpha DAC Series 1 MQA(Soundness mod), Pioneer C-21, Pioneer M-22, ATC SCM 19 V2

Datum objave: 25.srpanj.2018 u 15:47

Meni je prilicno jasno da treba izbjegavati visenamjenske OSove koji gutaju i aktiviraju vise hardvera nego sto treba ili funkcija audio playera ikad trazi. Za samo pleyanje ne treba neki jak hardver.

Trentno sam na Volumiu sa po svemu sudeci bijednom hardverskom moci naspram ovih maticnih, pa uz malu optimizaciju to radi uz bok vrsnim cd transportima, probano i dokazano.

na cemu vrtis taj Volumio? 
volio bi probati, al dali je nuzno imati neki specificni hardware?  

-------------

Datum objave: 25.srpanj.2018 u 15:58
To ti se vrti na Raspberry PI. Plus na njega ide dedicirana I2S->SPDIF kartica (Digi+ Pro) jer RPi nije bogzna što u hendlanju USB komunikacije. Volumio je ništa drugo nego RPi linux distribucija ogoljena za potrebu i nakrcana raznim potrebnim driverima kao za spomenutu karticu.

Datum objave: 25.srpanj.2018 u 16:30

To ti se vrti na Raspberry PI. Plus na njega ide dedicirana I2S->SPDIF kartica (Digi+ Pro) jer RPi nije bogzna što u hendlanju USB komunikacije. Volumio je ništa drugo nego RPi linux distribucija ogoljena za potrebu i nakrcana raznim potrebnim driverima kao za spomenutu karticu.

vidim da ima i x86/x64 PC varijantu, to bi radilo sa USB? 
htio bi stvarno izbjec i2s-spdif posto mi evo bas dolazi novi usb kabel, i da jos tutnem linear psu na taj barebone, i to bi trebalo biti ok onda

al izgleda jako slicno kao daphile, headless player, ima li koja bitna razlika?

-------------

Datum objave: 25.srpanj.2018 u 20:21

Nisam tvrdoglav no AN transport level 3 nadalje nadmasi bilo koji pc transport koji sam isprobao,barem kada je redbook u pitanju. ne znam kako je s drugim brandovima i modelima,tko ce sve to nabavljat pa testitart umjesto da slusa glazbu zlatni_zub 

Objavio: ZlyM
Datum objave: 25.srpanj.2018 u 21:34

vidim da ima i x86/x64 PC varijantu, to bi radilo sa USB? 
htio bi stvarno izbjec i2s-spdif posto mi evo bas dolazi novi usb kabel, i da jos tutnem linear psu na taj barebone, i to bi trebalo biti ok onda

al izgleda jako slicno kao daphile, headless player, ima li koja bitna razlika?

Svakako preporuka za Volumio. Jedan od moja tri favorita (uz 1.Roon i 3.AP Linux) koji su se pokazali zvučno najbolji unatrag zadnje dvije-tri godine isprobavanja. Možda je malo bugovitiji od Daphilea i ima nešto manje mogućnosti, ali zvučno bolji - neutralniji. Na PC konfiguraciji preko USB-a radi bez problema. Potrebno je nešto i Linux znanja za konfiguracije sa više internih diskova. 
Uvjetno je headless, Ja sam ga koristio sa MacMini-a preko HDMI u TV + bežićna tipkovnica/miš, bez ikakvog drugog HW. 

-------------
ProAc Response D15, Primaluna Dialogue 2, Ayre QB-9 DSD

Ispiši stranicu | Close Window

Forum Software by Web Wiz Forums® version 11.10 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2017 Web Wiz Ltd. - https://www.webwiz.net